Պոզիտիվ առանց բեկման։ Մյունխենում Ալիևի և Փաշինյանի հանդիպման հետքերով
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Մյունխենում վերջերս կայացած հանդիպումը չդարձավ ո՛չ բեկում, ո՛չ բոլորովին նոր ազդակի աղբյուր և, թերևս, չպետք է դառնար այդպիսին»,- պնդում է Օրխան Ամաշովը՝ «Մտորումներ» հաղորդաշարի հերթական թողարկման մեջ։ Հեղինակը, սակայն, կարծում է, որ 2024 թվականին խաղաղ գործընթացի էությունը զգալիորեն փոխվել է, և 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ձեռք բերված երկկողմ փոխզիջման բնույթը առաջիկայում ևս կշարունակի որոշել հետագա իրադարձությունները։
Թեեւ ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների ընթացիկ վիճակի գնահատելը առաջվա պես շատ դժվար է, այնուամենայնիվ, անզեն աչքով երևում է, որ այժմ քննարկումները կրում են բացառապես երկկողմ բնույթ։ Որքանով կարելի է դատել, այս հարցում շտապելու զգացում չկա։ Արտաքին դերակատարները սահմանափակվում են՝ կողմերին ընդամենը բանակցությունների հարթակ տրամադրել ենթադրող ինքնահեռացման դերով: Հույս կա, որ Բաքվում «COP29»-ի անցկացման տարում կհայտնվեն նոր խթաններ՝ երկու հարևան երկրների միջև խաղաղ օրակարգն առաջ մղելու համար:
Նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրեթե բոլոր երկկողմ հանդիպումները, լինի դա «ֆորմալ առումով անսպասելի» դեմ առ դեմ զրույցները միջազգային համաժողովների շրջանակում կամ պաշտոնական հիմունքներով կազմակերպված, ունեին մեկ ընդհանուր գիծ՝ տարբեր աստիճանի հանգստացնող և խթանող ազդեցությունների սիներգիա:
Եթե առաջինը նպաստել է «հանգստությանը» տեղերում լարվածության բարձրացման և երկու կողմերի կոշտ հռետորաբանության ֆոնին, ապա երկրորդը կենսական կարևորություն ունեցավ բանակցություններին գոնե դինամիկայի տեսիլք հաղորդելու համար՝ հույս սերմանելով և սահմանափակելով լճացումը: Այս երկու գործոնների ընդհանուր էֆեկտը երբեմն առաջացրել է թափի պոռթկում անհստակ սահմանված ժամկետներում, որոնց շրջանակներում Բաքուն և Երևանը որոշակի առաջընթացի են հասել խաղաղություն ուղու վրա:
Չի կարելի վստահությամբ պնդել, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի նախաձեռնությամբ՝ փետրվարի 17-ին կայացած Ալիևի և Փաշինյանի ուղիղ բանակցությունները հանգեցրին նկատելիորեն նոր խթանի, բայց և՛ «հանգստացնող», և՛ «խթանիչ» էֆեկտները ներկա էին, թեև ոչ այնքան ցայտուն, ընդամենը անհրաժեշտ մակարդակով, թերևս:
Հանդիպումը տեղի ունեցավ՝ հինգ ամիս հարաբերական կայունությունից հետո պայմանական սահմանին բռնկված լարվածությունից հետո; փետրվարի 12-ին հայ դիպուկահարը վիրավորել էր ադրբեջանցի սահմանապահին, ավելի ուշ Բաքուն ձեռնարկեց պատժիչ պատասխան քայլեր, որոնց արդյունքում սպանվեց չորս հայ զինծառայող, ևս մեկը վիրավորվեց։ Ինչպես պարզվեց ավելի ուշ, նրանք եղել են «Երկրապահ» ահաբեկչական կազմակերպության զինյալներ, այլ ոչ թե հայկական կանոնավոր բանակի զինվորներ։
Ադրբեջանը արդեն որոշ ժամանակ մտահոգություն է հայտնել պայմանական սահմանի հայկական կողմում տեղակայված ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելության դերի առնչությամբ՝ նրան քննադատելով Երևանի համար «բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու» համար, որպեսզի նա կարողանա սպառնալ ադրբեջանական դիրքերին։ Հայաստանն իր հերթին առաքելությունը բազմիցս գովել է նրա «կայունության մեջ ավանդի» համար։
Հայկական կողմից, կամ միտումնավոր, կամ պայմանական սահմանին տեղակայված զորքերի մի մասի նկատմամբ վերահսկողության բացակայության հրահրված միջադեպի բնույթը՝ Բաքվին ներկայացրել է ԵՄ-ի անաչառությունը վերագնահատելու նոր հնարավորություն։ Այս կապակցությամբ Գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ադրբեջանցի զինվորների ուղղությամբ հայկական կողմից գնդակոծությունը ցավալի էր, բայց Ադրբեջանը արձագանքեց անհամաչափ՝ հաշվի չառնելով միջադեպը հետաքննելու Հայաստանի պաշտպանության նախարարության խոստումը»: Այս հայտարարությունը Բաքվում ընկալվեց որպես հայանպաստ։
