ԱՄՆ-ը թիրախավորել են Բաքվին, բայց դիպել են իրենց ոտքին
Նախօրեին ԱՄՆ-ի Սենատը՝ Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը դադարեցնելու որոշում է ընդունել, որը նա ներկայացրել է՝ «Հայաստանի պաշտպանության մասին 2023 թվականի ակտի» տեսքով։ Իրականում այս որոշումը նշանակում է, որ Ամերիկայի նախագահը չի կարողանա շրջանցել «Ազատության աջակցության մասին օրենք»-ին կից 907-րդ ուղղումը, որը արգելում է՝ ռազմական օգնություն Ադրբեջանին, և Ադրբեջանին օգնության համար ֆինանսավորում ստանալ 2024-2025 թվականների բյուջետային հատկացումներից։
Հիշենք, որ տխրահռչակ 907-րդ ուղղման գործունեությունը առաջին անգամ կասեցվել էր 2001 թվականին՝ սեպտեմբերի 11-ի հարձակումներից անմիջապես հետո, երբ ԱՄՆ-ը որոշեց ներխուժել Աֆղանստան և ջախջախել թալիբներին, որոնք իբր ապաստանում էին Ուսամա բեն Լադենին: Իսկ դա անհնար էր ամբողջ ծավալով անել առանց Ադրբեջանի օդային տարածքն օգտագործելու։ ԱՄՆ-ը այդ ժամանակ ուներ Բաքվի բարեհաճության հուսահատ կարիքը, և հետևաբար դիմեց հակաադրբեջանական ուղղումի սառեցմանը: Այլ կերպ ասած, այստեղ Ադրբեջանի հանդեպ համակրանքի հոտ անգամ չէր գալիս։ Առաջին պլանում էին ԱՄՆ-ի շահերը։
Իսկ հիմա եկեք տեսնենք, թե իրականում իրենից ինչ է ներկայացնում ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին, որի մասին ամեն հարմար առիթով բղավում են հայկական սփյուռքը և նրանից սնվող ամերիկացի սենատորներն ու կոնգրեսականները։ Գործածված պարեկային կատերնե՞ր առափնյա պաշտպանության համար: Կասկածելի «օգնություն» է, չե՞ք գտնում:
Անցնենք առաջ։ Ստորջրյա թիրախների հայտնաբերման համակարգեր, պիկապ բեռնատարներ և ամենագնացներ, ինչպես նաև ռադիոկապի միջոցներ, ծովային նավիգացիոն ռադարներ և նավերի նույնականացման ավտոմատ տրանսպոնդերներ: Ինչպես նաև միջոցներ էին նախատեսվել ստորջրյա հսկողության ուսուցման համար։ Համաձայնվեք, որ այս բոլոր «նվերները» լիարժեք ռազմական օգնություն չեն կազմում, ինչով ամերիկացիները մեզ մշտապես երեսով են տալիս։ Հատուկ ընդգծենք, որ այս օգնության շրջանակներում Ադրբեջանին ոչ մի մահաբեր զենք չի տրամադրվել։
Հայացք նետելով այս առաքումների վրա, անմիջապես հարց է ծագում. ինչի՞համար և ո՞ւմ դեմ էին դրանք նախատեսված։ Իսկ դրա պատասխանը ակնհայտ է՝ Իրանի։ Ասենք այսպես՝ ամերիկա-իրանական հարաբերություններն այդ տարիներին սրընթաց վատանում էին, հետևաբար Ադրբեջանը հայտնվեց Վաշինգտոնի ուշադրության կենտրոնում։ Այսինքն, ադրբեջանական բանակի մարտունակության ուժեղացման մասին խոսք անգամ չի եղել։ Պարզապես ամերիկացիներին անհրաժեշտ էր պաշտպանել իրենց շահերն ու ներդրումները։ Դե ինչ, ռացիոնալ մոտեցում իր փողերի նկատմամբ: Այդ իսկ պատճառով էլ խոսքը գնում էր սարքավորումների և տարբեր սկաներների մասին, որոնք, հիմնականում նախատեսված էին զանգվածային ոչնչացման զենքի բաղադրամասերի Իրան ներմուծումը կանխելու համար։
Ամերիկյան «օգնության» հետ մենք արդեն ծանոթացանք։ Իսկ հիմա եկեք նայենք Ռուսաստանի, Իսրայելի և Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի ռազմատեխնիկական համագործակցության թվերը։ Հայտնի է, որ Բաքուն Մոսկվայից ու Թել Ավիվից գնել է ժամանակակից և ոչ գործածված սպառազինություն՝ յուրաքանչյուրից 5 միլիարդ դոլարով։ Մի փոքր պակաս գումարով ձեռք էին բերվել թուրքական սպառազինության նորագույն նմուշներ։ Եվ հենց այս զենքերով է Ադրբեջանն ազատագրել իր տարածքները։
Իհարկե, ոմանց կարող է թվալ, որ Սենատի որոշումը կվնասի Ադրբեջանի պաշտպանունակությանը։ Բայց դա մոլորվածություն է։ ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը նախատեսված էր ոչ թե ադրբեջանական բանակի, այլ պետական սահմանային ծառայության և մաքսային ծառայության կառույցների համար՝ արդեն վերը նկարագրված պատճառներով։ Բացի այդ, ադրբեջանական բանակի զինանոցում ներկայումս առկա սպառազինությունը բավականաչափ է, որևէ մեկի վրա հարձակվելուն մենք նպատակադրված չենք, իսկ պաշտպանության համար այն չափից ավել է։ Հետևաբար Սենատի որոշումը ոչ մի կերպ չի ազդի ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների զինվածության վրա։
Եվ վերջում ևս մեկ անգամ նշենք, որ Ադրբեջանը չի հանդիսանում արտաքին ռազմական օգնությունից կախված երկիր և հիմա առավել ևս օգտագործված սարքավորումների և տեխնիկայի տեսքով ողորմությունների կարիքը չունի։ Երկիրն ունի իր սեփական ռեսուրսները և ռազմավարական գործընկերություն է զարգացնում՝ ի դեմս Իսրայելի և Թուրքիայի հուսալի դաշնակիցների հետ։ Ադրբեջանը կենտրոնացած է սեփական պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման վրա, հաջողությամբ զարգացնելով հայրենական պաշտպանական արդյունաբերությունը և հանդես է գալիս տարածաշրջանային կայունության օգտին՝ առանց արտատարածաշրջանային ուժերի միջամտության:

