Ամերիկյան «օգնություն»
Տարբեր երկրների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների սադրիչ հայտարարությունների շարքում հայտնվել է նաև USAID-ի ղեկավար Սամանտա Փաուերի թվիթը։ «Շատ են մտահոգում Լեռնային Ղարաբաղում պարենային անվտանգության և դեղամիջոցների անբավարարությունը։ Լաչինի միջանցքը կարևոր է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը կենսական նշանակություն ունեցող ապրանքների առաքման համար։ Ես միանում եմ պետքարտուղար Բլինկենի՝ միջանցքով առևտրային և մարդասիրական ապրանքների ազատ տեղաշարժի մասին կոչին»,- գրել է Փաուերը:
Հիշեցնենք, որ այս տիկինը վաղուց հայտնի է իր հայանպաստ դիրքորոշմամբ։ Ուրեմն, դեռ այս տարվա հունվարին՝ Լաչինի ճանապարհին էկոակտիվիստների ակցիայի մեկնարկից մեկ ամիս հետո՝ Փաուերը գրել էր հետևյալ բովանդակությամբ թվիթեր. «Լաչինի միջանցքով տրանսպորտային կապը արդեն մեկ ամիս ավել փակ է։ Ամեն օր, երբ առևտրական փոխադրումները և մարդասիրական օգնությունը չեն կարող անարգել հոսել Լեռնային Ղարաբաղ՝ մեծանում է հումանիտար ճգնաժամի հավանականությունը։ Միջանցքով ազատ երթևեկությունը պետք է վերականգնվի»։
Ի դեպ, թեմայից մի փոքր շեղվելով, ուզում եմ նշել, որ այս բոլոր թվիթները հնչում են սյուրռեալիստորեն։ Նշանակում է, կես տարի առաջ եղել է «մարդասիրական ճգնաժամ» և հիամա՞ էլ «մարդասիրական ճգնաժամ» է։ Եվ, չգիտես ինչու, կես տարվա ընթացքում ճգնաժամից ոչ ոք չի մահացել։ Հայերը ինչպես բղավել են «120 000 սովածների» մասին, այնպես էլ հիմա են մեջբերում այդ թիվը: Սա աբսուրդ է։ Չէ որ վեց ամսվա ընթացքում այդ թիվը պետք է նվազեր գոնե մինչև 119 950-ի։ Դե չի կարող այնպես լինել, որպեսզի «շրջափակման» պայմաններում առնվազն 50 մարդ չմահանա։ Ի դեպ, սա հայկական քարոզչամեքենայի մեծ բացթողումն է, որը մասամբ խոսում է այն մասին, որ նա, ինչպես ողջ հայ հասարակությունը, գտնվում է որոշակի ապատիայի մեջ։ Չէ որ ի՞նչ արժեր բնական մահերը գրանցել շրջափակման հաշվին։ Մոռացել ե՞ք։ Որսեք խորհուրդը:
Բայց մենք շեղվեցինք հարցի էությունից։ Նախ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել Սամանտա Փաուերի կատարած միանգամային կոպիտ նենգափոխման վրա։ Բանը նրանում է, որ պետքարտուղար Բլինկենը բեռների ազատ տեղաշարժի կոչ չի արել, համենայնդեպս այդ տեղաշարժը չի կապել զուտ Լաչինի ճանապարհի հետ։ Ստորև բերված է Բլինկենի թվիթը, որին հղում է արել ինքը՝ Փաուերը. «Երեկ ես խոսել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, որպեսզի հայտնեմ մեր խորը մտահոգությունը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման կապակցությամբ: Միացյալ Նահանգները բոլոր կողմերին կոչ է անում շարունակել երկխոսությունը՝ կայուն խաղաղության համաձայնությունների հասնելու համար»:
Ինչպես տեսնում եք, Բլինկենը մտահոգություն է հայտնում Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման հետ կապված (արդյոք դա իրականում տեղի է ունենում՝ ուրիշ հարց է)։ Սակայն նա այս վատթարացումը չի կապում ադրբեջանական կողմի գործողությունների հետ։ Իսկ անմիջական կոչը, որը պարունակվում է պետքարտուղարի թվիթում, և որին հղում է անում USAID-ի ղեկավարը՝ հասցեագրված է երկու կողմերին և վերաբերում է միայն «երկխոսությունը շարունակելու» ցանկությանը։ Իսկ ո՞վ է դեմ։
