Ադրբեջանը շարունակում է հետհաշվարկը՝ մինչև COP29-ը
Euronews հեռուստաալիքի կայքը հրապարակել է COP29-ին նվիրված հոդված և տեսանյութ, որտեղ լրագրողը Ադրբեջանի նախագահի հետ զրուցում է՝ կլիմայական խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ գործողությունների մասին։
«Ադրբեջանը շարունակում է հետհաշվարկը մինչև COP29-ը։ Մենք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ զրուցում ենք՝ հյուրընկալող երկրի հավակնությունների և կլիմայական խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ գործողությունների մասին։ Ելույթ ունենալով Պետերբերգի կլիմայական երկխոսության ժամանակ՝ նա քննարկել է ԵՄ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությունը, ինչպես նաև COP-ի անցկացման նշանակությունը հանածո վառելիք արտադրող երկրում: Նա նավթ արդյունահանող երկրներին կոչ է արել ավելի շատ վճարել այդ խնդիրը լուծելու համար։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նավթ արդյունահանող երկրներին կոչ է արել ավելի շատ վճարել, որպեսզի օգնել լուծել կլիմայական գլոբալ խնդիրները։ Ելույթ ունենալով Պետերբերգի վեցերորդ կլիմայական երկխոսության ժամանակ՝ նա ասել է. «Համերաշխությունը՝ ֆինանսավորման անբաժանելի մասն է և ճանապարհ դեպի հաջողություն»: Նա հավելել է, որ «բոլոր երկրները, ելնելով իրենց ֆինանսական հնարավորություններից և օրակարգից, պետք է իրենց ներդրումն ունենան»։
Ադրբեջանը պատրաստվում է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության COP 29 համաժողովի անցկացմանը, որը այս տարվա նոյեմբերին կկայանա Բաքվում։ Նախագահ Ալիևը պատմել է այս իրադարձության հետ կապված երկրի հավակնությունների մասին։ «Մենք ուզում ենք հարմարավետ մթնոլորտ ստեղծել բոլոր մասնակիցների համար։ Մենք Չմիավորման շարժման մեջ կամուրջներ անցկացնելու մեծ փորձ ունենք»: Նա նաև ընդգծել է անդրսահմանային համագործակցության կարևորությունը. «Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Եվրամիության երկրների հետ։ Մենք ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիր ենք ստորագրել»։
Անցյալ տարի ԱՄԷ-ում կայացած COP28 համաժողովի օրակարգում գերակշռում էին հանածո վառելիքի արդյունահանումը և օգտագործման հարցերը: Նախագահ Ալիևը դրական առաջխաղացում է համարում այն փաստը, որ COP-ը ղեկավարում են հանածո վառելիք արտադրող երկրները և հուսով է, որ դա կօգնի անցումային փուլին: «Մեզ մի դատեք նրանով, ինչ մենք ունենք։ Այլ դատեք նրանով, թե ինչպես ենք մենք վերաբերվում մեր ունեցածի հետ, մեր ծրագրերով»,- հավելել է նա: «Մենք COP-ի նախաշեմին համերաշխության փաթեթ ստեղծելու նպատակով արդեն աշխատում ենք նավթ արդյունահանող շատ երկրների հետ»:
Միջազգային համագործակցությունը նույնպես կամրապնդվի Եռյակի կողմից՝ ԱՄԷ-ի (COP28), Ադրբեջանի (COP29) և Բրազիլիայի (COP30) նախագահությամբ գործընկերությամբ՝ համագործակցությունն ամրապնդելու և հավակնությունները խթանելու համար»:

Азербайджан продолжает обратный отсчет до COP29
На сайте телеканала Euronews опубликованы статья и видеосюжет, посвященные COP29 где журналист беседует с президентом Азербайджана о действиях, необходимых для решения климатической проблемы:
«Азербайджан продолжает обратный отсчет до COP29. Мы беседуем с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым об амбициях принимающей страны и о действиях, необходимых для решения климатической проблемы. Выступая на Петерсбергском климатическом диалоге, он обсудил стратегическое партнерство с ЕС, а также значение проведения COP в стране-производителе ископаемого топлива. Он призвал нефтедобывающие страны платить больше, чтобы решить эту проблему.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал нефтедобывающие страны платить больше, чтобы помочь решить глобальные климатические проблемы. Выступая на шестом Петерсбергском климатическом диалоге, он сказал: «Солидарность — неотъемлемая часть финансирования и дороги к успеху». Он добавил, что «все страны, исходя из своих финансовых возможностей и повестки дня, должны внести свой вклад».
Азербайджан готовится к проведению Конференции ООН по вопросам изменения климата COP 29, которая состоится в Баку в ноябре этого года. Президент Алиев рассказал об амбициях страны в связи с этим событием. «Мы хотим создать комфортную атмосферу для всех участников. У нас большой опыт наведения мостов в Движении неприсоединения». Он также подчеркнул важность трансграничного сотрудничества: «Мы активно сотрудничаем со странами Европейского Союза. Мы подписали декларацию о стратегическом партнерстве».
На прошлогодней конференции COP28 в ОАЭ вопросы добычи и использования ископаемого топлива доминировали в повестке дня. Президент Алиев считает позитивным сдвигом тот факт, что во главе COP стоят страны, производящие ископаемое топливо, и надеется, что это поможет переходу. «Не судите о нас по тому, что у нас есть. А судите по тому, как мы обращаемся с тем, что у нас есть, по нашим планам», – добавил он. «Мы уже работаем со многими нефтедобывающими странами в целях создания пакета солидарности в преддверии COP».
Международное сотрудничество также будет укреплено Тройкой — партнерством с председательством ОАЭ (COP28), Азербайджана (COP29) и Бразилии (COP30) для укрепления сотрудничества и стимулирования амбиций».