ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատարը արձագանքել է՝ Եկատերինբուրգի միջադեպի վերաբերյալ Ադրբեջանի դիմումին
Ռուսաստանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան, Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի կողմից իրեն ուղղված դիմումից հետո, խնդրել է գլխավոր դատախազությանը՝ ստուգել Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի անդամների ձերբակալման հանգամանքները։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Տատյանա Մոսկալկովան իր Telegram ալիքում հայտնել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան կապ է հաստատել իր հետ՝ հունիսի 27-ին Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների ձերբակալման, մահվան և մարմնական վնասվածքների հանգամանքների պարզաբանման վերաբերյալ։
«Ես կապ եմ հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության Գլխավոր դատախազության հետ՝ ձերբակալման օրինականությունն ու վավերականությունը, հանցագործություններ կատարելու մեջ կասկածվողների և տուժածների իրավունքների պահպանումը ստուգելու միջնորդությամբ», - գրել է նա։
Բացի այդ, Մոսկալկովան հայտնել է, որ մշտական ​​կապի մեջ է Սվերդլովսկի մարզի մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մերզլյակովայի հետ, ով, իր հերթին, սերտ կապի մեջ է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի փաստաբանների և ներկայացուցիչների հետ։