Դոնեցկի ողբերգությունը և ղարաբաղյան ֆարսը
Ռուս-ուկրաինական հարաբերությունների պատմության մեջ օգոստոսի տասերկուսը, որը կգա մոտ մեկ շաբաթից, հիշվում է որպես մի շատ նշանակալից իրադարձության տարեդարձ։ 2014 թվականի այդ օրը Ռուսաստանից Ուկրաինայի Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզեր է անցել առաջին, այսպես կոչված «մարդասիրական շարասյունը»։
Այդ իրադարձությունից ութ օր առաջ, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հակամարտության գոտում միջազգային մարդասիրական առաքելություն կազմակերպելու առաջարկով դիմում է հղել՝ ԵԱՀԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ) և ՄԱԿ-ին: Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս փորձել է ԱԻՆ-ի գծով մարդասիրական օգնություններով ավտոշարասյուն ուղարկել, սակայն ամեն անգամ մերժում է ստացել Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից։
Օգոստոսի 6-ին, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ՝ Ուկրաինայում մարդասիրական իրավիճակի հարցերով արտակարգ նիստ է անցկացրել։ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ, այժմ հանգուցյալ Վիտալի Չուրկինը հնչեցրել է՝ ԿԽՄԿ-ի հովանու ներքո և նրա ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ ռուսական մարդասիրական ավտոշարասյունները Դոնեցկ և Լուգանսկ ուղարկելու մասին առաջարկը։ Ուկրաինան և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ մի շարք արևմտյան երկրները չեն աջակցել այս առաջարկին։ Մասնավորապես, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Սամանթա Փաուերը հայտարարել է՝ ուշադրությու՜ն - ԱՄՆ-ը Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա մարդասիրական օգնություն հասցնելու միակողմանի գործողությունը կհամարի անմիջական ներխուժում: Այդ ժամանակ ԵԱՀԿ-ի նախագահ հանդիսացող Դիդիե Բուրքհալտերը հայտարարել է, որ «մարդասիրական օգնությունը պետք է տրամադրվի՝ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ լիակատար հարգանքով»։ Իսկ կանադացիները արձանագրեցին, որ «Ռուսաստանը կրկին ցուցադրում է՝ Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը անտեսելու իր ցանկությունը»։ Սակայն...
Շատ կարևոր է ուշադրություն դարձնել և հիշել այս բոլոր մանրամասները, չէ որ ինը տարի անց պատմությունը կրկնվում է՝ այս անգամ Ղարաբաղում, և արդեն ֆարսի տեսքով։ Եվ արեւմտյան երկրներն այս անգամ «երգում են» բոլորովին այլ «երգեր»։ Մինչդեռ, այդ մասին մենք դեռ կխոտենք։
Ամենասկզբից աշխարհում ոչ հիմնազուրկ կասկածներ էին արտահայտում, որ ռուսական հատուկ ծառայությունները փորձելու են մարկասիրական ցուցանակը օգտագործել զենքերի մատակարարումների համար։ Մարդասիրական բեռների առաքմանը փորձել է կանխել նաև Եվրահանձնաժողովը՝ Ռուսաստանին նախազգուշացնելով «Ուկրաինայի դեմ ցանկացած միակողմանի ռազմական գործողությունից, ցանկացած, այդ թվում նաև մարդասիրական պատրվակով»։ Օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ևս մեկ նիստ, որի ժամանակ ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Մարկ Լայալ Գրանտը հայտարարել է. «Խորապես հեգնանքային է, որ Ռուսաստանը Խորհրդի արտակարգ նիստ է հրավիրում նշանակալի աստիճանով իր իսկ կողմից ստեղծած մարդասիրական ճգնաժամը քննարկելու համար»:
Պաշտոնական Կիևը Ռուսաստանին մի շարք պայմաններ դրեց. ուկրաինացի քաղաքական գործիչները պնդում էին, որ օգնության առաքումը պետք է անցկացվի բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, կամ համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հովանու ներքո և ռուսական ուժային գերատեսչությունների ուղեկցության բացակայության դեպքում։ Կիևը պահանջում էր ռուս-ուկրաինական սահմանին կազմակերպել բեռների մաքսազերծում և այն վերբեռնել ուկրաինական մեքենաների մեջ՝ հակառակ դեպքում ուկրաինական իշխանությունները հրաժարվել են բաց թողնել շարասյունը։ Կրեմլը մերժեց այս պայմանները և... փորձեց ներխուժել ուժով, իսկ ուկրաինական սահմանապահ-մաքսային խումբը, որը դուրս էր եկել բեռները զննելու, անսպասելիորեն արգելափակվեց ռուսական «Դոնեցկ» անցակետում։
