18 Մայիսի 2024 09:21
Ռուսաստանը նպատակ ունի ապահովել մեծ Եվրասիայի տրանսպորտային և լոգիստիկ կապը՝ ավելի լավ մրցակցային պայմաններ ապահովելու համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին «Ռուսաստան - իսլամական աշխարհ. Կազանֆորում» ֆորումի լիագումար նիստում ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նրա խոսքով, դա ապրանք արտադրողների համար ավելի լավ մրցակցային պայմաններ կապահովի։
«Գործընկերներն այստեղի արդեն խոսել են այդ ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին, Հյուսիս-Հարավ միջանցքի ստեղծման մասին, որը մենք իրականացնում ենք մեր գործընկերների հետ։ Այստեղ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի հետ։ Սա թե՛ երկաթուղային տրանսպորտի, թե՛ ավտոմոբիլային տրանսպորտի փոխադրումների զարգացումն է»,- ասել է նա։

Россия нацелена на обеспечение транспортно-логистической связанности большой Евразии, чтобы обеспечить лучшие конкурентные условия.
Как передает ТАСС, об этом заявил заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук на пленарной сессии форума «Россия - Исламский мир: KazanForum».
По его словам, это позволит обеспечить лучшие конкурентные условия товаропроизводителям.
«Коллеги здесь уже говорили о тех инфраструктурных проектах, о создании коридора Север- Юг, которые мы ведем вместе с нашими партнерами. Здесь мы тесно сотрудничаем с Азербайджаном, Казахстаном, Туркменистаном, Узбекистаном, Таджикистаном, Кыргызстаном. Это развитие и железнодорожных перевозок, и развитие автомобильных перевозок», - сказал он.
«Мы прежде всего нацелены на обеспечение транспортно-логистической связанности большой Евразии, таким образом мы понимаем, что мы обеспечиваем для наших товаропроизводителей лучшие конкурентные условия для выхода на рынки глобального Юга», - добавил Оверчук.