17 Մայիսի 2024 17:17
«Գունավոր հեղափոխություն» տերմինը, ինչպես նաև ի սկզբանե, որպես ամերիկացի ֆինանսիստի ազգանուն հայտնի «Սորոս» բառի անվանական նշանակությունը քաղաքական լեքսիկոն մտավ միայն ներկայիս՝ 21-րդ դարում։ Հեղափոխություններ, որպես այդպիսին, իհարկե, եղել են բոլոր ժամանակներում, բայց կոնկրետորեն «գունավոր հեղափոխությունների» տակ ընդունված էր հասկանալ քաղաքական ռեժիմների փոփոխությունը ոչ թե ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով, ինչպես դա, օրինակ, տեղի ունեցավ Չեխոսլովակիայում, որտեղ հենց այդ պատճառով է քաղաքական կարգի վերափոխումը ստացել «թավշյա հեղափոխություն» անվանումը, իսկ ճնշման և զանգվածային փողոցային գործողությունների միջոցով գունավոր հեղափոխությունների համար պարտադիր (և մենք նույնիսկ կասեինք՝ առանցքային) բոլոր գործընթացների՝ դրսից ֆինանսավորվող ու կառավարվող տարր։ Որպես կանոն, օվկիանոսի մյուս կողմից։
Մենք հակված ենք ենթադրել, որ «գունավոր» հեղափոխության չափանիշներին համապատասխանող առաջին հեղափոխությունը, թեև այն ժամանակ այդպես չէր կոչվում, դարձել է՝ 2000 թվականի սեպտեմբերի վերջին սկսկված զանգվածային բողոքների արդյունքում Սերբիայի առաջնորդ Սլոբոդան Միլոշևիչի՝ 2000 թվականի հոկտեմբերի 5-ին հրաժարականը։ Այդ ժամանակ իշխանափոխությունը կոչվեց... «սուլիչային հեղափոխություն», փողոցային ընդդիմության գլխավոր «զենքի»՝ մրցավարի սուլիչի անունով։
2003 թվականի նոյեմբերին նմանատիպ իրադարձություններ տեղի ունեցան Վրաստանում։ Ինչպես Սերբիայի դեպքում արտասահմանից ոգեշնչված և կառավարվող փողոցի ճնշման տակ ստիպված եղավ հրաժարական տալ այդ երկրի նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն։ Արևմուտքում սիրված Սաակաշվիլիի իշխանության գալը իրենով նշանավորեց «վարդերի հեղափոխությունը»: Ուղիղ մեկ տարի անց Ուկրաինայում սկսվեց Մայդանը, որն ավարտվեց մեկ այլ արևմտամետ քաղաքական գործչի՝ Վիկտոր Յուշչենկոյի իշխանության գալով։ Քանի որ Մայդանում շարժման խորհրդանիշը նարնջագույնն էր, ապա այս հեղափոխությունն առաջին անգամ անվանեցին «նարնջագույն»: Սակայն Վրաստանում «վարդերի հեղափոխության» հետ միասին կարճ ժամանակով գործածության մեջ մտան երկու արտահայտություն՝ «գունավոր» և «ծաղկի» հեղափոխություն, որոնցից, սակայն, հետագայում կանգուն մնաց հատկապես առաջին արտահայտությունը։

Термин «цветная революция», как и нарицательное значение слова «Сорос», известного изначально как фамилия американского финансиста, вошел в политологический лексикон только в нынешнем, 21-м веке. Революции как таковые, разумеется, случались во все времена, но конкретно под «цветными революциями» принято было понимать смену политических режимов не посредством демократических выборов, как это, например, случилось в Чехословакии, где именно по этой причине трансформация политического строя получила название «бархатной революции», а путем давления и массовых уличных акций с обязательным (и мы бы даже сказали, ключевым!) для цветных революций элементом — финансированием и управлением всеми процессами извне. Как правило, из-за океана.
Мы склонны полагать, что первой революцией, соответствующей критериям «цветной», хоть и не названной в то время таковой, стала отставка 5 октября 2000 года сербского лидера Слободана Милошевича в результате начавшихся в конце сентября того года массовых протестов. Тогда смена власти была названа... «свисточной революцией» по главному «оружию» уличной оппозиции — судейскому свистку.
В ноябре 2003 года в Грузии произошли похожие события. Уйти в отставку под давлением улицы, инспирируемой и управляемой, как и в сербском кейсе, из-за рубежа, вынужден был президент этой страны Эдуард Шеварднадзе. Приход к власти любимого на Западе Саакашвили ознаменовал собою «революцию роз». Ровно год спустя начался майдан в Украине, завершившийся приходом к власти еще одного прозападного политика — Виктора Ющенко. Так как символом движения на Майдане был оранжевый цвет, то эту революцию сперва назвали «оранжевой». Однако в сочетании с «революцией роз» в Грузии в обиход на короткое время параллельно вошли одновременно два выражения — «цветная» и «цветочная» революция, из которых, впрочем, впоследствии устоялась именно первая фраза.