Ո՞վ է կրակում խաղաղության վրա
Հենց որ Ադրբեջանի և Հայաստանի բարձրագույն դիվանագիտական ղեկավարության թիմերը սկսեցին բանակցությունների երկրորդ փուլը Վաշինգտոնում, Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում դեռևս անօրինական կերպով գտնվող հայ զինվորականները սկսեցին գնդակոծել՝ ադրբեջանական բանակի Աղդամի շրջանի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը։ Վիրավորվել է Ադրբեջանցի զինծառայող։ Պատասխան գործողություններով ոչնչացվել է հինգ հայ զինծառայող։
Եվս մեկ անգամ կրկնում ենք։ Մեր դիրքերի գնդակոծումը իրականացվում է ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտուց, այլ ոչ թե Հայաստանի հետ պայմանական սահմանի կողմից։ Սա հանդիսանում է արդյո՞ք այն բանի վկայությունը, որ պաշտոնական Երեւանը ոչ մի կապ չունի էսկալացիայի հետ։ Հազիվ թե։ Ավելի շուտ, Փաշինյանի թիմը ցուցադրում է մի պարզունակ մանևր՝ իբր մենք դրա հետ կապ չունենք և ղարաբաղցի հայերի համար պատասխանատու չենք։ Այն էլ ինչպես եք պատասխանատու: Երեւանի կողմից անջատողական ռեժիմի ֆինանսավորումը նրան դարձնում է Ադրբեջանի դեմ հանցավոր գործողությունների հանցակից և նույնիսկ նախաձեռնող։ Բացի այդ, վաշինգտոնյան հանդիպման նախօրեին պայմանական սահմանին սադրանքները շարունակվել են մի քանի շաբաթվա ընթացքում։ Եթե Երևանը կառուցողական տրամադրված լիներ, ապա դրանք ի սկզբանե չէր ստեղծի։ Այդ գնդակոծումների նպատակը, ըստ երեւույթին, եղել է Վաշինգտոնի փուլի խափանումը։ Դա հայկական կողմի մոտ չի ստացվել՝ «Լաչին» սահմանային անցակետի գնդակոծմանը Բաքուն պատասխանեց անցումի փակումով, ինչը հերթական անգամ շտկեց իրականությունը՝ ստիպելով Երևանին հաշտվել այս իրողության հետ և պայմանավորվել արդեն դրան համապատասխան։ Հայ դիվանագետները ստիպված եղան մեկնել՝ օվկիանոսի մյուս կողմում ադրբեջանցի գործընկերների հետ հանդիպման։ Այս օրերին պայմանական սահմանին սադրանքներ կազմակերպելը նշանակում է բացահայտ հայտարարել բանակցությունները տորպեդահարելու մտադրության մասին։ Նման պարսավելի դիտավորություների մեջ Փաշինյանը և նրա թիմը, բնականաբար, չեն ուզում բացահայտվել։ Ու թեև կարելի է թույլ տալ այն աննշան հավանականությունը, որ Երևանը այլևս լիովին չի վերահսկում Ղարաբաղում իր զինյալների հետ իրավիճակը՝ տարբերակներից ցանկացածի դեպքում պարզ է մեկ բան, և թերևս ամենակարևորը՝ ներկայիս էսկալացիայի հիմնական նախաձեռնող է հանդիսանում Մոսկվան։ Չէ որ այսպես կոչված խաղաղապահ զորախմբի ջերմ թևի տակ են ազատորեն ծավալվել հայկական ռազմական և ավազակային կազմավորումները, հենց նրանց պաշտպանության ներքո են վարժանքներ անցկացնում և խրամատավորվում։ Եվ հենց Մոսկվան է, որ ոչ մի կերպ չի նպաստել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության՝ Ղարաբաղի տարածքից հայկական բոլոր զինվորականներին դուրս բերելու մասին հիմնարար դրույթի իրականացմանը, որի տակ դրված է նաև նրա ստորագրությունը։ Այնպես որ դժվար է կասկածել, որ նախաթոռ քաղաքը աջակցում է լարվածության օջախին և այժմ, ըստ երևույթին, ամուր մտադրվել է խոչընդոտել Վաշինգտոնի բանակցություններին:
Մինչդեռ այս բանակցությունների կարևորությունը չի կարելի գերագնահատել։ Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսի սկզբին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների առաջին քառօրյայից հետո, կողմերը զգալի առաջընթաց գրանցեցին խաղաղ կարգավորման սկզբունքների շուրջ համաձայնեցնելու հարցում, ինչի հանգեցրեց՝ այդ նույն ամսվա կեսին Բրյուսելում արդեն պետությունների ղեկավարների հետագա հանդիպմանը։ Եվ այդ բրյուսելյան հանդիպումից հետո էր Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ հնչեցրել՝ «Ղարաբաղը՝դա Ադրբեջանն է» բանաձեւը։
