Քաղաքականություն  16 Մայիսի 2024 - 16:41
Այս տարվա մայիսին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատակիցները կրկին այցելել են հայազգի անձանց, որոնց մասին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմը։
Այդ մասին Сaliber.Az-ին ասել է Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
«Ձերբակալված անձանց հետ առանձին հանդիպումներ են տեղի ունեցել, պայմաններ են ստեղծվել, որպեսզի նրանք շփվեն իրենց ընտանիքների հետ։ Իր մանդատի համաձայն՝ ԿԽՄԿ-ն իր այցելությունների ընթացքում գնահատում է կալանավորված անձանց նկատմամբ վերաբերմունքը, նրանց պահման պայմանները և հնարավորություն է ստեղծում վերականգնելու կամ շարունակելու կապը իրենց ընտանիքների հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

В мае текущего года сотрудники Международного комитета Красного Креста (МККК) вновь посетили лиц армянского происхождения, о которых информировала азербайджанская сторона.
Об этом в ответ на запрос АПА сообщила руководитель отдела по связям с общественностью представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
«Были проведены встречи один на один с задержанными лицами и созданы условия для их связи со своими семьями. Согласно своему мандату, МККК во время посещений оценивает обращение с задержанными лицами, условия их содержания и создает возможность для восстановления или продолжения связи с их семьями. В соответствии с процедурами МККК, наблюдения и рекомендации относительно посещений предоставляются исключительно удерживающей стороне», — говорится в сообщении.