Բլինկենի այդ թվիթը հիանալի կերպով կապվում են նախագահ Ալիևի հետ նրա հեռախոսազրույցի արդյունքի հետ: Մեր պետության ղեկավարը Բլինկենի ուշադրությանն է ներկայացրել Հայաստանի կողմից Լաչինի սահմանային անցակետի դեմ անընդհատ սադրանքները, նշել է մարդասիրական բեռների համար Աղդամ-Խանքենդի երթուղին օգտագործելուց հայկական կողմի հրաժարվելը և նրան բացատրել է, որ «հումանիտար իրավիճակ» և «շրջափակման» հետ կապված հայկական կողմի հավակնությունները հանդիսանում են քաղաքական շահարկում։ Որին ի պատասխան պետքարտուղար Բլինկենը, «հայտնելով ԱՄՆ-ի մշտական աջակցությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, անդրադարձել է «Լաչին» պետական սահմանային անցակետով և այլ այլընտրանքային ուղիներով անցնելու, բանակցություններում դրական թափ պահապանելու կարևորությանը»։
Ահա այսքանը: Այսպիսով, ինչպես արդեն ասվել է, պետքարտուղար Բլինկենը կողմերին ընդամենը հորդորել է շարունակել երկխոսությունը։ Կցանկանայի կարծել, որ Սամանտա Փաուերին դեռ սպասվում է՝ պետական պաշտոնյաների հայտարարությունները կամայականորեն մեկնաբանելու համար Սպիտակ տան նկատողությունը։ Գործը կարելի է ներկայացնել այնպես, որ լինելով ավանդաբար հայամետ՝ Փաուերը շահարկում է այն ամենը, ինչ ձեռքի տակ է ընկնում, որպեսզի օգնի իր խնամակալներին։ Սակայն, սա, հավանաբար, միամիտ ենթադրություն է։ USAID-ը հասարակ կազմակերպություն չէ, հետևաբար Փաուերի հարձակումը պատահական չի թվում և, հավանաբար, արտացոլում է ԱՄՆ-ի ներկայիս վարչակազմի որոշակի շրջանակների դիրքորոշումը։ Ինչը, ինչպես բազմիցս ընդգծել է ԱՄՆ-ում բնակվող քաղաքագետ Ռամիզ Յունուսը, հանդիսանում է ամենահայամետը վերջին տարիների ընթացքում։
Այստեղ կարելի է ենթադրել, որ Սպիտակ տան դիրքորոշումը (կամ Կրեմլի աշտարակների՝ նրա գրասենյակներից մեկի անալոգիայով) լիովին կարող է շեղվել Արլինգթոնի հանդիպումների ժամանակ ուրվագծված կառուցողականությունից՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Բրյուսելն ու Մոսկվան յուրօրինակ բնույթով են ցույց տալիս Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում միջնորդական կոնսենսուսի ուրվագծերը՝ դա առաջին հերթին նկատելի է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և Զանգեզուրի միջանցքի երկաթուղային գծի գործարկման մասին հայտարարություններից։
Ինչպիսին էլ լինեն ԱՄՆ-ի գործողությունների աշխարհաքաղաքական դրդապատճառները, Բաքուն չի ընդունում բարի ու չար ոստիկանների նման խաղերը և իր քաղաքականությունը կառուցում է զուտ իր ազգային շահերին համապատասխան։ Եվ այդ շահերը խստորեն թելադրում են դադարեցնել USAID-ի գործունեությունը Ադրբեջանում։
Գաղտնիք չէ, որ USAID-ը ըստ էության հանդիսանում է Լենգլիի ստորաբաժանումներից մեկը: Այս կառույցը ներկա ժամանակ, մի ամբողջ շարք ուղղություններով օգնություն ցուցաբերելու քողի տակ զբաղվում է առանձին երկրների ներքին գործերին ակտիվ միջամտությամբ՝ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ստեղծման մեջ օգնության քողի տակ իրագործելով հեղաշրջումների և թավշյա հեղափոխությունների ծրագրերը։ Պատահական չէ, որ այս կազմակերպությունը 9,5 միլիարդ դոլար է հատկացրել 2023-2025 թվականներին տարբեր երկրներում «քաղաքացիական հասարակություն» ստեղծելու համար։
1991 թվականից սկսած USAID-ը գործում է նաև Ադրբեջանում։ Այս կազմակերպության հայտարարված առաքելությունը կայանում է թերզարգացած և կարիքավոր երկրներին աջակցելու մեջ։ Եվ եթե 1990-2000-ականներին Ադրբեջանում նրա գործունեությունը միանգամայն հասկանալի էր, ապա այժմ, երբ Ադրբեջանը տնտեսապես ամրապնդվել է և ինքն է հանդես գալիս որպես միջազգային օգնության դոնոր, «օգնականները» կարծես թե պետք է խոնարհվեն ու հրաժեշտ տան։ Բայց դա չգիտես ինչու տեղի չի ունենում: Կազմակերպությունը շարունակում է գործունեությունը երկրում։ Խոսքի համար, նրա Բաքվի գրասենյակում աշխատում է մոտ 200 մարդ։