США целились в Баку, а попали себе в ногу
Накануне Сенат США принял решение прекратить военную помощь Азербайджану, которое он подал в виде «Акта о защите Армении 2023 года». На деле это решение означает, что американский президент не сможет обходить 907-ю поправку к «Закону о поддержке свободы», которая запрещает военную помощь Азербайджану, и получать финансирование для помощи Азербайджану из бюджетных ассигнований на 2024-2025 годы.
Напомним, что действие пресловутой 907-й поправки было приостановлено впервые в 2001 году, вскоре после терактов 11 сентября, когда США приняли решение вторгнуться в Афганистан и разгромить талибов, якобы укрывавших Усаму бен Ладена. А сделать это в полной мере без использования воздушного пространства Азербайджана было невозможно. США тогда отчаянно нуждались в благосклонности Баку, и потому пошли на заморозку антиазербайджанской поправки. Иными словами, симпатиями к Азербайджану тут и не пахло. Во главе угла стояли интересы США.
А теперь давайте рассмотрим, что же на деле представляла военная помощь США Азербайджану, о которой при каждом удобном случае кричат армянская диаспора и прикормленные ею американские сенаторы и конгрессмены. Подержанные патрульные катера для Береговой охраны? Сомнительная «помощь», не находите?
Идем далее. Системы обнаружения подводных целей, пикапы и внедорожники, а также средства радиосвязи, радары для морской навигации и транспондеры для системы автоматической идентификации судов. Также предусматривались средства на обучение подводному наблюдению. Согласитесь, что все эти «дары» не тянут на полновесную военную помощь, которой нас постоянно попрекают американцы. Особо подчеркнем, что никакого летального вооружения в рамках этой помощи Азербайджану не предоставлялось.
Глядя на эти поставки, сразу же возникает вопрос: для чего и против кого они предназначались? И ответ на него очевиден – Иран. Скажем так - американо-иранские отношения в те годы стремительно ухудшались, поэтому Азербайджан оказался в центре внимания Вашингтона. То есть, ни о каком усилении боевой мощи азербайджанской армии и речи не было. Просто американцам нужно было защитить свои интересы и инвестиции. Что ж, рациональный подход к своим деньгам. Поэтому-то речь и шла об оборудовании и различных сканерах, которые, в основном, были предназначены для пресечения ввоза в Иран компонентов оружия массового уничтожения.
С американской «помощью» мы уже ознакомились. А теперь давайте взглянем на цифры военно-технического сотрудничества Азербайджана с Россией, Израилем, Турцией. Известно, что у Москвы и Тель-Авива Баку закупил вооружения – современного и небэушного – на 5 млрд. долларов у каждого. На чуть меньшую сумму были приобретены новейшие образцы турецкого вооружения. И именно с этим оружием Азербайджан освободил свои территории.
Конечно, кому-то может показаться, что решение Сената больно ударит по обороноспособности Азербайджана. Но это заблуждение. Военная помощь США предназначалась не азербайджанской армии, а структурам Госпогранслужбы и таможни по причинам, уже описанным выше. Кроме того, имеющегося на сегодня в арсенале азербайджанской армии вооружения достаточно – нападать на кого-либо мы не намерены, а для обороны этого хватит за глаза. Поэтому решение Сената никак не отразится на оснащении подразделений азербайджанской армии.
И напоследок еще раз отметим, что Азербайджан не является страной, зависимой от внешней военной помощи и сейчас тем более не нуждается в подачках в виде использованного оборудования и техники. Страна обладает собственными ресурсами и развивает стратегические партнерские отношения с надежными союзниками в лице Израиля и Турции. Азербайджан сосредоточен на укреплении собственных оборонных возможностей, успешно развивая отечественный оборонпром и выступает за региональную стабильность без вмешательства внерегиональных сил.