Սարի չափ կեղծիք և հակասություններ
Երեւանից՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի առնչությամբ լավատեսություն չառաջացնող լուրեր են եկել։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մի շարք հայտարարություններ է արել, որոնց թվում կա, օրինակ, նաև այսպիսինը. «Ադրբեջանը ուզում է, որ այդ երթուղում (Զանգեզուրի միջանցք-խմբ.) չգործեն անձնագրային և մաքսային ռեժիմներ, ինչը մեզ համար անընդունելի է։ Մենք պատրաստ ենք գնալ որոշակի պարզեցումների, բայց միջանցքային տրամաբանությունը չենք ընդունի»։
Այս հայտարարությամբ Երևանը հերթական անգամ փորձում է հրաժարվել նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով ստանձնած պարտավորությունից, որում սևով սպիտակի վրա նշված է քաղաքացիների, տրանսպորտի ու բեռների ազատ տեղաշարժը՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։ Միրզոյանը կրկին անգամ արտահայտվել է անվտանգության ապահովման համար նոր դաշնակիցներ գտնելու անհրաժեշտության մասին, ինչը, առանց խաղաղություն ստորագրելու ձգտման առկայության, փաստորեն վկայում է Հայաստանի ղեկավարության ռազմատենչ, և, հնարավոր է, ռևանշիստական ծրագրերի մասին։ Եվ վերջապես, տարակուսանք է առաջացնում՝ առաջին հայացքից կառուցողական թվող ականապատ դաշտերի քարտեզների մասին հայտարարությունը: Որից բխում է, որ Հայաստանը մոտ ժամանակում կարող է Ադրբեջանին փոխանցել ականների վերաբերյալ նոր տվյալներ։ Սակայն, մանրամասները ստիպում են մատը կծել ։ «Աշխատանքներ են տարվում՝ Ղարաբաղում հնարավոր ականապատ տարածքների մասին նոր տեղեկություններ ստանալու ուղղությամբ»,- հայտարարել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմը «փորձում է հարցումների ճանապարհով նոր քարտեզներ ստեղծել»։
Ես ականապատման և ականազերծման հարցերով մասնագետ չեմ, և ընդունում եմ, որ դա սովորական պրակտիկա է՝ հարցումների ճանապարհով ականապատ դաշտերի քարտեզներ ստեղծել։ Բայց հարց է ծագում՝ ինչպիսի՞ն կլինի նման քարտեզների ճշգրտությունը, եթե նախորդների (որոնք, կարծես թե, օրիգինալ էին) ճշգրտությունը կազմել է ընդամենը 25%։ Պատկերացնում եմ մոտավորապես այսպիսի խոսակցություն. «Էդիկ, արա դու որտե՞ղ ես թաղել ականը։ - Հիշու՞մ ես, Ժորիկ քեռին որտեղ ընկավ, երբ թունավորվել էր մածունով։ Այ այդ տեղից երկու հարյուր մետր դեպի ձախ»։ Եվ սա, կասկածում եմ, այն էլ այն իդեալական դեպքում, երբ հարցվողը որոշի անկեղծորեն հիշել, թե որտեղ է թաղել ականը։ Ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ հարցվածների մեծամասնությունը միտումնավոր կեղծ կոորդինատներ կտան, հաշվի առնելով ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի «ակնածալից» վերաբերմունքը։
Թեև ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ քարտեզները (եթե դրանք տրվեն) այնուամենայնիվ կլինեն օրիգինալ, իսկ նշանակում է, քիչ թե շատ ճշգրիտ, իսկ հարցման մեթոդի մասին նշումը հանդիսանում է ընդամենը հնարք, որպեսզի քողարկել իր իսկ կեղծիքը՝ չէ որ Երևանը երկար ժամանակ պնդում էր, որ հանձնել է իր մոտ եղած բոլոր քարտեզները։
Իրավիճակը սրվում է նրանով, որ մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ը տեղադրված հին ականներին ավելացել են նորերը։ Այդ ամսաթվից սկսած և մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղից հայ զինվորականների դուրսբերումը՝ 480 կմ շփման գծի երկայնքով տեղադրվել էր 548 պահակակետ։ Այդ տարածքներում տեղադրվել է ավելի քան 500 հազար ական։ Միաժամանակ Հայաստանը, սպառազինություն գնելով Հնդկաստանից, Ֆրանսիայից և Ռուսաստանից, դրա մի մասը տեղադրել էր Ղարաբաղում։
