17 Մայիսի 2024 16:42
Ուրիշի համար փոս մի փորի՝ ինքդ կընկնես դրա մեջ։ Այս անխորամանկ իմաստությունը միայն որոշակի պայմանականությամբ է կիրառելի Նոր Կալեդոնիայի և Ադրբեջանի հետ Ֆրանսիայի հարաբերությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Ինչու՞ որոշակի պայմանականությամբ: Որովհետև, ի տարբերություն՝ Ֆրանսիացիների կողմից ամեն կերպ ուռճացված ղարաբաղցի հայերի մտացածին և մոռացության մատնված խնդրի, Կալեդոնիայի կանակների ինքնորոշման հարցը իրենից ներկայացնում է հակագաղութային օրակարգի ամենահրատապ խնդիրներից մեկը։ Եվրոպայից տասնյոթ հազար կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Նոր Կալեդոնիան, ի տարբերություն Ադրբեջանի սրտի՝ Ղարաբաղի, երբեք չի հանդիսացել Ֆրանսիայի անբաժանելի մասը, այլ նրա կազմի մեջ է մտել վերջինիս ագրեսիվ գաղութային քաղաքականության արդյունքում։ Վաղ թե ուշ կանակները պետք է ակտիվացնեին իրենց պայքարը։
Իսկ հիմա ի՞նչ է կատարվում Նոր Կալեդոնիայում: Ահա արդեն Արշիպելագում Ֆրանսիայի նեոգաղութատիրական քաղաքականության դեմ կանակների բողոքի ցույցերի չորրորդ օրն է։ Էսկալացիայի պատճառ է դարձել՝ Նոր Կալեդոնիայի Կոնգրեսի և ժողովրդի կամքին հակառակգաղութատիրական կարգավիճակի պահպանման հանրաքվեում առավելություն ապահովելու համար՝ միգրանտներին քվեարկելու իրավունքի տրամադրմամբ ընտրական օրենքը փոխելու Ֆրանսիայի խորհրդարանի օրենսդրական նախաձեռնությունը։ Օրինագծի ընդունմանը նախորդել է՝ հազարավոր միգրանտների անօրինական ներմուծման միջոցով տեղի բնակիչներին ձուլելու ուղղությամբ բազմամյա աշխատանքը։ Եվ հիմա էլ Փարիզը Նոր Կալեդոնիայի տարածքում հայտարարել է արտակարգ իրավիճակ՝ դաժանորեն ճնշելով տեղի բնակչության օրինական բողոքները։
Բաքվի նախաձեռնող խումբը և ֆրանսիական վերջին գաղութները՝ կանակական Նոր Կալեդոնիայում, Մաոհի Նույում (Ֆրանսիական Պոլինեզիա), Ֆրանսիական Գվիանեյում, Մարտինիկում, Գվադելուպեյում և Կորսիկայում անկախության համար պայքարող 14 քաղաքական շարժումները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։ «Իրեն որպես «մարդու իրավունքների երկիր» դիրքավորող և միևնույն ժամանակ կանակ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ոտնահարող ֆրանսիական պետությունը՝ կանակ ժողովրդին իր սեփական հողում փոքրամասնություն դարձնելու նպատակով՝ ընտրազանգվածը ընդլայնելու նպատակաուղղված ձգտումները հանգեցնում է ստեղծված իրավիճակի խորացմանը»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Փարիզը կարող է ժամանակավորապես արյան մեջ խեղդել կանակներիի ապստամբությունը, սակայն ակնհայտ է, որ նրա կողմից անցկացվող քաղաքականությունը երկարաժամկետ հեռանկարում նպաստում է միայն իրավիճակի սրմանը, բնիկ բնակչության ու եկվորների միջև ատելության ուժեղացմանը։ Բարձր տեխնոլոգիական տերության իր հավակնություններով գոռոզացած Ֆրանսիան՝ կղզիների խնդիրը լուծելու համար օգտագործում է մամռոտ և կոպիտ գաղութային գործիքներ։ Այս պայքարում Ֆրանսիան դատապարտված է կրախի։ Կանակների արդար նկրտումների ճնշելը կարող է որոշ ժամանակով վերականգնել խաղաղությունն ու անդորրը «թագավորությունում», սակայն վիթխարի հեղինակային վնաս կհասցնի Հինգերորդ Հանրապետությանը։ Իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում կղզիներին սպասվում է պատերազմ, հեղափոխություն, կանակների հաղթանակ և ֆրանսիական գաղութային վարչակազմի խայտառակ վտարում:
Կարծես թե նախապես կանխազգալով այդ կրախը՝ Հինգերորդ հանրապետության շփոթված պաշտոնյաները ավելի արդյունավետ բան չգտան, քան իրադարձությունների մեղքը հերթական անգամ բարդել... Ադրբեջանի վրա։ Ուրեմն, Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը Նոր Կալեդոնիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված անհեթեթ մեղադրանքներ է առաջադրել Ադրբեջանի հասցեին։ «France-2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նախարարը Ադրբեջանին մեղադրել է Նոր Կալեդոնիայում անկարգություններին «միջամտելու» մեջ։ ՆԳՆ ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ անկախության կողմնակիցները, իբր, ինչ-որ «գործարք» են կնքել Ադրբեջանի հետ։
Սակայն նախարարը այսքանով չի սահմանափակվել և «ընթացքում» Ադրբեջանին մեղադրել է նաև «հայերի ջարդի» մեջ։ Վայելեք հարցազրույցից հետևյալ հատվածը.