Այս փորձը ցույց է տալիս, որ Սպիտակ տունը արտաքին գործերի նախարարներին հրավիրում է միայն այն դեպքում, երբ վստահ է, որ կողմերը պատրաստ են առաջ շարժվել։ Իսկ նշանակում է, որ ներկայիս փուլում չի բացառվում մնացած հարցերի համաձայնեցումը։ Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուց հետո հայկական կողմը շարունակել է, որպես համապարփակ խաղաղության կնքման համար միակ նախապայման պնդել միջազգային կառույցների մասնակցությունը Բաքու-Խանքենդի երկխոսությանը, կարելի է ենթադրել, որ հենց այս հարցում է և ակնկալվել ներկայիս ամերիկյան ուղու վրա առաջընթացը։ Չի բացառվում, որ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքներով՝ պետությունների ղեկավարներն արդեն որոշակի մեկնաբանություն ֆիքսեն Բրյուսելի հաջորդ հանդիպմանը, որը կանցկացվի հուլիսի 21-ին, իսկ ավելի շուտ դրանից հետո Երևանը հրաժարվի իր անհեթեթ նախապայմանից, կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի անջատողական վարչակարգի սնուցումը սահմանափակելու համար, դուրս կբերի իր զորքերի մնացորդները և կդադարեցնի համաշխարհային հանրության ապատեղեկատվության իր քաղաքականությունը։
Իրադարձությունների նման զարգացումը, ակնհայտորեն, ձեռնատու չէ Կրեմլին, որը, կարծես թե, ադրբեջանական Ղարաբաղը համարում է ի լրացուցիչ Հայաստանի՝ իր հայրենակալվածք Հարավային Կովկասում և փորձում է լինել բանակցային գործընթացի միակ մոդերատորը։ Ինչպիսին է այդ միջնորդության գինը, մենք գիտենք, քանի որ Ռուսաստանի պաշտոնյաները բազմիցս բարձրաձայնել են այն՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հետաձգում՝ «Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի» որոշման անհրաժեշտության մասին հղումով։ Արժե արդյոք ասել, որ ոչ մի կարգավիճակ չի լինելու, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը այն ուղարկել է գերեզման, ինչի մասին նա հայտարարել է դեռ Հայրենական պատերազմի ժամանակ։ Իսկ ադրբեջանական պետության ղեկավարը երբեք խոսքերը քամուն չի տալիս, ինչում բոլորը հասցրել են համոզվել։
Հայկական կողմից՝ խաղաղության գործընթացի խաթարելուն ուղղված ոչ մի քայլ, ոչ մի սադրանք ոչ միայն չի հասել իր նպատակին, այլ ընդհակառակը, միայն նպաստել է Բաքվին իր դիրքերի միակողմանի ամրապնդմանը։ Թվում է, թե այս ամենը հստակ ցուցադրվել է, բայց Մոսկվան և Երևանի մյուս հովանավորները փորձում են հետաձգել Ադրբեջանի հետ Ղարաբաղի հայ բնակչության վերաինտեգրման լոկոմոտիվը, ինչը զարմանք և տարակուսանք է առաջացնում։ Չէ որ պետք է չափազանց պարզ լինի, որ նման անհեռատես մոտեցումը վտանգում է լուրջ հարվածի տակ դնել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները, որոնք ամրապնդվել են 2022 թվականի փետրվարի 22-ի Դաշնակից համագործակցության մասին հռչակագրում։
Նոր էսկալացիայի մեջ Մոսկվայի ներգրավվածության լրացուցիչ հաստատում է դարձել՝ Կրեմլի կողմից վերահսկվող «Ռիբար» տելեգրամ ալիքում իրադարձություններին հաջորդած հրապարակումը։ Ամբողջապես կողմնակալ հրապարակումը լուրը այնպես է ներկայացրել, կարծես Բաքուն է սկսել գնդակոծումները՝ չնշելով մեր զինվորի վիրավորվելու մասին և տեղեկությունը ավելացնելով հանցագործներին կոմպլիմենտար՝ «արցախի հանրապետություն» և այլ հասկացությունների մի ամբողջ հավաքածույով:
