Եվրոլրտեսների հավկուրությունը Հայաստանում
«Քարերի երկրում» հարմարավետ տեղավորված եվրոպացի լրտես դիտորդները, կարծես թե, իզուր չեն ուտում հայկական մատնաքաշը, քանի որ վատ չեն կատարում՝ Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին Հայաստանի զինված ուժերի սադրիչ գործողությունների անտեսման և ընդհանրապես Երևանի ռազմականացմանը աջակցության հետ կապված իրենց հիմնական առաքելությունը։ Դրանում մենք շատ անգամ ենք համոզվել։ Իսկ Հայաստանում ԵՄ-ի հետախուզական և դիտորդական առաքելության վերջերս արած հայտարարությունը հերթական անգամ հաստատեց, որ այս երկրում ռեւանշիստական տրամադրությունները ակտիվորեն սնուցվում են նրանց կողմից, ովքեր EUMA-ի առաքելություն են ուղարկել այդ երկիր։
Վերջին օրերին Ադրբեջանի Պնախարարությունը ֆիքսում է՝ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանի տարբեր ուղղություններով Հայաստանի զինված ուժերի ռազմական տեխնիկայի, ծանր հրետանու և կենդանի ուժի ակտիվ տեղաշարժեր։ Ինչպես նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ «Հայաստանի կողմից պայմանական սահմանի երկայնքով զորքերի կենտրոնացումը և տարբեր ուղղություններով երկարաժամկետ կրակակետերի ստեղծումը, ամրաշինությունների կառուցումը արձանագրվել են հատուկ տեխնիկական միջոցներով և տեսողական դիտումների ժամանակ։ Նորակառույց երկաթբետոնե ամրաշինություններում տեղակայվում են հրետանային համակարգեր և այլ գրոհային զինատեսակներ, ինչպես նաև Հայաստանի զինված ուժերի ծանր կրակային միջոցներ»։
Մեր երկրի պաշտպանական գերատեսչությունը ընդգծել է, որ Հայաստանում դրսևորվում է Ադրբեջանին պատերազմով սպառնացող ռեւանշիստական ուժերի ակտիվացում, մեր երկրի դեմ ագրեսիվ հռետորաբանությունը հասել է բարձր մակարդակի, ավելացել է՝ սադրանքի փորձերին նախապատրաստվելու նպատակով տեղատվական դաշտում իրավիճակի սրմանը ծառայող սադրիչ տեղեկատվության քանակը։
Հայաստանում, զարմանալի չէ, որ այս փաստերը, իհարկե, հերքում են։ Երեւանին նվագակցում է նաեւ ԵՄ առաքելությունը՝ չնկատելով ակնհայտը։ Մարկուս Ռիտերի կամակատարները հայտարարում են, որ, իբր, հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին ոչինչ տեղի չի ունենում։ «Մեր դիտորդները ռազմական ոչ մի արտասովոր տեղաշարժ չեն նկատել։ Այն եղել է Զատիկի հանգիստ ու խաղաղ երկուշաբթի»,- ասվում է առաքելության երեկվա հաղորդագրությունում:
Ավելի ուշ հայկական լրատվամիջոցները գրել են այն մասին, որ ԵՄ-ի առաքելությունը հրապարակել է ևս մեկ գրառում. «Մարտի 31-ին Հայաստանում ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությունը պարեկային խումբ է ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմը՝ սահմանին արտասովոր ռազմական տեղաշարժերը դիտարկելու և հաղորդելու համար։ Պարեկային ծառայության բոլոր աշխատակիցները հայտնել են, որ իրավիճակը հանգիստ է և անսովոր տեղաշարժեր չեն նկատվում»։
Այստեղ ի՞նչ կարելի է ասել: Որ եվրոպացի էմիսարները ամենևին էլ կույր չեն և լսողության հետ էլ նրանց մոտ ամեն ինչ երևի կարգին է։ Բայց նրանք կատարում են «վերևից» ուղարկված հրամանը՝ քողարկել Ադրբեջանի հետ սահմանին նոր զինված սադրանքների համար Հայաստանի ագրեսիվ նախապատրաստությունը։ Հետևաբար զարմանալի չէ, որ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը զարմանալիորեն արագ արձագանքեց եվրոպացի լրտեսների վերոնշյալ գրառմանը։ Նրա խոսքով, «հաճելի է EUMA-ից ստանալ հաստատում այն մասին, որ ոչ մի արտասովոր ռազմական տեղաշարժ չի եղել»:
