Վերլուծություն  18 Մայիսի 2024 - 10:49
Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ էկոլոգիայի և շրջակա միջավայրի պահպանման խնդիրները գնալով ավելի արդիական են դառնում, շրջակա միջավայրի հնարավոր խախտումների մասին ցանկացած տեղեկություն մեծ նշանակություն է ձեռք բերում: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավել Հայաստանում ապօրինի հանքարդյունաբերության գործունեությունը մերկացնող նոր քարտեզը: «Environmental Protection First» (EPF)-ի կողմից՝ «Ադրբեջանի քարտեզագիրներ» հասարակական միավորման հետ համատեղ նախապատրաստված քարտեզը ստացել է՝ «Հայաստանի Հանրապետության հանքահումքային պաշարներ» անունը և հանրությանն է ներկայացվել Բաքվի բիզնես կենտրոնում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ։
Այս քարտեզը յուրահատուկ է ոչ միայն իր բովանդակությամբ, այլ նաեւ պատրաստման որակով։ Մշակված է երեք լեզուներով՝ ադրբեջաներեն, անգլերեն և հայերեն, այն տրամադրում է Հայաստանի տարածքում հանքային պաշարների և դրանց արդյունահանման վայրերի մասին սպառիչ տեղեկատվություն: Քարտեզի հեղինակ Մուգաբիլ Բայրամովը հանդիսանում է ավելի քան 43 տարվա աշխատանքային փորձով բարձր որակավորում ունեցող ինժեներ քարտեզագիր։ Բայրամովը հայտնի է իր նախորդ աշխատություններով, ինչպիսիք են «Ադրբեջանի Հանրապետության ազգային ատլասը» և «Կովկասի տարածաշրջանի քարտեզը - Թիֆլիս, 1847 թ.»:
Քարտեզի հիմնական նպատակը՝ Հայաստանի հանքարդյունաբերական գործունեության բացասական բնապահպանական հետևանքների մերկացնելն է: Համաձայն ներկայացված տվյալների՝ Հայաստանը շրջակա միջավայրին առավել վնաս հասցնող հանքաարդյունաբերական ձեռնարկությունները դիտավորյալ տեղակայել է Ադրբեջանի հետ սահմանների մոտ՝ հատկապես Արևմտյան Զանգեզուրի շրջանում։ Այս ձեռնարկությունները, որոնք տեղակայված են անդրսահմանային գետերի մոտ, ինչպիսիք են Քուռը և Արազը, աղտոտում են ջրային ռեսուրսները և վնաս են հասցնում ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև հարևան երկրների՝ առաջին հերթին Ադրբեջանի շրջակա միջավայրին։
Այստեղ անհրաժեշտ է նշել, որ Օխչուչայ գետը Հայաստանի տարածքում մշտապես ենթարկվում է աղտոտման, մասնավորապես դրա մեջ են թափվում Գաֆանի և Քաջարանի հանքարդյունաբերության թափոնները։ Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ Օխչուչայը թափվում է Արազի մեջ, ապա նրա աղտոտվածությունն անմիջականորեն ազդում է նաև Արազի ջրային ռեսուրսների որակի վրա, որը հանդիսանում է Քուռի ամենամեծ աջ վտակը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ անդրսահմանային գետը մեծ դեր է խաղում Ադրբեջանի ցանկատարածությունների ոռոգման գործում։ Բայց ջրի որակի վատթարացման պատճառով դրա օգտագործումը կենցաղային և գյուղատնտեսական կարիքների համար կարող է հանգեցնել բացասական հետևանքների։
Ելույթ ունենալով քարտեզի շնորհանդեսին՝ «Ադրբեջանի քարտեզագիրներ» հասարակական միավորման նախագահ Մուգաբիլ Բայրամովը ընդգծել է, որ այդ ձեռնարկությունների գործունեությունը հատկապես վտանգավոր է Ադրբեջանի էկոլոգիայի համար։ Բայրամովը նշել է, որ Հայաստանը Էսպոյի կոնվենցիայով պարտավոր է անդրսահմանային գոտում հանքարդյունաբերական աշխատանքներ անցկացնելու համար թույլտվություն ստանալ Ադրբեջանից, սակայն այդ պարտավորությունները համակարգված կերպով անտեսվում են։ Հիշեցնենք, որ 1991 թվականին Էսպոյում (Ֆինլանդիա) ստորագրված «Անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին» կոնվենցիան՝ միջազգային համաձայնագիր է, որը պետություններին պարտավորեցնում է իրականացնել առևտրային նախագծերի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում, երբ նման նախագծերը կարող են ազդել այլ պետությունների շրջակա միջավայրի վրա:
EPF կոալիցիայի համահիմնադիր, Ձեռնարկատիրության և շուկայական տնտեսության զարգացմանը աջակցող հիմնադրամի նախագահ Սաբիթ Բագիրովը, իր հերթին մտահոգություն է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունը և օտարերկրյա ընկերությունները թաքցնում են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փաստաթղթերը։ «Մենք պահանջում ենք բացահայտել այդ փաստաթղթերը։ Բավական է մի հայացք նետել քարտեզին, որպեսզի հասկանալ խնդրի մասշտաբները»,- հայտարարել է Բագիրովը։