Լրագրող. «Ձեր կարծիքով, կա արդյո՞ք արտաքին միջամտության գործոն Նոր Կալեդոնիայի իրադարձություններին։ Մի քանի օր առաջ Վեհաժողովի օրենսդիր հանձնաժողովում, Դուք նշելով Ադրբեջանի դերը՝ դատապարտեցիք ապակառուցողական միջամտությունը։ Սա ֆանտազիա է, թե՞ իրականություն»:
Նախարար Դարմանեն. «Ադրբեջանի հաշվով՝ դա իրականություն է, այլ ոչ թե ֆանտազիա: Սա հայերի մի մասի կոտորածը կատարած բռնապետություն է։ Ափսոսում եմ նաև, որ Կալեդոնիայի անկախության կողմնակիցների մի մասը համագործակցում են Ադրբեջանի հետ։ Սա չի կարելի հերքել: Եվ նրանք (Ադրբեջանի հետ համագործակցող ղեկավարները) դա անվանում են ժողովրդավարություն»։
Այնուհետև, ըստ երևույթին, հասկանալով, որ ողջ հանրապետության հետ մեկտեղ ծիծաղելի տեսք ունի՝ նախարարը հավելել է մի բան, որը հակասում է իր իսկ հայտարարությանը. «Բայց պետք է ասեմ, որ այսօր ոչ մի երկիր, չնայած բոլոր փորձերին, Նոր Կալեդոնիայում բռնությանը կառավարելու ռեսուրսներ չունի, նույնիսկ եթե միջամտության փորձեր լինեն»։
Այսօր մեր ԱԳՆ-ն արձագանքել է նախարարի հարձակմանը։ Ահա թե ինչ է ասվում Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարության մեջ. «Նախ և առաջ, մենք ևս մեկ անգամ վճռականորեն դատապարտում ենք ֆրանսիական կողմի վիրավորական հայտարարությունները Ադրբեջանի դեմ և պահանջում ենք դադարեցնել՝ հայերի զանգվածային սպանության մեջ մեր երկրին անընդունելի մեղադրանքների օգտագործմամբ զրպարտչական արշավը։ Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարը պետք է հիշի բնիկ ժողովուրդների դեմ իրականացված մարդկության դեմ հանցագործությունները, միլիոնավոր անմեղ մարդկանց դաժան սպանությունները, որոնք հանդիսանում են Ֆրանսիայի տասնամյակներ շարունակվող գաղութային քաղաքականության մաս։ Նոր Կալեդոնիայում անկախության կողմնակիցների ցույցերին աջակցելու մեջ Ադրբջանին մեղադրելու փոխարեն՝ Ժերալդ Դարմանենը ավելի լավ է թող կենտրոնանա մի շարք տարածաշրջաններում իր երկրի ձախողված քաղաքականության վրա, որը և առաջացնում է այդ բողոքները: Մենք նորից Ֆրանսիային կոչ ենք անում դադարեցնել Ադրբեջանի դեմ անհիմն պահանջներ ներկայացնելը»։
Հարկ է նշել, որ սա Դարմանենի կողմից մեր երկրին ուղղված առաջին մեղադրանքը չէ։ Վերջերս նա ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովի օրենսդրական հանձնաժողովի առջև, որտեղ դատապարտել է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի և Նոր Կալեդոնիայի Կոնգրեսի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը` Բաքվի գործողություններն անվանելով, ինչպես հաղորդում է «La Tribune»-ը, «չափազանց աղետալի միջամտություն»:
Այսինքն՝ կանակները, որոնց աչքի առաջ են տեղի ունենում՝ իրենց բռնի միաձուլումը, երկրորդ կարգի մարդկանց վերածվելը, փաստացի էթնիկ զտումները՝ պարզվում է, որ այս բացահայտ կամայականության դեմ ապստամբելու համար սպասում են Բաքվի հրահանգին։ Պետք չէ մեծ խելքի տեր մարդ լինել, որպեսզի տեսնել ընդհանուր պատկերը. խնդիրը համակողմանիորեն հասկանալու և արդար լուծում գտնելու փոխարեն (գաղութային քաղաքականության մեջ անարդար լուծումը՝ դա միշտ տարեկետում է), ֆրանսիացի պաշտոնյաները փորձում են սլաքավար նշանակել՝ հարավկովկասյան երիտասարդ հանրապետությանը։ Սա ոչ միայն ծիծաղելի է, այլ նաև բարձր աստիճանի ոչ պրոֆեսիոնալ։