Առանց Ուկրաինայի պաշտոնական համաձայնության այսպես կոչված «մարդասիրական բեռների» շարասյուն ուղարկելը աշխարհում գնահատվեց, որպես ինքնիշխանության խախտում և, փաստորեն՝ ագրեսիայի ակտ։ Այս հարցը նույնիսկ դարձավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հատուկ հետաքննության առարկա։
Այս ամբողջ պատմության մեջ կարևորը ոչ այնքան այն է, թե ԻՆՉ է ուղարկվել Դոնեցկ և Լուգանսկ (թեև այս, այսպես կոչված, «մարդասիրական օգնությունից» հետո նկատելի դարձան անջատողականների ռազմական հաջողությունները), որքան «մարդասիրական աղետի» ցուցանակի ներքո Ուկրաինայի ինքնիշխանության արհամարման փաստը։ Ուշագրավ է նաև մեկ այլ բան. 2014-ի ամբողջ ամառվա ընթացքում Կիևն առաջարկում էր ապստամբ Դոնեցկ և Լուգանսկ ուղրկել նույն շարասյունները մարդասիրական օգնություններով, որոնց ձևավորման համար դիմել էին միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում նաև ԿԽՄԿ-ի օգնությանը։ Սակայն, տարածաշրջանում իշխանությունը զավթած Կրեմլամետ անջատականները կանխատեսելիորեն մերժեցին այս օգնությունը՝ հայտարարելով, որ «մարդասիրական օգնություն» կընդունեն ոչ թե արևմուտքից, այլ արևելքից, այսինքն՝ Ռուսաստանից։
Ձեզ ոչինչ չի՞ հիշեցնում։
Այս ամբողջ պատմության մեջ ամենակարևորը արևմտյան երկրների անվերապահ աջակցությունն էր՝ Ուկրաինայի արդար դիրքորոշմանը, նրա ինքնիշխանությանը և դրսից, այսինքն՝ Ռուսաստանից ապստամբ արևելյան շրջաններում ներշնչված անջատողական միտումները, այդ թվում նաև Կիևի կողմից չվերահսկվող անջատողական կենտրոնով ցամաքային կապ ստեղծելուն զսպելու նրա ջանքերին։ Այս նույն արևմտյան երկրները մարզային իշխանություններին կոչ էին անում Ռուսաստանի փոխարեն ընդունել Ուկրաինայի կենտրոնական կառավարության օգնությունը։ Նրանցից ոչ մեկը ճնշում չի գործադրել Կիևի վրա՝ ճանապարհը բացելու, ռուսական սահմանով անցումը անվերահսկելի դարձնելու և սահմանը թափանցիկ դարձնելու համար։ Ընդհակառակը, Մոսկվային քննադատում էին կենտրոնախույս ուժերին աջակցելու և Ուկրաինային ինտեգրմանը խոչընդոտելու համար։
Մենք, իհարկե հասկանում ենք, որ այս երկրների զինանոցում շատ բաներ կան, որոնք ցանկության դեպքում կարելի է դասակարգել #սա ուրիշ բան է։ Բայց, այնուամենայնիվ, ինչպես վերը նշեցինք, ինը տարվա վաղեմությամբ ողբերգությունը հիմա փոխարինվում է ֆարսով։ Ռուսաստանի դերում հիմա հանդես է գալիս Հայաստանը, որը առանց Բաքվի համաձայնության, ինչպես իր տանը ադրբեջանական տարածաշրջան է ուղարկում անհասկանալի ինչ-որ «մարդասիրական» բեռներով դիակառքեր։ Իսկ Ուկրաինայի դերում հանդես է գալիս Ադրբեջանը։
Այսպիսով, իսկ ի՞նչ է պատահել, պարոնայք։ Այդ ո՞ր կողմից է արևը ծագել, որ ճիշտ նույն իրավիճակում, այդ նույն ԱՄՆ-ը, Եվրամիության երկրները հանկարծ 180 աստիճանով փոխեցին իրենց սկզբունքները։ Ադրբեջանը պատրաստ է, ինչպես 9 տարի առաջ Ուկրաինան, օտարերկրյա ավտոշարասյուններ թույլ տալ իր տարածաշրջան միայն այն ճանապարհով, որն ինքը անհրաժեշտ է համարում։ Ձեզ համար ի՞նչ տարբերություն, թե ինչպես անցնել: Այդ նույն բեռը տեղափոխեք նույն Ղարաբաղ, բայց այն ճանապարհով, որը ձեզ ցույց կտա կառավարությունը և ազգային օրենսդրության համապատասխան պատշաճ մաքսազերծման դեպքում։ Ճիշտ այնպես, ինչպես դուք ինքներդ էիք պնդում ինը տարի առաջ Ուկրաինայում։ Այդ ի՞նչ է հանկարծ փոխվել ձեր մոտեցումներում։
