Ադրբեջանը աշխարհը լիցքավորում է էներգիայով
2024 թվականը մեր երկրի համար սկսվեց շատ եռանդուն։ Ընդ որում այն բորովին նոր որակի էներգիա է։ Փետրվարի 7-ի արտահերթ նախագահական ընտրությունները և նրանցում՝ գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի վստահ հաղթանակը նշանավորեցին անցումը դեպի Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության զարգացման նոր պարադիգմի։ Եթե նախկինում ազգային թիվ առաջին նպատակն էր օկուպացված տարածքների ազատագրումը, ապա այժմ, փառահեղ հաղթանակից և ինքնիշխանության լիովին վերականգնումից հետո՝ երկրի առջև դրված է գլոբալ աշխարհում դիրքավորվելու խնդիրը։ Հատկապես սա էր՝ փետրվարի 14-ին Միլլի Մեջլիսում երդմնակալության արարողության ժամանակ Իլհամ Ալիևի ելույթի կենտրոնական գաղափարը։
Այդ ժամանակ Ալիեւը ազդարարեց այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցը հանվում է միջազգային օրակարգից։ Սա պարզապես չի նշանակում, որ բանակցություններում մեզ միջնորդներ պետք չեն, սա նշանակում է ավելին, այն է, որ այսուհետև միջազգային հարաբերություններում հանդես ենք գալիս հայ-ադրբեջանական հակամարտության թեմայից անջատ։ Սա նշանակում է, որ մենք մեր վրայից նետել ենք՝ համաշխարհային իստեբլիշմենտի կողմից մեր վրա կախած ծանր բեռը։ Սա նշանակում է, որ մենք այժմ ազատ ենք և կարող ենք համապատասխանել մեր ճշմարիտ, գլոբալ առաքելությանը: Այս մասին ասելով, Ալիևը ոչ թե պարզապես պասիվ սպասում է, որ աշխարհը ընդունի մեր դիրքորոշումը։ Ընդհակառակը, իմանալով Ադրբեջանի ղեկավարի քաղաքական ձեռագիրը, կարելի է ենթադրել, որ մինչ Միլլի Մեջլիսի բարձր ամբիոնից այս միտքը հնչեցնելը, նախագահը և նրա թիմը արդեն անցկացրել են՝ համաշխարհային հանրությանը խաղաղության այն պատկերը բերելու ուղղությամբ աշխատանքը, ինչպես այն երևում է Բաքվից։
Դրա վառ ապացույցը դարձավ գերմանական կողմի հրավերով նախագահ Ալիևի այցը՝ Մյունխենում անվտանգության միջազգային համաժողովին։ Այս մասին արդեն շատ է ասվել, սակայն այս հոդվածի համատեքստում ես կցանկանայի կրկնել այն փաստը, որ նախագահ Ալիևի Մյունխենում բոլոր հանդիպումները նախաձեռնել են հակառակ կողմերը։ Ալիևին հանդիպման խնդրանքով են դիմել բազմաթիվ պետությունների և կառավարությունների, միջազգային առաջատար ֆինանսական կենտրոնների և հեղինակավոր կազմակերպությունների ղեկավարներ։ Անշուշտ, սա աշխարհում Ադրբեջանի աճող դերի և Իլհամ Ալիևի անձնական հեղինակության ցուցանիշն է։ Միայն մտածեք. նախագահ Ալիևը երկու օրվա ընթացքում անցկացրել է քսանչորս հանդիպում։ Ցավոք, ժամանակի սղության պատճառով հնարավոր չի եղել իրականացնել ադրբեջանական կողմին խնդրած ևս տաս հանդիպումը։
Ալիևի կողմից Մյունխենում կայացած հանդիպումների շարքում, անշուշտ, իրենց վրա հատուկ ուշադրություն են գրավել՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Յան Բորգի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի չորս ներկայացուցիչների՝ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենի, գլոբալ ենթակառուցվածքների և էներգետիկ անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ համակարգող Ամոս Հոխշտեյնի, Կլիմայի հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ջոն Քերի և Ռոքֆելլերի հիմնադրամի ռազմավարական հաղորդակցությունների, քաղաքականության և գովազդի գծով ավագ փոխնախագահ Էյլին Օ'Քոնորի հետ հանդիպումները: Այս հանդիպումների մանրամասներն և զրույցների ընթացքում բարձրացված թեմաները արդեն լայնորեն լուսաբանվել են լրատվամիջոցներում։ Նշենք միայն, որ այս կարեւոր հանդիպումներից գրեթե ոչ մեկը չի շեշտել հայ-ադրբեջանական կարգավորման թեման։ Միայն ԵԱՀԿ նախագահի հետ Ալիևի զրույցը չանցավ առանց այս հարցի վրա կենտրոնանալուն, և այն էլ միայն այն համատեքստում, որ ԵԱՀԿ-ը պետք է փակվի՝ մոռացության մատնված ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդության հետ կապված ողջ կառույցի արդիականության կորստի պատճառով։
