Վարդանյանի դատավարության ժամանակ հրապարակվել են դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Հուլիսի 1-ին շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը, որը մեղադրվում է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման մեջ և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Բաքվի ռազմական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ կայացած բաց դատական նիստում մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ իր խոսած լեզվով՝ ռուսերենով, ինչպես նաև փաստաբան, որին նա ընտրել է։
Մեղադրյալի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը, դիմելով դատարանին, հայտնել է, որ հունիսի 23-ին դատավորների կազմը պայմաններ է ստեղծել իր և իր պաշտպանյալի համար՝ արձանագրություններին ծանոթանալու համար, և նրանք ծանոթացել են փետրվարի 13-ի և 17-ի դատական նիստերի արձանագրություններին: Փաստաբանի խոսքով՝ այժմ նրանք ցանկանում են ծանոթանալ նախապատրաստական դատական նիստում կայացված որոշմանը, որը նույնպես արտացոլված է արձանագրությունում: Պաշտպանական կողմը նաև խնդրել է իրենց տրամադրել քաղվածքներ այդ նիստերում ներկայացված միջնորդությունների վերաբերյալ որոշումներից:
Նախագահող դատավորը նշել է, որ Բերմանի և Վարդանյանի համար կստեղծվեն նույն պայմանները, ինչ և նախկինում: Հաջորդ նիստը նշանակված է հուլիսի 8-ին: