«Հանկարծ սակրավորի ուղեղում մեխվեց. ական»
Գիտնականների շրջանում կա կարծիք, որ շունն առաջին կենդանին է, որին ընտելացրել և տնայնացրել է մարդը։ Այո, դեռ վիճաբանում են, թե երբ է դա տեղի ունեցել, բայց ըստ ամենատարածված վարկածի՝ շունն ընտելացրել են 10-14 հազար տարի առաջ՝ նեոլիթյան դարաշրջանում։ Այն ժամանակ շները կատարել են պահակային և որսորդական գործառույթներ։ Իսկ այսօր շունը շատ սիրված տնային կենդանի է, ահարկու պահակ և մարդու հավատարիմ ընկերը: Եվ նաև կենդանի, որը փրկում է մարդկանց կյանքը։
Ծառայողական շների ցեղատեսակները կարելի է տեսնել ամենուր՝ օդանավակայաններում և երկաթուղային կայարաններում, խոշոր առևտրի օբյեկտներում, ոստիկանական կետերում, որտեղ նրանք օգնում են գտնել թմրանյութեր ու պայթուցիկ նյութեր: Առանց որևէ չափազանցության, կարելի է ասել, որ ոստիկանների և սահմանապահների ծառայողական շները ահարկու զենք են (հանցագործների համար), որոնք երբեք չեն սխալվում՝ ի տարբերություն ավանդական հրազենի: Կարելի է մոլորեցնել ցանկացած, նույնիսկ ամենաբարդ տեխնիկան, բայց շան հոտառությունը, տեսողությունը և լսողությունը երբեք չի խաբի: Բնավ պատահական չէ, որ համաշխարհային կինոարտադրությունը այդքան ֆիլմ է նվիրել չորքոտանի պահակներին, որոնցից ամենահայտնիներն են, թերևս, «K-9»-ը և «Արի ինձ մոտ, Մուխտար»: Բայց շները ծառայում են ոչ միայն ոստիկանությունում. Առանց նրանց օգնության դժվար կլիներ նաև զինվորականներին ու ԱԻՆ աշխատակիցներին։ Եթե բանակում շներին օգտագործում են որպես սանիտար, հետախույզ, նույնիսկ դիվերսանտ, ապա ԱԻՆ-ում նրանց օգտագործում են որպես փրկարարներ և սակրավորներ։
... Ադրբեջանի հետպատերազմյան Ղարաբաղյան մարզը ամբողջությամբ լցոնված են ականներով, որոնք թողել են հայ զավթիչները։ Առանց ականազերծման անհնար է իրականացնել այդ մարզի ամբողջական վերակառուցում, էլ չեմ խոսում հարյուր հազարավոր մարդկանց իրենց տներ վերադարձի մասին։ Եվ այս հարցում Ականազերծման գործակալությանը և ԱԻՆ-ին օգնության են եկել մեր չորքոտանի բարեկամները՝ սակրավոր շներ, հիմնականում բելգիական և գերմանական հովվաշներ։ Նրանց դժվար աշխատանքի մասին շատ քիչ է գրված, և, դրանով հանդերձ, դժվար է գերագնահատել այդ կենդանիների ներդրումն ազատագրված տարածքների ականազերծման, հետևաբար մարդկանց կյանքերի փրկության գործում։ Ցավոք, մարդկանց նման, սակրավոր շները նույնպես զոհվում են ականազերծման ժամանակ։ Ինչն էլ տեղի է ունեցել Գուբադլիի շրջանում ականազերծման գործողությունների ժամանակ:
Այսօր առավոտյան Ականազերծման գործակալության 38-ամյա սակրավոր Նաջմեդդին Հուսեյնովը իր հավատարիմ օգնական բելգիական հովվաշուն Դինայի հետ սկսել է իր սովորական զբաղմունքը։ Սա մեզ՝ գործընթացին անծանոթներիս համար, կյանքի համար ծայրահեղ վտանգավոր է թվում ականի հայտնաբերման և մաքրման գործընթացը։ Իսկ սակրավորի և նրա չորքոտանի օգնականի համար սա հանգիստ, դանդաղ ու միապաղաղ աշխատանք է, երբ բավական չէ միայն ական հայտնաբերելը, այլև պետք է հասկանալ, թե ինչ տեսակի սարքերի հետ գործ ունես։
Նաջմեդդինը ուշադիր հետևում է Դինայի վարքագծին, ով հատուկ պատրաստված է ականներ գտնելու համար։ Հանկարծ շունը սկսում է անհանգստանալ, նվնվալ, հոտոտել գետինը, որի վրայով պետք է անցներ Հուսեյնովը մի քանի վայրկյանից։ Նվնվոցն ուժեղանում է, իսկ հետո հանկարծ սակրավորի ուղեղում մեխվեց. «ական»։ Նա կանգ առավ և պատրաստվում էր ետ քաշել շանը վտանգավոր տարածքից, երբ որոտաց հզոր պայթյուն։ Շունը, այնուամենայնիվ, վերջին պահին հայտնաբերել է հակահետևակային ական և իր պահվածքով ազդարարել վտանգի մասին, ինչը փրկել է թեթև վնասվածքներ ստացած Հուսեյնովի կյանքը։ Դինան սեփական կյանքի գնով փրկեց մարդու կյանքը: Շներն այդպիսին են, պատրաստ են առանց վարանելու զոհաբերել սեփական կյանքը՝ հանուն տիրոջ կյանքի փրկության:
ԱՄՆ-ում ոստիկանական շներին, որոնք զոհվում են իրենց պարտականությունները կատարելիս կամ մարդու կյանքը փրկելիս, հուղարկավորում են պատվով։ Բելգիական հովվաշուն Դինան այսօր Գուբադլիում կատարեց իր գլխավոր սխրանքը. Հայտնաբերել է ական և փրկել սակրավոր Նաջմեդդին Հուսեյնովի կյանքը: Հուսով ենք, որ ապագայում, երբ Գուբադլին ամբողջությամբ մաքրվի ականներից, և նրա բնակիչները վերադառնան այնտեղ, Դինայի մահվան վայրում կհայտնվի հուշարձան՝ որպես մարդկային երախտագիտության դրսևորում չորքոտանի փրկչին։

«И тут сапера внезапно пронзила мысль: «Мина!»
