Փոխադարձ վստահության որոնումներում. ի՞նչ կարելի է ձեռնարկել
«Փոխադարձ վստահությունը՝ հազվադեպ երեւույթ է ադրբեջանա-հայկական բանակցություններում»,- ասում է Օրխան Ամաշովը «Մտորումներ» հաղորդաշարի հերթական թողարկման մեջ՝ վերլուծելով խաղաղ գործընթացին խանգարող խոչընդոտները և դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիները։
Փոխադարձ վստահությունը հազվադեպ երեւույթ է ադրբեջանա-հայկական բանակցություններում։ Այդպես է եղել տասնամյակներ շարունակ։ Բաքվի և Երևանի հարաբերություններում հենց այս տարրի բացակայությունն է նախկինում մասամբ հանգեցրել արտաքին դերակատարների գերակշռող դերին, ինչպիսին է՝ այժմ արդեն չգործող, տպավորիչ ֆիասկո կրած և 2020 թվականից հետո նախկին համանախագահ երկրների շահադիտական նախաձեռնություններով իրեն վարկաբեկած ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ Հետադարձ հայացք գցելով, բացարձակապես պարզ է դառնում, որ արտաքին ազդեցությունը, որոշ բացառություններով, օրինակ, ինչպիսին է ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի « Բրյուսելի գործընթաց» անունն ստացած անձնական նախաձեռնությունը, որն այժմ մահվան եզրին է, ավելի շուտ խնդրի մի մասն է, քան լուծումը:
Փետրվարի 22-ին ես Անկարայում էի, որտեղ հայ պատմաբան և դիվանագետ Ժիրայր Լիպարիտյանի հետ միասին՝ Եվրասիական հետազոտության կենտրոնի (AVIM) և Կոնրադ Ադենաուերի անվան հիմնադրամի կողմից կազմակերպված՝ «ԵՄ-ի և Թուրքիայի համագործակցությունը Կենտրոնական Ասիայում և Հարավային Կովկասում» թեմայով կոնֆերանսում հանդես եկա փոխկապակցության քաղաքականության մասին զեկույցով։ «Տարածաշրջանային պատասխանատվության» կարևորությունը, խաղաղ գործընթացում Ֆրանսիայի նման արտաքին դերակատարների կործարար դերը և ադրբեջանա-հայկական նորմալացման երկկողմ բնույթի կարևորությունը մեր երկու ելույթների առանցքային թեմաներն էին:
Հարցը նրանում է, թե ներկա ժամանակ ի՞նչն է խոչընդոտում Բաքվի և Երևանի միջև փոխադարձ վստահության աստիճանաաբար ի հայտ գալուն, և ի՞նչ քայլեր կարող են ձեռնարկվել այն ստեղծելու և ամրապնդելու համար։
Վերջին մի քանի օրերին խառը ազդանշաններ են գալիս։ Փետրվարի 28-29-ը Բեռլինում կայացած Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ՝ Ջեյհուն Բայրամովի և Արարատ Միրզոյանի երկօրյա հանդիպումը կարևոր իրադարձություն եղավ։ Չնայած մեզ քիչ բան է հայտնի այն մասին, թե ինչ է ձեռք բերվել, իսկ երկու կողմերի մամուլի հաղորդագրություններից տպավորություն է ստեղծվում, որ նրանք «պայմանավորվել են ավելի ուշ պայմանավորվել», այնուամենայնիվ, կարելի է ենթադրել, որ երկօրյա հանդիպումն ապարդյուն չի եղել։
Իհարկե, հանդիպում հանուն հանդիպման արդյունավետ առաջարկ չի հանդիսանում։ Բայց ճիշտ է նաև այն, որ արտգործնախարարների միջև երկար ժամանակ անձնական հանդիպումների բացակայությունը նույնպես լավ նշան չէր։ Բացի այդ, Բեռլինի բանակցությունների ընթացքում հրաժարական տվեց Հայաստանի հատուկ հանձնարարությունների տխրահռչակ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը, որին Թբիլիսիում աշխատող բրիտանացի լրագրող Օնիկ Ջեյմս Գրիգորյանը միանգամայն դիպուկ անվանել է «հատուկ հանձնարարությունների փչացնող»։