Եվ այստեղ էլ ամեն ինչ պարզ է՝ Կլաարը նույն կապի մեջ է նրանց հետ, ովքեր ուղղորդում են Երևանը և ԵՄ-ի առաքելությունը: Նրանք հետևում են Արևմուտքի որոշ ուժերի միասնական օրակարգին, որոնց խնդիրը կայանում է Կովկաս թափանցելու մեջ, թող նույնիսկ հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմի հրահրման միջոցով։ Դրանից էլ եվրոլրտեսների «կարճատեսությունը» և «խուլությունը»։ Դե, իսկապես, նրանք չէ-որ չեն կոտրի Բրյուսելի և Վաշինգտոնի որոշ առանձնասենյակներում պատրաստված ծրագիրը։ Դրա համար չէ, որ նրանց ուղարկել են Հայաստան։
Սակայն Ռիթերի և Կլաարի անհիմն հայտարարությունների համար ադրբեջանական կողմը ունի հատուկ տեխնիկական միջոցներով ֆիքսված ֆոտո և տեսաապացույցներ։ Եվ Ադրբեջանի Պնախարարությունը դրանք արդեն ներկայացրել է։ Դրանց հերքելը՝ նշանակում է ժխտել ակնհայտը: Մինչդեռ, ԵՄ-ի առաքելության կուրությունն ու խուլությունը արդեն իսկ տեղ են գտել՝ պայմանական սահմանին Հայաստանի զինված ուժերի կողմից հրահրված սրման որոշակի պահերում։ Որպես դրա հաստատում կարելի է բերել ԵՄ-ի առաքելության կողմից օպերատիվ արձագանքի բացակայությունը Երևանի փետրվարյան սադրանքին, երբ Հայաստանի Գաֆանի շրջանի դիրքերից կրակ բացվեց Զանգիլանի շրջանում ադրբեջանցի սահմանապահների ուղղությամբ։ Այդ ժամանակ վիրավորվեց ադրբեջանցի սահմանապահ։ Ադրբեջանը այդ սադրանքին պատասխանեց «Հատուցում» փայլուն գործողությամբ։ Այդ ժամանակ էլ, Ադրբեջանում ԵՄ-ի դեսպան Պյոտր Միխալկոյին հայտնել են, որ առաքելությունը չի համապատասխանում՝ տարածաշրջանային կայունությանը նպաստելու հայտարարված նպատակներին։
Մինչդեռ, առաքելության և նրա համադրողների հետ ամեն ինչ հասկանալի է: Բայց տես ինքնին Հայաստանին սթափ մտքով ու առողջ հիշողությամբ ոչ մի կերպ չես կարող հասկանալ։ Մի՞թե այնտեղ չեն հասկանում, որ հանդիսանում են Հարավային Կովկասում մեծ կրակ վառելու խաղում սակարկության առարկա։ Ի վերջո, ո՞ւր մնաց հայերի ինքնապահպանման բնազդը։ Չէ որ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանի դեմ ռազմական սադրանքի ցանկացած փորձ վճռականորեն կկանխվի ադրբեջանական բանակի կողմից։ Ո՛չ ԵՄ-ն, ո՛չ ԱՄՆ-ը, ո՛չ էլ առավել ևս Ֆրանսիան չեն սկսի կռվել հանուն Հայաստանի, իսկ ֆրանսիական զենքը չի օգնի հայերին։
Հասկանալի է, իհարկե, որ հայկական կողմից հրահրված պայմանական սահմանին ներկայիս լարվածությունը տեղի է ունենում՝ Բրյուսելում ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան ձեւաչափով հանդիպման նախաշեմին։ Եվ ակնհայտ է, որ արեւմտյան տերերը Հայաստանին մղում են ռազմական բախումներ հրահրելուն։ Փոխարենը նրան խոստանում են ամեն տեսակի բարիքներ և անվտանգության երաշխիքներ։ Միայն Երևանում չգիտես ինչու չեն ցանկանում. ա) տեսնել, թե ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայի հետ; բ) նրան անվտանգության երաշխիքները կարող են առհասարակ պետք չլինեն նրան, եթե նա ընդհանուր լեզու գտնի իր մերձավոր հարեւանների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։

Куриная слепота еврошпионов в Армении ЕС и Ереван маскируют приготовления к войне
Европейские наблюдатели-шпионы, вольготно устроившиеся в «стране камней», похоже, не зря едят армянский матнакаш, поскольку неплохо справляются с главной своей миссией — игнорированием провокационных действий ВС Армении на условной границе с Азербайджаном и в целом поддержкой милитаризации Еревана. В этом мы убеждались неоднократно. А недавнее заявление разведывательно-наблюдательной миссии ЕС в Армении в очередной раз подтвердило, что реваншистские настроения в этой стране активно подпитываются теми, кто прислал миссию EUMA в эту страну.
