«Մենք պատրաստ ենք աջակցել Ղարաբաղի հայերին բժշկական օգնություն ստանալու հարցում»
Շուշա-Խանքենդի մայրուղու հատվածում ադրբեջանական հանրության ակցիայի մասնակից, Դ.Ալիևայի անվան Ադրբեջանի կանանց իրավունքների կազմակերպությանն առընթեր՝ «Կին. խաղաղություն և անվտանգություն» կենտրոնի ղեկավար Դիլարա Էֆենդիևան դիմել է՝ ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում ապրող, հայկական ծագումով Ադրբեջանի բնակիչներին:
Նրա խոսքով, հայկական մամուլում տեղեկություններ են տարածվում այն մասին, որ Ղարաբաղում հայկական ծագումով մեր համաքաղաքացիներից ոմանք բժշկական օգնության կարիք ունեն և, համապատասխանաբար, ճանապարհորդում են այն ճանապարհով, որտեղ տեղի է ունենում ակցիան։
«Որպես կին և որպես մայր՝ ես կարող եմ վստահեցնել Խանքենդիում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում ու գյուղերում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում ապրող մեր քաղաքացիներին, որ մենք՝ խաղաղ ակցիայի կազմակերպիչներս, անկեղծորեն շահագրգռված ենք այդ մարդկանց։ շտապ բուժօգնություն ապահովելու հարցում։ Ուստի թողնում եմ իմ հեռախոսահամարը (+994), որով միշտ կարող են կապվել ինձ հետ, և մենք կքննարկենք հիվանդների տեղափոխման կազմակերպչական հարցերը։ Հենց այդպես, մարդկանց միջև շփումների միջոցով մենք կրկին կվերադառնանք Ադրբեջանում խաղաղ և ներդաշնակ համակեցությանը, չնայած արմատականների և ազգայնականների՝ մեր մերձեցումը կանխելու փորձերին։ Ակցիայի մասնակիցների անունից հայտարարում եմ, որ մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել առանձին մեքենաների երթևեկության համար, ընդ որում, բուն ակցիան շարունակվելու է»,- նշել է Դ. Էֆենդիևան։

«Готовы оказать армянам Карабаха содействие в получении медицинской помощи»
Участница акции азербайджанской общественности на участке автодороги Шуша-Ханкенди, руководитель центра «Женщина: мир и безопасность» при обществе защиты прав женщин Азербайджана имени Д.Алиевой Диляра Эфендиева обратилась к проживающим в зоне временной ответственности российских миротворцев гражданам Азербайджана армянского происхождения.
По ее словам, в армянских СМИ распространяется информация о том, что в Карабахе некоторым нашим согражданам армянского происхождения необходимы медицинская помощь, и, соответственно, проезд по дороге, где проходит акция.
«Я могу заверить наших граждан, проживающих в Ханкенди и других городах и селах Азербайджана в зоне временной ответственности российских миротворцев, что мы, организаторы мирной акции, искренне заинтересованы в оказании скорейшей медицинской помощи этим людям. Поэтому я оставляю свой номер телефона, по которому ко мне всегда могут обратиться, и мы обговорим организационные вопросы по транспортировке пациентов. Именно так, путем контактов между людьми, мы вновь вернемся к мирному и гармоничному совместному проживанию в Азербайджане, несмотря на попытки радикалов и националистов предотвратить наше сближение. От имени участников акции заявляю, что мы готовы оказать необходимое содействие для проезда отдельных машин, при этом сама акция будет продолжена», - отметила Д.Эфендиева.