«Հայաստանը խաղազինվորի դեր է խաղում շախմատի տախտակի վրա» Փորձագետները՝ Caliber.Az-կայքում
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, Պենտագոնի ներկայացուցիչը աշխատելու է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում, ինչի մասին վերջերս հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյան։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանը անցնում է արտաքին վերահսկողության տակ։ Բայց Հայաստանի համար ի՞նչ հետևանքներին կարող է հանգեցնել երկրի Պնախարարությունում ամերիկացի զինվորականի ներկայությունը՝ նախքան Ռուսաստանի Դաշնության և ՀԱՊԿ-ի հետ նրա դանակցային հարաբերությունների խզմանը։
Caliber.Az-ը մեկնաբանությունների համար դիմել է քաղաքական մեկնաբաններին:
Ղրղըզ քաղաքական փորձագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ասկար Ջաքիշևը նշել է, որ, դատելով Փաշինյանի կառավարության վերջին քաղաքական քայլերից, այն ցուցադրում է ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունից և Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերությունից հեռացում և շարժ դեպի ԱՄՆ և այսպես կոչված հավաքական Արևմուտք:
«Հարկ է նշել, որ Հայաստանի համար «նորահայտ ընկերների» հետ համագործակցությունից ակնկալվող դրականները միանգամայն պատրանքային են։ Առավել ևս, սա լավագույն ազդեցություն չի ունենա ՀԱՊԿ անդամ երկրների և տարածաշրջանի հարևանների հետ փոխհարաբերությունների վրա՝ հատկապես Իրանի հետ, որը կսկսի վերանայել Հայաստանի հետ համագործակցության մասին համաձայնագրերի ողջ հավաքածուն»,- հայտարարել է պրոֆեսորը։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ասում է նա, ապա ամերիկացիների կողմից իրականացվում է «Անակոնդա» անվան ներքո հին դոկտրինան, այսինքն Ռուսաստանի շուրջ, իր սահմանների երկայնքով անբարյացակամ, իսկ եթե ստացվի, նաև թշնամական երկրների գոտի ստեղծելու ճանապարհով գլոբալ մրցակցի շրջապատում և խեղդամահ անել։
«Գլոբալ տերությունների այս անհաշտ բախման մեջ Երևանը խաղում է խաղազինվորի դեր շախմատի տախտակի վրա, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանը դասեր չի քաղել իր պատմությունից և որերրորդ անգամ ներքաշվում է քաղաքական արկածախնդրության մեջ, որը սպառնում է հայ ժողովրդի հերթական արտագաղթին և ցրմանը, ի վերջո իր պետականության կորստին»,- եզրակացության է հանգում Ջակիշևը։
Քաղաքագետ, «Ankara Üniversitesi»-ի պրոֆեսոր Թողրուլ Իսմայիլը նույնպես նշել է, որ, իհարկե, այստեղ որոշակի աշխարհաքաղաքական խաղ է ընթանում.
«Ամերիկացիները միշտ շահագրգռված են եղել տարածաշրջանով։ Տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ամենախոշոր դեսպանատունը հենց Երևանում է՝ սա խոսում է այն մասին, որ ամերիկացիները վաղուց են տեսել Հայաստանի ներուժը նրանում, որպեսզի այն օգտագործեն իր աշխարհաքաղաքական շահերի համար։ Իհարկե, նման բան առաջին անգամ տեղի չի ունենում, Հայաստանը միշտ այդպես է խուսավարել, նա միշտ փորձում է խաղալ մեծ պետությունների հետ, և, ի վերջո, հայ ժողովուրդը գլխացավանք ունի իր քաղաքական գործիչների հիմար արարքների պատճառով։ Այդ իսկ պատճառով էլ նրանք սփռված են աշխարհով մեկ»,- համարում է փորձագետը։
Իսկ իրականությունն էլ կայանում է նրանում, որ Հայաստանը խախտում է իր պայմանավորվածությունները և՛ Ռուսաստանի Դաշնության, և՝ ՀԱՊԿ-ի հետ, ասում է նա։
«Իհարկե, սա խնդիր է հենց Հայաստանի համար, և դա առաջին հերթին նրանց է գլխացավանք պատճառելու, բայց, ցավոք, նրանք իրենց գործողություններով ամբողջ Հարավային Կովկասն են վերածում շախմատի տախտակի՝ խոշոր պետությունների խաղերի համար։ Դրանով հանդերձ ինքնին Հայաստանը այդ տախտակի վրա հանդես է գալիս ոչ ավելի, քան խաղազինվորի դերում։
Թե ինչպիսին կլինեն Երևանի հետագա հարաբերությունները Մոսկվայի և ՀԱՊԿ-ի հետ, դա ինքն է որոշելու, սրանք նրա խնդիրներն են, ո՛չ Ադրբեջանը, ո՝չ Թուրքիան չպետք է անհանգստանան այս առնչությամբ։ Որովհետեւ Բաքուն առանց այդ էլ նորմալ հարաբերություններ ունի և՛ Ռուսաստանի, և՛ Ամերիկայի հետ։ Թող հայ ժողովուրդը մտածի, թե ինչպես վարվի այս ամենի հետ։ Եվ նրա համար ամեն ինչ հեշտ չէ, կարծում եմ այս գործընթացներե կբերեն էլ ավելի մեծ լարվածության։ Հնարավոր են լուրջ հետևանքների։ Չէ որ Հայաստանի տարածքում կա ռուսական ռազմաբազա, զինվորներ, տեխնիկա, և թույլ Երևանի համար շատ դժվար կլինի ձերբազատվել այդ ներկայությունից։ Իսկ ամերիկացիները կարող են Հայաստանը օգտագործել իրենց ինչ-որ խնդիրների համար, իսկ հետո պարզապես մոռանան նրա մասին։ Այնպես որ, ժամանակն է, որպեսզի հայերը սկսեն մտածել սեփական գլխով»,- հայտարարել է Իսմայիլը։

