Վերլուծություն  18 Ապրիլի 2024 - 15:48
Երեկ Caliber.Az-ը հրապարակել է ավելի վաղ ազդարարված «20 կետ. ի՞նչ են պայմանավորվել Հայաստանը, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը Բրյուսելում» նյութը: Մեր հետաքննությունը լայն հնչեղություն առաջացրեց ինչպես ադրբեջանական հասարակության շրջանում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում՝ գրավելով ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան լրատվամիջոցների ուշադրությունը։
Մենք մանրամասն վերլուծել ենք ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ռազմական օգնության 20 կետերը, որոնք համաձայնեցվել են Բրյուսելում ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան ձևաչափով եռակողմ հանդիպման ժամանակ։ Մենք մանրամասնորեն ուսումնասիրել ենք Հայաստանի ռազմական դոկտրինի մշակման ասպեկտներից մինչև ռազմական մատակարարումներ և կիբերանվտանգություն։
Այսօր ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մեկնաբանել է մեր հետաքննությունը՝ այն անվանելով «ապատեղեկատվություն». «Փաստաթուղթը, որին դուք հղում եք անում, հանդիսանում է ապատեղեկատվություն: Անվտանգության հարցեր չեն քննարկվել։ Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո Եվրամիության և Հայաստանի հետ հրապարակած համատեղ մամուլի հաղորդագրության վրա։ Այս հանդիպումն ամբողջությամբ կենտրոնացած էր Հայաստանի տնտեսական կայունության, առևտրային գործընկերությունների դիվերսիֆիկացման, հումանիտար կարիքների լուծման և ժողովրդավարության և իրավակարգի ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու ձգտումների վրա», - ասված է Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ:
Caliber.Az-ի խմբագրությունը պնդում է փաստաթղթի լրջությունը, որը տարածվել է՝ հիմնվելով հավաստի աղբյուրների վրա։ Պետքարտուղարության դիրքորոշումը կանխատեսելի է. ապատեղեկատվության մեջ մեղադրելը սովորական մեթոդ է, որն օգտագործվում է անհարմար փաստերը հերքելու համար:
Արժե նաև բացահայտել մի հետաքրքիր ասպեկտ, որը մեզ քաջ հայտնի է, բայց դրա մասին չի հիշատակվել մեր երեկվա նյութում։ Փաստաթղթում արտացոլված կետերը ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև բացահայտորեն քննարկվել են դեռևս Բրյուսելի հանդիպումից առաջ։ Քննարկված ռազմական օգնության հարցերը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև ակտիվորեն քննարկվել են դեռևս Բրյուսելում կայացած հանդիպումից առաջ։ Այսպես, Հայաստանի ներկայացուցչական պատվիրակությունը ԱՄՆ-ում գտնվելու ընթացքում քննարկել է ռազմական օգնության կոնկրետ կետեր ինչպես Պենտագոնում, այնպես էլ այլ հանդիպումների ժամանակ։ Մանրակրկիտ քննարկումները շարունակվել են մինչև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք գագաթնաժողովը, սակայն Ադրբեջանի լուրջ մտահոգությունների պատճառով որոշվել է բրյուսելյան հանդիպմանը չազդարարել այդ ռազմական բաղադրիչի մասին:
Վերջում նշենք, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կարող էր տհաճորեն զարմացած լինել գաղտնի բանակցությունների մասին փաստաթղթի արտահոսքից, ինչն արժանացավ նրանց սուր արձագանքին։ Սակայն մեր փաստաթուղթը հաստատում է, որ Միացյալ Նահանգները և ԵՄ-ն մտադիր են վերափոխել Հայաստանի զինված ուժերը՝ ազդելու տարածաշրջանային խաղացողների, առաջին հերթին Ադրբեջանի վրա։ Եվ, ի դեպ, նախօրեին հայտնի դարձավ, որ ԵՄ-ն նախատեսում է Հայաստանին հատկացնել 10 մլն եվրո, որը պետք է ծախսվի 30 ամսվա ընթացքում։ «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ՝ այս գումարը հատկացվելու է ԵՄ Խաղաղության հիմնադրամից՝ ոչ, ոչ թե հեռավոր հայկական գյուղում հիվանդանոց կառուցելու, այլ մեկ գումարտակի համար նախատեսված մոդուլային դաշտային ճամբարի ստեղծելու համար։ Բայց եվրոպացիներն ու ամերիկացիները փորձում են մեզ համոզել, որ Բրյուսելում խոսքը միայն տնտեսության և ժողովրդավարության մասին է եղել։ Եվ սա Արևմուտքի առաջին քայլն է՝ ամրապնդելու Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը բրյուսելյան պայմանավորվածությունների շրջանակներում։
Ամեն դեպքում, Ադրբեջանը տեղյակ է իր դեմ ուղղված բոլոր քայլերից և կարձագանքի իր ազգային շահերին համապատասխան։

АНАЛИТИКА  18 Апреля 2024 - 13:22
17 апреля Caliber.Az опубликовал анонсированный ранее материал «20 пунктов: о чем договорились Армения, ЕС и США в Брюсселе?». Наше расследование вызвало широкий резонанс как в азербайджанском обществе, так и на международной арене, привлекая внимание как местных, так и зарубежных СМИ.
