Տարածաշրջան  16 Ապրիլի 2024 - 13:41
«Փաշինյանն ու իր թիմը մեծ հույսեր ունեին, որ Բրյուսելում Հայաստանի անվտանգության դիլեմայի վերաբերյալ պատասխաններ կստանան։ Բայց եկեք մոռանանք ՆԱՏՕ-ի անդամակցության մասին»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է՝ բանակցությունների փորձագետ Արթուր Մարտիրոսյանը։
«Տեսեք, տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, երկկողմանի համաձայնագրեր են ստորագրել Ուկրաինայի հետ։ Մենք նույնիսկ չենք խոսում նման մոտեցումների մասին։ Բացահայտ ասացին՝ էլ ինչպե՞ս ասենք, որ չենք կարող ապահովել ձեր անվտանգությունը։ Այսինքն՝ Փաշինյանը չի ստանում այն, ինչը կապահովի այս անվտանգությունը՝ դառնալով շատ խոցելի։
Որպես բանակցող պետք է ասեմ, որ Արևմուտքը առաջ է քաշում էներգետիկ դիվերսիֆիկացման թեզը, քանի որ Ռուսաստանի փաստարկը ռուսական գազն է։ Փաշինյանը բարձրացրեց այս թեման, և նրանք իբր բրյուսելյան հայտարարության մեջ ասացին՝ մի՛ վախեցեք, հանգիստ դեմ եղեք ռուսներին, մենք ձեր էներգետիկ հարցերը կլուծենք։ Իսկ Փաշինյանը փորձում է ադապտիվ առաջնորդ խաղալ, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է փոխել նրա նպատակներն ու էությունը։ Սա քամելեոն է:
Փաշինյանը հանդիպել է Պուտինի հետ, ասել է մի բան հետո բոլորովին այլ բան է արել: Նրան թվում է, թե սա ինքնիշխանություն է, բայց դարձել է մի ուժի գործիք մյուսի դեմ։ Իսկ դրա դիմաց նրան փող են առաջարկում Արեւմուտքից։ Պուտին, հիշում եք, իր ելույթներից մեկում նա խոսել է ցածր սոցիալական պատասխանատվություն ունեցող կանանց մասին, բայց իրականում այդպիսի տղամարդիկ էլ կան»,- հայտարարել է նա։

РЕГИОН  16 Апреля 2024 - 09:41
«Пашинян и его команда возлагали большие надежды на то, что они получат ответы относительно дилеммы безопасности Армении в Брюсселе. Однако давайте забудем о членстве в НАТО».
Как передает Caliber.Az, об этом эксперт по переговорам Артур Мартиросян, заявил в беседе с армянскими СМИ.
«Посмотрите, разные страны, та же Франция, Германия, Италия, подписали с Украиной соглашения на двусторонней основе. Речь даже не идет о таких подходах. Они открыто сказали, как еще сказать, что мы не сможем обеспечить вашу безопасность. То есть Пашинян не получает того, что обеспечивало бы эту безопасность, становясь очень уязвимым.
Как переговорщик я должен сказать, что Запад продвигает тезис об энергетической диверсификации, потому что аргумент России — российский газ. Пашинян поднял эту тему, и они якобы брюссельским заявлением говорят: не бойтесь, спокойно выступайте против русских, мы решим ваши энергетические вопросы. И Пашинян пытается играть адаптивного лидера, но это не значит, что должны быть изменены свои цели и суть. Это хамелеон. Никто не доверяет, никто не уважает хамелеона, который может на следующий день сменить цвет на другой. Что будет, если окажется, что Россия побеждает в Украине, вы что, развернетесь на 180 градусов и станете пророссийскими? Они что, вам поверят? Конечно же, нет. Они ему не верили с самого начала, они видели фигуру, которую они могли бы использовать для продвижения своих интересов. Кстати, и использовали против армянских интересов.
Пашинян встретился с Путиным, сказал одно, потом сделал совсем другое. Ему кажется, что это суверенитет, однако он стал инструментом одной силы против другой. И взамен ему предлагают деньги с Запада. Путин, помните, в одном из своих выступлений говорил о женщинах с низкой социальной ответственностью, но на самом деле такие мужчины тоже есть», — заявил он.