Ղարաբաղում ամեն ինչ կորոշենք միայն մենք
«Երբ մենք խոսում ենք Ղարաբաղի ճակատագրի մասին, պետք է հիմնվել Արցախի ժողովրդի կարծիքի և որոշման վրա։ 1988 թվականին սկսվեց ժողովրդի կամարտահայտման գործընթացը, մարդիկ հայտարարեցին, որ ուիշ ձևով են տեսնում իրենց տեղը խորհրդային տարածքում։ Ինձ թվում է, որ դրված է միայն մեկ հարց՝ Ղարաբաղի ապագան, այս հողի վրա ապրող մարդկանց ապագան պետք է որոշվի, լուծվի նրանց մասնակցությամբ։ Եվ այս իմաստով ցանկացած բանակցություններ, որոնք այժմ ընթանում են, չի կարող անցկացվել առանց Ղարաբաղի։ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարությունը Ղարաբաղի փոխարեն որոշելու մանդատ չունի»,- հայտարարել է՝ նոյեմբերին Ադրբեջանի տարածքում անջատողական կազմավորման մնացորդների «կառավարությունը» ղեկավարող, ռուսաստանցի գործարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Եվ Վարդանյանը միանգամայն իրավացի է։ Հայաստանը Մանդատ չունի, և նա Ղարաբաղի հետ ընդհանրապես ոչ մի կապ չի ունենա։ Այն, ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ և Ղարաբաղում, կորոշի միայն Ադրբեջանը։ Ադրբեջանում։ Գործադիր իշխանությունների համապատասխան մարմինները, որոշ դեպքերում՝ պաշտպանության նախարարությունը, հատուկ դեպքերում՝ այլ գերատեսչությունների առանձին բաժինները։
Կնոջը նվաճելը, որն ավելի անառիկ է, քան գծագրական երկրաչափությունը,- դժվար է, բայց հեղինակավոր: Նա էստաֆետայի ձողը ուրիշին չի փոխանցել, այլ վերցրել է երկար պաշարում պահանջող մի ամրոց։ Սա բարելավում է տրամադրությունը և բարձրացնում ինքնագնահատականը: Հետեւաբար և իր առջև պետք է դնել համապատասխան նպատակներ։ Հեռացնել (որպես տարբերակ՝ բերել Բաքու և նստեցնել մեղադրյալների աթոռին) որևէ նշանավոր, ազդեցիկ և հարուստ սուբյեկտին, ով օգնում է անջատողականներին։ Մեղքի աստիճանը կպարզվի ավելի ուշ։ Կարող ենք մեզ հարց տալ. իսկ մեզ արդյո՞ք պետք է ընկեր Վարդանյանը Ղարաբաղում։ Ոչ, ընկերներ, մեզ Ղարաբաղում ընկեր Վարդանյանը պետք չէ, և հետևաբար դրա մասին պետք է լրջորեն մտածել։ «Մենք նրան չենք սիրում, չենք կանչել, բայց նա, այնուամենայնիվ, եկավ: Մենք մեզ վիրավորված զգացին և ստիպված եղանք քայլեր ձեռնարկել»:
Կարելի է գնալ նաև այլ ճանապարհով. այդ ճանապարհը ավելի երկար է, ավելի թանկ, բայց ոչ պակաս արդյունավետ: Մենք բարեկամներ ունենք և՛ Ռուսաստանում, և՛ Արևմուտքում։ Սա, փաստորեն այն մասին, որ պարոն Վարդանյանի ռուսական ակտիվներն այժմ տնօրինում են նրա գործընկերները (եկեք նրան հավատանք բառացիորեն, որովհետև ի՞նչ կարող է լինել ավելի բնական, քան նյութական ունեցվածքը թողնել առանց անձնական վերահսկողության)։ 2019 թվականին նրան հաջողվել է խույս տալ «Տրոյկա Դիալոգ» օֆշորային ցանցի գործունեության ծառայողական քննությունից, քանի որ «Իվան Անտոնովիչը մենակ չէ, կան նաև մյուսները»։ «Ամերիաբանկ»-ը, «Նովատեկ»-ը, «ԿամԱԶ» ԲԲԸ-ն, «Standard Bank Plc»-ը, «Շերեմետևո միջազգային օդանավակայան»-ը հեռու ոչ բոլոր ընկերությունների ցանկն է, որոնք գտնվել (և գտնվում են) նրա գործարար շահերի ոլորտում։ Միթե՞ այնտեղ չարաշահումներ չկան։ Չի կարող պատահել, ոչ մի կերպ չի կարող պատահել՝ «մարդը պետք է գողանա՝ քանի որ նա փողի տեր է», ինչպես ասել է Ֆեդկա Զայացը Ա. Տոլստոյի Պիտեր I-ի մասին վեպից: Այնպես որ այդ ուղղությամբ մեր բարեկամների և պարոն Վարդանյանի մրցակիցների կողմից փորփրելը՝ հնարավոր է և նույնիսկ հարկավոր է։ Հիմա դժվար Ժամանակներ են, և բոլորին իսկապես փող է պետք, իսկ անձնավորությունը՝ ինքներդ եք տեսնում, մասշտաբային է։ Ռազմավար, որով կարելի է հպարտանալ:
Անջատողականներին պետք է խցկել քարի դար։ Ընդ որում բառացիորեն, որպեսզի նրանց միջև խոսակցությունները գնան ոչ թե «խորհրդարանական ընտրությունների» մասին, այլ պտտվեն երեք թեմայի շուրջ՝ «շատ ցուրտ է», «չորրորդ օրն է, որ լույս չկա» և «ուտելու բան չկա»։ Շուրջօրյա հեռարձակում հայերեն լեզվով, առավելապես այն մասին, թե իրենց համար ինչքան վատ է, և ավելի վատ կլինի (իսկ խլացնել հայկական հեռուստառադիոալիքները՝ այդքան էլ դժվար չէ, լինի միայն ցանկություն և ռեսուրսներ, « ձեր վերնախավը նստել է բունկերում և խժռում է երշիկ, կարագ և խտացրած կաթ, որով նրան Վարդանյանն է կերակրում): Դե, ճանապարհին, տարածել դասակարգային ատելություն. «Իսկ Արայիկի նկուղում ոսկու ձուլակտորներ կան, վերցրա դանակը՝ քոնը կլինի»։ Եթե գործը ճիշտ բռնել, դադարեցնելով «խաղաղապահների» «կայունությունը» պահպանելու ջանքերը, բոլոր այս Հարությունյաններին ու Վարդանյաններին կպատառոտեն հենց իրենք՝ կատաղած գեղջուկները։ Կարելի է ինչ-որ բան խոստանալ, նենգափոխելով փաստերը, հակառակորդի մի խմբին հակադրել մյուսին («երևանցիները ձեզ արդեն հանձնում են», «Փաշինյանին Ղարաբաղը պետք չէ, իսկ դուք՝ առավել ևս», «նա թող Հայաստանում գործերի հետ գլուխ հանի»): Այնպես որ ինքներդ պետք է նախադրյալներ ստեղծեք: Ձևաչափեք իրականությունը: Հրել ճակատները և հիանալ հակառակորդների աչքերի կայծերով:
Այո, սա մի քանի մակարդակի խաղ է, դա միջոցառումների բարդ համալիր է, որն անհրաժեշտ է նրա համար, որպեսզի Խանքենդիում իրավիճակը հասցնել ճգնաժամի։ Որպեսզի այնտեղ մատնազարկով ամեն ինչ քանդվի։ Ինքնաբարեբար։ Բայց մեր հսկողության տակ։ Եվ պետք է պատրաստ լինել ցանկացած պահի թաղել թշնամիներին, պարզապես ելնելով հիգիենայի նկատառումներից, և դրա համար Ղարաբաղը պետք է դառնա շատ մեծ ռազմաբազա։ Թուրք զինվորականների հետ համատեղ։ Դա նվազագույնի կհասցնի ցանկացած երրորդ կողմի հնարավոր ազդեցությունը:
Հակառակորդը պետք է հասկանա, որ Ադրբեջանի տարածքում ինչ-որ ինքնավարություն ստեղծելուն ուղղված ամենափոքր մարմնաշարժումը կավարտվի շատ ու շատ վատ՝ «մենք մանկապարտեզում խաղում ենք իսկական գնդացիրներով»։ Եվ հաջորդ սերունդներին պետք է հատկապես այդպես դաստիարակել, առանց «խաղաղ համակեցության ու վարդագույն միաեղջյուրների» մասին լիբերալ անհեթեթությունների ու հիմար գաղափարների։ Որպեսզի այսուհետև ոչ ոք և ոչ մի տեղից չվտարի, մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած պահի ինքներս վտարել ում ուզես։ Սուդետի, Կալինինգրադի, Սիլեզի, Գդանսկի և այլ նախադեպերը մեզ օգնական։

В Карабахе все решать будем только мы
«Когда мы говорим про судьбу Карабаха, надо опираться на мнение и решение арцахского народа. В 1988 году начался процесс волеизъявления народа, люди заявили, что по-другому видят свое место в советском пространстве. Мне кажется, стоит только один вопрос — будущее Карабаха, будущее людей, живущих на этой земле, должно определяться, решаться с их участием. И в этом смысле любые переговоры, которые сейчас идут, не могут проходить без Карабаха. У руководства Республики Армения нет мандата решать за Карабах», - заявил российский предприниматель Рубен Варданян, в ноябре возглавивший «правительство» остатков сепаратистского образования на территории Азербайджана.