Ամերիկացիների հետ զրույցները հիմնականում վերաբերել են՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում Ադրբեջանի դերի, կանաչ էներգիայի զարգացմանը նվիրվածության և, իհարկե, առաջիկա «COP29» համաժողովի վրա, որը այս տարի կանցկացվի Բաքվում։
Գաղտնիք չէ, որ ԱՄՆ-ի հետ մեր երկրի հարաբերություններում վերջերս նկատվում էր հետզարգացում, եթե չասել ճգնաժամ, որը կապված է առաջին հերթին Նահանգների արտաքին քաղաքականության մեջ հայկական գործոնի հետ։ Իսկ այժմ երկկողմ հարաբերություններում նկատվող վերածնունդը կապված է՝ երրորդ երկրների հետ հարաբերություններից հայ-ադրբեջանական օրակարգը հեռացնելու Բաքվի վճռական քաղաքականության հետ։ Մյունխենում Ալիևի հետ հանդիպումներին ամերիկյան ներկայացուցիչների նման ակտիվ մասնակցությունը վկայում է Վաշինգտոնի կողմից այս նոր իրողությունների ընդունման մասին։ ԱՄՆ-ի հետ Ադրբեջանի հարաբերությունները վերադառնում են նախկին ինտենսիվության, բայց նոր հիմքի վրա։ Նման փոփոխության ևս մեկ օրինակ է դարձել այն փաստը, որ ներկա պահին Նահանգներում է գտնվում էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։ Նախարարը իր ամերիկացի գործընկերների հետ քննարկում է էներգետիկ ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից՝ միջազգային էներգետիկ անվտանգության ապահովման համար իրականացվող նախագծերը։ Ակտիվություն է նկատվում նաև այլ ոլորտներում։
Մյունխենի հանդիպումները, ինչպես նաև այս տարվա հունվարին Դավոսի գագաթնաժողովին Ալիևի հրավերը ցույց են տալիս այդ թվում նաև Արևմուտքից Ադրբեջանը հեռացնելու, օտարացնելու և նույնիսկ մեկուսացնելու մասին շահարկումների հիմնազրկությունը։ Ալիևի Մյունխեն հրավերը և հանդիպումների խնդրանքը նույնպես հանդիսանում են՝ Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ արևմտյան երկրների և կազմակերպությունների դրական վերաբերմունքի մասին վկայությունը։
Ադրբեջանը մտել է այն պետությունների շարքը, որոնց հետ հաշվի են նստում և որոնք այժմ ազդում է ոչ միայն տարածաշրջանային քաղաքականության վրա, այլ նաև նպաստում են դրական գլոբալ օրակարգին։ Ինչպես արդեն նշվել է վերը, կլիմայի հարցերով «COP29» միջազգային համաժողովի թեման եղել է արևմտյան ներկայացուցիչների հետ քննարկման կենտրոնական թեմա: Ինքնին միջոցառման հյուրընկալող մեր երկրի ընտրվելը ավելորդ անգամ մատնանշում է՝ միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանը նոր կարգավիճակում ճանաչելու մասին։
Մի փոքր վերափոխելով հոդվածի սկզբում հնչեցված միտքը՝ կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը հակամարտությամբ կառավարելու երեսուն տարվա երկարավուն փորձերը այս քաղաքականությունն իրականացնողների համար ավարտվեցին լիակատար ֆիասկոյով և մեր երկրի ինքնիշխանության հաղթանակով։ Ադրբեջանը հետագայում ևս կանցկացնի հավասարակշռված քաղաքականություն՝ ելնելով իր ազգային շահերից։