Մենք կարող ենք միայն գուշակել, թե արդյոք այս իրադարձությունը ինչ-որ կապ ունի բեռլինյան բանակցությունների հետ։ Եթե անգամ դրանք կապ ունենային, հայկական կողմը դա պաշտոնապես չէր հաստատի, ինչը միանգամայն հիմնավորված է։ Սակայն անհերքելի է, որ Էդմոն Մարուքյանի անզգույշ արտահայտությունները, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վրա ստվեր գցող մեկնաբանությունները, ինչպես նաև Խոջալուի ցեղասպանության մասին նրա վերջերիս աննրբանկատ գրառումը բացասական ազդեցություն են ունեցել։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խորապես մաքրվելու կարիք ունի։ Մնում է հուսալ, որ շուտով նման այլ անձնավորությունների հրաժարականի կամ հեռացման մասին նորություններ կլինեն։
Սակայն Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի պանելային քննարկումները, որոնց մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նորմալացման հարցերով Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը, նրա թուրք գործընկեր դեսպան Սերդար Քըլըչը և Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ-ի հատուկ հանձնակատար Տոյվո Կլաարը՝ բացահայտել է փոխադարձ վստահությանը խանգարող և ընդհանրապես խաղաղ գործընթացը խափանող մի շարք լուրջ խոչընդոտներ։
Առանցքային խնդիր է հանդիսանում՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ և օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ պարունակող դրույթների առկայությունը։ Հիքմեթ Հաջիևը բարձրացրել է այս հարցը՝ հետո հավելելով, որ Երևանը 2020–23թթ. շարունակել է Ղարաբաղում կառուցել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտումով գորշ գոտի, և այն, ինչ կարելի է հասկանալ՝ Միջազգային դատարանում ընթացիկ գործի հետ կապված Հայաստանի կողմից ներկայացված որոշ փաստարկներից, ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը շարունակում է արհամարել Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը։
Հիքմեթ Հաջիևի սկզբնական թեզին Ռուբեն Ռուբինյանի պատասխանը կայացել է նրանում, որ, քանզի խաղաղության պայմանագրի տեքստի նախագծում արդեն կա համաձայնեցված կետ այն մասին, որ «ոչ մի կողմ չի դիմի ներպետական օրենսդրությունը պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններով չեղարկելուն», նման քայլի անհրաժեշտություն չկա, իսկ Հայաստանի սահմանադրական շրջանակները՝ այդ պետության ներքին խնդիրն է։
Նախ, ինչպես հայտարարել է Հաջիևը, երբ մի պետության Սահմանադրությունը պարունակում է մեկ այլ պետության տարածքային ամբողջականությանը ոտնաձգող դրույթներ, այդ հարցը դառնում է նաև վերջինիս մտահոգության առարկա, և երբ Ադրբեջանը Ղարաբաղը Հայաստանի հետ միավորելու «միացումի» մասին չարաբաստիկ դրույթի առկայությունը դիտարկում է որպես խաղաղության համար լուրջ խոչընդոտ՝ դա չի հանդիսանում միջամտություն Հայաստանի ներքին գործերին։
Երկրորդը, կողմերը պետք է ամրապնդեն փոխադարձ վստահությունը։ Թեև սահմանադրության փոփոխության գործընթացը բավականին երկար գործընթաց է, Երևանը, ծայրահեղ դեպքում, կարող է չեղյալ համարել որոշ օրենսդրական ակտեր, օրինակ՝ 1992 թվականին խորհրդարանի որոշումը այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի համաձայնվի՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու միջազգային կամ ներպետական որևէ ակտի հետ։
Խաղաղ գործընթացի հետ կապված իր մտադրությունների անկեղծությունը ցույց տալու համար Հայաստանը կարող էր բազմաթիվ միջոցներ ձեռնարկել, բայց շատ քիչ բան է արել, եթե առհասարակ ինչ-որ բան արել է: Օրինակ, վերջերս հայկական կողմից ադրբեջանցի զինվորի ձերբակալությունը, ով, ինչպես պնդում է Բաքուն՝ պատահաբար է հատել պայմանական սահմանը վատ եղանակի պատճառով, հանդիսանում է փոքրիկ լակմուսի թուղթ։ Կողմերի միջև կա պայմանավորվածություն, որը համապատասխան հանգամանքների դեպքում թույլ է տալիս առանց որևէ պայմանի ազատ արձակել զինվորին։