Բորելի կողմից սահմանից զորքերի հրատապ հայելային դուրսբերման գաղափարի կրկնությունը՝ միայն ամրապնդեց Ադրբեջանի վստահությունը ԵՄ-ի մոտեցման կողմնակալության մեջ: Վերջին միջադեպը նոր խթան հաղորդեց Բաքվի պնդումներին այն մասին, որ «Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելության հովանավորությամբ սահմանամերձ շրջաններում տեղակայված վարձկանները վտանգի տակ են դնում ադրբեջանցի զինվորականների և քաղաքացիական անձանց կյանքը», և, հետևաբար, չսահմանազատված սահմաններից Ադրբեջանի նահանջը խաղաղությանը գործնական օգուտ չի բերի։
Հայկական կողմն իր հերթին Բաքվին մեղադրել է նրանում, որ նա «լիամասշտաբ ներխուժման համար պատրվակ է փնտրում», իբր ռազմական միջոցների կիրառմամբ, որպեսզի «Երևանին ստիպի բացել Զանգեզուրի միջանցքը իր պայմաններով»։ Մինչ այս միջադեպը, Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին դրույթի հղումը բացառող նոր սահմանադրություն ընդունելու կոչի համար՝ հանրության և ընդդիմության կողմից ներքին ճնշման ենթարկվող վարչապետ Փաշինյանը հարկադրված էր հայտարարել, որ Հայաստանի հիմնարար օրենքը՝ ներքին խնդիր է, և Բաքուն որևէ դրույթի փոփոխություն պահանջելու իրավունք չունի։
Այնուհետև Փաշինյանը հայտարարել է, որ «խաղաղության պայմանագրի նախագծում կա կետ, որի համաձայն կողմերը չեն կարող դիմել օրենսդրության՝ պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար», մի տեսակ ակնարկելով, որ Հայաստանի անկախության հռչակագրում ամրագրված տարածքային պահանջները կարող են որոշ ժամանակ մնան անձեռնմխելի։ Քանի որ Բաքվի հռետորաբանությունը հստակ ցույց է տալիս, որ այս փոփոխությունը պետք է նախորդի խաղաղ պայմանագրին, այն զգալի աստիճանով ընկալվում է որպես Երևանի փորձ՝ չստեղծել այնպիսի տեսիլք, որ նա զիջում է Ադրբեջանի պահանջներին:
Հենց այս լարված ֆոնին է Մյունխենում տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների երկկողմ հանդիպումը։ Հաշվի առնելով քննարկումների տեւողությունը, որը, եթե հավատալ որոշ հաղորդագրություններին, տևել է մոտ 20 րոպե, դժվար է ասել, արդյոք գրանցվել է որևէ շոշափելի առաջընթաց: Սակայն «հանգստացնող» էֆեկտը ակնհայտ էր և հանգեցրեց որոշակի խաղաղության։ «Խթանող» էֆեկտը նույնպես առկա էր, հնարավոր է, ոչ այնքան նկատելի։
Կողմերը պայմանավորվել են հարաբերությունների կարգավորման հետագա անելիքները քննարկելու համար անցկացնել արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում և շարունակել սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովի նիստերը։ Կողմերը նաև դրական են գնահատել 2023 թվականի դեկտեմբերին ձեռք բերված փոխզիջումը, որի արդյունքում Ադրբեջանում կանցկացվի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը (COP29):
Հաշվի առնելով այն, ինչ անմիջապես նախորդեց մյունխենյան հանդիպմանը և ինչ կարելի էր ակնկալել դրանից, առաջանում է կարևոր հարց այն մասին, թե արդյոք մենք պետք է վերանայենք մեր ողջ մոտեցումը 2024 թվականի սկզբին ադրբեջանա-հայկական բանակցություններին, որն այլևս ծանրաբեռնված չէ 2023 թվականի մարտահրավերներով։
Այն բանից հետո, երբ 2023 թվականի սեպտեմբերին Բաքուն ամբողջությամբ վերականգնեց Ղարաբաղի նկատմամբ ինքնիշխանությունը, այն, ինչ մնաց չլուծված՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքումը խոչընդոտելու առումով, վերաբերում է բացառապես միջպետական ոլորտին և հանդիսանում է ուղղիղ բանակցությունների առարկա, իսկ արտաքին դերակատարները սահմանափակվում են առաջարկվող հարթակներում բարի կամքի նախաձեռնություններով։ Ադրբեջանի համար այսօրվա դրությամբ Երեւանի հետ խաղաղ բանակցությունները նույնիսկ չեն հանդիսանում միջազգային խնդիր; Բաքուն Հայաստանի հետ պոտենցիալ պայմանագիրը դիտարկում է որպես իր աճող տարածաշրջանային և, որպես հետևանք, գլոբալ ազդեցության հետագա ամրապնդման միջոց, և ոչ թե որպես ամեն գնով արագ լուծում պահանջող հարց: Հայաստանի դիրքորոշումը իր էությամբ ուրիշ է, այն ծանրաբեռնված է վախերով, անորոշությամբ և ներքին անկարգություններով, բայց նա նույնպես, թող և դանդաղ, բայց համակերպվում է իր հարևանի կողմից սահմանված տարածաշրջանային կառուցվածքի ուրվագծերի հետ։