Մեր պետությունը սեփական ճակատագրի տերը ճանաչել չցանկանալը Մոսկվային դրդել է՝ կովկասյան ուղու վրա ՆԱՏՕ-ի դաշինքի իր հակառակորդ՝ Փարիզի կողմից իրավիճակային աջակցությունը։ Չէ որ հենց այդ մայրաքաղաքն է չունենալով տեղերում սադրանքներ կազմակերպելու հնարավորություն, մի տեսակ քաղաքական աջակցություն է ցուցաբերում հայկական ագրեսիվ նախագծին, թշնամական նախաձեռնություններ նախաձեռնելով եվրոպական տարբեր մարմիններում, ԶԼՄ-եներում կազմակերպելով հակաադրբեջանական ստոր հիստերիա։ Ահա և վերջերս, Արլինգտոնում բանակցությունների նախօրեին, Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, Ֆրանսիայի քաղաքացի Նատալի Լուազոն այցով լինելով Հայաստանում՝ այցելել է Լաչինի սահմանային անցակետի սահմանային հատված և սադրիչ հայտարարություններ է արել Ադրբեջանի հասցեին։ Ծիծաղելի դեմարշ։ Դե ինչ արած, մենք միայն ուրախ ենք, որ Լուազոն և մյուս չվեկ թռչունները արդեն ի վիճակի չեն առաջվա պես թափանցել Ղարաբաղ և կարող են միայն հեռվից հիանալ։
Դե իսկ առայժմ մեկ վիրավոր ադրբեջանցի զինծառայողի դիմաց ադրբեջանական բանակը ոչնչացրել է հակառակորդի հինգ զինվոր։ Մինչդեռ, այս գիշեր Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ոչնչացված հինգ ահաբեկիչներից երկուսը Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ են, ինչը բացահայտում է պաշտոնական Երեւանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում սեփական զորքերի բացակայության մասին կեղծիքը։ Եվ սա միայն սկիզբն է։ Դրա նախազգուշացում և խոստում է, որ Ադրբեջանի դեմ ագրեսիվ գործողությունների շարունակվելու դեպքում դեպի Եռաբլուրի գերեզմանատուն կձգվի հայ մայրերի նոր շարանը։ Այժմ իրավիճակն այնպիսին է, որ էսկալացիայի սրմանն ուղղված յուրաքանչյուր քայլ միայն ավելացնում է հայ զինվորականների շրջանում զոհերի թիվը և նպաստում հասարակ հայերի շրջանում հովանավորների նկատմամբ անվստահության և նույնիսկ ատելության կուտակմանը։ Ադրբեջանը հստակ հասկացրել է, որ «միացում»-ը՝ Հայաստանի թշնամին է։ Աջակցել հայկական մամռապատված էքսպանսիոնիստական նախագծին՝ նշանակում է զինվորագրվել հայ ժողովրդի թշնամիների շարքը։ Հայկական ռեւանշիզմի հովանավորները միայն կհասնեն նրան, որ Հայաստանում քաղաքացիական ապստամբություն բռնկվի ոչ թե որպես բողոք ի նշան այսպես կոչված Ղարաբաղի հանձնմանը, այլ ընդհակառակը, ընդդեմ ագրեսիվ քաղաքականության շարունակությանը, ընդդեմ «միացումի» վերակենդանացման ցանկացած փորձի, ընդդեմ օտար հրահրողների, ընդդեմ պատերազմի և հանուն խաղաղության:
Բոլորը, ովքեր փայփայում են՝ Ադրբեջանի տարածքում կեղծ հայկական կազմավորման մխացող ածուխի տեսքով անցյալ դարաշրջանի մնացուկը՝ կառչում են անցյալից։ Ադրբեջանը նպատակաուղղված է ապագային։ Եթե ցանկանում եք մտնել ապագա, մի անհանգստացրեք Ադրբեջանին։

Сепаратисты под ядовитым плющом покровителей
Только команды высшего дипломатического руководства Азербайджана и Армении приступили ко второму раунду переговоров в Вашингтоне, как армянские военные, все еще незаконно находящиеся в зоне временной ответственности РМК в Карабахе, обстреляли позиции азербайджанской армии в направлении Агдамского района. Ранен азербайджанский военнослужащий. Ответными мерами ликвидированы пять армянских военнослужащих.
