16 Մայիսի 2024 15:47
Մենք կտրականապես մերժում ենք Ադրբեջանի դեմ ուղղված վերջին անհիմն մեղադրանքները, որոնք մայիսի 16-ին հնչեցրել է Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Ժերար Դարմանենը France-2 հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում մեր երկրի և Նոր Կալեդոնիայի անկախության առաջնորդների ենթադրյալ հարաբերությունների վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
«Առաջին հերթին մենք ևս մեկ անգամ խստորեն դատապարտում ենք ֆրանսիական կողմի՝ Ադրբեջանին հասցեագրված վիրավորական արտահայտությունները և պահանջում դադարեցնել զրպարտչական արշավը մեր երկրի դեմ՝ օգտագործելով հայերի զանգվածային սպանության անընդունելի մեղադրանքները։
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարարը պետք է հիշի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները, որոնք իրականացվել են բնիկ ժողովուրդների դեմ, միլիոնավոր անմեղ մարդկանց դաժան սպանությունները: Այս ամենը Ֆրանսիայի տասնամյակներ շարունակվող գաղութային քաղաքականության մաս են կազմում։ Ադրբեջանին Նոր Կալեդոնիայում անկախության կողմնակիցների ցույցերին աջակցելու մեջ մեղադրելու փոխարեն Ժերալդ Դարմանենը պետք է կենտրոնանա իր երկրի ձախողված քաղաքականության վրա մի շարք շրջաններում, ինչն էլ առաջացնում է այդ բողոքները: Մենք կրկին կոչ ենք անում Ֆրանսիային դադարեցնել Ադրբեջանի դեմ անհիմն պահանջներ ներկայացնելը»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

Мы решительно отвергаем очередные необоснованные утверждения против Азербайджана, озвученные министром внутренних дел Франции Жеральдом Дарманеном 16 мая в интервью телеканалу France-2 относительно предполагаемых отношений между нашей страной и лидерами движения за независимость Новой Каледонии.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в комментарии главы пресс-службы МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде.
«Прежде всего, мы еще раз решительно осуждаем оскорбительные высказывания французской стороны в отношении Азербайджана и требуем прекратить клеветническую кампанию против нашей страны с использованием неприемлемых обвинений в массовом убийстве армян. Министру внутренних дел Франции следует помнить преступления против человечности, совершенные против коренных народов, жестокие убийства миллионов невинных людей, которые являются частью многолетней колониальной политики Франции. Вместо того чтобы обвинять Азербайджан в поддержке протестов сторонников независимости в Новой Каледонии, Жеральд Дарманен пусть лучше сосредоточится на неудачной политике своей страны в ряде регионов, которая и вызывает эти протесты. Мы вновь призываем Францию прекратить выдвигать необоснованные претензии к Азербайджану», — говорится в комментарии.