Ինչպես նաև Երևանում երկար ժամանակ պնդում էին, որ «մենք Ղարաբաղում ռազմական կազմավորումներ չունենք», բայց 2023 թվականի սեպտեմբերի հակաահաբեկչական գործողությունից հետո, իրենք անջատողականները հայտարարեցին, որ հայկական զինված կազմավորումները կլքեն Ղարաբաղը։ Եվս մեկ կեղծիք։
Մենք մեր նյութերում արդեն բազմիցս նշել ենք այն մասին, որ Երևանը, չնայած Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչող հայտարարություններին, միջազգային կազմակերպություններին, դատարաններին ուղղված դիմումներում, իր իրավաբանական գրագրության մեջ ադրբեջանական տարածքները նշում է որպես «Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներ», օգտագործում է «արցախի հանրապետություն» անվանումը։ Եվրոպական դատարան ուղարկված հայցերում նշվում են այնպիսի հայկականացված տեղանուններ, ինչպիսիք են «արցախի հանրապետության քաշաթաղի և շահումյանի շրջաններ»։ Այս ամենից բացի, Հայաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական առցանց կայքում մինչև հիմա կան հղումներ «լղհ նախագահի», «լղհ կառավարության» և «լղհ նախարարության» վրա։
Հերթական անգամ հասկանալի է դարձել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Երևանի իրական նպատակը կայացել է նրանում, որպեսզի ժամանակ շահել և ամրապնդել մարտական դիրքերը Ղարաբաղում, կառուցել ամրություններ ու պահակակետեր, շարունակել ականապատումը՝ բարձրացնել անջատողական վարչակարգի դիմադրողականությունը։ Վերջնական նպատակն է եղել նախապատրաստվել այսպես կոչված «անջատում հանուն փրկության» սցենարի, ինչպես Կոսովոյի դեպքում։ Այսինքն, փորձելով խաղաղության մասին խոսակցություններով թմրացնել Բաքվի զգոնությունը, հայերը միաժամանակ խաբել են նաև համաշխարհային հանրությանը։ Նրանք փորձում էին ժամանակ շահել։ Այդ նույնն էլ, նրանք, ըստ երևույթին, անում են և հիամա։
Բաքուն երբեք չի խաբվել Հայաստանի ծրագրերի հաշվով։ Ավելի ճիշտ, նա միշտ իր մտքում է պահում այն սցենարները, որոնց դեպքում Երևանը տափակ ստում է, և միշտ ունի այդ սցենարների պատասխանը։ 44-օրյա պատերազմում հաղթանակից հետո երեք տարիների ընթացքում Բաքվի բոլոր գործողությունները խոսում են այն մասին, որ մենք երբեք ամբողջությամբ չենք վստահել Երևանին և միշտ ապավինել ենք միայն սեփական ուժերին ու դիվանագիտությանը։ Հատկապես այդ բնույթով էր տեղադրվել «Լաչին» սահմանային անցակետը և ջախջախվել խամաճիկ ռեժիմը Ղարաբաղում։ Իր մանևրներով Երևանը միայն հասնում է իր վստահության վարկանիշի նվազելուն և երկիրը վստահորեն տանում է դեպի մեկուսացման։
Կարծես վախենալով նրանից, որ նրանց խաղը երկիրը կհասցնի փլուզման՝ վերջին շրջանում Հայաստանի ղեկավարությունը գերադասում է ամբողջությամբ չայրել կամուրջները։ Ահա հիմա էլ Հայաստանի գլխավոր դիվանագետը նշել է, որ ուղիղ կապ է հաստատվել ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների աշխատակազմերի միջև։ «Այն կա երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների և «տեղում» աշխատող մի շարք գերատեսչությունների միջև։ Խաղաղ պայմանագրի շուրջ առաջարկների փոխանակումը կամ այդ թեմայով առարկայական քննարկումները անցկացվում են ԱԳՆ-ի մակարդակով»,- ասել է Հայաստանի նախարարը։

Гора лжи и противоречий
Из Еревана пришли новости, не вызывающие оптимизма относительно мирного процесса между Азербайджаном и Арменией. На встрече с журналистами министр иностранных дел Арарат Мирзоян сделал ряд заявлений, среди которых, например и такое: «Азербайджан хочет, чтобы на этом маршруте (Зангезурский коридор – ред.) не действовал паспортный и таможенный режимы, что для нас неприемлемо. Мы готовы пойти на определенные упрощения, но не примем коридорную логику».