Среди ученых существует гипотеза, что собака была первым животным, которого приручил и одомашнил человек. Да, пока идут споры о том, когда это произошло, но по наиболее распространенной версии, собака была одомашнена 10-14 тысяч лет назад во времена неолита. Тогда собаки выполняли охранные и охотничьи функции. Сегодня же собака – это любимый питомец, грозный охранник и верный друг человека. А также животное, спасающее жизни людей.
Служебные породы собак можно увидеть повсюду – в аэропортах и железнодорожных вокзалах, крупных торговых объектах, на постах полиции, где они помогают выявлять наркотики и взрывчатку. Без всякого преувеличения, собака на службе у полиции и пограничников – это грозное (для преступников) оружие, никогда не дающее осечку, в отличие от традиционного огнестрельного. Можно обмануть любую даже самую навороченную технику, но нюх, зрение и слух собаки никогда не подведут. И отнюдь не случайно, что четвероногим охранникам мировой кинематограф посвящает столько картин, самые известные из которых, пожалуй, «К-9» и «Ко мне, Мухтар!». Но собаки бывают на службе не только у полиции, без них не обойтись также военным и МЧС. Если в армии собак используют в качестве санитаров, связистов, разведчиков и даже подрывников и диверсантов, то в МЧС – в качестве спасателей и саперов.
…Послевоенный Карабахский регион Азербайджана, сплошь усеянный минами, которые оставили после себя армянские оккупанты. Невозможно проводить полномасштабную реконструкцию этого региона, не говоря уж о возвращении в свои дома сотен тысяч людей, без разминирования. И здесь на помощь Агентству по разминированию и МЧС пришли наши четвероногие друзья – собаки-саперы, преимущественно бельгийские и немецкие овчарки. Об их нелегком труде пишут крайне мало, и, тем не менее, вклад этих животных в разминирование освобожденных территорий, а значит, в спасение жизней людей трудно переоценить. К сожалению, как и люди, собаки-саперы тоже погибают при разминировании. Что и произошло при разминировании в Губадлинском районе.
Сегодня утром 38-летний сапер Агентства по разминированию Наджмеддин Гусейнов вместе со своим верным помощником – бельгийской овчаркой Диной – приступил к привычному занятию. Это для нас, непосвященных, процесс поиска и обезвреживания мины кажется крайне опасным для жизни, держаться от которого можно как можно дальше. Для сапера же и его четвероногого помощника – это спокойная, медленная и монотонная работа, когда недостаточно просто обнаружить мину, но еще и понять, с устройствами какого типа придется иметь дело. Наджмеддин внимательно присматривается к поведению Дины, которая специально обучена для поиска мин. Вдруг собака начинает волноваться, скулить, обнюхивая землю, по которой через несколько секунд должен был пройти Гусейнов. Поскуливание становится сильнее и тут сапера внезапно пронзила мысль: «Мина!». Он остановился как вкопанный и только собрался потянуть поводок назад, чтобы оттащить собаку подальше от опасного участка, как прогремел мощный взрыв. Собака в последний момент все-таки обнаружила противопехотную мину и своим поведением просигнализировала об опасности, чем и спасла жизнь Гусейнову, который отделался легкими ранениями. Дина же спасла жизнь человеку ценой собственной. Собаки, они такие, готовы не задумываясь пожертвовать собой ради спасения жизни своего хозяина или напарника-инструктора.
В США полицейских собак, погибших при исполнении своих служебных обязанностей или при спасении напарника, хоронят с большими почестями. Бельгийская овчарка Дина совершила сегодня свой главный подвиг в Губадлы - обнаружила мину и спасла жизнь саперу Наджмеддину Гусейнову. Надеемся, что в будущем, когда Губадлы будет полностью очищен от мин и туда вернутся его жители, на месте гибели Дины появится памятник в знак человеческой благодарности четвероногой спасительнице.