Տարբեր քաղաքակրթությունների հանգույցում գտնվող Ադրբեջանում երբեք չի եղել որևէ խտրականություն կամ դիմակայություն էթնոկրոնական հողի վրա, պատմականորեն գոյություն են ունեցել առաջադեմ ազգային-մշակութային և կրոնական հարաբերություններ՝ հիմնված փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա.
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մտքերն արտացոլվել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Լիսաբոնում Թագավոր Աբդուլլահ բեն Աբդուլ Ազիզի միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության միջազգային կենտրոնում (KAICIID) կազմակերպված Գլոբալ երկխոսության ֆորումի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
«Հանդուրժողականությունը և բազմամշակութային արժեքները հանդիսանում են ադրբեջանական հասարակության համակեցության ժողովրդավարական նորմը։ Ավանդաբար Բաքվում անցկացվող այնպիսի հեղինակավոր միջոցառումներ, ինչպիսիք են Միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային ֆորումը, միջազգային հումանիտար ֆորումը և համաշխարհային կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողովը, կարևոր դեր են խաղում միջմշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում: Մենք հավատում ենք, որ էթնոմշակութային բազմազանությունը բաժանարար գիծ չէ, ընդհակառակը, այն եզակի արժեք է, որը ծառայում է ժողովուրդների միջև ներդաշնակ զարգացմանը», - նշել է պետության ղեկավարն իր ուղերձում։

В Азербайджане, расположенном на стыке различных цивилизаций, никогда не происходило дискриминации и противостояния на этнорелигиозной почве, исторически существовали прогрессивные национально-культурные и религиозные отношения, основанные на взаимном доверии и уважении.
Как сообщает Caliber.Az, эти мысли нашли отражение в послании президента Азербайджана Ильхама Алиева участникам Форума глобального диалога, организованного в Лиссабоне Международным центром межрелигиозного и межкультурного диалога имени Короля Абдаллы ибн Абдель Азиза (КАIСIID).
«Толерантность и мультикультуральные ценности являются демократической нормой сосуществования в азербайджанском обществе. Традиционно проводимые в Баку такие престижные мероприятия, как Всемирный форум по межкультурному диалогу, Международный гуманитарный форум, Саммит религиозных лидеров мира играют важную роль в развитии межкультурных отношений. Мы верим, что этнокультурное разнообразие не является разделительной линией, напротив, это – уникальное достояние, служащее гармоничному развитию между народами», - отметил глава государства в своем послании.