Մյուս կողմից, Հայաստանում տեղակայված ԵՄ-ի առաքելության վերջին այցը՝ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին գտնվող Արազդյան գյուղի մետալուրգիական կոմբինատ բացասական արձագանք է առաջացրել Բաքվում։ Ադրբեջանը վաղուց մտահոգություն է հայտնել գործարանի առնչությամբ՝ պնդելով, որ պայմանական սահմանին նրա ներկայությունը կխախտի անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման Կոնվենցիան, ինչը վտանգի տակ կդնի Ադրբեջանի և ողջ տարածաշրջանի էկոլոգիան: Հաշվի առնելով, որ նախկինում եղել է փոխըմբռնում, որ այս գործարանը կտեղափոխվի մեկ ն այլ տեղ, բայց, չնայած դրան, ԵՄ-ն վերջերս ժամանել է այդ տարածքը և իր դրոշը բարձրացրել ձեռնարկության վրա, ծագում է մի կարևոր հարց. Բրյուսելը արդյո՞ք բավականին շրջահայաց է վարվում, որպեսզի վտանգի տակ չդնել Բաքվի և Երևանի միջև սաղմնավորվող վստահությունը։
Մյուս կողմից, մենք բավականին հաճախ ենք արևմտյան քաղաքական գործիչներից, փորձագետներից և դիվանագետներից լսում, որ այս փուլում Ադրբեջանը առաջվա պես չի ընդունի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կյանքը հեշտացնելու գաղափարը; այլ կերպ ասած, Բաքուն անընդհատ պահանջում է և դժվարին դրության մեջ է դնում Երևանին։
Առաջին հերթին, այն ամենը, ինչ այսօրվա դրությամբ հաջողվել է հասնել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններում՝ այն, որ գործընթացը դարձել է բացառապես երկկողմանի և ղարաբաղյան հարցը որպես այդպիսին այլևս չի հանդիսանում խոչընդոտ խաղաղության համար։ Դա բացատրվում է Երեւանի վրա Բաքվի օրինական եւ կառուցողական ճնշմամբ։ Այլ կերպ ասած, եթե նախագահ Ալիեւը թեթեւացներ վարչապետ Փաշինյանի կյանքը՝ չդիմելով ճնշման այս գործիքին, մենք ընթացիկ դրության մեջ չէինք հայտնվելու։
Երկրորդը, մենք բավականին հաճախ ենք լսում հարցեր այն մասին, թե ինչու է Բաքուն պնդում, որ Զանգեզուրի ապագա միջանցքը պետք է վերահսկվի Ռուսաստանի կողմից, և ինչու Ադրբեջանը չի օգնում Հայաստանին՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը վերացնելու հարցում։
Նախ ասեմ, որ սա մի բան է, որին համաձայնել է ինքը՝ Հայաստանը, և կա նրա ֆիքսված պարտավորություն։ Երկրորդը, պետք է հիշել նախագահ Ալիևի 2023 թվականի փետրվարին Լաչինում և հարավում երկկողմ կարգով սահմանային անցակետ ստեղծելու մասին առաջարկը, իսկ Հայաստանը կարող էր սեփական սահմանային վերահսկողություն հաստատեր Զանգեզուրի միջանցքի երկու մուտքերում։ Այդ ժամանակ Երևանը Բաքվի առաջարկը թողեց սեղանին փոշոտվելու, և Ադրբեջանը արդյունքում իր վրա վերցրեց իր սահմանին միակողմանի վերահսկումը: Հնարավոր է՝ և սա ընդամենը ենթադրություն է, - եթե Հայաստանը այդ ժամանակ համագործակցեր Ադրբեջանի հետ, ապա Հայաստանի հարավով անցնող տարանցիկ տարրի վերահսկման Բաքվի մոտեցումը մի փոքր այլ կլիներ։ Միգուցե։
Այս քննարկումը հանգում է ժամանակի փորձարկված օրինաչափությանը, որն, անկասկած, կենտրոնական է հանդիսանում ադրբեջանա-հայկական բանակցություններում: Երբ Բաքուն ինչ-որ բան է առաջարկում, իսկ Երևանը հրաժարվում է այն դիտարկել ենթադրյալ դրական լույսի ներքո, Ադրբեջանի հաջորդ առաջարկը դառնում է երկրաչափական պրոգրեսիայով պակաս առատաձեռն և ավելի պահանջկոտ: Դժվար թե այս օրինաչափությունը մոտ ժամանակում փոխվի:

В поисках взаимного доверия: что можно предпринять?