Этим заявлением Ереван в очередной раз пытается дезавуировать свое обязательство по 9 пункту Трехстороннего заявления от 10 ноября, в котором черным по белому указано беспрепятственное движение граждан, транспорта и грузов между западными районами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой. Мирзоян также снова высказался о необходимости найти новых союзников для обеспечения безопасности, что, без наличия стремления подписать мир, фактически свидетельствует о милитаристских, а возможно, и реваншистских планах армянского руководства. И, наконец, вызывает недоумение конструктивное на первый взгляд заявление по картам минных полей. Из него следует, что Армения может в ближайшее время передать Азербайджану новые данные о минах. Однако подробности заставляют прикусить палец. «Ведутся работы по получению новой информации о возможных заминированных территориях в Карабахе», - заявил Мирзоян, добавив, что армянская сторона «пытается путем опросов создать новые карты».
Я не специалист по минированию и разминированию, и допускаю, что это распространенная практика – создавать карты минных полей путем опросов. Но возникает вопрос – какова будет точность таких карт, если точность предыдущих (которые, вроде, были оригинальные) составляла всего 25%. Представляю себе примерно такой разговор: «Ара, Эдик, ты где мину зарыл?  - Помнишь, где дядя Жорик упал, когда отравился мацуном? Вот от этого места двести метров налево». И это, подозреваю, еще в том идеальном случае, когда вопрошаемый решит искренне вспомнить, где он закопал мину. Что-то мне подсказывает, что большинство респондентов сознательно дадут ложные координаты, учитывая «трепетное» отношение армян к азербайджанцам.
Хотя, что-то мне подсказывает, что карты (если их дадут) будут все-таки оригинальными, а значит, более-менее точными, а упоминание об опросном методе является всего лишь уловкой для того, чтобы скрыть свою же ложь – ведь Ереван долгое время уверял, что передал все карты, которые у него были.
Ситуация усугубляется тем, что к старым минам, заложенным до 8 ноября 2020 года, добавились новые. Начиная с этой даты и до вывода армянских военных из Карабаха в сентябре 2023 года на 480-километровой линии соприкосновения было установлено 548 постов. На этих территориях было заложено более 500 тысяч мин. В то же время Армения, закупая вооружение в Индии, Франции и России, размещала часть его в Карабахе.
Также в Ереване долго утверждали – «у нас нет военных формирований в Карабахе», но после сентябрьской антитеррористической операции 2023 года сами сепаратисты заявили, что армянские вооруженные формирования покинут Карабах. Еще одна ложь.
Мы уже неоднократно упоминали в наших материалах о том, что Ереван несмотря на заявления, признающие территориальную целостность Азербайджана, указывает азербайджанские территории в обращениях в международные организации, суды, в своей юридической корреспонденции как «находящиеся под контролем Азербайджана территории Нагорного Карабаха», используют название «республика арцах». В исках, направленных в Европейский суд, приводятся такие арменизированные топонимы, как «кашатагский и шаумянский районы республики арцах». Кроме всего прочего, на официальной интернет-странице МИД Армении до сих пор присутствуют ссылки на «президента нкр», «правительство нкр» и «мид нкр».
В очередной раз стало понятно, что настоящая цель Еревана после 9 ноября 2020 года заключалась в том, чтобы выиграть время и укрепить военные позиции в Карабахе, построить укрепления и посты, продолжить минирование – повысить сопротивляемость сепаратистского режима. Конечной целью была подготовка к так называемому сценарию «отделение во имя спасения», как в случае с Косово. То есть, пытаясь усыпить бдительность Баку разговорами о мире, армяне также одновременно обманывали мировое сообщество. Они пытались выиграть время. Это же, они, по всей видимости, делают и сейчас.
Баку никогда не обманывался насчет планов Армении. Точнее, он всегда держит в уме сценарий, при котором Ереван банально врет, и всегда имеет ответ на этот сценарий. Все действия Баку на протяжении трех лет после победы в 44-дневной войне говорят о том, что мы никогда полностью не доверяли Еревану и всегда надеялись только на свои силы и дипломатию. Именно таким образом был установлен ППП «Лачин» и разгромлен марионеточный режим в Карабахе. Своими маневрами Ереван добивается только понижения своего рейтинга доверия и уверенно ведет страну к изоляции.
Как будто опасаясь того, что их игра приведет страну к краху, в последнее время армянское руководство предпочитает не сжигать до конца мосты. Вот и сейчас главный армянский дипломат заметил, что прямая связь налажена не только между администрациями лидеров Армении и Азербайджана. «Она есть между министерствами иностранных дел двух стран и рядом ведомств, работающих «на земле». Обмен предложениями по мирному договору или предметные дискуссии по этой теме проводятся на уровне МИД», - сказал армянский министр.