Еще раз повторим. Обстрел наших позиций ведется из зоны временной ответственности РМК, а не со стороны условной границы с Арменией. Является ли это свидетельством того, что официальный Ереван не имеет к эскалации никакого отношения? Вряд ли. Скорее, команда Пашиняна демонстрирует незатейливый маневр - мол, мы тут ни при чем и за карабахских армян не отвечаем. Еще как отвечают. Финансирование Ереваном сепаратистского режима делает его соучастником и даже инициатором преступных действий против Азербайджана. К тому же провокации на условной границе в преддверии вашингтонской встречи продолжались в течение нескольких недель. Если бы Ереван был настроен конструктивно, то не устраивал бы их изначально. Целью этих обстрелов был, судя по всему, срыв вашингтонского раунда. Этого у армянской стороны не получилось – на обстрел погранпункта «Лачин» Баку ответил закрытием по нему проезда, чем в очередной раз откорректировал реальность, заставив Ереван с этой реальностью смириться и договариваться уже в соответствии с ней. Армянским дипломатам пришлось лететь за океан на встречу с азербайджанскими коллегами. Устраивать провокации на условной границе в эти дни, значит, открыто заявить о намерении торпедировать переговоры. В таких неблаговидных намерениях Пашинян и его команда себя, естественно, разоблачать не хотят. И хотя можно допустить ничтожную вероятность того, что Ереван уже не вполне контролирует ситуацию со своими боевиками в Карабахе, при любом из вариантов ясно одно и самое, пожалуй, главное – основным инициатором нынешней эскалации является Москва. Ведь именно под теплым крылышком так называемого миротворческого контингента вольготно развернулись армянские военные и бандформирования, именно под их защитой они проводят учения и окапываются. И именно Москва никак не содействовала выполнению основополагающего положения Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, под которым стоит и ее подпись, – полному выводу всех армянских военных с территории Карабаха. Так что сложно сомневаться, что Первопрестольная поддерживает очаг напряженности и теперь, похоже, твердо вознамерилась воспрепятствовать переговорам в Вашингтоне.
Между тем важность этих переговоров невозможно переоценить. Напомним, что после первого четырехдневного раунда переговоров в Вашингтоне в начале мая этого года стороны достигли существенного прогресса в согласовании принципов мирного урегулирования, что вылилось в последующую встречу глав государств уже в Брюсселе в середине того же месяца. И это после брюссельской встречи Никол Пашинян публично озвучил формулу «Карабах – это Азербайджан».
Данный опыт свидетельствует, что Белый дом приглашает к себе министров иностранных дел только будучи уверенным, что стороны готовы продвигаться дальше. А значит, на нынешнем раунде не исключается согласование оставшихся вопросов. Учитывая тот факт, что после признания Карабаха в составе Азербайджана армянская сторона в качестве единственного предусловия для заключения всеобъемлющего мира продолжала настаивать на участии международных институтов в диалоге Баку - Ханкенди, позволим себе предположить, что именно в этом вопросе и ожидался прогресс на нынешнем американском треке. Не исключено, что по итогам встречи министров иностранных дел уже главы государств закрепят определенную трактовку на последующей встрече в Брюсселе, которая пройдет 21 июля, а вскоре после этого Ереван откажется от своего абсурдного предусловия, сделает конкретные шаги для свертывания своей подпитки сепаратистского режима, выведет остатки своих войск и прекратит политику дезинформации мирового сообщества.