Մյունխենյան հանդիպումը չդարձավ ո՛չ բեկում, ո՛չ միանգամայն նոր խթանի աղբյուր։ Թերևս նա չպետք է և նման բան դառնար: Կարելի է ենթադրել, որ համաժողովի կուլուարներում Ալիևի և Փաշինյանի հանդիպումը տեղի է ունեցել անխուսափելի անհրաժեշտությամբ, իսկ Գերմանիայի կանցլերի նախաձեռնությունը չափազանց լավն էր, որպեսզի այն բաց չթողնել։ Այնուամենայնիվ, COP29 տարում տարբեր մակարդակներով ինտենսիվ երկկողմ շփումները՝ խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու իր բացառիկ հնարավորություններով, հավանաբար, կդառնան հետագա ամիսների հիմնական դրվագները:

Позитив без прорыва. По следам встречи Алиева и Пашиняна в Мюнхене Размышления Орхана Амашова
«Недавняя встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Мюнхене не стала ни прорывом, ни источником совершенно нового импульса и, пожалуй, не должна была стать таковой», - утверждает Орхан Амашов в очередном выпуске цикла передач «Размышления». Автор, однако, полагает, что в 2024 году природа мирного процесса ощутимо изменилась, и характер достигнутого 7 декабря 2023 года двустороннего компромисса будет и впредь определять последующие события.
Хотя оценить текущее состояние азербайджано-армянских переговоров по-прежнему очень сложно, тем не менее, невооруженным глазом видно, что обсуждения сейчас носят исключительно двусторонний характер. Насколько можно судить, чувство спешки в этом вопросе отсутствует. Внешние акторы ограничиваются самоустраненной ролью, предполагающей лишь предоставление сторонам площадки для переговоров. Есть надежда, что в год проведения COP29 в Баку появятся новые стимулы для продвижения мирной повестки дня между двумя соседними странами.
Почти все двусторонние встречи президента Ильхама Алиева и премьер-министра Никола Пашиняна, будь то «формально неожиданные» беседы тет-а-тет на полях международных конференций или организованные на официальной основе, имели одну общую черту - синергию успокаивающего и стимулирующего эффектов в разной степени.
Если первый способствовал «спокойствию» на фоне повышенной напряженности на местах и ужесточения риторики с обеих сторон, то второй оказался жизненно важным для придания переговорам хотя бы видимости динамики, вселяя надежду и ограничивая стагнацию. Общее воздействие этих двух факторов порой порождало вспышки импульса в нечетко определенные сроки, в рамках которых Баку и Ереван добивались некоторого прогресса на пути к миру.
Нельзя с уверенностью утверждать, что прямые переговоры между Алиевым и Пашиняном, состоявшиеся 17 февраля по инициативе канцлера Германии Олафа Шольца в кулуарах Мюнхенской конференции по безопасности, привели к ощутимо новому импульсу, но и «успокаивающий», и «стимулирующий» эффекты присутствовали, хотя и не так ярко выраженно, лишь на необходимом уровне, пожалуй.
Встреча состоялась после напряжения на условной границе, вспыхнувшего после пяти месяцев относительной стабильности; 12 февраля армянский снайпер ранил азербайджанского пограничника, позже Баку принял ответные карательные меры, в результате которых были убиты четверо армянских военнослужащих, еще один был ранен. Как выяснилось позже, это были боевики из террористической организации «Еркрапа», а не военнослужащие регулярной армянской армии.
Азербайджан уже некоторое время выражает озабоченность по поводу роли гражданской миссии ЕС, размещенной на армянской стороне условной границы, критикуя ее за «создание благоприятной атмосферы» для Еревана, чтобы тот мог угрожать азербайджанским позициям. Армения, в свою очередь, неоднократно хвалила миссию за её «вклад в стабильность».
