Ռասիզմը ընդդեմ իրավունքի
Ինչպես հայտնի է, երեկ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) չի վավերացրել կազմակերպությունում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները։ Այս որոշմանը կողմ են քվեարկել 76 պատգամավոր, դեմ՝ 10, ձեռնպահ՝ 4 պատգամավոր։
Այս հարցով լսումների նախաձեռնողն է եղել գերմանացի պատգամավոր Շվաբեն։ Ձևական պատճառը՝ «Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները խախտում են Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության սկզբունքները», մասնավորապես, այս կազմակերպությունից դիտորդներ չեն հրավիրվել նախագահական ընտրություններին, որոնք անցկացվելու են փետրվարի 7-ին։ Այս զավեշտալի պատճառին մենք դեռ կանդրադառնանք, բայց առայժմ կուզենայի ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ Հայաստանի պատվիրակությունը ամբողջ կազմով կողմ է քվեարկել այս որոշմանը։ Ընդ որում, պատվիրակության մի մասը պատկանում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» դաշինքին։ Դրանով իսկ Երևանը ևս մեկ անգամ ցուցադրել է, որ նախ՝ չնայած խաղաղության պատրաստակամության մասին բոլոր բարձրաձայն հայտարարություններին, իրականում ամեն ինչ անում է, որպեսզի խաթարի խաղաղ գործընթացը, իսկ երկրորդը, եթե նույնիսկ անկեղծորեն խաղաղություն է ուզում, ապա չի կարող ինքնուրույն քաղաքականություն վարել եւ ստիպված է հետևել Փարիզի ու Բրյուսելի ֆարվատերին։ Երկու տարբերակներն էլ ողբալի են Հարավային Կովկասում խաղաղ սցենարի համար։ Ինչ արած, մենք մտքում ամուր կպահենք սա:
Իսկ Եվրոպայի հետ ի՞նչ: Իսկ Եվրոպայի մեծ մասը մեզ նորից չի սիրում։ Իսկ արդյո՞ք երբևէ սիրել է: Եվ առհասարակ, մեզ պետք է արդյո՞ք նրանց սերը։ Հարցերը հիմնականում հռետորական են։ Որպեսզի եվրոպացիները սիրեն մահմեդականներին, նրանք պետք է նրանց առջև «զգաստ» կանգնեն: Թեև, ոչ։ Եվ սա նույնպես ճիշտ չէ։ Նրանք մեզ երբեք չեն սիրի։ Կա միայն նրա հավանականությունը, որ մեզ կհարգեն։ Եվ մեզ նրանց կողմից միայն հարգանք է պետք, այլ ամենևին ոչ թե սեր։ Իսկ ահա, դրա համար մեզ պետք է սիրել ոչ թե նրանց, այլ ինքներս մեզ։
Ադրբեջանը ինքնաբավության ուղին բռնեց 1993 թվականին՝ ազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի իշխանության վերադարձով։ Այս քաղաքականության գագաթնակետը արտահայտվեց 2020 թվականին հայ նացիզմի դեմ տարած հաղթանակով։ Չնայած այստեղ էլ ես ստիպված եմ ինձ ուղղել։ Այո, մենք ճզմեցինք հայ նացիզմի ռազմական հզորությունը, ազատագրեցինք մեր հողը օկուպացիայից, բայց չներխուժեցինք Հայաստան, չապառազմականացրեցինք նրան, զենքի սպառնալիքով չստիպեցինք հրաժարվել ազգային բացառիկության գաղափարից, այնտեղ չստեղծեցինք մեր սեփական իշխանությունը։
Արդյո՞ք Հայաստանը արժանի էր իր նկատմամբ նման վերաբերմունքի։ Էթիկայի տեսանկյունից, անշուշտ, այո։ Ասեմ ավելին, և միջազգային իրավունքի տեսանկյունից մենք դրա համար ունեինք բոլոր հիմքերը, քանի որ խոսքը գնում էր ագրեսորին պատժելու մասին, որը այդ միջազգային իրավունքը գրեթեր երեսուն տարի ոտնահարել էր։ Մենք միշտ կողմնորոշվել ենք միջազգային իրավունքի վրա։ Եվ Հայաստանի նկատմամբ այնուամենայնիվ ժեստ արեցինք՝ մեր նպատակը օկուպացված հողերի ազատագրումն էր, այլ ոչ թե օտար տարածքների գրավումը, նույնիսկ եթե այդ տարածքների կարգավիճակը ամբողջությամբ սահմանված չէ, և նաև մինչև վերջերս դրանք եղել են քոնը։
