15 Մայիսի 2024 17:53
«Այսօր՝ այս նշանակալից օրը, ուզում եմ հիշեցնել, որ ավելի քան 3 տարի առաջ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում, մենք լիակատար հաղթանակ տարանք և վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի գլխավորությամբ»։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առաքելության ավարտին նվիրված արարողության ժամանակ։
«Հայկական անօրինական զինված կազմավորումների խաղաղ բնակչության դեմ սադրանքները կանխելու և Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետության լիակատար վերահսկողությունը հաստատելու նպատակով 2023 թվականի սեպտեմբերին իրականացվեցին լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումներ։ Այդ միջոցառումների արդյունքում անջատողական ռեժիմի գործունեությունն ամբողջությամբ կասեցվեց, իսկ Հայաստանի զինված ուժերի մնացորդներն ու անօրինական հայկական զինված կազմավորումները վերջնականապես դուրս բերվեցին երկրի տարածքից։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ մեր երկրների բարձրագույն ղեկավարությունները որոշում են կայացրել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի առաքելությունը վաղաժամկետ ավարտելու մասին»,- ասել է նա։

«Сегодня в этот знаменательный день хотелось бы напомнить, что более 3-х лет тому назад в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Вооружёнными Силами наша страна завершила её полной победой и восстановлением территориальной целостности».
Как передает АПА, об этом заявил начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковник Керим Велиев на церемонии, посвящённой завершению миссии миротворческого контингента РФ.
«С целью пресечения непрекращающихся провокаций незаконных армянских вооружённых формирований против мирного населения и установления полного контроля Азербайджанской Республики над Карабахским экономическим районом в сентябре 2023 года были проведены антитеррористические мероприятия локального характера. В результате этих мероприятий деятельность сепаратистского режима была полностью прекращена, а остатки вооружённых сил Армении и незаконные армянские вооружённые формирования были окончательно выведены с территории страны.
Учитывая сложившуюся обстановку, высшим руководством наших стран было принято решение о досрочном завершении миссии миротворческого контингента Российской Федерации», сказал он.
К.Велиев выразил благодарность миротворцам за службу во благо мира и стабильности в Карабахском экономическом районе, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.