Հայերն օգտվում են Լաչինի անցակետից՝ ընդունելով. «Ղարաբաղն Ադրբեջան է»
Ադրբեջանի Լաչինի շրջանի Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբնամասում ստեղծված սահմանային անցակետում ապահովված է ավտոմեքենաների անցման նորմալ ռեժիմ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ քաղաքացիների կողմից սահմանի հատման գործընթացն ընթանում է կազմակերպված և կարգապահությամբ, փոխադարձ քաղաքավարության մթնոլորտում։
Ադրբեջանցի սահմանապահները ցուցաբերում են բարձր պրոֆեսիոնալիզմ:
Այսպիսով, հայ պաշտոնյաների հայտարարությունները ղարաբաղցի հայերի «էթնիկ զտումների» և Լաչինի ճանապարհի «շրջափակման» մասին ոչ այլ ինչ են, քան հերթական քարոզչական հնարք։
Լաչինի ճանապարհի սկզբնամասում սահմանային անցակետում ապահովված է անվտանգություն և հսկողություն, և օրենքի շրջանակներում սահմանը հատելու հետ կապված խնդիրներ չկան։

Армяне пользуются КПП в Лачине, признавая: «Карабах – Азербайджан!»
Н️а пограничном пункте, установленном в начале дороги Лачин-Ханкенди в Лачинском районе Азербайджана, обеспечивается нормальный режим проезда автомобилей.
Как передает Caliber.Az, пересечение границы гражданами проходит организованно и дисциплинированно, в атмосфере взаимной вежливости.
Азербайджанские пограничники демонстрируют высокий профессионализм.
Таким образом, заявления официальных лиц Армении об «этнической чистке» карабахских армян и «блокаде» Лачинской дороги являются не чем иным, как очередной пропагандистской уловкой.
Безопасность и контроль на погранпереходе у въезда на Лачинскую дорогу обеспечиваются, и проблем с пересечением границы в рамках закона нет.