Մետրոյում պայթյուններից մինչև սոխակի դայլայլը
Ռուսաստանում հայկական սփյուռքն ու լոբբին փնտրում են ամեն հնարավորություն, որպեսզի այս երկրում ապրող ադրբեջանցիների և մուսուլմանների և ընդհանրապես Ադրբեջանի և ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ ատելություն սերմանեն։ Այս քաղաքականության մեջ նրանք չեն խորշել օգտվել մի իրադարձությունից, որը խլեց 143 մարդու կյանք և դարձավ ողջ ռուս ժողովրդի վշտի պատճառ։ Խոսքը՝ վերջերս Մոսկվայի մարզում «Կրոկուս սիթի հոլի» համերգասրահում տեղի ունեցած հրեշավոր ահաբեկչության մասին է։
Մենք արդեն գրել ենք այն մասին, որ տխրահռչակ քարոզիչ Վլադիմիր Սոլովյովը YouTube-ի իր «Soloviev-live» ալիքում իրեն թույլ է տվել եթերում զզվելի ակնարկներ, որոնք կարող են անփորձ հեռուստադիտողին ներշնչել՝ Կրասնոգորսկում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը ադրբեջանցիների մասնակցության գաղափարը։ Նախ կցանկանայի նշել, որ նման բան չէր կարելի թույլ տալ նույնիսկ այն էթնիկ խմբի առնչությամբ, որի ներկայացուցիչներն իրականում մասնակցել են ահաբեկչությանը։ Քաղաքակիրթ աշխարհում արդեն ընդունված է դարձել, որ ահաբեկիչները ազգություն չունեն։ Ռուսաստանի ղեկավարությունը նույնպես հայտարարել է, որ ահաբեկիչը չունի կրոն կամ ազգություն։ Իսկ լրագրողներն էլ առավել ևս պարտավոր են ձգտել ուշադրություն չկենտրոնացնել ահաբեկիչների ազգային պատկանելության վրա՝ հիանալի հասկանալով, թե ինչպիսի ազդեցություն են ունենում նրանց գործողությունները։
Իսկ Սոլովյովը աշխատեցնում է բոլորովին այլ, կործանարար ծրագիր։ Հիշենք, որ նա սկսել է նրանից, որ ահաբեկչության վայրը պատկանում է էթնիկ ադրբեջանցիներին, նկատի ունենալով ադրբեջանական ծագումով հայտնի ռուսաստանցի գործարար Արազ Աղալարովին, ով հանդիսանում է «Կրոկուս սիթի հոլի»-ի սեփականատերը։ Իսկ ընդհանրապես, ցանկացած ողջամիտ մարդու գլխում այս կապակցությամբ, ավելի շուտ, հակառակ միտք կծագի, որ հենց ադրբեջանցիներ են՝ ահաբեկչության անուղղակի զոհերից մեկը։ Լավ, ո՞վ է ողջամտորեն զոհաբերելու իր բազմամիլիոնանոց օբյեկտը։ Առավել ևս, որ ադեկվատ գործարարը իր ամբողջ բիզնեսն ու իր ճակատագիրը մահացու վտանգի կենթարկի՝ չէ որ միանգամայն ակնհայտ է, որ նրա մասնակցության դեպքում, պետք է վերջնականապես հրաժարվել և մեկից և մյուսից։
Սակայն լրատվական ներարկումները այլ կերպ են աշխատում: Հանդիսատեսի լայն զանգվածները ժամանակ չունեն վերլուծության համար՝ նրանք տեղեկատվությունը մշակում են հուզականորեն, առավել ևս երբ համատեքստը կանխատեսում է զայրույթի վիճակ: Կարծես թե բիզնես օբյեկտի պատկանելության մասին տեղեկատվությունը հանդիսանում է փաստի հասարակ արձանագրում, սակայն այն ստի և ակնարկի վարպետի կողմից արտասանվել է այնպիսի ինտոնացիայով, այնպիսի բազմանշանակալից կկոծումով, որ նեղմիտ բնիկը անմիջապես սկսում է պատկերացնել իսլամիստական դավադրություն Ռուսաստանի դեմ, որի կենտրոնական օղակ են հանդես գալիս ադրբեջանցիները։
Սոլովևը նաև ենթադրություն է հնչեցրել, որ հարձակվողներից մեկն ադրբեջանական ազգանունով է։ Ճակատագրի տխուր հեգնանքով, այս գործում ադրբեջանական ազգանունը իրոք կա՝ բայց ոչ թե ահաբեկիչների, այլ նրանց զոհերի ցուցակում. Վուգար Հուսեյնովը իր կնոջ՝ Լիլիթ Իսրայելյանի հետ՝ «Կրոկուս սիթի հոլի» վրա արյունալի հարձակման զոհ է դարձել։
Եվս մեկ անգամ ընդգծենք, որ բնակչի համար ավելի հեշտ է հավատալ հիստերիկ քարոզչին, քան համադրել տարբեր փաստեր։ Ուշագրավ է, թե ինչպես է Սոլովյովը արձագանքել՝ իր ստոր ակնարկներին Ադրբեջանի մամուլի խորհրդի արձագանքին։ Նա նայել է զարմացած աչքերով և փորձել է մեզ ներկայացնել որպես մարդկանց իրադարձությունների տեղեկատվական լուսաբանման հարցերում անգրագետների։