Ադրբեջանում USAID-ի գործունեությունը սկզբունքորեն մեր երկրի համար ոչ մի անհրաժեշտությամբ արդարացված չէ, իսկ արդեն Փաուերի անզուսպ սադրիչ հայտարարությունից հետո՝ առավել ևս, պետք է դադարեցվի։
USAID-ը, հավասարապես ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, կամ որևէ այլ պետության պաշտոնական ներկայացուցիչները ոչ մի իրավունք չունեն միջամտել Ադրբեջանի ներքին գործերին, այդ թվում նաև իր պետական սահմանի գործելու ռեժիմի հարցերում։
Կցանկանայի, իհարկե, ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի կողմից հրապարակային արձագանքը ԱՄՆ-ի պետբյուջեից ֆինանսավորվող գործակալության ղեկավարի նման կամայական պահվածքին։ Դա ցույց կտար՝ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը աջակցելուն Վաշինգտոնի մտադրությունների անկեղծությունը:

Американская «помощь»
В череде провокационных заявлений представителей различных стран и организаций появился и твит главы USAID Саманты Пауэр. «Очень тревожат отсутствие продовольственной безопасности и нехватка медикаментов в Нагорном Карабахе. Лачинский коридор важен для доставки жизненно важных грузов населению Нагорного Карабаха. Я присоединяюсь к призыву госсекретаря Блинкена о свободном передвижении коммерческих и гуманитарных грузов через коридор», - написала Пауэр.
Напомним, что дама эта давно известна своей проармянской позицией. Так, еще в январе этого года, спустя месяц после начала акции экоактивистов на Лачинской дороге, Пауэр написала твит следующего содержания: «Транспортное сообщение через Лачинский коридор заблокировано уже более месяца. Каждый день, когда коммерческие перевозки и гуманитарная помощь не могут свободно поступать в Нагорный Карабах, увеличивается вероятность гуманитарного кризиса. Свободное движение по коридору должно быть восстановлено».
Кстати, немного отступая от темы, хочется заметить, что все эти твиты звучат сюрреалистично. Значит, полгода назад был «гуманитарный кризис», и сейчас «гуманитарный кризис»? И почему-то за полгода никто от кризиса не умер. Как армяне кричали о «120 000 голодающих», так и сейчас приводят эту цифру. Это абсурд. Ведь за шесть месяцев эта цифра должна была уменьшиться хотя бы до 119 950. Ну не может же быть, чтобы в условиях «блокады» не умерло хотя бы 50 человек. Кстати, это большое упущение армянской пропагандистской машины, что частично говорит том, что она, как и все армянское общество, находится в некоторой апатии. Ведь что стоило списать естественные смерти на блокаду? Забыли? Ловите совет.
Но, мы отвлеклись от сути вопроса. Прежде всего хотелось бы обратить внимание на вполне грубую подмену, допущенную Самантой Пауэр. Дело в том, что госсекретарь Блинкен не призывал к свободному передвижению грузов, во всяком случае не привязывал это передвижение сугубо к Лачинской дороге. Ниже приведен твит Блинкена, на который сослалась сама Пауэр: «Вчера я разговаривал с президентом Азербайджана Алиевым, чтобы выразить нашу глубокую обеспокоенность ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Соединенные Штаты призывают все стороны продолжать диалог для достижения прочного мирного соглашения».