Դրա հետ մեկտեղ՝ թուրքական պետությունների հետ բարեկամությունն ու գործընկերությունը Ալիևի կողմից հռչակվել է որպես արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը։ Ալիևի առաջին պաշտոնական արտասահմանյան այցը Թուրքիա կատարելը, ինչպես նաև հանդիպման արդյունքներով՝ երկու եղբայրական պետությունների ղեկավարների հայտարարությունները ավելորդ անգամ վկայում են այդ միտումի մասին։ Համաշխարհային առևտրային ճանապարհների խաչմերուկում տնտեսական փոխգործակցության ամուր հիմքի վրա Թուրքական պետությունների կազմակերպության շրջանակներում ինտեգրումը կոչված է՝ Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի լայն տարածքում քաղաքականության ձևավորող գործոն դառնալուն:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա նա պետք է արագ ընդունի նոր իրականությունը։ Դեռ շուտ է հեռուն գնացող եզրակացություններ անելը, սակայն Մյունխենում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները որոշակի լավատեսության հիմք են տալիս՝ Երևանի արտաքին քաղաքական կուրսի ողջամտության վերաբերյալ։ Այժմ Փաշինյանից պահանջվում է գործը ավարտին հասցնելու քաղաքական կամք։ Այո, մենք հասկանում ենք, թե որքան դժվար է լինում դեմ գնալ ավանդական հասարակական կարծիքին, սակայն ուժեղ քաղաքական գործիչը՝ այդ թվում նաև նա է, ով կամքի ջանքերով և օգտվելով վստահության մանդատից՝ ընդունում է ոչ պոպուլյար, բայց կենսականորեն կարևոր որոշումներ: Առավել ևս, հատկապես քաղաքական գործիչների կամքն է որոշումները երբեմն դարձնում հանրաճանաչ պոստֆակտում։ Մենք ստիպված ենք կրկնվել, սակայն սա շատ կարևոր է՝ սկզբի համար պաշտոնական Երևանը պետք է քաղաքական և լրատվական տարածքները մաքրի՝ «Լեռնային Ղարաբաղ», «լղհ», «արցախ» թեմաների ամեն տեսակի վերամարմնավորումից։ Ցավոք, մենք կրկին նկատում ենք փետրվարի 20-ի (հատկապես այս ամսաթիվն է հանդիսանում Ղարաբաղում անջատողական շարժման սկիզբը) ամսաթվի շուրջ անառողջ ակտիվությունը, պատմության ճահճից նորից գլուխ են բարձրացրել «միացումի» գործիչները, իսկ Երևանում դեռ պահապանվում է «արցախի ներկայացուցչությունը»։ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է՝ իր մեջ այս ռեւանշիստական բոլոր դրսեւորումները արմատախիլ անելու ուժ գտնի։
Առավել ևս, Երևանը պետք, այդ թվում նաև միջազգային նամակագրության մեջ դադարի օգտագործել՝ Ղարաբաղի հայկականացված տեղանունները, Ղարաբաղի տարածաշրջանն անվանել որպես «Ադրբեջանի կողմից օկուպացված» «արցախ», «լղհ» և այլ երկիմաստ անուններով։
Եվ ամենակարևորը՝ Հայաստանը պետք է իր օրենսդրությունը մաքրի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ամրագրող դրույթներից: Միայն այս քայլերից հետո կարող է տեղի ունենալ երկու երկրների միջև հարաբերությունների իրական բարելավում, ինչը, անշուշտ, օգուտ կբերի ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին։
Եթե հակիրճ ասենք, ապա Հայաստանը պետք է հետևի Ադրբեջանի օրինակին՝ հակամարտությունը հանի միջազգային օրակարգից, դադարի կերակրել օտարածին հրեշներին, որոնց պետք չէ խաղաղություն Հարավային Կովկասում, դառնա բառիս բուն իմաստով ինքնիշխան պետություն։

Азербайджан заряжает мир энергией
2024 год начался для нашей страны очень энергично. Причем энергия эта совершенно нового качества. Внеочередные президентские выборы 7 февраля и уверенная победа на них действующего президента Ильхама Алиева ознаменовали переход к новой парадигме внешнеполитического развития Азербайджана. Если раньше национальной целью номер один было освобождение оккупированных территорий, то сейчас, после славной победы и полного восстановления суверенитета, перед страной стоит вопрос позиционирования в глобальном мире. Именно это было центральной идеей речи Ильхама Алиева на церемонии инаугурации в Милли Меджлисе 14 февраля.