В последние дни Минобороны Азербайджана фиксирует активные передвижения военной техники, тяжелой артиллерии и живой силы ВС Армении на различных направлениях условной армяно-азербайджанской границы. Также Министерство обороны Азербайджана сообщило, что «сосредоточение Арменией войск вдоль условной границы и создание долговременных огневых точек на различных направлениях, строительство фортификационных сооружений были зафиксированы специальными техническими средствами и при визуальном наблюдении. В новопостроенных железобетонных фортификационных сооружениях размещаются артиллерийские системы и другое штурмовое оружие, а также тяжелые огневые средства вооруженных сил Армении».
Оборонное ведомство нашей страны подчеркнуло, что в Армении проявляется активизация реваншистских сил, угрожающих Азербайджану войной, достигла высокой отметки агрессивная риторика против нашей страны, возросло количество подстрекательской информации, служащей обострению обстановки в информационном пространстве в целях подготовки к попыткам провокации.
В Армении, неудивительно, данные факты, разумеется, отрицают. Подыгрывает Еревану и миссия ЕС, не замечая очевидного. Подручные Маркуса Риттера заявляют, что, мол, на условной армяно-азербайджанской границе ничего не происходит. «Наши наблюдатели не заметили каких-либо необычных военных перемещений. Это был спокойный и мирный пасхальный понедельник», — говорится во вчерашнем сообщении миссии.
Позже армянские СМИ написали о том, что миссия ЕС опубликовала еще одну запись: «31 марта наблюдательная миссия Евросоюза в Армении направила патрули на армянскую сторону армяно-азербайджанской границы для наблюдения и сообщения о необычных военных перемещениях на границе. Все патрульные сообщили, что ситуация спокойная и никаких необычных передвижений не наблюдается».
Что здесь скажешь? Что европейские эмиссары отнюдь не слепые и со слухом у них, наверняка, все в порядке. Но они выполняют команду, спущенную «сверху» — прикрыть агрессивные приготовления Армении на границе с Азербайджаном к новым вооруженным провокациям. Поэтому неудивительно, что на вышеуказанный пост европейских шпионов удивительно быстро отреагировал спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе и по кризису в Грузии Тойво Клаар. По его словам, «приятно получить подтверждение от EUMA о том, что никаких необычных передвижений военных замечено не было».
И тут все ясно — Клаар в одной связке с теми, кто направляет Ереван и миссию ЕС. Они следуют единой повестке определенных сил Запада, задача которых заключается в проникновении на Кавказ, пусть даже через разжигание новой армяно-азербайджанской войны. Оттого и «близорукость» и «глухота» еврошпионов. Ну право, не будут же они ломать план, подготовленный в определенных кабинетах Брюсселя и Вашингтона. Не для этого их направили в Армению.
Однако на голословные заявления риттеров и клааров у азербайджанской стороны имеются фото- и видеодоказательства, зафиксированные специальными техническими средствами. И Минобороны Азербайджана их уже предъявило. Отрицать их — значит отрицать очевидное. Впрочем, слепота и глухота миссии ЕС уже имели место в определенные моменты обострения на условной границе, спровоцированного ВС Армении. Как подтверждение тому можно привести отсутствие оперативной реакции со стороны миссии ЕС на февральскую провокацию Еревана, когда с позиций в Гафанском районе Армении был открыт огонь по азербайджанским пограничникам в Зангиланском районе. Тогда был ранен азербайджанский пограничник. Азербайджан ответил на эту провокацию блестящей операцией «Возмездие». Тогда же послу ЕС в Азербайджане Петеру Михалко было заявлено о том, что миссия не отвечает заявленным целям по содействию региональной стабильности.
Впрочем, с миссией и ее кураторами все понятно. А вот саму Армению в трезвом уме и здравой памяти никак не понять. Неужели там не понимают, что являются разменной монетой в игре по разжиганию большого костра на Южном Кавказе? В конце концов, где инстинкт самосохранения армян? Ведь любая попытка военной провокации против Азербайджана со стороны Вооруженных сил Армении будет решительно пресечена азербайджанской армией. Ни ЕС, ни США, ни тем более Франция не станут воевать ради Армении, а французское оружие не поможет армянам.
Понятно, конечно, что нынешняя напряженность на условной границе, провоцируемая армянской стороной, происходит в преддверии встречи в формате ЕС — США — Армения в Брюсселе. И очевидно, что западные хозяева подталкивают Армению к провоцированию боестолкновений. Взамен ей обещают всевозможные блага и гарантии безопасности. Вот только в Ереване почему-то не желают: а) смотреть на то, что произошло с Украиной; б) гарантии безопасности ей могут вообще не понадобиться, если она найдет общий язык с ближайшими соседями — Азербайджаном и Турцией.