Այդ ազնվականությունը արժանավույն գնահատելու փոխարեն, Եվրոպացիները, ընդհակառակը, բորբոքվեցին մեր պետության նկատմամբ ատելությամբ, և սկսեցին վիճարկել նույնիսկ իր տարածքները ազատագրելու Ադրբեջանի իրավունքը։ Մասնավորապես, այդ նույն ԵԽԽՎ-ն 2020 թվականի աշնանը մեր երկրի փառահեղ հաղթանակից հետո, արդեն մի քանի անգամ հակաադրբեջանական բանաձեւեր է ընդունել։ 2021 թվականի սեպտեմբերի 28-ին «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության» հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ բանաձև է ընդունվել, որի կետերից մեկում նշվում էր, որ իբր Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ 2020 թվականի պատերազմում օգտագործել է սիրիացի վարձկաններին։ 2023 թվականի հունիսի 22-ին վեհաժողովը հանդես եկավ՝ «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժի ապահովման օգտին», իսկ 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանին կոչ արեց՝ «ապահովել հայերի վերադարձը Ղարաբաղ և երաշխավորել նրանց բոլոր իրավունքների վերականգնումը»: Եվ հիմա, այսքանից հետո նրանք զարմանում և դժգոհում են, որ, նրանց, տեսեք, նախագահական ընտրություններին որպես դիտորդ չեն հրավիրել։ Կներեք, բայց ձեզանից ի՞նչ դիտորդներ, եթե դուք ավելի քան քսան տարիների ընթացքում ոչ միայն խրախուսել եք ինքնիշխան ադրբեջանական տարածքի օկուպացիան, այլ նաև լկտիություն ունեք վիճարկել դրա լուծարման օրինականությունը։ Դուք դրա ոչ մի իրավունք չունեք։
Շատ կարևոր է ընդգծել, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը, չսպասելով քվեարկությանը, լքել է վեհաժողովը՝ հայտարարելով ԵԽԽՎ-ում փոխգործակցությունն ու ներկայությունը դադարեցնելու իր որոշման մասին։ Պատվիրակության հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Քաղաքական կոռուպցիան, խտրականությունը, էթնիկ և կրոնական ատելությունը, երկակի ստանդարտները, ամբարտավանությունը, շովինիզմը դարձել են ԵԽԽՎ-ում գերակշռող պրակտիկա»։
Շատ է խոսվում Եվրոպայի աջ շրջադարձի մասին։ Մինչդեռ, ձախերը, որոնք դեռ չեն կորցնում իրենց դիրքերը Եվրոպայում, ներառյալ ԵԽԽՎ-ում, ոչ պակաս օդիոզ մոտեցումներ են ցուցաբերում, քան իշխանության գալ ցանկացող աջերը։ Իրականում այս շրջադարձը տեղի է ունեցել վաղուց, ավելի ճիշտ՝ նման շրջադարձի ոչ մի կարիք չկա, քանի որ Եվրոպայում աջերն ու ձախերը՝ նույն «փայլուն» նացիստական մեդալի երկու կողմերն են, պակաս չափով նրանում, ինչ վերաբերվում է «բարբարոսներին»։
Այս հաստատության որոշումից մենք ոչ մի նյութական կորուստներ չենք ունենա։ Բաքուն ինչպես համագործակցել է, այնպես էլ կշարունակի համագործակցել Եվրամիության հետ ամուր տնտեսական հիմքերի վրա։ Եվրոպացիները կարծում են, որ դրանով առհրելի վնաս կհասցնեն մեր հեղինակությանը։ Դրանով հանդերձ նրանք մոռանում են, որ այս եվրագնացքը գնացել է։ Եվրոպան դադարել է լինել քաղաքակրթության փարոս, իսկ աշխարհը դադարել է լինել եվրոկենտրոնային: Այս պայմաններում նորերը ձեռք բերելու փոխարեն հին գործընկերներին վատնելը՝ պարզապես հիմարավունության գագաթնակետն է։ Թուրքիայի ներկայացուցիչ Զեյնեփ Յըլդըզը փորձեց ԵԽԽՎ անդամների մեջ ներարկել այս պարզ միտքը. «Ադրբեջանի բացակայությունը կազմակերպությունը կզրկի ոչ միայն բազմակարծությունից, որպես հիմնական փիլիսոփայություն, այլ նաև հակամարտությունների կարգավորման հնարավորությունից»։
