Քաղաքականություն  17 Մայիսի 2024 - 15:55
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենի հայտարարությունները՝ Ադրբեջանում բռնապետության մասին անընդունելի են, մենք կտրականապես մերժում ենք նման հայտարարությունները։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն, մեկնաբանելով՝ France-2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ժերալդ Դարմանենի խոսքերը։
«Ֆրանսիական կողմը պետք է ներողություն խնդրի այս խոսքերի համար։ Հակառակ դեպքում դա ավելի մեծ բացասական ազդեցություն կունենա ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերությունների վրա»,- ընդգծել է Այխան Հաջիզադեն։
ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարը հավելել է, որ ի տարբերություն Ֆրանսիայի, որտեղ կոպտորեն խախտվում են մարդու իրավունքները, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ ցուցարարներ են սպանվում, լայնորեն տարածված են իսլամաֆոբիայի դեպքերը, մահմեդականների վրա հարձակումներն ու հակասեմականությունը, Ադրբեջանում լիովին ապահովվում են հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները:
«Անկախության վերականգնումից ի վեր Ադրբեջանը մշտապես ձևավորվել և զարգանում է որպես ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ հասարակություն։ Ադրբեջանը մի երկիր է, որտեղ տարբեր ազգությունների ու դավանանքների մարդիկ ապրում են խաղաղության և անվտանգության պայմաններում»,- նշել է նա։

Высказывания министра внутренних дел Франции Жеральда Дарманена о диктатуре в Азербайджане неприемлемы, мы решительно отвергаем подобные утверждения.
Как передает Caliber.Az, об этом заявил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя слова Жеральда Дарманена в интервью телеканалу France-2.
«Французская сторона должна извиниться за эти слова. В противном случае это приведет к еще большему негативному влиянию на азербайджано-французские отношения», - подчеркнул Айхан Гаджизаде.
Глава пресс-службы МИД добавил, что в отличие от Франции, где грубо нарушаются права человека, во время беспорядков происходят убийства участников акций, широко распространены случаи исламофобии, нападения на мусульман и антисемитизм, в Азербайджане полностью обеспечиваются фундаментальные права и свободы.
«С момента восстановления независимости Азербайджан постоянно формировался и развивался как общество, приверженное демократическим ценностям. Азербайджан – это страна, где люди разных национальностей и вероисповеданий живут в миролюбии и безопасности», - отметил он.