Ղարաբաղ  04 Մայիսի 2024 - 12:50
Ղարաբաղ և Արևելյան Զանգեզուր կատարած մեր ճամփորդության ընթացքում մենք ավելի մոտիկից ծանոթացանք Ադրբեջանի պատմությանը։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտնել է «Վագա» տուրիստական խմբի ղեկավար Յորն Աուգեստադը։
Նա նշել է, որ ճամփորդության ընթացքում տեսել է ինչպես օկուպացիայի տարիներին ավերված տները, այնպես էլ տարածաշրջանի վերականգնման գործընթացը:
«Ես այստեղ եղել էի մեկ տարի առաջ և զարմացած եմ, թե որքան արագ է ամեն ինչ վերակառուցվել այստեղ, թե ինչպես են նոր շենքեր կառուցվել», - ասել է նա:
Ավելի վաղ Միջազգային ճանապարհորդների նորվեգական ազգային ակումբի պատվիրակությունը՝ բաղկացած 30 հոգուց, այցելել էր Ջաբրայիլի շրջանում տեղակայված Խուդաֆերինի կամուրջ։

КАРАБАХ  04 Мая 2024 - 09:50
Во время путешествия в Карабах и Восточный Зангезур мы поближе познакомились с историей Азербайджана.
Как передает Report, об этом рассказал руководитель туристической группы «Вага» Йорн Аугестад.
Он отметил, что за время путешествия увидел как разрушенные за годы оккупации дома, так и процесс созидания и реставрации региона.
«Я был здесь год назад и поражен тому, как быстро тут все отстроили, тому, как новые здания, которых год назад еще не было, уже полностью готовы», — сказал он.
Ранее делегация Норвежского национального клуба международных путешественников в составе 30 человек посетила Худаферинский мост в Джебраиле.