Փաշինյանի բանակային խանդավառությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բանակի օրվա առթիվ ելույթ է ունեցել զինծառայողների առջև։ Իր ելույթում Փաշինյանը շոշափել է Հայաստանի ռազմական ռազմավարության և Ադրբեջանի հետ խաղաղ կարգավորման հարցերը։ Եվ նա ելույթի համապատասխան հատվածը սկսել է՝ իր սյուզերանի հասցեին ակնարկներ նետելով. «Մենք պետք է նաև վերանայենք մեր ռազմավարական գաղափարները անվտանգության ոլորտում։ Անհրաժեշտ է ուղղակի բարձրաձայն խոստովանել, որ անվտանգության համակարգերի և դրանց գործելու բանաձևերի մասին մեզանում արմատացած գաղափարները դաժան կատակ արեցին մեզ հետ և Հայաստանի Հանրապետության համար չկա ուրիշ ելք, քան դիվերսիֆիկացնել հարաբերությունները անվտանգության ոլորտում»։
Այսինքն, Փաշինյանը հերթական անգամ հաստատել է, որ Երևանը նոր ռազմավարական դաշնակիցներ է ձեռք բերելու։ Եվ ինչ-որ բան հուշում է ինձ, որ դրանք լինելու են Ֆրանսիան և Հնդկաստանը, և հնարավոր է նաև Իրանը: Ճիշտ է դրանով հանդերձ ոչ լիովին է հասկանալի, թե արդյոք վարչապետը նկատի ուներ նաև ռուսական արտադրության զենքերը, երբ ասաց հետևյալը. «Մենք գտնվում ենք նոր և ժամանակակից սպառազինության ձեռք բերման ուղու վրա, և վերջին տարիների ընթացքում կառավարությունը մի քանի միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերքի գնման պայմանագրեր է ստորագրել»։ Եթե ոչ, ապա Մոսկվայի համար, հավանաբար, շատ տհաճ կլինի, քանի որ զենք գնելու համար օգտագործվող գումարները Հայաստանը վաստակում է՝ Ռուսաստանի հետ արևմտյան պատժամիջոցների շրջանցմամբ գործարքների արդյունքում։
Դա անուղղակիորեն հաստատվում է Փաշինյանի հետևյալ խոսքերով. «Պետք է արձանագրեմ, որ 2023 թվականին բյուջեի հարկային եկամուտները, փաստորեն արդեն իրականացված են, 2017 թվականի բյուջեի եկամուտները գերազանցել են մոտ 2,5 միլիարդ դոլարով։ Եվ այդ միջոցներով են անցկացվում նաև բանակի ու զինված ուժերի բարեփոխումը»։
Բայց թողնենք, որ Մոսկվան և Երևանն իրենք լուծեն սպառազինությունների պայմանագրերի հարցերը, հավասարապես նաև Զանգեզուրի միջանցքի կարգավիճակը, և կենտրոնանանք Փաշինյանի այն թեզերի վրա, որոնք անմիջականորեն վերաբերում են Ադրբեջանի հետ խաղաղ կարգավորմանը։ Այս առումով Փաշինյանը, ինչպես դա հաճախ է լինում, սկսում է կենացով. «Անվտանգության ապահովման համատեքստում ուզում եմ ընդգծել ևս երկու առանցքային գործոններ. արտաքին հարաբերությունները և անցկացվող քաղաքականության օրինականությունը միջազգային իրավունքի տեսակետից։ Օրինականությունը, դրանով հանդերձ, պետք է լինի Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման կարևորագույն գործոնը։ Ի՞նչ նկատի ունեմ։ Այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է իրեն նույնականացնի այն տարածքի հետ, որտեղ ճանաչվել է միջազգային հանրության կողմից։ Այսինքն Հայկական ԽՍՀ-ի տարածքը, որը նույնական է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքին։ Մենք պետք է հստակ և անվիճելի արձանագրենք, որ որևէ այլ տարածքի նկատմամբ որևէ պահանջ չունենք և չենք ունենալու, և դա պետք է դառնա Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության ապահովման ռազմավարական հիմքը»։
Այո, կարծես թե, ամեն ինչ հնչում է տրամաբանական և նույնիսկ անկեղծ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը, իբրև թե, հավասար է Հայկական ԽՍՀ-ի տարածքին, և Հայաստանը որևէ այլ տարածքի նկատմամբ հավակնություն չունի և չի ունենալու։ Սակայն, և սա նույնպես արդեն դարձել է ավանդույթի մաս, այնուհետև Փաշինյանը խորանում է իր խորամանկության ջունգլիներում։ Վկայակոչելով Ադրբեջանի կողմից իբր ագրեսիվ հայտարարությունները՝ Փաշինյանը հայտարարում է հետևյալը. «Ես արդեն ասել եմ, որ ուժեղ և մարտունակ բանակ ունենալը՝ յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է, և ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ դնել մեր իրավունքը։ Եթե ինչ-որ մեկը կասկածի տակ է դնում մեր այս իրավունքը, ապա կասկածի տակ է դնում մեր գոյության իրավունքը։ Այս դեպքում մենք ուրիշ ելք չունենք, բացի մեր պետականությունը, մեր անկախությունը, մեր տարածքային ամբողջականությունը բոլոր հնարավոր ու անհնարին միջոցներով պաշտպանելուց»։