Мы подробно проанализировали 20 пунктов военной помощи Еревану со стороны США и ЕС, согласованные во время трехсторонней встречи в Брюсселе в формате США-ЕС-Армения. Нами были подробно рассмотрены многочисленные аспекты — от разработки военной доктрины Армении и контроля за границами до военных поставок и кибербезопасности.
Сегодня Госдепартамент США прокомментировал наше расследование, назвав его «дезинформацией»: «Этот документ является чистой дезинформацией, вопросы безопасности не находились на повестке дня. Мы хотели бы обратить ваше внимание на пресс-релиз, который приняли совместно с Европейским Союзом и Арменией по итогам трехсторонней встречи, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе. На брюссельском встрече, проведенной совместно с Европейским Союзом и Арменией, внимание было уделено только экономической устойчивости Армении, которая пытается диверсифицировать торговое партнерство и удовлетворить свои гуманитарные потребности, в том числе поддержке продолжающихся реформ в Армении в таких областях, как демократия и верховенство закона», — говорится в заявлении Госдепа.
Что ж, ожидаемая реакция. Однако редакция Caliber.Az настаивает на подлинности документа, который был нами распространён, опираясь на достоверные источники. Позиция Госдепартамента предсказуема: обвинение в распространении дезинформации — это хорошо апробированный в мире метод, используемый для опровержения неудобных фактов.
Также стоит раскрыть интересный нюанс, хорошо известный нам, но не упомянутый в нашем вчерашнем материале. Обсуждаемые пункты военной помощи активно рассматривались между США и Арменией ещё до встречи 5 апреля. Так, представительная делегация Армении, находясь с визитом в США, обсуждала конкретные пункты военной помощи как на встречах в Пентагоне, так и в других американских структурах. Вплоть до саммита в Брюсселе 5 апреля продолжались скрупулезные обсуждения, однако из-за серьезной озабоченности Азербайджана на брюссельской встрече этот военный компонент решено было не афишировать.
В заключение отметим, что Госдепартамент США, возможно, был неприятно удивлён утечкой документа о секретных переговорах в нашу редакцию, что вызвало их резкую реакцию. Однако наш документ подтверждает, что США и ЕС намерены переформатировать вооружённые силы Армении для воздействия на региональных игроков, в первую очередь на Азербайджан. И, кстати, накануне стало известно о том, что ЕС планирует выделить Армении 10 миллионов евро, которые должны быть потрачены в течение 30 месяцев. Согласно информации радио «Свобода», эта сумма будет выделена из Фонда мира ЕС на создание…, нет, не больницы в каком-либо отдаленном армянском селе, а на полевой модульный лагерь, рассчитанный на один батальон. А ведь европейцы и американцы пытаются убедить нас в том, что в Брюсселе речь шла только об экономике и демократии. И это первый шаг Запада по усилению военно-технического сотрудничества с Арменией в рамках брюссельских договоренностей.
Как бы то ни было, Азербайджан в курсе всех шагов против него и будет реагировать согласно своим национальным интересам.