Երկրաբանական և հանքաբանական գիտությունների դոկտոր Թալյաթ Քենգերլին բարձր է գնահատել քարտեզը՝ այն անվանելով «տվյալների կարևոր բազա»: «AzerGold» ընկերության երկրաբանության հարցերով խորհրդական Շահբադդին Մուսաևը նշել է, որ Հայաստանի ձեռնարկությունների կողմից արտանետվող վնասակար քիմիական նյութերը անդրսահմանային գետերի միջոցով թափվում են Կասպից ծովի մեջ՝ խորացնելով բնապահպանական հետևանքները։
Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարությանը առընթեր Հասարակական խորհրդի նախագահ Ամին Մամեդովը ասել է, որ Հայաստանը պետք է բացի իր ձեռնարկությունները բնապահպանական մոնիտորինգի համար։ «Մենք պահանջում ենք բնապահպանական արդարություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար։ Հայաստանը պետք է անհապաղ դադարեցնի շրջակա միջավայրին վնաս հասցնող գործունեությունը»,- ընդգծել է նա։
Հիշեցնենք, որ անցած տարվա հուլիսի 11-ին նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ կայացած՝ 2023 թվականի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վեց ամիսների արդյունքներին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ պետության ղեկավարն ասել է. «Ղարաբաղը և Արևելյան Զանգեզուրը շատ մոտ էին բնապահպանական աղետի գոտի դառնալուն, որովհետև Հայաստանը մեծ վնաս է հասցրել ինչպես այնտեղ գործող ձեռնարկությունների գործունեության արդյունքում, այնպես էլ այն ժամանակ օկուպացված Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում մեր բնական ռեսուրսների անխնա շահագործման հետևանքով... Հիմա պարտադիր կարգով անհրաժեշտ է հաշվի առնել անդրսահմանային սպառնալիքները։ Եվ այստեղ Ադրբեջանի դիրքորոշումը առաջվա պես հիմնավորվում է միջազգային փորձի, միջազգային կոնվենցիաների, այդ թվում նաև Էսպոյի կոնվենցիայի վրա, որը բոլորը կարող են բացել և դիտել համացանցում։ Այնտեղ նշված է, որ երկրների սահմանների մոտ ձեռնարկությունների ստեղծումը, որոնք կարող են համարվել անդրսահմանային գետերի աղտոտման և շրջակա միջավայրի վտանգի աղբյուր, պետք է անպայման համաձայնեցվի հարևան երկրների հետ, և մենք դա պահանջում ենք Հայաստանից։ Այսօր Ադրբեջանի հասարակությունը և հասարակական կազմակերպությունները այս հարցով արդեն դիմել են Հայաստանի պաշտոնական մարմիններին։ Այս կոչին միացել են նաեւ միջազգային փորձագետները, բնապահպանության ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։ Ուստի համարում եմ, որ Ադրբեջանի կառավարությունը այստեղ նույնպես չպետք է հեռու պահի իրեն»։
Ադրբեջանական հասարակությունն ու հասարակական կազմակերպությունները բնապահպանական վնասակար գործունեությունը դադարեցնելու պահանջով արդեն դիմել են Հայաստանի պաշտոնական մարմիններին։ Բնապահպանության ոլորտում աշխատող միջազգային փորձագետներն և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները նույնպես միացել են այդ ուղերձին։
Ներկայացված քարտեզը դարձել է կարևոր քայլ Հայաստանի կողմից բնապահպանական խախտումները բացահայտելու մեջ։ Այն հստակ ցույց է տալիս, որ Հայաստանը դիտավորյալ է էկոլոգիապես վտանգավոր ձեռնարկությունները տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի մոտ՝ վնաս հասցնելով շրջակա միջավայրին և մարդկանց առողջությանը։ Ադրբեջանի հասարակությունը և միջազգային հանրությունը Հայաստանից պահանջում են դադարեցնի այս գործելակերպը և պահապանել միջազգային բնապահպանական չափանիշները։ Կարևոր է, որպեսզի միջազգային հանրությունը, ներառյալ բնապահպանական կազմակերպություններն և իրավապաշտպան խմբերը, ակտիվորեն միջամտեն այս հարցին։ Հայաստանը պետք է գիտակցի իր պատասխանատվությունը պատճառված վնասի համար և ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները այն վերացնելու ուղղությամբ։ Միջազգային կառույցները պետք է ճնշում գործադրեն Հայաստանի վրա՝ պահանջելով թափանցիկություն և միջազգային նորմերի պահպանում շրջակա միջավայրի պահապանման ոլորտում։