Սոլովյովի պահվածքն առավել ևս ստոր է, որ նա աշխատում է ռուսական լսարանի հետ, իսկ Ռուսաստանում, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի ու եվրոպական երկրների, գործնականորեն երբեք իսլամաֆոբիա չի եղել։ Ռուսաստանցի մահմեդականները, և նրանք, ուշադրություն, ոչ միայն սփյուռքների ներկայացուցիչներ են, այլ նաև Ռուսաստանի բնիկ ժողովուրդներ, ինչպիսիք են թաթարները, բաշկիրները, չուվաշները, չեչենները, Կովկասի այլ ժողովուրդներ, կազմում են մի քանի տասնյակ միլիոն մարդ: Այսինքն, ըստ գործի էության, հայկական կտուցով սնված Սոլովյովը մեթոդաբար հարվածում է՝ Ռուսաստանում միջկրոնական և ազգամիջյան խաղաղության հիմքերին, նպաստում է ազգային թշնամանքի առաջացմանը, որի գագաթնակետը կարող է դառնալ քաղաքացիական պատերազմը։
Ռուսաստանցի բնիկ մարդն ամբողջությամբ տեղյակ չէ, որ հատկապես հայերն են դավաճանել Ռուսաստանին և հիմա էլ շարունակում են դավաճանել։ Իսկ ուրիշ ինչպե՞ս բացատրել Երևանի սրընթաց քայլերը՝ ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու ուղղությամբ, եվրասիական կազմակերպությունների հետ կապված նախաձեռնությունների սաբոտաժը։ Եվ հիմա այդ թվում նաև Հայաստանի քաղաքականությունը թաքցնելու համար, հայամետ ռուս քարոզիչները փորձում են ուշադրությունը շեղել մահմեդականների վրա։ Եվ միևնույն ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանը իր մեջ չի գտնում այն արժանապատվությունն ու պարկեշտությունը, որպեսզի վերցնի հեռախոսը և զանգահարի նախագահ Պուտինին՝ ցավակցական խոսքեր հայտնելու համար։
Այո, ահաբեկիչները ազգություն չունեն։ Սակայն Սոլովյովի հայ համադրողներին կցանկանայի հիշեցնել այն մասին, որ եթե այս խաղում խաղալ որևէ ժողովրդի դեմ, ապա ամենից հեշտ է դա անել հայերի դեմ։ 1977 թվականին Մոսկվայի մետրոյում արյունալի ահաբեկչություններն իրականացվել են հայերի ձեռքով և հանուն հայկական գաղափարի։ Հենց այս ահաբեկչությունները դարձան «միացում» շարժման առաջին նախանշանները, որն, ի դեպ, աջակցվեց հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնության կողմից և խփեց ԽՍՀՄ դագաղի հիմնական մեխերից մեկը։
Յոթանասունականների վերջում ահաբեկչությունների համար նրանք չպատժվեցին՝ այդչափ արտոնյալ էր Խորհրդային Միությունում հայերի դիրքը։ Արյունալի ահաբեկչություններից տասը տարի էլ չանցավ, երբ գլխավոր քարտուղար Գորբաչովն աջակցեց ադրբեջանական հողի վրա հայերի հանցագործություններին։ Եվ չնայած դրան, այժմ ռուսաստանցի հայերը գործում են ավելի կատարելագործված՝ ռուսական մեդիա դաշտում նմանակելով որպես ռուսական հողի հայրենասերների և սև փիառ-արշավ վարելով ադրբեջանցիների և մահմեդականների դեմ։ Այս բոլոր սիմոնյանները, գաբրելյանովները, քեոսայանները՝ միս ու արյուն են ցեղակրոնիզմի արյունոտ նախագծի, գաղափարախոսության, որի հեղինակը նացիստների կամակատար էր։ Ռուս ժողովրդի հաշվին պարազիտություն անող հայ գաղափարախոսները շարունակում են ռուս հայրենասերների քողի տակ կյանքի կոչել հայկական շահերը։ Այժմ նրանց հավանական նպատակն է՝ կազմալուծել Ռուսաստանը, որպեսզի տաքանան քաղաքացիական պատերազմի պղտոր ծովում, այդ թվում նաև «Հայաստան 2.0» նախագծի համար տարածքային ձեռքբերումներով՝ Ռուսաստանի հարավային հողերում։

От взрывов в метро до соловьиной трели
Армянская диаспора и лобби в России ищут любую возможность, чтобы разжечь ненависть к азербайджанцам и мусульманам, проживающим в этой стране, и к Азербайджану, азербайджанскому народу в целом. В этой политике они не погнушались воспользоваться событием, которое унесло жизни 143 человек и стало причиной скорби всего российского народа. Речь идет о случившемся недавно в Подмосковье чудовищном теракте в концертном зале «Крокус Сити Холл».
