«Հատուցում» գործողությունը. լկտիությունը խստորեն պատժվել է
Երեկ, փետրվարի 12-ին, հայկական սադրանքի հետևանքով՝ ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին ադրբեջանցի սահմանապահ է վիրավորվել։ Դիտատեսախցիկները ամեն ինչ ֆիքսել են՝ դիպուկահարը Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքից առաջ է շարժվել, կրակային դիրք է գրավել, դարանակալվել, և կրակելով ադրբեջանցի զինվորի ուղղությամբ՝ հետ է վերադարձել։ Բացի այդ, փետրվարի 12-ին Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Թովուզգալիայի շրջանի Չինարլը գյուղում տեղակայված իրենց դիրքերի հրաձգային զենքից գնդակոծել են՝ Թովուզի շրջանի Քյոխանաբի բնակավայրի մոտ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերը։
Ես չեմ սկսի հիմար հարց տալ, թե «ինչու՞ մի ամբողջ օր անց ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությունը հանդես չի եկել զայրացած հայտարարությամբ՝ հայկական կողմին մեղադրելով խաղաղ գործընթացը խափանելու և իրավիճակը ապակայունացնելու մեջ»։ Սա առհասարակ միջազգային իրավունքի ամենակոպիտ խախտումն է, որը մենք բոլորս այդքան սիրում ենք և որին այդքան անձնուրաց նվիրված ենք։ Էս ի՞նչ լռություն է տիրում: Թե՞ ես պարզապես ինչ-որ բան չեմ լսում առանց ակնոցի:
Ամեն ինչ ես հիանալի լսում եմ, և ես միակը չեմ, ով լսում է այս բարձրաձայն լռությունը: Դե նաեւ մեր ուժային կառույցները, որոնք ամեն ինչ հիանալի հասկացել են։ Այսպես ուրեմն, ևս մեկ անգամ շեշտեմ. հուսալ, որ ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությունը կդատապարտի հայ դիպուկահարի կրակոցը՝ անիմաստ է։ Իսկ դրա համար էլ, այսօր՝ փետրվարի 13-ին, Պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումների կողմից, ի պատասխան Հայաստանի զինված ուժերի երեկվա սադրանքի՝ անցկացվել է «Հատուցում» գործողությունը։ «Գործողության արդյունքում Գաֆանի շրջանի Ներքին-Հանդ բնակավայրի մոտ տեղակայված Հայաստանի զինված ուժերի մարտական հենակետը, որտեղից երեկ կրակ է բացվել մեր զինվորի վրա՝ ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Տվյալներ կան ոչնչացված մարտական հենակետի անձնակազմի շրջանում լուրջ կորուստների մասին», - հաղորդել է Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայությունը։
Այստեղ իմաստն այլ բանում է. ադրբեջանական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հայերը ունեն կենդանի ուժի լուրջ կորուստներ։ Ըստ երևույթին, հասունացել է՝ հարեւանների նկատմամբ կոմպլեքսային միջոցառումների անցկացման անհրաժեշտությունը։ Մի՞թե նրանք չգիտեն, որ մենք՝ նրանց կյանքը հետաքրքիր, դինամիկ, բայց բավականին տխուր դարձնելու մի ամբողջ շարք միջոցներ ունենք: Դե, իրենք են իրենց տհաճությունների մեջ գցել, և հիմա նրանք կստանան հերթական պատմական վիրավորանք և բազմաչարչարության խորացում։