Այդպես էլ ուզում ես Դարմանենին պատասխանել խորհրդային ժամանակի դասականից անխորտակելի արտահայտությամբ. «Ձեզ նմանները խայտառակում են հանրապետությունը»։ Սակայն, սա չափազանց մակերեսային կլիներ: Ֆրանսիայում ինքնին կառավարման համակարգը այնքան է դեգրադացվել, որ նրա անունից հանդես են գալիս շրջապատող աշխարը ոչ լիովին ադեկվատ ընկալող մարդիկ։ Մեր երկրի հասցեին «մեծ» տերության նախարարի անընդհատ նվնվոցը միայն մեծացնում է խայտառակության զգացումը։ Ըստ երևույթին, հինգերորդ հանրապետության գործիչների մոտ դա հասկանալու համար նույնիսկ նվազագույն ըմբռնման պակասություն կա։

Не рой другому яму — сам в нее попадешь. Эта нехитрая мудрость лишь с определенной долей условности применима к ситуации вокруг Новой Каледонии и отношений Франции с Азербайджаном. Почему с долей условности? Потому что, в отличие от высосанной из пальца и канувшей в Лету проблемы карабахских армян, всемерно раздуваемой Францией, вопрос с самоопределением каледонийских канаков являет собой один из наиболее острых вопросов антиколониальной повестки. Находящаяся на расстоянии семнадцать тысяч километров от Европы Новая Каледония, в отличие от Карабаха – сердца Азербайджана, никогда не являлась неотъемлемой частью Франции, а вошла в ее состав в результате захватнической колониальной политики последней. Рано или поздно канаки должны были усилить борьбу.
Что же происходит сейчас в Новой Каледонии? Вот уже четвертый день на архипелаге акции протеста канаков против неоколониальной политики Франции. Причиной эскалации стала законодательная инициатива французского парламента по изменению избирательного законодательства против воли Конгресса Новой Каледонии и народа, с предоставлением мигрантам права голоса для обеспечения преимущества на референдуме о сохранении колониального статуса. Принятие законопроекта было предварено многолетней работой по ассимиляции местных жителей путём нелегального завоза тысяч мигрантов. И вот сейчас Париж ввел на территории Новой Каледонии чрезвычайное положение, жестоко подавляя законные протесты местного населения.
Бакинская инициативная группа и 14 политических движений, борющихся за независимость в последних французских колониях — Канакской Новой Каледонии, Маохи Нуи (Французской Полинезии), Французской Гвиане, Мартинике, Гваделупе и Корсике — выступили с совместным заявлением. «Целенаправленное стремление французского государства, позиционирующего себя в качестве «страны прав человека» и в то же время попирающего право канакского народа на самоопределение, расширить электорат с целью оставить канакский народ в меньшинстве на собственной земле приводит к усугублению сложившейся ситуации», — подчеркивается в заявлении.
