Իլհամ Ալիևի մասին հրապարակումները Twitter-ում թրենդ է դարձել
Երեկ Պրահայում (Չեխիա) տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը։
Այն դարձել է համաշխարհային ԶԼՄ-ներում ամենաշատ լուսաբանվողներից և սոցիալական ցանցերում քննարկվողներից մեկը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Այդ կապակցությամբ Twitter-ի թրենդների ցանկում հայտնվել են President Ilham Aliyev և Prague բառերը։
Հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպմանը Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար, և որ այդ հանձնաժողովների հաջորդ նիստը կկայանա Բրյուսելում, մինչև հոկտեմբերի վերջ:
Բացի այդ, Հայաստանն իր համաձայնությունն է հայտնել՝ խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին, առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:

Публикации об Ильхаме Алиеве стали трендом в Twitter
Вчера в Праге (Чехия) состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Евросовета Шарля Мишеля.
Она стала одной из самых освещаемых в мировых СМИ и обсуждаемых в социальных сетях, сообщает Oxu.Az.
В связи с этим в Twitter в списке трендов оказались слова President Ilham Aliyev и Prague.
На встрече, состоявшейся 6 октября, Азербайджан и Армения подтвердили свою приверженность уставу Организации Объединенных Наций, Алматинской декларации 1991 года, в которой признается территориальная целостность и суверенитет друг друга, и это станет основой для работы комиссий по делимитации границ. Следующее заседание пограничных комиссий состоится в конце октября в Брюсселе.
Кроме того, РА согласилась оказать содействие миссии ЕС на границе с Азербайджаном. Официальный Баку, в свою очередь, согласился на сотрудничество с этой миссией, которая начнется в октябре и продлится два месяца.