Мы уже писали о том, что печально известный пропагандист Владимир Соловьев на своем ютуб-канале «Соловьев-live» позволил себе в эфире гаденькие инсинуации, способные внушить неискушенному зрителю мысль об участии азербайджанцев в теракте в Красногорске. Для начала хотелось бы отметить, что такого нельзя было бы позволять себе даже применительно к тому этносу, чьи представители действительно принимали участие в теракте. В цивилизованном мире уже стало общим местом понимание того, что террористы не имеют национальности. Российское руководство также заявило, что у террориста нет религии и национальности. Журналисты же тем более обязаны стараться не акцентировать внимание на этнической принадлежности террористов, прекрасно понимая, каким эффектом обладают их действия.
Соловьев же отрабатывает совершенно иную, деструктивную программу. Напомним, что начал он с того, что место, где произошел теракт, принадлежит этническим азербайджанцам, имея в виду известного российского бизнесмена азербайджанского происхождения Араза Агаларова, который является владельцем «Крокус Сити Холла». Вообще-то любому здравомыслящему человеку в этой связи придет в голову скорее противоположная мысль — что именно азербайджанцы — одни из косвенных жертв теракта. Ну кто в здравом уме будет жертвовать своим многомиллионным объектом? Более того, какой адекватный бизнесмен будет ставить на кон весь свой бизнес и свою судьбу — ведь совершенно очевидно, что в случае его участия и на том, и на другом можно ставить жирный крест.
Однако медиа-вбросы работают иным образом. У широких масс аудитории нет времени на анализ — они обрабатывают информацию эмоционально, тем более когда сам контекст предполагает состояние гнева. Вроде бы информация о принадлежности бизнес-объекта является простой констатацией факта, однако она была произнесена мастером лжи и инсинуаций с такой интонацией, с таким многозначительным прищуром, что недалекому обывателю тут же начинает мерещиться заговор исламистов против России, центральным звеном которого выступают азербайджанцы.
Соловьев также озвучил предположение, что у одного из нападавших азербайджанская фамилия. По грустной иронии судьбы, азербайджанская фамилия действительно фигурирует в этом деле — но не среди террористов, а в списке их жертв: Вугар Гусейнов вместе с супругой Лилит Исраэлян пали жертвой кровавой атаки на «Крокус Сити Холл».
Еще раз подчеркнем, что обывателю легче поверить истеричному пропагандисту, чем сопоставлять различные факты. Примечательно, как Соловьев отреагировал на реакцию Совета прессы Азербайджана на его гнусные намеки. Он сделал удивленные глаза и попытался выставить нас несведущими в вопросах информационного освещения событий людьми.
Поведение Соловьева тем более гнусно, что он работает с российской аудиторией, а в России, в отличие от США и европейских стран, практически никогда не было исламофобии. Российские мусульмане, а это, внимание, не только представители диаспор, но и автохтонные народы России, такие как татары, башкиры, чуваши, чеченцы, другие народы Кавказа, составляют несколько десятков миллионов человек. То есть, по сути дела, вскормленный армянским клювом Соловьев методично бьет в основание межконфессионального и межэтнического мира в России, способствует возникновению национальной вражды, пиком которой может стать гражданская война.
Российский обыватель не вполне в курсе, что именно армяне предавали Россию и продолжают предавать сейчас. А как еще иначе объяснить стремительные шаги Еревана в направлении интеграции с ЕС и НАТО, саботаж инициатив, связанных с евразийскими организациями? И теперь в том числе, чтобы скрыть политику Армении, проармянские российские пропагандисты пытаются переправить внимание на мусульман. И в это же время премьер Пашинян не находит в себе достоинства и порядочности, чтобы поднять трубку и позвонить президенту Путину, чтобы выразить слова соболезнования.
Да, террористы не имеют национальности. Однако армянским кураторам Соловьева хотелось бы напомнить о том, что если и играть против какого-то народа в эту игру, то проще всего это сделать против армян. Кровавые теракты в московском метро в 1977 году были совершены армянами и во имя армянской идеи. Именно эти теракты стали первыми ласточками движения за «миацум», к слову, поддержанного подавляющим большинством армянского народа и вбившего один из главных гвоздей в гроб СССР.
Теракты конца семидесятых сошли им с рук — настолько привилегированно было положение армян в Советском Союзе. Не прошло и десяти лет после кровавых терактов, как генсек Горбачев поддержал преступления армян на азербайджанской земле. И несмотря на это, сейчас же российские армяне действуют более изощренно, мимикрируя на российском медиаполе под эдаких патриотов земли русской и заправляя черной пиар-кампанией против азербайджанцев и мусульман. Все эти симоньяны, габреляновы, кеосаяны — плоть от плоти кровавого проекта цехакронизма, идеологии, автором которой был пособник нацистов. Паразитирующие на российском народе армянские идеологи продолжают под маской российских патриотов проводить в жизнь армянские интересы. Теперь их вероятная цель — развалить Россию, для того чтобы нагреться в мутном море гражданской войны, в том числе и территориальными приобретениями для проекта «Армения 2.0» — на землях юга России.