Անցկացված զուգահեռը հանդիսանում է՝ հանուն կեղծ մարդասիրական արժեքներին իրենց վրա շապիկը պատռող և կուրծքը ծեծող երկրների երկակի չափանիշների բազմաթիվ օրինակներից ընդամենը մեկը։ Այդ ինչո՞ւ են մեր արեւմտյան գործընկերները գլուխները թաքցնում ավազի մեջ, երբ ադրբեջանցիները նրանց պատմում են Նախչըվանի երեսուն տարվա շրջափակման մասին։ Ադ ինչո՞ւ նրանք Երևանից չեն պահանջում վերացնել այդ շրջափակումը և ճանապարհ բացել այս էքսկլավը սննդամթերքի և անհրաժեշտ ապրանքների առաքման համար։ Մենք ձախողվեցինք մաշկի գույնո՞վ, թե՞, միգուցե կրոնո՜վ։ Կամ էլի ուրի՞շ բանով։ Դուք մեզ կասեք, իսկ մենք խոստանում ենք հասկանալ։ Չէ որ իրավիճակները շատ նման են, բայց ձեր մոտեցումները տրամագծորեն հակառակ։ Չէ՞ որ մենք ամեն ինչ տեսնում ենք և ադեկվատ գնահատում։
Եվ հետևաբար, որոշումները մենք ինքներս ենք կայացնում: Առանց կողմնակի խորհուրդների, հատկապես նրանց կողմից, ովքեր, ընդհանուր առմամբ, իրենք էլ չեն կողմնորոշվել իրենց չափանիշներով։

Донецкая трагедия и карабахский фарc
В истории российско-украинских отношений дата двенадцатое августа, которая наступит примерно через неделю, запомнилась как годовщина одного весьма знакового события. В этот день 2014 года из России в Донецкую и Луганскую области Украины проехала первая колонна так называемого «гуманитарного конвоя».
За восемь дней до этого события министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров направил в ОБСЕ, Совет Европы, Международный комитет Красного Креста (МККК) и ООН официальное обращение с предложением организовать международную гуманитарную миссию в зону конфликта. Глава российского МИД отметил, что Россия неоднократно пыталась по линии МЧС направить конвой с гуманитарной помощью, но каждый раз получала отказ от украинских властей.
6 августа Совет Безопасности ООН по инициативе России провел экстренное заседание по гуманитарной ситуации в Украине. Постоянный представитель РФ при ООН, ныне покойный Виталий Чуркин озвучил предложение о направлении российских гуманитарных конвоев в Донецк и Луганск под эгидой и в сопровождении представителей МККК. Украина и ряд западных стран — постоянных членов Совбеза ООН — данное предложение не поддержали. В частности, постпред США при ООН Саманта Пауэр заявила, что  — внимание! — США будут считать прямым вторжением проведение Россией в одностороннем порядке операции по доставке гуманитарной помощи на Украину. Дидье Буркхальтер, являвшийся на тот момент председателем ОБСЕ, заявил, что «гуманитарная помощь должна доставляться с полным уважением территориальной целостности Украины». Канадцы же констатировали, что «Россия вновь демонстрирует свое желание игнорировать суверенитет и территориальную целостность Украины». Однако...
Очень важно обращать внимание и запоминать все эти детали, ведь девять лет спустя история повторится, на сей раз в Карабахе и теперь уже в виде фарса. И «поют» западные страны теперь совсем другие «песни». Впрочем, об этом мы еще поговорим.
С самого начала в мире небезосновательно высказывались подозрения, что российские спецслужбы попытаются использовать гуманитарную вывеску для поставок оружия. Отправке гуманитарных грузов пыталась воспрепятствовать Еврокомиссия, предостерегавшая Россию «от любых односторонних военных действий против Украины, под любым предлогом, в том числе гуманитарным». Пятого августа состоялось еще одно заседание Совета безопасности ООН, на котором постоянный представитель Великобритании при ООН сэр Марк Лайалл Грант заявил: «Глубоко иронично, что Россия созывает экстренное заседание Совета для обсуждения гуманитарного кризиса, в значительной степени созданного ею самой».
