Գիշերային Զաբուխի գունագեղ լույսերը
Լաչինի շրջանի ամենամեծ գյուղերից մեկում՝ Զաբուխում, կյանքը կրկին բնականոն հուն է վերադարձել։ Պետության ղեկավարի հանձնարարության համաձայն՝ գյուղում վերակառուցված տներն ու ստեղծված ենթակառուցվածքն ավելի են գեղեցկացրել Զաբուխի տեսքը։ Այժմ Զաբուխն ուշագրավ է ոչ միայն ցերեկը, այլև գիշերը՝ իր վառ լույսերով։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, գետի երկու ափին գտնվող գյուղում՝ Զաբուխում կյանքը աշխուժացել է։ Գիրկը բացելով հարազատ բնակիչներին՝ Զաբուխը օրեցօր փոխում է արտաքին տեսքը և ավելի է գեղեցկանում։
Թեև երեսնամյա օկուպացիայի ժամանակ գյուղը ենթարկվել է հայկական վանդալիզմի, սակայն ազատագրումից անմիջապես հետո, այստեղ սկսվել են վերականգնման աշխատանքները։ Կարճ ժամանակում գյուղում կառուցվեցին տներ և այլ օբյեկտներ, բարեկարգվեցին ճանապարհները, հիմնվեց զբոսայգի՝ բնակչության հանգստի համար։ Գյուղի կենտրոնով հոսող գետի վրա կամուրջ է կառուցվել։ Այժմ գյուղը, որն աչքի է ընկնում իր ցերեկային բնապատկերներով, գիշերը հիացնում է իր պայծառ գեղեցկությամբ։

Красочные огни ночного Забуха ФОТО
В Забухе, одном из крупнейших сел Лачинского района, жизнь снова вернулась в свое русло. Дома, заново отстроенные в селе в соответствии с поручением главы государства, созданная инфраструктура еще больше украсили облик Забуха. Теперь Забух примечателен не только днем, но и ночью своими яркими огнями.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, жизнь в селе, расположенном по обоим берегам реки Забух, возродилась. Распахнув объятья родным жителям, Забух с каждым днем меняет свой облик и становится краше.
Хотя во время тридцатилетней оккупации село подверглось армянскому вандализму, сразу после освобождения здесь начались работы по восстановлению. В короткие сроки в селе были построены дома и другие объекты, благоустроены дороги, разбит парк для отдыха населения. На реке, протекающей через центр села, построен мост. Теперь село, примечательное своими пейзажами днем, завораживает сияющей красотой и ночью.