Այստեղ կցանկանայի նշել, որ Փաշինյանը հակասում է ինքն իրեն։ Բաքուն, ինչպես ոչ ոք, գիտի, որ հզոր և մարտունակ բանակ ունենալը՝ յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է։ Սակայն, աշխարհին հայտնի են դեպքեր, երբ որոշ երկրների այդ իրավունքը սահմանափակված էր։ Օրինակ՝ Գերմանիան և Ճապոնիան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի օկուպացիան կանգնած է այդ նույն շարքում, ինչ «Օսի» երկրների հանցագործությունները։ Սակայն, մենք ապրում ենք անարդար աշխարհում, որտեղ շեշտադրումները խառնված են, և մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի հովանավորները թույլ չեն տա նրա ապառազմականացումը։ Համապատասխանաբար, մենք կասկածի տակ չենք դնում ձեր զինվելու իրավունքը՝ մենք ընդամենը ասում ենք, որ հենց որ ձեր այս իրավունքը վտանգ ստեղծի մեր երկրի համար, այն կվերածվի դա սահմանափակելու մեր պարտականությանը։ Հենց այդ մասին է ասել նախագահ Ալիևը։
Հետևաբար, մենք չենք գնա պոպուլիստական կոչերի և ինչ-որ երաշխիքների հետքերով։ Բայց չէ որ հենց երաշխիքների մասին է կրկին խոսել Փաշինյանը. «Մենք պատրաստ ենք գնալ այս ճանապարհով և, բացի այդ, Ադրբեջանին առաջարկել ենք անվտանգության երաշխիքների մի քանի մեխանիզմներ։ Օրինակ, զորքերի հայելային դուրս բերելը Հայկական ԽՍՀ-ի և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի վարչական սահմանից։ Այդ սահմանը, 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն դարձել է պետական սահման, և 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են, որ դրա հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Զորքերի հայելային հետ քաշելը թույլ կտա, որպեսզի Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի բոլոր տարածքները գտնվեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, իսկ Հայկական ԽՍՀ-ի բոլոր տարածքները՝ Հայաստանի վերահսկողության տակ»։
Նախ և առաջ, ինչպե՞ս կարող է լինել զորքերի հայելային դուրս բերելը սահմանից, եթե սահմանը դեռ հանդիսանում է պայմանական և մինչև հիմա սահմանազատված չէ։ Ախ, դուք խոսում եք Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն Հայկական ԽՍՀ-ի և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի վարչական սահմանի մասին։ Բայց ինչպե՞ս կարող ենք հավատալ Փաշինյանին, եթե նախ և առաջ, Հայաստանի Հանրապետությունը Ալմաթիի հռչակագիրը օրենսդրական մակարդակով ճանաչում է փոփոխություններով, որոնք ամրագրում են Հայաստանի Հանրապետության հավակնությունները Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի նկատմամբ, իսկ երկրորդը, հռչակագրի այս մեկնաբանությունը Հայաստանում հիմնարար է եղել Ղարաբաղի օկուպացիայի գրեթե երեսուն տարիների ընթացքում։
Փաշինյանին, մինչդեռ, արդեն դժվար է կանգնեցնել. «Մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք նաև իրականացնել սահմանի ապառազմականացում, ինչպես նաև սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմ, ինչպես նաև չհարձակման պակտի ստորագրում, եթե պարզվի, որ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը սպասվածից ավելի երկար ժամանակ կպահանջի»։ Եվ շարունակել է. «Եվս մեկ անգամ արձանագրում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, բացի իր ինքնիշխան տարածքից, որևէ այլ տարածքի նկատմամբ ոչ մի պահանջ չունի, և ոչ ոք չի կարող ոչ մի պահանջ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության որևէ տարածքի նկատմամբ։ Ինչպես արդեն ասել եմ, մենք պատրաստ ենք նման երաշխիքներ տալ, ամուր ու անշրջելի երաշխիքներ, բայց նմանատիպ երաշխիքներ ենք ակնկալում նաև մյուսներից»։
Ուշագրավ է նաև այն, որ Երևանը որպես երաշխիքներ է թվարկում միայն Ադրբեջանի վրա չհարձակվելու որոշակի պարտավորությունը։ Սակայն նա ոչինչ չի ասում Ղարաբաղում «էթնիկ զտումների» վերաբերյալ զրպարտիչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու մասին։ Մի խոսքով, «անջատում հանուն փրկության» մարդասիրական դիսկուրսը դեռ դուրս չի գալիս հայկական օրակարգից։ Այդ տեղեկատվական ֆոնը, որ Երևանը ստեղծում է Ադրբեջանի կողմից ազատագրված Ղարաբաղի շուրջ, վկայում է այն մասին, որ նա ամենևին էլ չի հրաժարվել այս հողի նկատմամբ իր հավակնություններից։ Եթե դուք իրոք որևէ տարածքի նկատմամբ հավակնություն չունեք, ապա բարի եղեք կատարել հետևյալ քայլերը. 