Как уже сообщалось, представитель Пентагона будет работать в Минобороны Армении, о чем сообщила недавно заместитель госсекретаря США Узра Зея. Очевидно, что Армения переходит под внешнее управление. Но, к каким последствиям для Армении может привести присутствие американского военного в Минобороны страны до разрыва ею официальных союзнических отношений с РФ и с ОДКБ?
За комментариями Caliber.Аz обратился к политкомментаторам.
Кыргызский политический эксперт, доктор исторических наук, профессор Аскар Джакишев отметил, что, судя по последним политическим шагам правительства Пашиняна, оно демонстрирует отход от членства в ОДКБ и стратегического партнерства с Россией и движение в сторону США и так называемого коллективного Запада.
«Следует отметить, что ожидаемые плюсы для Армении от сотрудничества с «новоявленными друзьями» весьма призрачны. Более того, это не лучшим образом скажется на взаимоотношениях со странами-членами ОДКБ и соседями по региону, особенно с Ираном, которые начнут пересматривать весь комплекс соглашений о сотрудничестве с Арменией», — заявил профессор.
Что касается США, говорит он, то американцами реализуется старая доктрина под названием «Анаконда», то есть окружение и удушение глобального конкурента по периметру его границ путем создания вокруг России пояса недружественных, а если получится, и враждебных стран.
«В этом непримиримом столкновении глобальных держав Ереван играет роль пешки на шахматной доске, что еще раз доказывает, что в Армении не извлёкли уроки из своей истории и в который раз ввергаются в политические авантюры, которые грозят очередным исходом и рассеянием армянского народа, в конце концов, потерей своей государственности», — приходит к выводу Джакишев.
Политолог, профессор Ankara Üniversitesi Тогрул Исмаил также отметил, что, конечно, здесь идет определенная геополитическая игра.
«Американцы всегда были заинтересованы в регионе. Самое крупное посольство США в регионе именно в Ереване – это говорит о том, что американцы давно видели потенциал Армении в том, чтобы использовать ее в своих геополитических интересах. Конечно, такое происходит не впервые, Армения всегда лавировала подобным образом, она всегда пытается играть с большими государствами, и, в конце концов, у армянского народа болит голова из-за глупых действий своих политиков. По этой причине они и разбросаны по всему миру», - считает эксперт.
Реалии же заключаются в том, что Армения нарушает свои договоренности и с РФ, и с ОДКБ, говорит он.
«Конечно, это проблема самой Армении, и прежде всего голова будет болеть у них, но, к сожалению, они своими действиями превращают и весь Южный Кавказ в шахматную доску для игр крупных государств. При этом сама Армения выступает на этой доске не более чем в роли пешки.
Какими будут дальнейшие отношения Еревана с Москвой и с ОДКБ, это решать ему, это его проблемы, ни Азербайджан, ни Турция не должны беспокоиться по этому поводу. Потому что у Баку и без того нормальные отношения и с Россией, и с Америкой. Пусть армянский народ думает, как ему быть со всем этим. И для него всё непросто, я думаю, эти процессы будут приводить к еще большему напряжению. Возможны серьезные последствия. Ведь на территории Армении находится российская военная база, солдаты, техника, и избавиться от этого присутствия слабому Еревану будет очень сложно. А американцы могут использовать Армению для каких-то своих задач, а потом просто позабыть про нее. Так что, армянам пора самим начать думать головой», - заявил Исмаил.