Իսկ առհասարակ, սրանք կենդանիների հոգեբանության հիմունքներն են, թեև ես անձամբ նախընտրում եմ ավելի քաղաքավարի տերմին. կիրառական սոցիոկենսաբանություն։ Օրինակ, անտեղյակ մարդը կարծում է, որ լկտիությունը՝ ուժի նշան է: Ոչ։ Որովհետև լկտիությունը՝ միշտ հիմարության նշան է։ Ի դեպ, ինչպես ասել է Ջեկ Լոնդոնը, իսկ նա շատ բան գիտեր ու տեսել էր՝ խելացի մարդիկ շատ հաճախ դաժան են լինում։ Իսկ ահա հիմար մարդիկ գրեթե միշտ չափից դուրս դաժան են: Մենք խելացի մարդիկ ենք, և հետևաբար ամեն ինչ պետք է անենք առանց ավելորդ դաժանության՝ բայց ցուցադրական խստությամբ, որպեսզի հարևանիկները չմոռանան և միշտ հիշեն իրենց տեղը։
Վրացի դասական Ճաբուա Ամիրեջիբիի՝ «Դաթա Թութաշխիա» հրաշալի վեպում կա մի հիանալի արտահայտություն. «Լկտիները ոչ թե այնքան շատ ծնվում են, որքան դառնում են՝ ձեզ հետ միասին մեր մեղքով»։ Ընդհանրապես, և՛ գրողն է հոյակապ, և՛ վեպն է արժանի կարդալու, խորհուրդ եմ տալիս, հավատացեք ոչ վատ գրական ճաշակով մարդուն, մի օր անպայման ձեզ ավելի մանրամասն կպատմեմ ինչպես բատոնո Ճաբուայի, այնպես էլ վեպի մասին, բայց, կարծում եմ որ դա կլինի հետո, իրավիճակը հիմա չափազանց լարված է, վեպերի ժամանակը չէ՝ նույնիսկ հոյակապ: Այսպես ուրեմն, պարզապես պետք է հարևանիկներին թույլ չտալ, որ լկտիանան: Մենք սկզբունքորեն էլ թույլ չենք տալիս, բայց Հայաստանում սերմանել այն ըմբռնումը, որ հատուցումը կլինի անխուսափելի, դաժան ու ցուցադրական՝ պետք է։
Գիտեք, ժամանակին եղել է մի այսպիսի անեկդոտ, ավագ սերնդի մարդիկ պետք է դա հիշեն։ «Երեկ Կենտրոնական Եվրոպայի ժամանակով ժամը 17:00-ին չինական զորքերը՝ երեք հետևակային դիվիզիայի և երկու տանկային գումարտակի կազմով անցել են Խորհրդային Միության սահմանը և հարձակվել են «Լուսավոր ուղի» կոլտնտեսությանը պատկանող տրակտորի վրա։ Տրակտորը փոթորկային կրակով ոչնչացրել է թշնամու ողջ կենդանի անձնակազմը և յոթանասուն տանկ, արձակել է իր թեւերը և թռել է կոլտնտեսության վարչության ուղղությամբ։ ՏԱՍՍ-ը իրավասու է հայտարարել. նման միջադեպերի կրկնության դեպքում մեր կողմը դաշտ դուրս կբերի կոմբայն»։ Ահա աստեղ, հարևանիկներ, կարող եք ծիծաղել, ընդ որում քծնաբար և շողոքորթ, ինձ շատ է դուր գալիս, երբ իմ անեկդոտները հաջողվում են, բայց տեսեք միայն թե ստիպված չլինեք հետո բարձրաձայն հեկեկալ: Որովհետև սադրանքների կրկնվելու դեպքում մենք կարող ենք ձեզ ստիպել կապիտուլիացիան ստորագրել Զանգեզուրում։ Կամ նույնիսկ Իրավանում։

Операция «Возмездие»: наглость жёстко наказана
Вчера, 12 февраля, в результате армянской провокации на условной азербайджано-армянской границе был ранен азербайджанский пограничник. Камеры видеонаблюдения все зафиксировали, снайпер выдвинулся вперед с боевого поста ВС Армении, занял огневую позицию, залег в засаду, и выстрелив по азербайджанскому солдату, вернулся обратно. Кроме того, 12 февраля подразделения вооруженных сил Армении со своих позиций, расположенных в Чинарлы Товузгалинского района, обстреляли из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии в направлении населенного пункта Коханаби Товузского района.
