16 Մայիսի 2024 15:30
ՄԱԿ-ը լիովին հանձնառու է աջակցել COP29-ի նախագահությանը՝ այս նստաշրջանի շրջանակներում սահմանված հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվի ADA համալսարանում կլիմայի և ջրի վերաբերյալ գագաթնաժողովում հայտարարել է՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Կանակո Մաբուչին։
Նրա խոսքով, նման գագաթնաժողովները հատկապես կարևոր են այժմ, երբ Ադրբեջանը նախապատրաստում է՝ Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համար իր ազգային պարտավորությունները (NDC):
«COP-ը ոչ միայն իրադարձություն է, այլև գործընթաց։ COP-ի յուրաքանչյուր միջոցառում հաջորդ նստաշրջանի համար շինանյութ է և մեզ ավելի է մոտեցնում ընդհանուր նպատակին՝ գլոբալ տաքացումը մինչև 1,5 աստիճան Ցելսիուսի պահելը, օգնել խոցելի հասարակություններին հաղթահարել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը և հասնել մթնոլորտի զրոյական աղտոտվածության», ասել է նա:

ООН полностью привержена оказанию поддержки председательству СОР29 для достижения поставленных в рамках этой сессии амбициозных целей.
Как сообщает Report, об этом глава офиса резидента-координатора ООН в Азербайджане Канако Мабучи заявила на саммите по климату и воде в Университете ADA в Баку.
По ее словам, подобные саммиты особенно важны сейчас, когда Азербайджан готовит свои Национальные обязательства для борьбы с климатическими изменениями (NDCs).
«СОР - это не только мероприятие, но и процесс. Каждое мероприятие СОР является строительным блоком для новой сессии, и приближает нас к общей цели: удержать глобальное потепление в рамках 1,5 градуса Цельсия, помочь уязвимым обществам справиться с последствиями изменения климата, и достичь нулевого уровня загрязнения атмосферы», - сказала она.