Բացի այդ, անհրաժեշտ են կոնկրետ քայլեր՝ ապագայում նմանատիպ իրավիճակների կրկնումը կանխելու համար։ Հայաստանը պետք է մանրակրկիտ աուդիտ իրականացնի իր հանքարդյունաբերության ոլորտում և շրջակա միջավայրի վրա դրանց բացասական ազդեցությունը նվազեցնելու ծրագիր մշակի: Այս գործընթացը պետք է լինի թափանցիկ և վերահսկելի միջազգային կազմակերպությունների կողմից։ Ադրբեջանը իր հերթին պետք է շարունակի համաշխարհային հանրության ուշադրությունը գրավել այս խնդրի վրա՝ օգտագործելով առկա բոլոր դիվանագիտական և իրավական միջոցները։ Կարևոր է, որպեսզի բնապահպանական հանցագործությունները անպատասխան չմնան, իսկ բնությունն ու մարդու առողջությունը պաշտպանված լինեն: Անհրաժեշտ է նաև մշակել բնապահպանական վնասների փոխհատուցման մեխանիզմներ, որոնք կներառեն բնական ռեսուրսների վերականգնում և օգնություն շրջակա միջավայրի հետևանքներից տուժածներին: Բնապահպանական արդարությունը պետք է դառնա առաջնահերթություն բոլոր պետությունների համար՝ անկախ նրանց քաղաքական շահերից։ Միայն այսպես մենք կկարողանանք պահպանել մեր մոլորակը ապագա սերունդների համար և կանխել նոր բնապահպանական աղետները:
Եզրափակելով նշենք, որ այս քարտեզը՝ ոչ թե պարզապես փաստաթուղթ է, այլ գործողությունների կոչ։ Այն խորհրդանշում է՝ գլոբալ համագործակցության և մեր շրջակա միջավայրը պահպանելու համար հավաքական պատասխանատվության անհրաժեշտությունը:

В современном мире, где проблемы экологии и сохранения окружающей среды становятся все более актуальными, любая информация о возможных экологических нарушениях приобретает огромную значимость. В этом контексте особое внимание привлекла новая карта, разоблачающая нелегальную горнодобывающую деятельность Армении. Подготовленная коалицией «Environmental Protection First» (EPF) в сотрудничестве с Общественным объединением «Картографы Азербайджана», карта получила название «Минерально-сырьевые ресурсы Республики Армения» и была представлена общественности на мероприятии в Бакинском бизнес-центре.
Эта карта уникальна не только по своему содержанию, но и по качеству подготовки. Разработанная на трех языках — азербайджанском, английском и армянском — она предоставляет исчерпывающую информацию о минеральных ресурсах и местах их добычи на территории Армении. Автор карты Мугабиль Байрамов является высококвалифицированным инженером-картографом с более чем 43-летним опытом работы. Байрамов известен своими предыдущими работами, такими как «Национальный атлас Азербайджанской Республики» и «Карта Кавказского края — Тифлис, 1847 год».
Основная цель карты — разоблачение негативных экологических последствий горнодобывающей деятельности Армении. Согласно представленным данным, Армения целенаправленно размещала предприятия горнодобывающей промышленности, наносящие наибольший ущерб окружающей среде, вблизи границ с Азербайджаном, особенно в районе Западного Зангезура. Эти предприятия, расположенные вблизи трансграничных рек, таких как Кура и Араз, загрязняют водные ресурсы и наносят ущерб экологии не только Армении, но и соседних стран, в первую очередь Азербайджана.
Здесь необходимо отметить, что река Охчучай постоянно подвергается загрязнению на территории Армении, в частности, в нее сбрасываются отходы горнодобывающей промышленности Гафана и Гаджарана. А если учесть, что Охчучай впадает в Араз, то ее загрязнение также напрямую влияет на качество водных ресурсов Араза, которая является самым крупным правым притоком Куры, а также трансграничной с Арменией рекой и играет большую роль в орошении посевных площадей в Азербайджане. Но из-за ухудшения качества воды ее использование для хозяйственных и сельскохозяйственных нужд может привести к негативным последствиям.