Официальный Киев выставил России ряд условий: украинские политики настаивали на том, что доставка помощи должна проходить исключительно под эгидой Международного комитета Красного Креста или соответствующих международных организаций и в отсутствие какого-либо сопровождения со стороны российских силовых ведомств. Киев требовал организовать на российско-украинской границе таможенную очистку груза и перегрузку её на украинские автомобили — в противном случае, украинские власти отказывались пропустить автоколонну. Кремль отверг эти условия и... попытался прорваться силой, а украинская погранично-таможенная группа, которая выехала для инспекции грузов, была неожиданно заблокирована в российском пункте пропуска «Донецк».
Отправка автоколонны с так называемыми «гуманитарными грузами» без официального согласия Украины было расценено в мире как нарушение суверенитета и, фактически, акт агрессии. Этот вопрос стал даже предметом специального разбирательства в Совете безопасности ООН.
Во всей этой истории важно не столько, ЧТО было отправлено в Донецк и Луганск (хотя, после этой так называемой «гуманитарной помощи» стали заметны военные успехи сепаратистов), сколько сам факт пренебрежения суверенитетом Украины под вывеской «гуманитарного бедствия». Любопытно также другое: на протяжении всего лета 2014 года Киев предлагал направить в мятежные Донецк и Луганск такие же конвои с гуманитарной помощью, в формировании которых вызвались помочь международные организации, в том числе МККК. Однако захватившие в этом регионе власть прокремлевские сепаратисты предсказуемо отвергли эту помощь, заявив, что примут «гуманитарку» не с запада, а с востока, то есть из России.
Ничего вам не напоминает?
Самым же главным во всей этой истории была безоговорочная поддержка западными странами справедливой позиции Украины, ее суверенитета и усилий по обузданию в мятежных восточных регионах инспирируемых извне, то есть, из России, сецессионных тенденций, включая создание неконтролируемой Киевом сухопутной связи с центром курации сепаратизма. Вот эти самые западные страны призывали областные власти принять помощь от центрального правительства Украины вместо России. Ни одна из них не оказывала давление на Киев с требованием открыть дорогу, сделать проезд через российскую границу бесконтрольным, а саму границу — прозрачной. Напротив, критике подвергалась Москва за ее поддержку центробежных сил и чинимые ею препятствия по интеграции в Украину.
Мы, конечно, понимаем, что в арсенале этих стран есть много того, что, при желании, можно отнести к категории #этодругое. Но, тем не менее, как мы уже отметили выше, трагедия 9-летней давности сменяется сегодня фарсом. В роли России нынче выступает Армения, направляющая без согласования с Баку труповозки с непонятно каким «гуманитарным» грузом в азербайджанский регион, как к себе домой. А в роли Украины выступает Азербайджан.
Так, что же случилось, господа? С какой стороны взошло солнце, что ровно в такой же ситуации те же США, страны Евросоюза вдруг поменяли свои принципы на 180 градусов? Азербайджан готов, как у Украина 9 лет назад, пустить зарубежные конвои в свой регион только по маршруту, который сам считает нужным. Какая вам разница, как проехать? Везите тот же груз в тот же Карабах, но по дороге, который вам укажут в правительстве и при должным таможенном оформлении в соответствии с национальным законодательством. Именно так, как вы сами настаивали девять лет назад в Украине. Что же вдруг изменилось в ваших подходах?
Проведенная параллель является лишь одним из многочисленных примеров двойных стандартов стран, рвущих на себе рубаху и бьющих в грудь во имя фальшивых гуманитарных ценностей. Что же наши западные партнеры прячут голову в песок, когда азербайджанцы рассказывают им о тридцатилетней блокаде Нахчывана? Что же они не требуют от Еревана снять эту блокаду и открыть путь для доставки продовольствия и необходимых товаров в этот эксклав? Цветом кожи мы не удались, или, может, религией? Или еще чем-то? Вы скажите, а мы обещаем понять. Ведь ситуации очень схожие, но подходы ваши диаметрально противоположные. Мы ведь всё видим и адекватно оцениваем.
И поэтому решения мы принимаем сами. Без посторонних советов, особенно поступающих от тех, кто, в общем-то, и сами не определились со своими стандартами.