Օմբուդսմեն. 1918 թվականին տասնյակ հազարավոր ադրբեջանցիներ սպանվել են բացառապես իրենց ազգային պատկանելության պատճառով
Սոցիում  30 Մարտի 2023 - 13:18
ԱՀ Մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան հայտարարություն է տարածել մարտի 31-ի՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ։
Օմբուդսմենի գրասենյակից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ հայտարարության մեջ ասվում է, որ մարտի 31-ը մեր պատմության մեջ մտել է որպես Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օր՝ ողջ մարդկության դեմ իրականացված հայկական վանդալիզմի դրսևորումներից մեկը։ 1918 թվականի այս արյունալի իրադարձությունների ժամանակ տասնյակ հազարավոր խաղաղ ադրբեջանցիներ սպանվեցին բացառապես իրենց ազգային պատկանելության պատճառով, ենթարկվեցին ցեղասպանության և հայ ազգայնականների ագրեսիվ քաղաքականության։ Հայ-բոլշևիկյան կազմավորումների անդամները ողջ-ողջ այրում էին մարդկանց իրենց տներում՝ սպանելով նրանց առանձնակի դաժանությամբ։
«Հայաստանը բազմիցս իրագործել է ցեղասպանություն խաղաղ բնակչության դեմ՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները, մեր պատմական և կրոնական հուշարձանները ոչնչացվել, թալանվել և պղծվել են։
Ցավով պետք է նշել, որ չնայած հայերի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ակտերի վերաբերյալ բավարար ապացույցների առկայությանը՝ խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված այդ հանցագործությունները միջազգային մասշտաբով դեռ համարժեք արձագանք չեն ստացել։

Омбудсмен: В 1918 году десятки тысяч азербайджанцев были убиты исключительно из-за своей этнической принадлежности
30 Марта 2023 09:40
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева распространила заявление по случаю 31 марта - Дня геноцида азербайджанцев.
Как сообщили Caliber.Az в аппарате омбудсмена, в заявлении говорится, что 31 марта вошло в нашу историю как День геноцида азербайджанцев - одно из проявлений армянского вандализма, совершенного против всего человечества. Во время этих кровавых событий в 1918 году десятки тысяч мирных азербайджанцев были убиты исключительно из-за своей этнической принадлежности, подвергаясь геноциду и агрессивной политике армянских националистов. Члены армяно-большевистских формирований сжигали людей заживо в своих домах, убивали с особой жестокостью.
«Армения неоднократно совершала преступления геноцида против мирного населения, грубо нарушая нормы и принципы международного права, наши исторические и религиозные памятники были уничтожены, разграблены и осквернены.
С сожалением следует отметить, что, несмотря на наличие достаточных доказательств совершенных армянами актов геноцида против азербайджанцев, на эти преступления против мира и человечности в международном масштабе еще не была дана адекватная реакция.
Призываю мировую общественность и авторитетные международные организации дать политико-правовую оценку преступлениям этнической чистки и геноцида, совершенным армянами против азербайджанцев на протяжении всей истории, признать геноцид и поддержать обеспечение справедливости», - говорится в заявлении.