ԵԱՀԿ ԽՎ-ն բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում՝ օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին ականազերծման գործում
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի  պատգամավոր Գայա Մամեդովի գլխավորած պատվիրակությունը Պորտուգալիայի Պորտու քաղաքում մասնակցել է` ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, պատվիրակության կազմում ներառվել են՝ պատգամավորներ Ազայ Գուլիևը, Սևինջ Ֆաթալիևան և Թուրալ Գյանջալիևը։
Նիստում քննարկվել են Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության հարցեր, անցկացվել են՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի, փոխնախագահի և այլ պաշտոնների ընտրություններ։
Ադրբեջանական պատվիրակության անդամները մանրամասն տեղեկատվություն են տրամադրել՝ տարածաշրջանում խաղաղություն և համագործակցություն հաստատելու Ադրբեջանի ջանքերի, շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում միջազգային համագործակցության, ինչպես նաև հակամարտության և ականային խնդրի պատճառով Ադրբեջանին պատճառված վնասի վերաբերյալ, և ընդգծել են՝ Հայաստանից բռնի կերպով տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի ապահովման անհրաժեշտությունը։
Պատվիրակության ղեկավար Գայա Մամեդովի առաջարկությամբ՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում միջազգային հանրությանը օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ականազերծման, վերակառուցման և վերականգնման գործում։