Տարակուսանք է առաջացնում, որ գերմանացի քաղաքական գործիչները նույնպես միացել են ֆրանսիական քարոզարշավի շարքերին՝ փաստորեն իրենց ստիպելով լռել։ Քանի դեռ գերմանացիները կշարունակեն խրախուսել ֆրանսիացիներին՝ Եվրոպայում որեւէ միասնական ղեկավարության մասին խոսք լինել չի կարող։ Գերմանացիներին թվում է, թե ֆրանսիացիների հետ դաշինքի մեջ են, բայց իրականում նրանցից ինչ-որ վասալային կախվածության մեջ են։ Չի բացառվում, որ գործերի նման դասավորությունը կարգավորվում է Վաշինգտոնից, որը մտրակի և բլիթի մեթոդով Փարիզը պահում է իր վերահսկողության տակ։ Չեմ հոգնի հիշեցնել այն մոգական վզակոթի մասին, որը անգլո-սաքսոնները տվեցին ֆրանսիացիներին՝ նրանց քթի տակից պոկելով Ավստրալիայի համար միջուկային սուզանավ կառուցելու թանկարժեք նախագիծը։
Ամեն ինչ իրար է խառնվել՝ ֆրանսիացիներ, գերմանացիներ, ամերիկացիներ: Բոլորն էլ խառը զգացմունքների մեջ են։ Բոլորը շփոթված են։ Շփոթված են մեր հաղթանակով։ Շարունակեք նույն ոգով։ Շարունակեք հիմարություններ անել:

Азербайджан объявил ПАСЕ «коричневый карантин»
Как известно, вчера Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) не ратифицировала полномочия азербайджанской делегации в организации. За принятие этого решения проголосовали 76 депутатов, против – 10, 4 - воздержались.
Инициатором слушаний по данному поводу был немецкий депутат Шваббе. Формальная причина – «действия властей Азербайджана нарушают принципы сотрудничества Совета Европы», в частности, не приглашение наблюдателей из этой организации на президентские выборы, которые пройдут 7 февраля. К этой смешной причине мы еще вернемся, а пока хотелось бы обратить внимание на то, что делегация Армении в полном составе проголосовала за это решение. Причем часть делегации принадлежат к правящему альянсу «Гражданский договор». Этим самым Ереван еще раз продемонстрировал что, во-первых, вопреки всем громким заявлениям о готовности к миру в действительности делает все, чтобы сорвать мирный процесс, а во-вторых, даже если бы и желал искренне мира, то не может осуществлять независимую политику и вынужден следовать в фарватере Парижа и Брюсселя. Оба варианта плачевны для мирного сценария на Южном Кавказе. Что ж, мы будем это крепко держать в уме.
А что же Европа? А большая часть Европы снова нас не любит. А любила ли когда-нибудь? И вообще, нужна ли нам их любовь? Вопросы большей частью риторические. Чтобы европейцы полюбили мусульман, те должны ходить перед ними по стойке «смирно». Хотя, нет. И это тоже неправда. Любить нас они не будут никогда. Есть лишь вероятность того, чтобы они нас уважали. И именно уважение нужно от них и нам, а вовсе не любовь. А вот для этого нам нужно любить не их, а себя.
Азербайджан встал на путь самодостаточности в 1993 году с возвращением к власти общенационального лидера Гейдара Алиева. Кульминация этой политики выразилась в победе над армянским нацизмом в 2020 году. Хотя и здесь я вынужден себя поправить. Да, мы раздавили военную мощь армянского нацизма, освободили свою землю от оккупации, но не вторглись в Армению, не демилитаризировали ее, не заставили под дулом пушек отречься от идей национальной исключительности, не установили там свое управление.