«Взаимное доверие — большая редкость в азербайджано-армянских переговорах», — рассуждает Орхан Амашов в очередном выпуске цикла передач «Размышления», анализируя препятствия, мешающие мирному процессу, и возможные пути их преодоления.
Взаимное доверие — большая редкость в азербайджано-армянских переговорах. Так было на протяжении десятилетий. Отчасти отсутствие именно этого элемента в отношениях Баку и Еревана ранее приводило к преобладающей роли внешних акторов, таких как уже несуществующая и дискредитировавшая себя Минская группа ОБСЕ, потерпевшая впечатляющее фиаско, и корыстным инициативам бывших стран-сопредседателей после 2020 года. Оглядываясь назад, становится абсолютно ясно, что внешнее влияние, за некоторыми исключениями, например, как личная инициатива председателя Совета ЕС Шарля Мишеля, получившая название «Брюссельский процесс», который теперь находится на грани смерти, скорее было частью проблемы, а не решением.
22 февраля я был в Анкаре, где вместе с Жирайром Липаритяном —армянским историком и дипломатом — выступил с докладом о политике взаимосвязи на конференции «Сотрудничество ЕС и Турции в Центральной Азии и на Южном Кавказе», организованной Центром евразийских исследований (AVIM) и Фондом имени Конрада Аденауэра. Важность «региональной ответственности», в значительной степени пагубная роль таких внешних игроков, как Франция, в мирном процессе и важность двустороннего характера азербайджано-армянской нормализации были центральными темами обоих наших выступлений.
Вопрос в том, что в настоящее время препятствует постепенному возникновению взаимного доверия между Баку и Ереваном и какие шаги могут быть предприняты для его создания и укрепления?
Последние несколько дней подают смешанные сигналы. Двухдневная встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении — Джейхуна Байрамова и Арарата Мирзояна, состоявшаяся в Берлине 28–29 февраля, стала важным событием. Хотя нам мало что известно о том, что было достигнуто, а пресс-релизы обеих сторон создают впечатление, что они «договорились договориться позже», всё же можно предположить, что двухдневная встреча не была бесполезной.
Конечно, встреча ради встречи не является эффективным предложением. Но верно и то, что отсутствие личных встреч между министрами иностранных дел в течение длительного времени тоже не было хорошим знаком. Кроме того, во время берлинских переговоров ушел в отставку печально известный посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян, которого британский журналист Оник Джеймс Крикорян, работающий в Тбилиси, весьма метко назвал «спойлером по особым поручениям».
Мы можем только догадываться, имеет ли это событие какое-либо отношение к берлинским переговорам. Даже если бы они были связаны, армянская сторона не стала бы официально подтверждать это, что вполне обоснованно. Однако неоспоримо то, что неосторожные высказывания Эдмона Марукяна, комментарии, бросающие тень на территориальную целостность Азербайджана, а также его недавний бестактный пост о Ходжалинском геноциде имели негативное влияние. Министерство иностранных дел Армении нуждается в глубокой зачистке. Остается надеяться, что скоро поступят новости об отставке или смещении других подобных персонажей.
Однако панельная дискуссия на Дипломатическом форуме в Анталье, в которой приняли участие помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев, специальный представитель Армении по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян, его турецкий коллега посол Сердар Кылыч и специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар, выявила ряд серьезных препятствий, мешающих взаимному доверию и срывающих мирный процесс в целом.
Ключевым вопросом является наличие в Конституции и законодательных актах Армении положений, содержащих территориальные претензии к Азербайджану. Хикмет Гаджиев поднял этот вопрос, позже добавив, что Ереван в период 2020–23 гг. продолжал строить серую зону в Карабахе в нарушение территориальной целостности Азербайджана, и то, что можно понять из некоторых аргументов, представленных Арменией в связи с текущим делом в Международном суде, показывает, что эта страна продолжает пренебрегать суверенитетом Баку над Карабахом.
