Շուշայում բնապահպանական կազմակերպությունները բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ ընդդեմ Ղարաբաղում հանքերի ապօրինի շահագործման
Ղարաբաղ  12 Դեկտեմբերի 2022 - 11:47
Ադրբեջանցի ակտիվիստներն ու բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունները բողոքի ակցիա են անցկացնում Շուշայի ճանապարհի մի հատվածում, որը գտնվում է ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ՝ պահանջելով դադարեցնել էկոլոգիական տեռորը Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի հետ։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 3-ին և 7-ին ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հետ տեղի ունեցած քննարկումներից հետո էկոնոմիկայի, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությունների, էկոնոմիկայի նախարարությանն առընթեր գույքային հարցերով պետական ծառայության և AzerGold փակ բաժնետիրական ընկերության մասնագետները պետք է մոնիթորինգ անցկացնեին ապօրինի շահագործվող օգտակար հանածոների հանքավայրերում: Սակայն խաղաղապահների անգործության պատճառով դիտարկումը չի կայացել։

Экологи проводят акцию протеста против незаконной эксплуатации месторождений в Карабахе
Азербайджанские активисты и неправительственные организации по экологии проводят на участке дороги в Шуше, находящейся под временным контролем российских миротворцев, акцию протеста с требованием положить конец экологическому террору в Карабахском экономическом районе.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на Report, участники акции требуют встречи с командующим российским миротворческим контингентом генерал-майором Андреем Волковым.
Напомним, что по итогам обсуждений, проведенных с командованием российского миротворческого контингента 3 и 7 декабря 2022 года, специалисты министерств экономики, экологии и природных ресурсов, Государственной службы по вопросам имущества при Минэкономики и закрытого акционерного общества AzerGold должны были приступить к мониторингу незаконной эксплуатации месторождений полезных ископаемых в зоне временного размещения российских миротворческих сил и связанных с этим экологических последствий. Однако из-за бездействия миротворцев мониторинг не состоялся.