Характер инцидента, спровоцированного армянской стороной, либо намеренно, либо из-за отсутствия контроля над частью войск, размещенных на условной границе, предоставил Баку новую возможность для переоценки беспристрастности ЕС. В связи с этим в заявлении Верховного комиссара Жозепа Боррелля говорилось, что «обстрел с армянской стороны в направлении азербайджанских солдат был прискорбным, но Азербайджан отреагировал несоразмерно, не приняв во внимание обещание Минобороны Армении расследовать инцидент». Это заявление было воспринято в Баку как проармянское.
Повторение Боррелем идеи о срочном зеркальном отводе войск от границы лишь усилило уверенность Азербайджана в предвзятости подхода ЕС. Недавний инцидент придал новый импульс утверждениям Баку о том, что «наемники, размещенные Арменией в приграничных районах под патронажем гражданской миссии ЕС ставят под угрозу жизни азербайджанских военнослужащих и гражданских лиц», и поэтому отступление Азербайджана от неделимитированной границы не принесет практической пользы миру.
Армянская сторона, в свою очередь, обвинила Баку в том, что он «ищет предлога для полномасштабного вторжения», якобы используя военные средства, чтобы «заставить Ереван открыть Зангезурский проход на своих условиях». До этого инцидента премьер-министр Пашинян, который  подвергается внутреннему давлению со стороны общественности и оппозиции за призыв к принятию новой Конституции, в которой, в частности, должна быть исключена ссылка на положение о территориальных претензиях к Азербайджану, был вынужден заявить, что основной закон Армении - это внутренний вопрос, и Баку не имеет права требовать изменения каких-либо положений.
Далее Пашинян заявил, что «в тексте проекта мирного договора есть оговорка, согласно которой стороны не могут ссылаться на законодательство, чтобы не выполнять обязательства, принятые по договору», как бы намекая на то, что территориальные претензии, закрепленные в Декларации независимости Армении, могут остаться нетронутыми некоторое время. Поскольку риторика Баку явно указывает на то, что это изменение должно предшествовать мирному договору, это в значительной степени воспринимается как попытка Еревана не создавать видимость того, что он уступает требованиям Азербайджана.
Именно на этом напряженном фоне состоялась двусторонняя встреча лидеров Азербайджана и Армении в Мюнхене. Учитывая продолжительность обсуждений, которые, если верить некоторым сообщениям, длились около 20 минут, трудно сказать, был ли достигнут какой-либо ощутимый прогресс. Однако «успокаивающий» эффект был налицо и привел к некоторому умиротворению. «Стимулирующий» эффект тоже присутствовал, возможно, не столь заметно.
Стороны договорились провести встречу министров иностранных дел для обсуждения дальнейших действий по нормализации отношений и продолжить проводить заседания комиссии по делимитации. Стороны также положительно оценили достигнутый в декабре 2023 года компромисс, в результате которого в Азербайджане пройдет конференция ООН по изменению климата (COP29).
Учитывая то, что непосредственно предшествовало мюнхенской встрече и чего можно было от нее ожидать, возникает важный вопрос о том, следует ли пересмотреть весь наш подход к азербайджано-армянским переговорам в начале 2024 года, который уже не обременен вызовами 2023 года.
После того как Баку полностью восстановил суверенитет над Карабахом в сентябре 2023 года, то, что осталось нерешенным в плане препятствования заключению мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, относится исключительно к межгосударственной сфере и является предметом прямых переговоров, а внешние акторы ограничиваются инициативами доброй воли на предлагаемых площадках. Для Азербайджана на сегодняшний день мирные переговоры с Ереваном даже не являются международным вопросом; Баку рассматривает потенциальный договор с Арменией как средство дальнейшего усиления своего растущего регионального и, как следствие, глобального влияния, а не как вопрос, требующий скорейшего решения во что бы то ни стало. Позиция Армении по своей сути иная, она обременена страхами, неуверенностью и внутренними волнениями, но он тоже, пусть и медленно, но мирится с контурами региональной конструкции, заложенной ее соседом.
Мюнхенская встреча не стала ни прорывом, ни источником совершенно нового импульса. Пожалуй, она и не должна была стать таковой. Можно предположить, что встреча Алиева и Пашиняна в кулуарах конференции была вызвана неизбежной необходимостью, а инициатива канцлера Германии была слишком хорошей, чтобы ее упустить. Однако именно интенсивные двусторонние контакты на различных уровнях в год проведения COP29 с его уникальными возможностями для продвижения мирной повестки дня, вероятно, станут основными эпизодами последующих месяцев.