Париж может временно утопить в крови восстание канаков, однако очевидно, что проводимая им политика в долгосрочном плане способствует только обострению ситуации, нагнетанию ненависти между аборигенным и пришлым населением. Кичащаяся своими амбициями высокотехнологичной державы Франция использует для решения проблемы островов замшелый и грубый колониальный инструментарий. В этой борьбе Франция обречена на крах. Подавление справедливых чаяний канаков может на какое-то время восстановить мир и покой «в королевстве», однако нанесет Пятой республике огромный репутационный ущерб. В долгосрочной же перспективе острова ожидает война, революция, победа канаков и позорное изгнание французской колониальной администрации.
Словно предчувствуя заранее это фиаско, растерянные чиновники Пятой республики не нашли ничего более эффективного, чем в очередной раз возложить вину за события на... Азербайджан. Так, министр внутренних дел Франции Жеральд Дарманен выдвинул абсурдные обвинения в адрес Азербайджана в связи с произошедшими в Новой Каледонии событиями. В интервью телеканалу France-2 министр обвинил Азербайджан во «вмешательстве» в беспорядки в Новой Каледонии. Глава МВД также заявил, что сторонники независимости якобы заключили с Азербайджаном некую «сделку».
Однако министр не ограничился этим и «между делом» также обвинил Азербайджан в «резне армян». Полюбуйтесь на следующий отрывок интервью.
Журналист: «Как вы думаете, есть ли фактор внешнего вмешательства в событиях в Новой Каледонии? Несколько дней назад в законодательной комиссии Ассамблеи вы, отмечая роль Азербайджана, осудили губительное вмешательство. Это фантазия или реальность?»
Министр Дарманен: «Насчет Азербайджана — это реальность, а не фантазия. Это диктатура, учинившая резню части армян. Я также сожалею, что часть сторонников независимости Каледонии сотрудничает с Азербайджаном. Это нельзя отрицать. И они (лидеры, сотрудничающие с Азербайджаном) называют это демократией».
Затем, видимо, поняв, что выглядит смешно вместе со всей республикой, министр добавил нечто, противоречащее собственному же высказыванию: «Но должен сказать, что сегодня ни одна страна, несмотря на все попытки, не имеет ресурсов управлять насилием в Новой Каледонии, даже если будут попытки вмешательства».
На выпад министра сегодня отреагировал наш МИД. Вот что говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Азербайджана: «Прежде всего, мы еще раз решительно осуждаем оскорбительные высказывания французской стороны в отношении Азербайджана и требуем прекратить клеветническую кампанию против нашей страны с использованием неприемлемых обвинений в массовом убийстве армян. Министру внутренних дел Франции следует помнить преступления против человечности, совершенные против коренных народов, жестокие убийства миллионов невинных людей, которые являются частью многолетней колониальной политики Франции. Вместо того чтобы обвинять Азербайджан в поддержке протестов сторонников независимости в Новой Каледонии, Жеральд Дарманен пусть лучше сосредоточится на неудачной политике своей страны в ряде регионов, которая и вызывает эти протесты. Мы вновь призываем Францию прекратить выдвигать необоснованные претензии к Азербайджану».
Следует отметить, что это не первое обвинение нашей страны со стороны Дарманена. Недавно он выступил перед законодательной комиссией Национального собрания, где осудил подписание Милли Меджлисом Азербайджана меморандума о сотрудничестве с конгрессом Новой Каледонии, назвав действия Баку, как передает La Tribune, «крайне губительным вмешательством».
То есть канаки, на глазах у которых происходит их насильственная ассимиляция, превращение в людей второго сорта, фактически этническая чистка, оказывается, ждут приказа из Баку, чтобы восстать против этого вопиющего произвола. Не нужно быть семи пядей во лбу, чтобы увидеть общую картину: вместо того, чтобы всесторонне разобраться в проблеме и попытаться найти справедливое решение (несправедливое решение в колониальной политике — это всегда отсрочка), французские чиновники стремятся назначить стрелочника — молодую южнокавказскую республику. Это не только смешно, но и в высшей степени непрофессионально.
Так и хочется ответить Дарманену нетленной фразой из советской классики: «Такие, как ты, позорят республику». Впрочем, это было бы слишком поверхностно. Сама система управления во Франции деградировала настолько, что от ее имени выступают люди, не вполне адекватно воспринимающие окружающий мир. Постоянное нытье министра «великой» державы в адрес нашей страны только усиливает ощущение позора. Похоже, у деятелей Пятой республики не хватает даже минимума разумения, чтобы понять это.