Тогда Алиев возвестил о том, что вопрос армяно-азербайджанской нормализации снимается с международной повестки. Это не просто означает, что нам не нужны посредники в переговорах, это означает нечто большее, а именно, что мы отныне в международных отношениях выступаем в отрыве от темы армяно-азербайджанского конфликта. Это означает, что мы сбросили с себя тяжелый груз, навешенный на нас мировым истеблишментом с целью ограничить наши движения. Это значит, что сейчас мы свободны и можем соответствовать своей истинной, глобальной миссии. Сказав об этом, Алиев не просто пассивно ждет от мира принятия нашей позиции. Наоборот, зная политический почерк азербайджанского лидера, можно предположить, что, прежде чем озвучить эту мысль с высокой трибуны Милли Меджлиса, президент и его команда уже провели работу по приведению мировой общественности к картине мира, как она видится из Баку.
Доказательством этого стала поездка по приглашению немецкой стороны президента Алиева в Мюнхен на международную конференцию по безопасности. Об этом уже много говорилось, однако в контексте данной статьи хотелось бы повторить тот факт, что все встречи президента Алиева в Мюнхене были инициированы противоположными сторонами. К Алиеву с просьбой о встрече обратились множество глав государств и правительств, руководителей ведущих международных финансовых центров и авторитетных организаций. Безусловно, это показатель возрастающей роли Азербайджана в мире и личного авторитета Ильхама Алиева. Вдумайтесь только: президент Алиев провел двадцать четыре встречи за два дня. К сожалению, по причине нехватки времени не удалось реализовать еще десять встреч, запрошенных у азербайджанской стороны.
Безусловно, среди встреч, проведенных Алиевым в Мюнхене, особое внимание обращают на себя переговоры с немецким канцлером Олафом Шольцем, с действующим председателем ОБСЕ Яном Боргом, а также с четырьмя представителями Соединенных Штатов — госсекретарем Энтони Блинкеном, специальным координатором президента США по глобальной инфраструктуре и энергетической безопасности Амосом Хохштейном, специальным представителем президента США по вопросам климата Джоном Керри и старшим вице-президентом по стратегическим коммуникациям, политике и рекламе Фонда Рокфеллера Эйлин О’Коннор. Подробности этих встреч и тем, затронутых во время бесед, уже широко освещались в СМИ. Отметим лишь, что почти ни одна из этих важных встреч не акцентировала тему армяно-азербайджанского урегулирования. Лишь беседа Алиева с председателем ОБСЕ не обошлась без фокусирования на этом вопросе, и то лишь в том контексте, что ОБСЕ должна закрыть по причине утраты актуальности все структуры, связанные с посредничеством в канувшем в Лету Карабахском конфликте.
Беседы с американцами в основном касались роли Азербайджана в борьбе против изменения климата, приверженности развитию зеленой энергетики и, конечно же, будущей конференции COP29, которая пройдет в этом году в Баку.
