ԱԳ փոխնախարար. Շուրջ 3300 մարդ ականների զոհ է դարձել
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը, ելույթ ունենալով՝ «Օմբուդսմենների և մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերը բիզնեսի և մարդու իրավունքների ոլորտում» թեմայով՝ Բաքվի օմբուդսմենների և մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների միջազգային համաժողովում:
Նրա խոսքով, առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում հայկական օկուպացիայի հետևանքով իրենց հողերը լքած քաղաքացիների վերադարձը. «Վերջին երկու տարիների ընթացքում պետբյուջեից ավելի քան 3 միլիարդ դոլար է հատկացվել ազատագրված տարածքների վերականգնման համար։ Այս տարածքներում ենթակառուցվածքներն ամբողջությամբ ավերվել են հայերի կողմից։ Հիմա մենք պետք է զրոյից վերականգնենք այդ տարածքները։ Սակայն այդ տարածքները հայերի կողմից ականներով աղտոտված լինելը վերականգնման աշխատանքների անցկացման հիմնական խոչընդոտն է։ Հայերը դեռևս հրաժարվում են ականապատ դաշտերի քարտեզները տրամադրել։ Իսկ դրանց ճշգրտությունը 25 տոկոսից էլ քիչ է»։

Заместитель главы МИД: Около 3 300 человек стали жертвами мин
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов, выступая на Бакинской международной конференции омбудсменов и Национальных институтов по правам человека на тему «Роль омбудсменов и Национальных институтов по правам человека в сфере бизнеса и прав человека».
По его словам, возвращение граждан, покинувших свои земли в результате армянской оккупации, является приоритетным вопросом: «За последние два года из госбюджета выделено более 3 млрд долларов на восстановление освобожденных территорий. Инфраструктура на этих территориях армянами была полностью разрушена. Теперь нужно восстановить эти территории с нуля. Однако загрязнение армянами этих территорий минами является главным препятствием для проведения восстановительных работ. Армяне до сих пор отказываются выдавать карты минных полей. А их точность составляет менее 25 процентов».