Такое развитие событий, очевидно, не устраивает Кремль, который, похоже, считает азербайджанский Карабах своей второй, дополнительно к Армении вотчиной на Южном Кавказе и пытается быть единоличным модератором в переговорном процессе. Какова цена этого посредничества, мы знаем, благо официальные лица России ее не раз озвучивали - отсрочка подписания мирного договора со ссылкой на необходимость определения некоего «будущего статуса Карабаха». Стоит ли говорить, что никакого статуса не будет, что Верховный главнокомандующий ВС Азербайджана отправил его в могилу, о чем он возвестил еще в ходе Отечественной войны. А глава азербайджанского государства никогда не бросает слов на ветер, в чем все успели убедиться.
Ни один шаг, ни одна провокация с армянской стороны, направленная на срыв мирного процесса, не только не достигла своей цели, а напротив, только способствовала Баку в одностороннем укреплении своих позиций. Казалось бы, все это было наглядно продемонстрировано, но Москва и иные покровители Еревана пытаются задержать локомотив реинтеграции армянского населения Карабахского региона с Азербайджаном, что вызывает удивление и недоумение. Ведь должно быть предельно ясно, что такой недальновидный подход рискует поставить под серьезный удар отношения между Россией и Азербайджаном, скрепленные в Декларации о союзническом взаимодействии от 22 февраля 2022 года.
Дополнительным подтверждением причастности Москвы к новой эскалации стала публикация по следам событий на подконтрольном Кремлю телеграм-канале «Рыбарь». Насквозь ангажированное издание преподнесло новость так, будто это Баку начал обстрелы, не упоминая про ранение нашего солдата и сдобрив информацию полным набором комплиментарной к преступникам понятий типа «республика арцах» и пр.
Нежелание признавать наше государство хозяином своей судьбы подтолкнуло к ситуативной поддержке Москвы на кавказском треке со стороны ее противника по блоку НАТО - Парижа. Ведь именно эта столица, не обладая возможностью устраивать провокации на земле, обеспечивает некое подобие политической поддержки агрессивному армянскому проекту, инициируя враждебные инициативы в различных европейских органах, организовывая гнусную анти-азербайджанскую истерию в СМИ. Вот и недавно, в преддверии переговоров в Арлингтоне председатель подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны, гражданка Франции Натали Луазо, будучи с визитом в Армении, посетила участок границы у Лачинского ППП и сделала провокационное заявление в адрес Азербайджана. Смехотворный демарш. Ну что ж, мы только рады, что Луазо и прочие залетные птицы уже не способны проникать в Карабах, как раньше, и могут любоваться им лишь издали.
Ну а пока за одного раненого азербайджанского бойца азербайджанская армия уничтожила пятерых вражеских. Причем, двое из пяти уничтоженных сегодня ночью в Карабахском регионе Азербайджана террористов являются военнослужащими ВС Армении, что разоблачает ложь официального Еревана об отсутствии собственных войск на территории Азербайджана. И это только начало. Предупреждение и зарок того, что в случае продолжения агрессивных действий по отношению к Азербайджану к ераблурскому кладбищу потянется новая вереница армянских матерей. Ситуация ныне такова, что каждый шаг, направленный на обострение эскалации, только увеличивает количество жертв среди армянских военных и способствует накоплению недоверия и даже ненависти простых армян к горе-покровителям. Азербайджан ясно дал понять, что «миацум» -  это враг Армении. Поддерживать замшелый армянский экспансионистский проект - значит зачислить себя в ряды врагов армянского народа. Покровители армянского реваншизма добьются лишь того, что гражданский бунт в Армении полыхнет не в знак протеста против так называемой сдачи Карабаха, а наоборот,  -  против продолжения агрессивной политики, против каких бы то ни было усилий на возрождение «миацума», против иностранных подстрекателей, против войны и во имя мира.
Все, кто лелеют рудимент прошлой эпохи в виде тлеющих углей фейкового армянского образования на территории Азербайджана, цепляются за прошлое. Азербайджан устремлен в будущее. Если хотите войти в будущее, не тревожьте Азербайджан.