Как видим, Блинкен выражает обеспокоенность ухудшением гуманитарной ситуацией (имеет ли оно место на самом деле – другой вопрос) в Карабахе. Однако он не связывает это ухудшение с действиями азербайджанской стороны. А непосредственный призыв, который содержится в твите госсекретаря, и на который ссылается глава USAID, адресован обеим сторонам и касается только пожелания «продолжать диалог». Кто ж против?
Этот твит Блинкена прекрасно увязывается с результатом его телефонного разговора с президентом Алиевым. Глава нашего государства довел до внимания Блинкена непрекращающиеся провокации в отношении ППП «Лачин» со стороны Армении, отметил отказ армянской стороны использовать маршрут Агдам - Ханкенди для гуманитарных грузов, и разъяснил ему, что претензии армянской стороны, связанные с «гуманитарной ситуацией» и «блокадой», являются политической манипуляцией. В ответ на что госсекретарь Блинкен, «выразив постоянную поддержку США обсуждений по мирному договору между Азербайджаном и Арменией, коснулся важности перехода посредством пункта пропуска через государственную границу «Лачин» и других альтернативных путей, значения сохранения положительной динамики в переговорах».
Вот и все. Таким образом, как уже было сказано, госсекретарь Блинкен всего лишь призвал стороны продолжать диалог. Хотелось бы думать, что Саманте Пауэр еще предстоит выслушать выговор в Белом доме за вольную интерпретацию заявлений официальных лиц государства. Дело может представляться таким образом, что, будучи традиционно проармянски настроенной, Пауэр манипулирует всем, что только попадется под руку, для того чтобы подсобить своим выкормышам. Однако, это, наверное, наивное предположение. USAID – организация не простая, поэтому выпад Пауэр не выглядит случайным и, возможно, отражает позицию определенных кругов в нынешней американской администрации. Которая, как не раз подчеркивал проживающий в США политолог Рамиз Юнус, является самой проармянской за последние годы.
Тут можно предположить, что позиция Белого дома (или, по аналогии с башнями Кремля, одного из его кабинетов) вполне могла отойти от намеченной на арлингтонских встречах конструктивности, учитывая то обстоятельство, что Брюссель и Москва своеобразным образом демонстрируют контуры посреднического консенсуса в переговорах между Азербайджаном и Арменией  – в первую очередь это заметно по заявлениям относительно разблокирования коммуникаций и функционирования железнодорожной линии Зангезурского коридора.
Каковы бы ни были геополитические мотивы действий США, Баку не принимает подобные игры в добрых и злых полицейских и выстраивает свою политику сугубо в русле своих национальных интересов. И эти интересы настоятельно диктуют прекратить деятельность USAID в Азербайджане.
Не секрет, что USAID по сути является одним из подразделений Лэнгли. Эта структура в настоящее время под видом оказания помощи по целому ряду направлений занимается активным вмешательством во внутренние дела отдельных стран, реализовывая, под видом помощи в создании институтов гражданского общества, планы по совершению переворотов и бархатных революций. Неслучайно, что эта организация выделила 9,5 млрд долларов на создание в 2023-2025 годах в различных странах «гражданского общества».
Начиная с 1991 года USAID действует и в Азербайджане. Заявленная миссия этой организации состоит в поддержке слаборазвитых и нуждающихся стран. И если ее деятельность в Азербайджане периода 1990-х и 2000-х была вполне объяснима, то сейчас, когда Азербайджан экономически окреп и сам выступает донором международной помощи, «помощники», казалось бы, должны раскланяться и попрощаться. Но этого почему-то не происходит. Организация продолжает функционировать в стране. К слову, в ее бакинском офисе работает около 200 человек.
Деятельность USAID в Азербайджане в принципе не оправдана никакой для нашей страны необходимостью, а уж после оголтело провокационного заявления Пауэр, тем более должна быть прекращена.
USAID, равно как и официальные представители США или любого другого государства, не имеет никакого права вмешиваться во внутренние дела Азербайджана, в т.ч. в вопросы режима функционирования на его государственной границе.
Хотелось бы, конечно, публичной реакции со стороны администрации президента США на столь своевольное поведение главы агентства, финансируемого из американского госбюджета. Это продемонстрировало бы искренность намерений Вашингтона способствовать установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.