Я не стану задавать глупых вопросов «почему спустя целые сутки наблюдательная миссия ЕС на условной азербайджано-армянской границе не выступила с гневным заявлением, обвиняя армянскую сторону в подрыве мирного процесса и дестабилизации обстановки». Это вообще-то самое наглое нарушение международного права, которое мы все так любим и которому мы так беззаветно преданы. Что за молчание? Или я просто чего-то не слышу без очков?
Все я прекрасно слышу, и слышу это громкое молчание не только я. Но и наши силовые структуры, которые все прекрасно поняли. Так вот, еще раз подчеркну: надеяться на то, что наблюдательная миссия ЕС на условной азербайджано-армянской границе осудит выстрел армянского снайпера - бессмысленно. А потому сегодня, 13 февраля, подразделениями Государственной пограничной службы в ответ на вчерашнюю провокацию вооруженных сил Армении была проведена операция «Возмездие». «В результате операции был полностью разрушен боевой пост Вооруженных сил Армении возле населенного пункта Неркин-Анд Гафанского района, откуда вчера был открыт огонь по нашему солдату. Имеются данные о серьезных потерях среди личного состава уничтоженного боевого поста», - сообщила Госпогранслужба Азербайджана.
Смысл имеет другое: в результате ответных действий азербайджанской стороны у армян серьезные потери в живой силе. Видимо, созрела необходимость в проведении комплексных мероприятий в отношении соседей. Им ли не знать, что у нас есть масса способов сделать их жизнь интересной, динамичной, но довольно печальной? Ну, сами нарвались, вот теперь будет им и очередная историческая обида, и усугубление многострадания.
Вообще-то, это основы зоопсихологии, хотя лично я предпочитаю более вежливый термин: прикладная социобиология. Например, несведущий человек думает, что наглость — это признак силы. Нет. Потому что наглость — это всегда признак глупости. Кстати, как говорил Джек Лондон, а знал и повидал он многое - умные люди очень часто бывают жестоки. А вот глупые люди практически всегда жестоки сверх всякой меры. Мы люди умные, потому и сделать все должны без лишней жестокости – но с показательной жесткостью, чтобы соседушки не забывались и всегда помнили о своем месте.
В замечательном романе грузинского классика Чабуа Амирэджиби «Дата Туташхиа» есть прекрасная фраза: «Наглыми не столько рождаются, сколько становятся по нашей же с вами вине». Вообще, и писатель великолепный, и роман, заслуживающий прочтения, советую, поверьте человеку с неплохим литературным вкусом, как-нибудь я обязательно расскажу вам подробнее, как о батоно Чабуа, так и о романе, но, думаю, это случится позднее, уж больно обстановка напряженная, не до романов, пусть даже и великолепных. Так вот, нужно просто не позволять соседушкам наглеть. Мы в принципе и не позволяем, но вселить в Армению понимание, что расплата будет неизбежной, жесткой и показательной – надо.
Знаете, был когда-то такой анекдот, люди старшего поколения должны его помнить. «Вчера, в 17:00 по среднеевропейскому времени, китайские войска в составе трех пехотных дивизий и двух танковых батальонов перешли границу Советского Союза и атаковали трактор, принадлежащий колхозу «Светлый путь». Ураганным огнем трактор уничтожил всю живую технику противника и семьдесят танков, выпустил крылья и улетел в направлении здания колхозного правления. ТАСС уполномочен заявить: в случае повторения подобных инцидентов, наша сторона выпустит на поля комбайн». Вот здесь, соседушки, можете смеяться, причем, подхалимски и угодливо, мне очень нравится, когда мои анекдоты пользуются успехом, только вот как бы вам громко рыдать не пришлось. Потому что в случае повторения провокаций мы можем заставить вас подписать капитуляцию в Зангезуре. Или даже в Иреване.