1. Դադարեցրեք Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը նշել որպես «Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող», «Ադրբեջանի կողմից բռնակցված» տարածք, կամ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը ուրիշ կերպ վիճարկող այլ, ինչպես նաև հայկականացված տեղանունները; 2.Ձեր օրենսդրության բարելավում անցկացրեք, դրանից՝ Ղարաբաղը որպես Հայաստանի Հանրապետության մաս ցանկացած հիշատակում հանելու նպատակով; 3.Դադարեցրեք Ադրբեջանին մեղադրել ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ «էթնիկ զտումների» մեջ և բարձրացնել նրանց վերադարձի հարցը՝ Ադրբեջանի արդար պայմանների հետ անհամատեղելի ինչ-որ պայմաններով։
Քքանի դեռ դուք չեք կատարել այս տարրական աշխատանքը, խաղաղության մասին ձեր բոլոր հավաստիացումները այն թղթի կտորի գինը չեն ունենա, որի վրա դրանք տպված են: Ադրբեջանի ղեկավարությունը գիտի, թե ինչպես բանակցել Հայաստանի հետ։ Չի բացառվում, որ իր մեջ չհարձակվելու պարտավորություն պարունակող ինչ-որ շրջանակային համաձայնագիր, իրոք կստորագրվի։ Սակայն մենք կասկածում ենք, որ դրանում կլինեն երաշխիքների մասին այն կետերը, որոնց մասին երազում է Փաշինյանը։

Охотник за гарантиями
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в День армии выступил перед военнослужащими. В своем выступлении Пашинян затронул вопросы военной стратегии Армении и мирного урегулирования с Азербайджаном. И начал он соответствующую часть выступления с броска камня в огород своего сюзерена: «Мы также должны переосмыслить наши стратегические представления в области безопасности. Необходимо прямо признать вслух, что укоренившиеся в нас идеи о системах безопасности и формулах их функционирования сыграли с нами злую шутку и для Республики Армения нет иного выхода, кроме как диверсифицировать отношения в сфере безопасности».
То есть, Пашинян в очередной раз подтвердил, что Ереван будет обзаводиться новыми стратегическими союзниками. И что-то мне подсказывает, что это будут Франция и Индия, а возможно и Иран. Правда при этом не совсем понятно, имел ли премьер также в виду оружие российского производства, когда произносил следующее: «Мы находимся на пути приобретения нового и современного вооружения и техники, и за последние годы правительство подписало контракты на закупку вооружения и боеприпасов на сумму в несколько миллиардов долларов». Если нет, то Москве наверняка было бы очень досадно, потому как деньги, на которое покупается оружие, зарабатываются Арменией в результате сделок с Россией в обход западных санкций.
Это косвенно подтверждается следующими словами Пашиняна: «Должен констатировать, что налоговые доходы бюджета в 2023 году, уже фактически реализованные, превысили доходы бюджета 2017 года примерно на 2,5 млрд долларов. И на эти средства проводится также реформа армии и Вооруженных сил».
Но оставим Москве и Еревану самим разбираться в вопросах контрактов на вооружение, равно как и в статусе Зангезурского коридора, и сосредоточимся на тех тезисах Пашиняна, которые непосредственно касаются мирного урегулирования с Азербайджаном. В этом отношении Пашинян, как это часто бывает, начинает за здравие: «В контексте обеспечения безопасности хочу подчеркнуть еще два ключевых фактора: внешние отношения и легитимность проводимой политики с точки зрения международного права. Легитимность, при этом, должна быть важнейшим фактором обеспечения внешней безопасности Армении. Что я имею в виду? То, что Республика Армения должна идентифицировать себя с территорией, на которой она была признана международным сообществом. Т.е. территорией Армянской ССР, идентичной суверенной территории Республики Армения. Мы должны четко и бесспорно констатировать, что у нас нет и не будет никаких претензий в отношении какой-либо другой территории, и это должно стать стратегической основой обеспечения внешней безопасности Республики Армения».
