Արևմտյան Ադրբեջան Սառույցը շարժվեց
Ադրբեջանական հասարակությունը մեծ հետաքրքրությամբ է ծանոթացել նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հրատապ թեմաներով հարցազրույցին և, մասնավորապես, արևմտյան ադրբեջանցիների հայրենիք վերադառնալու հարցին նրա պատասխանին։ Հիշեցնենք, որ 1987 թվականից մինչև 1991 թվականը ավելի քան 200 000 ադրբեջանցի բռնի ուժով վտարվել են հիմնականում պատմական ադրբեջանական հողերում ձևավորված Հայկական ԽՍՀ-ից: Այդ մարդիկ իրենց բնակության վայրեր վերադառնալու անկապտելի իրավունք ունեն։
Թեև այս կենսահույզ թեման մեր պետության ղեկավարի կողմից նախկինում նույնպես բարձրացվել է, այն առաջին անգամ հստակ ուրվագծեր ձեռք բերեց Հայրենական պատերազմում հաղթանակից երկու տարի անց՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 24-ին Արևմտյան Ադրբեջանի մտավորականության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։ Դրա ժամանակ նախագահը հայտարարել է, որ Արևմտյան Ադրբեջանը մեր պատմական հողն է, ինչպես նաև համայնքին հանձնարարվել է մշակել Վերադարձի հայեցակարգը։
Նախադրելով իր երեկվա պատասխանը՝ Իլհամ Ալիևն ասել է. «Իհարկե, խոսել արևմտյան ադրբեջանցիների իրավունքների մասին, երբ կար ղարաբաղյան ցավը, խնդիրը, հավանաբար, նման կլիներ ժամանակից շուտ կրակոցի»։
Այնուհետև, նախագահը շտապեց մեզ ուրախացնել կոնկրետ նորություններով. «Իմ առաջարկությունները, այսինքն՝ դեկտեմբերի 24-ին տրված հանձնարարականները, կատարվում են։ Ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, իմ բոլոր հանձնարարությունների, ինչպես նաև տեղերից եկող առաջարկների հիման վրա սկսել ենք միասնական հայեցակարգի վրա աշխատանքը»։ Պետության ղեկավարը նշել է նաև, որ «այսօր մենք միանգամայն արդարացիորեն այս թեման արդեն դուրս ենք բերել միջազգային ասպարեզ»։
Առանց որևէ կասկածի, Ի.Ալիևի ելույթը ուշադրությամբ ուսումնասիրել է նաև հայ հասարակությունը։ Կարող ենք նրան խորհուրդ տալ պատասխանի բոլոր մանրամասներին ուշադիր ծանոթանալ այն դեպքում, եթե նրա ներկայացուցիչները հարցը լովին լուրջ չընկալեն։ «Իհարկե, արևմտյան ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան իրենց նախնիների հողեր, դա նրանց իրավունքն է, բոլոր միջազգային կոնվենցիաները ճանաչում են նրանց այդ իրավունքը»։
Անշուշտ, Ադրբեջանը ուժեղ է ոչ միայն զորապետերով ու զինվորներով, այլ նաև իրավաբաններով ու դիվանագետներով, և արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքները հռչակող ընդարձակ փաստաթուղթը համապատասխան միջազգային կառույցներին կներկայացվի ամենակատարյալ ձևով։
Այնուհետև, նախագահ Ալիևը ևս մեկ ազդանշան է ուղարկել հարևաններին. «Եվ մենք, որպես Ադրբեջանի պետություն, պետք է անենք ամեն հնարավորը, որպեսզի ապահովել այդ իրավունքը։ Եվ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ես կրկին ասել եմ, որ մենք ուզում ենք դա անել խաղաղ ճանապարհով, և վստահ եմ, որ կհասնենք դրան»։
Շատ հետաքրքիր է, թե հայ վերլուծաբանները արդյո՞ք տիրապետում են Ադրբեջանի նախագահի ելույթները համակողմանի գնահատելու ունակությանը։ Չէ՞ որ դեռ պատերազմից առաջ էլ նա իր բոլոր ելույթներում իր թեզերը ամփոփում էր դրանք իրականացնելու երկաթյա մտադրությամբ։ Քանի անգամ է մեր պետության ղեկավարը խոսել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու իր ձգտումների մասին։ Արդյո՞ք հայերը կկարողանան այս անգամ, հաշվի առնելով 2020 թվականի վնասաբեր փորձը՝ կառուցողական ֆոն ստեղծել մեր հայրենակիցների հայրենիք վերադառնալու համար։