Не секрет, что в отношениях нашей страны с США в последнее время наблюдался регресс, если не сказать кризис, связанный в первую очередь с армянским фактором во внешней политике Штатов. Наблюдаемое же сейчас оживление в двусторонних отношениях связано с решительной политикой Баку по устранению армяно-азербайджанской повестки из отношений с третьими странами. Столь активное участие американских представителей во встречах с Алиевым в Мюнхене свидетельствует о принятии Вашингтоном этих новых реалий. Отношения Азербайджана с США возвращаются к прежней интенсивности, однако на новой основе. Еще одним примером такого изменения стал тот факт, что в настоящий момент в Штатах находится министр энергетики Пярвиз Шахбазов. Министр обсуждает с американскими коллегами перспективы развития сотрудничества в энергетической сфере, а также проекты, осуществляемые Азербайджаном для обеспечения международной энергетической безопасности. Наблюдается активность и по другим направлениям.
Встречи в Мюнхене, а также приглашение Алиева на саммит в Давосе в январе этого года демонстрируют в том числе и несостоятельность спекуляций об отдалении, отчуждении и даже изоляции Азербайджана от Запада. Приглашение Алиева в Мюнхен и просьбы о встречах также являются свидетельством положительного отношения западных стран и организаций к результатам президентских выборов в Азербайджане.
Азербайджан вошел в число государств, с которыми считаются и которые теперь влияют не только на региональную политику, но и вносят вклад в позитивную глобальную повестку. Как уже было указано выше, тема международной конференции по климату COP29 была центральной темой обсуждения с западными представителями. Само избрание нашей страны в качестве хозяйки мероприятия лишний раз указывает на признание международным сообществом Азербайджана в новом качестве.
Несколько перефразируя мысль, озвученную в начале статьи, можно сказать, что попытки длиною в тридцать лет по конфликтному управлению Азербайджаном закончились полным фиаско для проводников этой политики и торжеством суверенитета нашей страны. Азербайджан и далее будет проводить сбалансированную политику, исходя из своих национальных интересов.
Вместе с тем дружба и партнерство с тюркскими государствами заявлены Алиевым как одним из главных приоритетов внешней политики. Осуществление первого официального зарубежного визита Алиева именно в Турцию, а также заявления лидеров двух братских государств по итогам встречи лишний раз свидетельствуют об этой тенденции. Интеграция в рамках Организации тюркских государств на прочной базе экономического взаимодействия на перекрестках мировых торговых путей призвана стать формообразующим фактором политики на широком пространстве Южного Кавказа и Центральной Азии.
Что касается Армении, то она должна поскорее принять новую реальность. Пока рано делать далеко идущие выводы, однако договоренности, достигнутые между лидерами Азербайджана и Армении в Мюнхене, дают основания для некоторого оптимизма относительно вменяемости внешнеполитического курса Еревана. Сейчас от Пашиняна требуется политическая воля довести дело до конца. Да, мы понимаем, как трудно бывает идти против традиционного общественного мнения, однако сильный политик — это в том числе и тот, кто усилием воли и пользуясь мандатом доверия, принимает непопулярные, но жизненно важные решения. Более того, именно воля политиков подчас делает решения популярными постфактум. Мы вынуждены повторяться, однако это очень важно — для начала официальный Ереван должен очистить политическое и медиапространства от всяких реинкарнаций темы «нагорного Карабаха», «нкр», «арцаха» и т. д. К сожалению, мы вновь наблюдаем нездоровую активность вокруг даты 20 февраля (а именно эта дата является началом сепаратистского движения в Карабахе), вновь подняли головы из болота истории деятели «миацума», а в Ереване все еще сохраняется «представительство арцаха». Армянское руководство должно найти в себе силы на корню пресечь все эти реваншистские проявления.
Более того, Ереван должен перестать использовать, в том числе и в международной переписке, арменизированные топонимы Карабаха, называть Карабахский регион в качестве «оккупированного Азербайджаном» «арцаха», «нкр» и прочими двусмысленными названиями.
И самое главное — Армения должна очистить свое законодательство от положений, закрепляющих территориальные претензии к Азербайджану. Только после этих шагов может произойти реальное оздоровление отношений между двумя странами, что, безусловно, пойдет на пользу всему региону Южного Кавказа.
Если вкратце, то Армения должна последовать примеру Азербайджана — исключить конфликт из международной повестки, перестать подкармливать чужеродных монстров, которым не нужен мир на Южном Кавказе, стать в полном смысле слова суверенным государством.