Выступая на презентации карты, председатель Общественного объединения «Картографы Азербайджана» Мугабиль Байрамов подчеркнул, что деятельность данных предприятий особо опасна для экологии Азербайджана. Байрамов отметил, что Армения обязана по Конвенции Эспо получать разрешение у Азербайджана на проведение горнодобывающих работ в трансграничной зоне, однако эти обязательства систематически игнорируются. Напомним, что Конвенция об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте, подписанная в городе Эспо (Финляндия) в 1991 году, — это международное соглашение, обязывающее государства проводить оценку воздействия на окружающую среду коммерческих проектов, когда такие проекты могут повлиять на окружающую среду другого государства.
Соучредитель коалиции EPF, председатель Фонда поддержки предпринимательства и развития рыночной экономики Сабит Багиров, в свою очередь, выразил обеспокоенность тем, что армянское правительство и иностранные компании скрывают документы по оценке воздействия на окружающую среду. «Мы требуем раскрытия этих документов. Достаточно взглянуть на карту, чтобы понять масштаб проблемы», — заявил Багиров.
Доктор геолого-минералогических наук Талят Кенгерли высоко оценил карту, назвав её «важной базой данных». Советник по геологическим вопросам компании «AzerGold» Шахбаддин Мусаев также отметил, что вредные химические вещества, сбрасываемые предприятиями Армении, через трансграничные реки попадают в Каспийское море, усугубляя экологические последствия.
Амин Мамедов, председатель Общественного совета при Министерстве экологии и природных ресурсов, заявил, что Армения должна открыть свои предприятия для экологического мониторинга. «Мы требуем экологической справедливости для региона Южного Кавказа. Армения должна немедленно прекратить деятельность, наносящую ущерб окружающей среде», — подчеркнул он.
Напомним, что на состоявшемся 11 июля прошлого года под председательством президента Ильхама Алиева совещании, посвященном итогам социально-экономического развития за шесть месяцев 2023 года, глава государства сказал: «Карабах и Восточный Зангезур были очень близки к тому, чтобы стать зоной экологической катастрофы, потому что Армения нанесла большой урон нашей природе как в результате деятельности действующих там предприятий, так и в результате безжалостной эксплуатации наших природных богатств на оккупированных в то время землях — в Карабахе и Восточном Зангезуре... Сейчас в обязательном порядке необходимо учитывать трансграничные угрозы. И здесь позиция Азербайджана по-прежнему основывается на международном опыте, на международных конвенциях, в том числе на Конвенции Эспо, которую каждый может открыть и посмотреть в Интернете. Там указано, что создание вблизи границ стран предприятий, которые могут считаться источником загрязнения трансграничных рек и экологической опасности, обязательно должно быть согласовано с соседними странами, и мы требуем этого от Армении. Сегодня азербайджанская общественность, неправительственные организации уже обратились по этому вопросу к официальным органам Армении. К этому обращению также присоединились международные эксперты и представители неправительственных организаций, действующих в сфере экологии. Поэтому я считаю, что правительство Азербайджана также не должно оставаться здесь в стороне».
Азербайджанская общественность и НПО уже обратились к официальным органам Армении с требованием прекратить экологически вредную деятельность. Международные эксперты и представители НПО, работающие в области экологии, также присоединились к этому обращению.
Представленная карта стала важным шагом в разоблачении экологических нарушений со стороны Армении. Она ясно показывает, что Армения сознательно размещала экологически опасные предприятия вблизи границ с Азербайджаном, нанося вред окружающей среде и здоровью людей. Азербайджанская общественность и международное сообщество требуют от Армении прекратить эту практику и соблюдать международные экологические стандарты. Важно, чтобы международное сообщество, включая экологические организации и правозащитные группы, активно вмешалось в этот вопрос. Армения должна осознать свою ответственность за нанесенный ущерб и предпринять все необходимые меры для его устранения. Международные институты должны оказать давление на Армению, требуя прозрачности и соблюдения международных норм в области охраны окружающей среды.
Кроме того, необходимы конкретные шаги для предотвращения повторения подобных ситуаций в будущем. Армения должна провести тщательный аудит своих горнодобывающих предприятий и разработать план по снижению их негативного воздействия на окружающую среду. Этот процесс должен быть прозрачным и подконтрольным международным организациям. Азербайджан, в свою очередь, должен продолжать привлекать внимание мирового сообщества к этой проблеме, используя все доступные дипломатические и юридические средства. Важно, чтобы экологические преступления не оставались без ответа, а природа и здоровье людей были защищены. Необходимо также разработать механизмы компенсации за нанесенный экологический ущерб, которые включали бы восстановление природных ресурсов и помощь пострадавшим от экологических последствий. Экологическая справедливость должна стать приоритетом для всех государств, независимо от их политических интересов. Только так мы сможем сохранить нашу планету для будущих поколений и предотвратить новые экологические катастрофы.
В заключение отметим, что данная карта — это не просто документ, а призыв к действию. Она символизирует необходимость глобального сотрудничества и коллективной ответственности за сохранение нашей окружающей среды.