16 Մայիսի 2024 14:25
Ապրիլի 17-ին Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը պաշտոնապես հայտնել է այն մասին, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը՝ ադրբեջանական տարածքից ռուս խաղաղապահների վաղաժամկետ դուրսբերման մասին համատեղ որոշում է կայացրել։ Եվ այսօր արդեն Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) առաքելության ավարտին նվիրված արարողություն է տեղի ունեցել։
Ի դեպ, դեռ անցյալ ամիս, Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից ՌԽՔ-ի վաղաժամկետ դուրսբերման մասին լուրը բառացիորեն շոկի մեջ է գցել անընդհատ նվնվող «ընդդիմությանը», ուրացողներին ու հոռետեսներին, ովքեր պնդում էին, որ ռուս զինվորը երբեք չի հեռանա Ղարաբաղից։ Արևմուտքի կողմից հովանավորվող լրատվամիջոցները ավելի քան երեք տարվա ընթացքում փորձում էին մոլորեցնել հանրությանը` պնդելով, որ ռուսական զորքերը Ադրբեջան են եկել գրեթե ընդմիշտ: Սակայն, ինչպես ցույց տվեց իրականությունը, նման բնույթի անհիմն հայտարարությունները ակնթարթորեն հերքվեցին: Այս համատեքստում ակամայից հիշվում է ադրբեջանցի լրագրող Սևինջ Օսմանգըզիի դատարկախոսությունը այն մասին, որ նա կասի «Բրավո, հաղթական Գերագույն գլխավոր հրամանատար», եթե ՌԽՔ-ն դուրս բերվի Ադրբեջանից։ Այսպես ուրեմն, այսօր եկել է այդ նույն պահը, երբ այդ տիկինը պետք է կանգնի և ծափահարի իրագործված փաստին։ Խուրհուրդ ենք տալիս դա անել նաև, ինչպես Ադրբեջանի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս ապրող մյուս թերահավատներին ու «բարի կամեցողներին»։
Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից ՌԽՔ-ի դուրսբերումը՝ երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքն է։ Այս մասին, մասնավորապես, ասել է նաև Ադրբեջանի նախագահը՝ այս տարվա ապրիլին ԱԴԱ համալսարանում կազմակերպված «COP29 և կանաչ տեսլական Ադրբեջանի համար» միջազգային ֆորումի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ։ «Ռուս խաղաղապահները վաղաժամկետ լքում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը։ Սա եղել է Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի ղեկավարների որոշումը։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել, որ դա եղել է՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև խորհրդակցությունների հիման վրա ընդունված որոշում»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ այս համատեղ որոշումը ամրապնդել է ռուս-ադրբեջանական կապերը։
Հիշենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը նույնպես անցյալ ամիս լրագրողներին հայտարարել է. «Հիմա խաղաղապահներ հարկվոր չեն, քանզի Ղարաբաղում չկան հակամարտող կողմեր, իսկ նրա հետ, որ այն պատկանում է Ադրբեջանին՝ արդեն ոչ ոք չի առարկում»։
Այսինքն, ըստ էության, Մոսկվան համաձայնվել է Բաքվի որոշմանը, որ Ադրբեջանի տարածքում օտարերկրյա ռազմական ստորաբաժանումներ չպետք է լինեն։ Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է, չէ որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում ռազմական տարր չի մնացել։ Բացի այդ, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ Ղարաբաղը վերադարձնելով իր օրինական վերահսկողության տակ, տեղի ունեցավ հայ բնակչության կամավոր արտահոսք, ինչի հետևանքով վերացավ ՌԽՔ-ի այնտեղ գտնվելու իմաստը։
Իսկ ինչ վերաբերում է ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանային անվտանգության հարցին, ապա դա մշտապես քննարկվում է երկու երկրների ղեկավարների կողմից։ Այս համատեքստում կցանկանայի մեջբերել նախագահ Ալիևի խոսքերը, որոնք նա ասել է ապրիլի 22-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ. «Ռուսաստանը տարածաշրջանային անվտանգության պլանով հանդիսանում է հիմնարար երկիր Կովկասում և առավել լայն աշխարհագրությունում։ Եվ մեր երկրների գործողություններից և փոխգործակցությունից շատ բան է կախված։ Եվ մենք նպատակադրված ենք վստահության, համագործակցության, փոխըմբռնման միջոցների ամրապնդմանը և բոլոր հարցերը փոխգործակցության ու փոխադարձ շահերի ոգով լուծելուն»։ Ինչպես տեսնում ենք, երկու երկրների ղեկավարների միջև բացարձակ վստահությունը Բաքվի և Մոսկվայի միջև ամուր և փոխշահավետ հարաբերությունների գրավականն է։
Դրանով հանդերձ Բաքվում համարում են, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները հաջողությամբ են կատարել իրենց առաքելությունը։ Այսպես, ադրբեջանական բանակի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմի առաքելության ավարտին նվիրված արարողության ժամանակ՝ խաղաղապահ քանակակազմի ողջ կազմին երախտագիտություն է հայտնել՝ հանուն խաղաղության և կայունության մատուցած ծառայությունների համար, և նրանց հաջողություններ է մաղթել հետագա ծառայության մեջ։
Այսպիսով, Ադրբեջանից ՌԽՔ-ի վաղաժամկետ դուրսբերումը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ պաշտոնական Բաքվի քաղաքական իրավասության և անկախության մակարդակը նսեմացնելու նպատակով երբևիցե հնչեցված բոլոր կանխատեսումները եղել են բացարձակապես չհիմնավորված։ Եվ այստեղ ինչպես կարելի է ևս մեկ անգամ չհիշել նախագահ Ալիևի խոսքերը, որոնք նա մեկ անգամ չէ, որ հնչեցրել է. «Ես գիտեմ, թե ինչ, ինչպես և երբ պետք է անել»։

17 апреля помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев официально сообщил о том, что высшее руководство Азербайджана и России приняло совместное решение о досрочном выводе российских миротворцев с азербайджанской территории. И уже сегодня состоялась церемония, посвящённая завершению миссии миротворческого контингента РФ.