Նախագահը առիթը բաց չի թողել ընդգծել խնդրի շուտափույթ լուծումից առավելությունները նաև հենց Հայաստանի համար՝ նրանց թելադրելով ինքնագիտակցության պարադիգմը փոխելու վեկտորը և նոր նույնականության ստեղծման հեռանկարները. «Այսօր մեր տարածքում, Եվրասիական տարածքում ընդհանրապես, չկան մոնոպետություններ, և Հայաստանի համար էլ լավ կլիներ իր վրայից ջնջեր մոնոպետության խարանը։ Դրա համար լավագույն և ամենաարդար ճանապարհը՝ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձն է հայրենի հողեր»։
Դրանով հանդերձ, Իլհամ Ալիևը հանգստացրել է հայ հասարակության նյութական և առօրյա մտահոգությունները. «Տեղահանված ադրբեջանցիների Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձը հայերի համար խնդիրներ չի ստեղծի, որովհետև նրանց այնտեղ վերադարձը չի նշանակում այնտեղից հայերի դուրս բերում, այդ գյուղերը դատարկ են, եւ մենք, իհարկե, կօգտագործենք մեր ունեցած բոլոր հնարավորությունները»։
Ի դեպ, ակնկալելով նման դեպքում ադրբեջանական քաղաքները (մեծիմասամբ Բաքու) հայերի վերադարձը ապահովելու անհրաժեշտության մասին հայկական կողմի առարկությունները՝ նշենք, որ նման սիմետրիկ քայլը անկոռեկտ է, քանի որ հայ բնակչության մեծ մասը չունի փախստականի կարգավիճակ, քանի որ նրանց չեն վտարել Ադրբեջանից, այլ վաճառելով իրենց բնակարաններն ու տները՝ բարեհաջող տեղափոխվել են... Ռուսաստան և այլ պետություններ։
Նախագահն ընդգծել է, որ մեր բոլոր ծրագրերը, որպես կանոն, իրականացվում են. «Մենք երբեք հանդես չենք գալիս այնպիսի նախաձեռնություններով, որոնց անհնար է իրականացնել։ Այնպես որ, արդեն աշխատանքներ են տարվում նաև այս ոլորտում ծրագրի վրա։ Վստահ եմ, որ մենք դրան նույնպես հասնելու ենք և վերականգնելու ենք պատմական արդարությունը»։
Իրոք, պատմական արդարության վերականգնումը չպետք է սահմանափակվի Ղարաբաղի հարցի լուծմամբ, այլ պետք է շոշափի Հարավային Կովկասում «հայկական նախագծով» ստեղծված խնդիրների ողջ շրջանակը։
Մենք իմպերիալիստ չենք։ Մենք Հայաստանին տարածքային պահանջներ չենք ներկայացնում։ Խոսքը պատմական արդարության հասնելու ցանկության և վճռականության մասին է՝ մարդկանց վերադարձը իրենց պատմական բնակության հող՝ միանգամայն ժողովուրդների քաղաքակիրթ համակեցության եվրոպական ըմբռնման ոգով է։ Սակայն, պետք է հասկանալ, որ Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը օդից չի կարող վերցվել, այն պետք է հիմնված լինի փաստաթղթերի, այդ թվում նաև պետական սահմանի սահմանազատման ակտերի վրա։ Եթե Հայաստանը չի շտապում ճանաչել Ադրբեջանի սահմանները, ապա մեզ համար էլ Հայաստանի սահմաններ գոյություն չունեն։ Իհարկե, պետության ղեկավարը հիշատակել է նաև այս պահը. «Չեն ուզում սահմանազատում, նշանակում է, որ սահմանը անցնելու է այնտեղով, որտեղ մենք հարկավոր կհամարենք։ Ես ստիպված եմ արդեն դիմել նման տերմինների։ Սահմանը սահմանազատված չէ, իսկ ո՞վ ասաց, որ այն անցնում է այնտեղով, այլ ոչ այստեղով։ Ես համարում եմ, որ դա այստեղով է անցնում, ես դրա համար հիմքեր ունեմ՝ պատմական և քարտեզագրական։ Ուստի դա ավելի շատ բխում է Հայաստանի շահերից, քան մեր»։
Այո, հենց հայերի շահերից է բխում շատ բան վերանայելը։ Հայ հասարակության մեծ մասը լկտի համոզմունքի մեջ էր, որ միայն նա կարող է սահմանել տարածաշրջանի քաղաքական օրակարգը։ Նա պետք է գիտակցի, որ պետք է պատասխան տա ոչ միայն Ղարաբաղի օկուպացիայի, այլ նաև Արևմտյան Ադրբեջանի բնիկ բնակիչների արտաքսման համար։ Այս հարցը իր հերթին դեմ է առնում Հայաստանի ընտրության խնդրին՝ կա՛մ վերաչափավորել հայկական պետականության իր տեսլականը՝ ազատվելով ազգային բացառիկության և տարածքային պահանջատիրության անառողջ երևակայություններից, կա՛մ գնալ հարևանների հետ հետագա առճակատման, որի արդյունքները հենց նրա համար կլինեն ամենաողբալի:
Բացի դրանից, կցանկանայի նշել, թե ադրբեջանցիների համար ինչպիսի վիթխարի բարոյական նշանակություն ունի այս իրադարձությունը։ Տեկտոնական տեղաշարժ է տեղի ունեցել փախստականների խնդրի ընկալման մեջ։ Եթե նախկինում Խորհրդային Հայաստանից վտարված մեր հայրենակիցներն ընկալվում էին որպես օտար երկրից փախստականներ, ապա այժմ մեր բառապաշարի մեջ ամուր մտել է Արևմտյան Ադրբեջան համակցությունը, և այդ մարդիկ ոչ միայն փախստականներ են, այլ իրենց պատմական հայրենիքից վտարված ձեզ հետ միասին մեր հայրենակիցներ, թեկուզ և գտնվելով մեկ այլ պետության սահմաններում։ Նման «օպտիկայի փոփոխությունը» մեզ օգնում է ավելի լավ գնահատել ադրբեջանական թուրքական էթնոսի բնակեցման և պետականաշինության մասշտաբները։

Западный Азербайджан. Лед тронулся
С большим интересом азербайджанская общественность ознакомилась с интервью президента Ильхам Алиева местным телеканалам по злободневным вопросам, и, в частности, с его ответом на вопрос о возвращении западных азербайджанцев на Родину. Напомним, что с 1987 по 1991 годы свыше 200 000 азербайджанцев было насильственно изгнано из Армянской ССР, образованной по большей части на исторических азербайджанских землях. Эти люди имеют неотъемлемое право на возвращение в места своего проживания.
Хотя эта животрепещущая тема поднималась главой нашего государства и ранее, она впервые обрела четкие контуры спустя два года после победы в Отечественной войне на встрече с представителями интеллигенции Западного Азербайджана 24 декабря прошлого года. На ней президент заявил, что Западный Азербайджан – наша историческая земля, а также поручил общине разработать Концепцию Возвращения.
Предваряя свой вчерашний ответ, Ильхам Алиев сказал: «Конечно, говорить о правах западных азербайджанцев, когда существовали карабахская боль, проблема, возможно, было бы подобно преждевременному выстрелу».
Затем, президент поспешил обрадовать нас конкретными новостями. «Мои рекомендации, то есть рекомендации, данные 24 декабря, выполняются. Создана специальная рабочая группа, мы приступили к работе над единой концепцией на основе всех моих поручений, а также поступающих с мест предложений». Глава государства также отметил, что «сегодня мы вполне справедливо вынесли эту тему уже на международную арену».
Вне всяких сомнений выступление Алиева внимательно изучала и армянская общественность. Можем посоветовать ей внимательно ознакомиться со всеми деталями ответа на случай, если ее представители не воспринимают вопрос вполне серьезно: «Конечно же, западные азербайджанцы должны вернуться на земли предков, это их право, все международные конвенции это их право признают».
Разумеется, Азербайджан силен не только военачальниками и солдатами, но и юристами, и дипломатами, и обширный документ с обнародованием прав западных азербайджанцев на возвращение будет представлен в соответствующие международные структуры в самом совершенном виде.