И Варданян совершенно прав. Мандата у Армении нет, и она не будет иметь к Карабаху никакого отношения вообще. Что-либо связанное с Карабахом и в Карабахе будет решать только Азербайджан. В Азербайджане. Соответствующие органы исполнительной власти, в некоторых случаях – Министерство обороны, в особых – определенные отделы других ведомств.
Завоевать женщину, которая неприступнее начертательной геометрии, – сложно, но престижно. Не эстафетную палочку другому передал, а взял крепость, требующую долгой осады. Это улучшает настроение и повышает самооценку. Потому и ставить перед собой нужно соответствующие цели. Устранить (как вариант – привезти в Баку и посадить на скамью подсудимых) какого-нибудь видного, влиятельного и богатого субъекта, который помогает сепаратистам. Степень вины будет определена позже. Можно задать себе вопрос: а нужен ли нам товарищ Варданян в Карабахе. Нет, товарищи, товарищ Варданян нам в Карабахе не нужен, а потому над этим нужно серьезно подумать. «Мы его недолюбливаем, не звали, а он все равно пришел. Нам стало обидно, пришлось принять меры».
Можно пойти и другим путем: эта дорога длиннее, дороже, но не менее результативна. Друзья у нас есть и в России, и на Западе. Это, собственно, к тому, что российскими активами г-на Варданяна сейчас управляют его партнеры (давайте поверим ему на слово, ведь что может быть естественнее, чем оставить материальные ценности без личного присмотра). В 2019 году ему удалось отвертеться от официального расследования деятельности офшорной сети «Тройка Диалог», так ведь «Иван Антонович не один, бывают и другие». «Америабанк», «Новатэк», АО «КамАЗ», «Standard Bank Plc», «Международный аэропорт Шереметьево» - далеко не весь список компаний, которые находились (и находятся) в сфере его деловых интересов. Неужели там нет злоупотреблений? Нельзя, никак нельзя - «должен человек воровать - раз он около денег», - как говорил Федька Заяц из романа А.Толстого о Петре I. Так что копать в том направлении с привлечением наших друзей и конкурентов г-на Варданяна – можно и даже нужно. Времена нынче нелегкие, и всем очень нужны деньги, а фигура - сами видите, масштабная. Трофей, которым можно гордиться.
Сепаратистов нужно вбивать в каменный век. Причем буквально, чтобы разговоры между ними шли не о «выборах в парламент», а крутились вокруг трех тем: «очень холодно», «света нет четвертый день» и «нечего жрать». Круглосуточное вещание на армянском языке, преимущественно о том, как им плохо, а будет еще хуже (а глушить армянские телерадиоканалы - не так сложно, было бы желание и ресурсы, «ваша верхушка сидит в бункере и жрет колбасу, масло и сгущенку, которыми её Варданян кормит»). Ну и попутно разносить классовую ненависть: «а у Араика в подвале золотые слитки, возьми ножик – твое будет». Если дело поставить правильно, купировав усилия «миротворцев» по поддержанию «стабильности» – всех этих арутюнянов с варданянами взбешенные пейзане сами на тряпочки рвать начнут. Можно что-то пообещать, подтасовывая факты, противопоставлять одну группу врага – другой («ереванские вас уже сдают», «Пашиняну Карабах не нужен, а вы – тем более», «ему бы в Армении с делами разобраться»). Так что создавать предпосылки нужно самим. Форматировать реальность. Сталкивать лбами и любоваться искрами из глаз противников.
Да, это игра на нескольких уровнях, это сложный комплекс мероприятий, необходимых для того, чтобы довести ситуацию в Ханкенди до кризиса. Чтобы все там по щелчку развалилось. Само. Но под нашим наблюдением. И нужно быть готовыми в любой момент закопать врагов, просто исходя из соображений гигиены, а для этого Карабах должен стать очень большой военной базой. Совместной с турецкими военными. Это сведет к минимуму возможное влияние любой третьей стороны.
Враг должен понимать, что малейшее телодвижение, направленное на создание какой-либо автономии на территории Азербайджана, закончится очень и очень плохо – «мы в детсаду играем с настоящими автоматами». И следующие поколения нужно воспитывать именно так, без либерального бреда и идиотских представлений о «мирном сосуществовании и розовых единорогах». Чтобы нас больше никто и никогда ниоткуда не изгонял, мы должны быть готовы в любой момент сами изгнать кого угодно. Судетский, Калининградский, Силезский, Гданьский и другие прецеденты нам в помощь.