Заслуживала ли Армения такого к себе отношения? С точки зрения этики, безусловно, да. Скажу больше, и с точки зрения международного права мы имели на это все основания, поскольку речь шла о наказании агрессора, который это международное право попирал в течение почти тридцати лет. Мы всегда ориентировались на международное право. И в отношении Армении все-таки сделали жест – наша цель освобождение оккупированных земель, а не захват чужих территорий, даже если статус этих территорий не вполне определен, и еще совсем недавно они были твоими.
Вместо того чтобы оценить это благородство по достоинству, европейцы, наоборот, распалились в ненависти к нашему государству, и стали оспаривать даже право Азербайджана на освобождение своих территорий. В частности, та же ПАСЕ после славной победы нашей страны осенью 2020 года уже несколько раз принимала антиазербайджанские резолюции. 28 сентября 2021 года была принята резолюция о гуманитарных последствиях «нагорно-карабахского конфликта», в одном из пунктов которой отмечалось, что якобы Азербайджан с помощью Турции использовал сирийских наемников в войне 2020 года. 22 июня 2023 года ассамблея высказалась за «Обеспечение свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору», а 12 октября 2023 года призвала Азербайджан «обеспечить возвращение армян в Карабах и гарантировать восстановление всех их прав». И вот теперь, после всего этого они удивляются и жалуются на то, что, их, видите ли, не пригласили в качестве наблюдателей на президентские выборы. Простите, но какие из вас наблюдатели, если вы не только в течение двадцати с лишним лет потакали оккупации суверенной азербайджанской территории, но еще имеете наглость оспаривать правомерность ее ликвидации? У вас нет на это никакого права.
Очень важно подчеркнуть, что азербайджанская делегация, не дождавшись голосования, покинула ассамблею, объявив о своем решении прекратить взаимодействие и присутствие в ПАСЕ. В заявлении делегации, в частности, говорилось: «Политическая коррупция, дискриминация, этническая и религиозная ненависть, двойные стандарты, высокомерие, шовинизм стали преобладающей практикой в ПАСЕ».
Очень много говорят о правом развороте Европы. Между тем, левые, которые все еще не теряют своих позиций в Европе, включая ПАСЕ, демонстрируют ничем не менее одиозные подходы, чем те правые, которые хотят прийти к власти. В действительности этот разворот произошел давно, точнее, в таком развороте нет никакой нужды, поскольку правые и левые в Европе - это две стороны одной «блестящей» нацистской медали, по меньшей мере в том, что касается «варваров».
Никаких материальных убытков от резолюции этого учреждения нам не будет. Баку как сотрудничал, так и будет сотрудничать с Европейским Союзом на прочной экономической основе. Европейцы думают, что нанесут нам тем самым огромный репутационный урон. При этом они забывают, что этот европоезд ушел. Европа перестала быть светочем цивилизации, а мир перестал быть евроцентричным. В этих условиях, разбазаривать старых партнеров, вместо того чтобы обзаводиться новыми – это просто верх недалекости. Эту простую мысль попыталась внушить членам ПАСЕ турецкий представитель Зейнеп Йылдыз: «Отсутствие Азербайджана не только лишит организацию плюрализма как базовой философии, но и возможности разрешения конфликтов».
Вызывает недоумение, что и немецкие политики включились в ряды французской кампании, фактически нажимая на горло собственной песне. До тех пор, пока немцы будут поддакивать французам, ни о каком совместном лидерстве в Европе не может идти и речи. Немцам кажется, что они в альянсе с французами, в действительности же, они от них в какой-то вассальной зависимости. Не исключено, что такое положение дел регулируется из Вашингтона, который методом кнута и пряника держит Париж под своим контролем. Не устану напоминать о фееричном подзатыльнике, который дали англосаксы французам, умыкнув из-под их носа дорогостоящий проект по строительству атомной подводной лодки для Австралии.
Все смешалось - французы, немцы, американцы. Все в смешанных чувствах. Все растеряны. Растеряны нашей победой. Продолжайте в том же духе. Продолжайте делать глупости.