16 Մայիսի 2024 10:46
Եվրամիությունը պաշտպանում է առաջընթացը Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում և կշարունակի աջակցել Ադրբեջանին տարածքների ականազերծման հարցում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը հայտարարել է՝ Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Միխալկոն։
Դեսպանն ընդգծել է, որ ներկայումս ԵՄ-ն Ադրբեջանի հիմնական տնտեսական գործընկերն է՝ առևտրի, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների եւ նավթարդյունաբերության ոլորտում, ինչը շատ կարևոր է տնտեսության դիվերսիֆիկացման համար։
«Ադրբեջանում ներկայացված են ավելի քան 400 ընկերություններ ԵՄ երկրներից։ Մեր ամուր գործընկերությունը ցույց է տալիս, որ միասին մենք կարող ենք հասնել ամենաբարձր չափանիշների: Դրա օրինակ կարող է լինել նաև կրթության ոլորտը»,- ասել է նա:
Խոսելով այս տարվա նոյեմբերին COP29 կոնֆերանսի անցկացման մասին՝ Պյոտր Միխալկոն նշել է, որ Եվրամիությունը ողջունում է Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ զարգացնելու իր ներուժը վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտում, «որը հանդիսանում է ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման պլանի կարևոր մաս, ինչպես նաև ստորջրյա մալուխով մաքուր էներգիայի արտահանում դեպի Եվրոպա (Սևծովյան էլեկտրական մալուխի նախագիծ– խմբ.)՝ համագործակցելով ԵՄ անդամ մի քանի երկրների հետ»:
Ձայն՝ հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման և միասնության Թեյմուր Աթաեւի տեսակետը
29 0Հոկտեմբերի 2024 12:31
Դատապարտված մրցավազք Հայաստանը ավելացնում է ռազմական բյուջեն
29 0Հոկտեմբերի 2024 13:09
Լիբանանից մինչև Հայաստան. Ֆրանսիան վտանգ է ներկայացնում աշխարհի համար «Jewish News Syndicate»-ի հոդվածը
29 0Հոկտեմբերի 2024 17:56
Ֆրանսիացի հետախույզները Ադրբեջանի սահմանին ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
29 0Հոկտեմբերի 2024 17:49
Էրդողան. Ադրբեջանն ու Հայաստանը անկեղծ ջանքեր են գործադրում տարածաշրջանում խաղաղության համար
29 0Հոկտեմբերի 2024 10:00
Հայկական ցնորք հատված խաղաղության մասին Իսկ սահմանադրությու՞նը։
30 0Հոկտեմբերի 2024 11:37
Գաջիև - The Washington Post. Ստոր քարոզչությունը միայն զզվանք է առաջացնում
30 0Հոկտեմբերի 2024 15:47
Ալիևը շնորհավորել է Էրդողանին
29 0Հոկտեմբերի 2024 11:48
Նավթալանն ու Ղարաբաղի առողջարանները. Ադրբեջանում բուժական զբոսաշրջության առաջնահերթությունները Խազար Ախունդովի ակնարկը

Европейский союз поддерживает прогресс в нормализации отношений между Баку и Ереваном, и продолжит оказывать поддержку Азербайджану в разминировании территории.
Как сообщает Report, об этом заявил посол ЕС в Азербайджане Петер Михалко на мероприятии по случаю Дня Европы в Баку.
Посол подчеркнул, что в настоящее время ЕС является основным экономическим партнером Азербайджана в сфере торговли, прямых иностранных инвестиций и в нефтяной промышленности, которая очень важна для диверсификации экономики.
«В Азербайджане представлено более 400 компаний из стран ЕС. Наше прочное партнерство показывает, что вместе мы можем добиться самых высоких стандартов. Примером этого может служить и сфера образования», - сказал он.
Говоря о проведении в ноябре текущего года конференции COP29, Петер Михалко отметил, что Европейский союз приветствует приверженность Азербайджана развитию своего потенциала в области возобновляемых источников энергии, «что является важной частью плана по сокращению выбросов парниковых газов, а также по экспорту экологически чистой энергии по подводному кабелю в Европу (проект Черноморского электрического кабеля – ред.) в сотрудничестве с несколькими государствами-членами ЕС».