Ответ Рубена Рубиняна на первоначальный тезис Хикмета Гаджиева заключался в том, что, поскольку в проекте текста мирного договора уже есть согласованный пункт о том, что «ни одна из сторон не будет ссылаться на внутреннее законодательство для того, чтобы отменить свои обязательства, принятые по договору», в таком шаге нет необходимости, а конституционные рамки Армении — внутренний вопрос этого государства.
Во-первых, как заявил Гаджиев, когда Конституция одного государства содержит положения, посягающие на территориальную целостность другого, этот вопрос также становится предметом беспокойства последнего, и когда Азербайджан рассматривает наличие положения о «миацуме» — злополучной идеи объединения Армении с Карабахом — как серьезное препятствие для мира, это не является вмешательством во внутренние дела Армении.
Во-вторых, стороны должны укреплять взаимное доверие. Хотя процесс внесения изменений в Конституцию довольно длительный, Ереван, по крайней мере, мог бы аннулировать некоторые законодательные акты, например решение парламента от 1992 года о том, что Республика Армения никогда не согласится ни с одним международным или внутренним актом, признающим Карабах частью Азербайджана.
Чтобы продемонстрировать искренность своих намерений в отношении мирного процесса, Армения могла бы предпринять множество мер, но сделала очень мало, если вообще что-то сделала. Например, недавний арест армянской стороной азербайджанского солдата, который, как утверждает Баку, случайно пересек условную границу из-за непогоды, является маленькой лакмусовой бумажкой. Между сторонами существует договорённость, которая при соответствующих обстоятельствах позволяет им освободить солдата без каких-либо условий.
С другой стороны, недавняя поездка базирующейся в Армении миссии ЕС на металлургический завод в поселке Араздеян на условной армяно-азербайджанской границе вызвала у Баку негативную реакцию. Азербайджан давно выражал озабоченность по поводу завода, утверждая, что его присутствие на условной границе будет нарушать Конвенцию об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте, что поставит под угрозу экологию Азербайджана и всего региона. Учитывая, что ранее существовало понимание, что этот завод будет перенесен в другое место, но, несмотря на это, ЕС недавно прибыл на территорию и поднял свой флаг над предприятием, возникает важный вопрос: достаточно ли Брюссель предусмотрителен, чтобы не поставить под угрозу зарождающееся взаимное доверие между Баку и Ереваном?
С другой стороны, мы довольно часто слышим от западных политиков, экспертов и дипломатов, что на данном этапе Азербайджан по-прежнему не приемлет идею облегчения жизни премьер-министра Армении Никола Пашиняна; иными словами, Баку постоянно требует и ставит Ереван в затруднительное положение.
Прежде всего, всё, чего удалось достичь на сегодняшний день в переговорах Баку и Еревана, — это то, что процесс стал исключительно двусторонним и карабахский вопрос больше не является препятствием для мира как такового. Это объясняется законным и конструктивным давлением Баку на Ереван. Другими словами, если бы президент Алиев облегчил жизнь премьер-министру Пашиняну, не прибегая к этому инструменту давления, мы бы не оказались в текущем положении.
Во-вторых, мы довольно часто слышим вопросы о том, почему Баку настаивает на том, что будущий Зангезурский проход должен контролироваться Россией, и почему Азербайджан не помогает Армении в устранении 9-го пункта Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года.
Во-первых, скажу, что это то, на что согласилась сама Армения, и существует ее фиксированное обязательство. Во-вторых, следует вспомнить предложение президента Алиева от февраля 2023 года о создании в двустороннем порядке контрольно-пропускных пунктов в Лачине и на юге, а Армения могла бы установить собственный пограничный контроль на обоих въездах в Зангезурский коридор. Тогда Ереван оставил предложение Баку пылиться на столе, и Азербайджан в итоге взял на себя полный контроль над своей границей в одностороннем порядке. Возможно — и это всего лишь предположение, — если бы Армения сотрудничала с Азербайджаном в то время, подход Баку к контрольному элементу транзита, проходящего через южную Армению, был бы несколько иным. Возможно.
Эта дискуссия сводится к проверенной временем закономерности, которая, несомненно, является центральной в азербайджано-армянских переговорах. Когда Баку предлагает что-то, а Ереван отказывается рассматривать это в предполагаемом позитивном ключе, следующее предложение Азербайджана становится в геометрической прогрессии менее щедрым и более требовательным. Вряд ли эта схема изменится в ближайшее время.