К слову, еще в прошлом месяце, новость о досрочном выводе РМК из Карабахского региона Азербайджа буквально ввергла в шок вечно ноющую «оппозицию», ренегатов и пессимистов, уверявших, что российский солдат никогда не уйдет из Карабаха. Спонсируемые Западом СМИ на протяжении трех с лишним лет пытались ввести общественность в заблуждение, утверждая, что российские войска пришли в Азербайджан чуть ли не навечно. Однако, как показала реальность, такого рода безосновательные заявления были в одночасье дезавуированы. В этом контексте невольно вспоминается фраза азербайджанской журналистки Севиндж Османгызы о том, что она скажет: «Браво, победоносный Верховный главнокомандующий», если РМК будет выведен из Азербайджана. Так вот, сегодня настал тот самый момент, когда эта дама должна стоя аплодировать свершившемуся факту. Советуем сделать это и остальным скептикам и «доброжелателям», проживающим как внутри, так и за пределами Азербайджана.
Вывод РМК из Карабахского региона Азербайджана — это результат достигнутых договоренностей между лидерами двух стран. В частности, об этом говорил и президент Азербайджана на встрече с участниками международного форума «СОР29 и зеленое видение для Азербайджана», организованного в Университете АДА в апреле текущего года. «Российские миротворцы досрочно покидают Карабахский регион Азербайджана. Это было решением лидеров РФ и Азербайджана. Еще раз хочу подчеркнуть, что это было решение, принятое на основе консультаций между Азербайджаном и Россией», — сказал Алиев, подчеркнув, что это совместное решение укрепило российско-азербайджанские связи.
Напомним, первый зампред комитета Госдумы РФ по обороне Алексей Журавлев в минувшем месяце также заявил журналистам: «Теперь миротворцы не нужны, поскольку в Карабахе нет никаких противоборствующих сторон, а с тем, что он принадлежит Азербайджану, уже никто не спорит».
То есть, по сути, Москва согласилась с решением Баку, что на территории Азербайджана не должно быть каких-либо иностранных военных подразделений. Это очень важное достижение, ведь в российско-азербайджанских отношениях не осталось военного элемента. Кроме того, после того как Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность и суверенитет, вернув под свой законный контроль Карабах, произошел добровольный исход армянского населения, вследствие чего отпал смысл нахождения там РМК.
Что же касается в целом вопросом региональной безопасности, то они постоянно обсуждаются лидерами двух стран. В этом контексте хотелось бы привести слова президента Алиева, сказанные им 22 апреля в Москве на встрече с президентом России Владимиром Путиным: «Россия является основополагающей страной в плане региональной безопасности на Кавказе и в более широкой географии. И от действий, взаимодействия между нашими странами зависит очень многое. И мы нацелены на укрепление мер доверия, сотрудничества, взаимопонимания и урегулирование всех вопросов в духе взаимодействия и взаимных интересов». Как видим, абсолютное доверие между главами двух государств - залог крепких и взаимовыгодных отношений между Баку и Москвой.
При этом в Баку считают, что миротворцы РФ успешно выполнили свою миссию. Так, начальник Генерального штаба азербайджанской армии генерал-полковник Керим Велиев на церемонии, посвящённой завершению миссии миротворческого контингента РФ, выразил благодарность всему составу миротворческого контингента за заслуги во имя мира и стабильности, и пожелал им успехов в дальнейшей службе.
Таким образом, досрочный вывод РМК из Азербайджана еще раз доказал, что все прогнозы, когда-либо озвученные с целью принизить уровень политической компетентности и независимости официального Баку, были абсолютно безосновательны. И как тут не вспомнить еще раз слова президента Алиева, которые он не раз озвучивал: «Я знаю, что, как и когда надо делать».