Да, вроде, все звучит логично и даже искренне – территория Республики Армения, дескать, равна территории Армянской ССР и у Армении нет и не будет претензии в отношении какой-либо другой территории. Однако, и это тоже уже стало частью традиции, дальше Пашинян углубляется в дебри своего плутовства. Сославшись на якобы агрессивные заявления со стороны Азербайджана, Пашинян заявляет следующее: «Я уже сказал, что иметь сильную и боеспособную армию – это суверенное право каждой страны, и никто не может ставить под сомнение наше право. Если кто-то ставит под сомнение это наше право, то ставит под сомнение наше право на существование. В этом случае нам не останется ничего иного, как защищать свою государственность, свою независимость, свою территориальную целостность всеми возможными и невозможными способами».
Здесь хотелось бы отметить, что Пашинян сам себе противоречит. Баку, как никто другой знает, что иметь сильную и боеспособную армию – суверенное право каждой страны. Впрочем, мир знал случаи, когда это право некоторых стран было ограничено. Например – Германии и Японии после Второй мировой войны. Оккупация Арменией Карабаха стоит в том же ряду, что и преступления стран «оси». Однако, мы живем в несправедливом мире, где смещены акценты, и понимаем, что покровители Армении не допустят ее демилитаризации. Соответственно, мы не ставим под сомнение ваше право вооружаться – мы всего лишь говорим, что как только это ваше право создаст опасность для нашей страны, оно превратится в нашу обязанность его ограничить. Именно об этом говорил президент Алиев.
Поэтому, мы не будем идти на поводу популистских призывов к каким-то гарантиям. А ведь именно о гарантиях опять начал говорить Пашинян: «Мы готовы пойти по этому пути и, кроме того, предложили Азербайджану несколько механизмов гарантий безопасности. Например, зеркальный отвод войск от административной границы Армянской ССР и Азербайджанской ССР. Эта граница в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года стала государственной границей, и 6 октября 2022 года в Праге Армения и Азербайджан договорились, что признают территориальную целостность друг друга на этом основании. Зеркальный отвод войск позволит, чтобы все территории Азербайджанской ССР были под контролем Азербайджана, а все территории Армянской ССР — под контролем Армении».
Ну во-первых, какой может быть зеркальный отвод войск от границы, если граница все еще является условной и до сих пор не делимитирована? Ах, вы об административной границе Армянской ССР и Азербайджанской ССР согласно Алматинской декларации? Но как верить Пашиняну, если, во-первых, на законодательном уровне Республика Армения признает Алматинскую декларацию с поправками, которые фиксируют претензии РА на Карабахский регион Азербайджана, а во-вторых, эта трактовка декларации была основополагающей в Армении в течение почти тридцати лет в течение оккупации Карабаха?
Пашиняна, тем временем, уже трудно остановить: «Мы предложили Азербайджану также осуществить демилитаризацию границы, также механизм взаимного контроля над вооружениями, также подписание пакта о ненападении, если окажется, что подписание мирного договора займет больше времени, чем ожидалось». И далее: «Еще раз констатирую, что Республика Армения не имеет претензий ни на какую территорию, кроме своей суверенной территории, и никто не может иметь никаких претензий на какую-либо территорию Республики Армения. Как я уже сказал, мы готовы дать такие гарантии, прочные и необратимые гарантии, но ожидаем аналогичных гарантий и от других».
Обращает на себя внимание то, что в качестве гарантий Ереван перечисляет лишь некое обязательство не нападать на Азербайджан. Однако он ничего не говорит об отказе от клеветнической риторики относительно «этнической чистки» в Карабахе. Одним словом, гуманитарный дискурс «отделения во имя спасения» все еще не сходит с армянской повестки. Тот информационный фон, который создает Ереван вокруг освобожденного Азербайджаном Карабаха, свидетельствует о том, что он вовсе не отказался от претензий на эту землю. Если вы действительно не имеете претензий ни на какую территорию, тогда будьте добры, осуществите следующие меры: 1. Перестаньте упоминать Карабахский регион Азербайджана в качестве территории, «подконтрольной Азербайджану», «аннексированной Азербайджаном», либо иным образом оспаривающим территориальную целостность нашей страны, а также арменизированными топонимами; 2. Проведите санацию вашего законодательства на предмет удаления из него любых упоминаний Карабаха, как части Республики Армения; 3. Перестаньте обвинять Азербайджан в «этнических чистках» в отношении карабахских армян и поднимать тему их возвращения на каких-либо условиях, несовместимыми со справедливыми условиями Азербайджана.
До тех пор, пока вы не проделаете эту элементарную работу, все ваши заверения о мире не будут стоить и той бумажки, на которой они напечатаны. Руководство Азербайджана знает, как вести переговоры с Арменией. Не исключено, что некое рамочное соглашение, включающее в себя обязательства ненападения, действительно будет подписано. Однако сомневаемся, что оно будет содержать те пункты о гарантиях, о которых размечтался Пашинян.