Далее президент Алиев отправил еще один сигнал соседям: «И мы, как Азербайджанское государство, должны сделать все возможное, чтобы обеспечить это право. И вновь я на встрече с представителями общины сказал, что мы хотим осуществить это мирным путем, и уверен, добьемся этого».
Очень любопытно, обладают ли армянские аналитики способностью комплексно оценивать выступления президента Азербайджана? Ведь и до войны во всех своих выступлениях он подытоживал свои тезисы железным намерением их осуществить. Сколько раз глава нашего государства говорил о своем стремлении добиться мирного разрешения Карабахского конфликта. Смогут ли армяне на этот раз, с учетом травматичного опыта 2020 года, создать конструктивный фон для возвращения наших соотечественников на Родину?
Президент не преминул подчеркнуть и преимущества от скорейшего решения вопроса для самой Армении, подсказывая им вектор смены парадигмы самосознания и перспективы создания новой идентичности: «Сегодня на нашем пространстве, на Евразийском пространстве в целом, нет моно-государств, и для Армении было бы хорошо стереть с себя клеймо моно-государства. Лучший и самый справедливый путь для этого – возвращение западных азербайджанцев на родные земли».
При этом, Ильхам Алиев успокоил материально-бытовые тревоги армянской общественности: «Возвращение депортированных азербайджанцев в Западный Азербайджан не создаст проблем для армян, потому что возвращение их туда не означает вывода оттуда проживающих там армян, эти села пусты, и мы, конечно, используем все имеющиеся у нас возможности».
Кстати, предваряя возражения армянской стороны о необходимости в таком случае обеспечить возвращение армян в азербайджанские города (большей частью в Баку), заметим, такой симметричный шаг некорректен, так как большая часть армянского населения не обладает статусом беженцев, поскольку не была изгнана из Азербайджана, а продав свои квартиры и дома, благополучно переехала… в Россию и в другие государства.
Президент подчеркнул, что все наши программы, как правило, исполняются: «Мы никогда не выступаем с инициативами, реализация которых невозможна. Так что уже идет работа над программой и в этой области. Уверен, что мы добьемся и этого и восстановим историческую справедливость».
Действительно, восстановление исторической справедливости не должно ограничиваться решением карабахского вопроса, а должно затронуть весь спектр проблем, созданных на Южном Кавказе «армянским проектом».
Мы не империалисты. Мы не предъявляем Армении территориальных претензий. Речь идет о стремлении и решимости добиться исторической справедливости - возвращения людей на землю своего исторического проживания, вполне в духе европейского понимания цивилизованного сосуществования народов. Однако, нужно понимать, что уважение суверенитета Армении не может взяться с воздуха, оно должно базироваться на документах, в том числе актах о делимитации государственной границы. Если Армения не торопится признавать границы Азербайджана, то и для нас не существует границ Армении. Разумеется, глава государства упомянул и этот момент: «Не хотят делимитацию, значит, граница будет проходить там, где мы посчитаем нужным. Я вынужден уже прибегать к таким терминам. Граница не делимитирована, а кто сказал, что она проходит там, а не здесь? Я считаю, что она здесь проходит, у меня есть основания для этого — исторические и картографические. Поэтому это в интересах Армении больше, чем в наших».
Да, в интересах самих армян пересмотреть многое. Большая часть армянского общества пребывала в наглой уверенности, что только оно может составлять политическую повестку в регионе. Оно должно осознать, что отвечать ему придется не только за оккупацию Карабаха, но и за изгнание коренных жителей Западного Азербайджана. Этот вопрос в свою очередь упирается в проблему выбора Армении – либо переформатировать свое видение армянской государственности, избавившись от нездоровых фантазий национальной исключительности и территориальных претензий, либо идти на дальнейшую конфронтацию с соседями, результаты которой окажутся для нее самыми плачевными.
Вдобавок, хотелось бы отметить, какое огромное нравственное значение имеет для азербайджанцев это событие. Произошел тектонический сдвиг в восприятии проблемы беженцев. Если ранее наши соотечественники, изгнанные из Советской Армении, воспринимались как беженцы из чужой страны, то сейчас в наш лексикон прочно вошло сочетание Западный Азербайджан, а эти люди не просто беженцы, а наши с вами соотечественники, изгнанные со своей исторической Родины, пусть и находящейся в границах иного государства. Подобная «смена оптики» помогает нам лучше оценивать масштаб расселения и государственного строительства азербайджанского тюркского этноса.