Նիկոլ Փաշինյանը՝ որպես հայկական սահմանագծման հայելի
«Սա ո՞վ է, մայրիկ»: — պստիկը հարցնում է իր մայրիկին՝ նայելով Երևանի կենտրոնում բարձրացող՝ մտախոհ հայացքով հեռու նայող մորուքավոր տղամարդու հուշարձանին: «Սա, բալիկս, Նիկոլ Փաշինյանն է։ Շատ տարիներ առաջ նա պայմանավորվեց մեր հարեւանների հետ և կանխեց նոր պատերազմը»։ 2150 թվականն էր...
Ես արդեն գրել եմ Նիկոլի մասին։ Եվ նույնիսկ մեկից ավել անգամ: Պարզաբանել եմ, որ ես որպես նրա փաստաբան, առավել եւս՝ երկրպագու գրանցվել չեմ պատրաստվում: Չեմ կասկածում, որ եթե Նիկոլը հնարավորություն ունենար ատամներ ցույց տալ Բաքվին՝ մեր առաջ ուրիշ Փաշինյան կկանգներ։ Ինչպեսին նրան տեսել ենք Ջըդըր Դյուզի վրա՝ «արցախը՝ Հայաստան է, և վերջակետ» տխրահռչակ արտահայտության օրը։ Անբարտավան, անդրդվելի և «իմ համար ամեն ինչ միևնույն է»:
Բայց մենք գիտենք, որ պատմությունը ստորադասական եղանակներ չի հանդուրժում։ Գիտենք նաև այն ամենի մասին, ինչ տեղի է ունեցել դրանից հետո։ Չկա «արցախ», ինչպես եթե չլիներ տարօրինակ սարսափելի արյունալի արկածախնդրությունը։ Գիտենք Հայաստանի ճակատագրի հետ կապված բազմաթիվ բազմակետերի ու հարցականների մասին։ Հարևան երկիրը ամբողջությամբ գիտակցում է «ինչ ցանես, այն էլ կհնձես» բանաձևի դառը անխուսափելիությունը։ Եվ կետադրության ու առոգանության այս խելագարության մեջ դես ու դեն է ընկնում մեր ժամանակի ամենաբևեռային (չշփոթել «հանրաճանաչի» հետ) քաղաքական գործիչներից մեկը՝ Հայաստանի վարչապետը։ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության եկավ ժողովրդական աննախադեպ աջակցության ալիքով՝ համախմբելով հայ հասարակությանը։ Դա 2018 թվականի մայիսին էր։ Այսօրվա Փաշինյանը՝ Հայաստանի բաժնեհատման, նույնիսկ ներքին խզման խորհրդանիշն է։
Սահմանագծումը տեղի է ունենում առաջին հերթին ոչ թե Ադրբեջանի հետ սահմանին, այն տեղի է ունենում, ինչպես իրենք են իրենց անվանում՝ «հայության» ներսում: Հայաստանը ինքն է իրեն անկյուն քշել, ավելի ճիշտ հրել է սարսափելի հորձանուտի մեջ։ Զգացմունքների պալիտրան կայուն հակասական է՝ ատելությունից մինչև պաշտամունքին, սպանելու պատրաստակամությունից մինչև նույն անձին սրբերի աստիճանի բարձրացմանը հասնելու վճռականությանը: Նիկոլին։
Մենք այնքան էլ ուշադիր չենք հետևում նրա հայտարարություններին, թեև որոշ մասը նման են հոգու ճիչին։ Միգուցե, ընդամենը նման են, և սա նուրբ խաղ է, բայց Փաշինյանը ենթարկվում է նզովքի՝ բառի ուղիղ և փոխաբերական իմաստով։ Նա մեղադրված է բոլոր մահկանացու և անմահ մեղքերի մեջ, նրա անունը դարձել է դավաճանության և ուխտադըրժության հոմանիշ: Հայոյում են և՛ նրան, և՛ նրա ընտանիքին: Նա և նրա համախոհները ոտնձգություն են արել անձեռնմխելիի վրա, բացել են տաբու սենյակի կողպեքները, որտեղ ոչ ոք երբեք չէր մտել։ Վիճարկվում է եկեղեցու աքսիոմային հավերժական ճշտությունը, կասկածներ են հայտնվում «ցեղասպանության» մասին պատմությունների անսխալականության մեջ։ Պարզամիտ է, որ որոշ հայերի համար սա բավական է, որպեսզի բացականչել. «Նրան ցցի հանել»։ Բայց նրանք էլ, ում համար Նիկոլը՝ միակ հույսն է, փարոսն ու փրկիչը՝ նույնպես հայեր են։ Եվ նրանք ոչ թե հազարավոր, այլ հարյուր հազարավոր են։
Քննարկելով ազգի հույզերը՝ դժվար է հաշվի առնել բոլոր գույներն ու երանգները։ Բայց եթե հիմք ընդունենք չոր մնացորդը, ապա գործ ունենք, առաջին հերթին, հասարակության ագրեսիվ ու ռազմատենչ, ռեւանշ տենչող մասի հետ։ Նրանց բացատրելու փորձերը, որ մի շարք պատճառներով ռևանշը անհնար է՝ անիմաստ են։ Միակ բանը, որ այդ մարդիկ ( ԱՀԱԿ-ների (Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտե) և որոշ եվրոպացի «բարի կամեցողների» կողմից ակտիվորեն աջակցվող) կարող են ընդունել որպես խաղաղությանը ստիպելու փաստարկ՝ դա Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ են Երևանի փողոցներում։ Ես նկատի չունեմ, որ դա մեզ պետք է, այլ այն իմաստով, որ նրանք այլ կերպ չեն հասկանում։ Թեև չեմ բացառում, որ նույնիսկ այս դեպքում էլ հասարակության այս հատվածը հավերժական ճիչով, վախկոտների ու սրիկաների՝ «մեզ դավաճանել են» ճիչով կշտապեն բողոքել արդեն ինչ-որ տեղ Եվրոպայում կամ Հյուսիսային Ամերիկայում։ Չնայած կասկածում եմ, որ այդ նույն Լյուքսեմբուրգը իր գիրկը կբացի մոլեգնող ամբոխի առաջ։ «Լյուքսերի» քանակը սահմանափակ է։
Կան այդ խմբի լրիվ հակոտնյաներ նրանցից, ովքեր ռեւանշիստներին ատում են գրեթե այնպես, ինչպես ատում են մեզ ձեզ (թուրքերի) հետ միասին: Այս խումբը հատկապես «մոլեգիններին» է մեղադրում հայ ժողովրդի դժբախտությունների մեջ՝ դրանով իսկ մերժելով «սուրբ պոստուլատը»՝ այն ամեն վատ բաների մեջ, ինչ տեղի են ունենում հայերի հետ՝ մեղավոր են միայն թուրքերն ու ադրբեջանցիները։ Նրանց համար Սերժիկի ու Ռոբիկի կողմից թալանված ու ծնկի բերված երկրի իրենց ապրած իրականությունն ավելի վատ է, քան մարդկային գլխով ֆուտբոլ խաղացող թուրքերի մասին հեքիաթների ուրվական ցավը։ Նրանք չեն ցանկանում գնալ իրենց երեխաների շիրիմներին՝ մանավանդ հեռվից հիանալ ադրբեջանական շրջանների տեսարաններով, որոնց համար հայկական տարօրինակ անուններ էին հորինվել։ Եվ այնպես նաև չեն ուզում իրենք բնակեցնելն Եռաբլուրը։ Իսկ կա նաև հայերի լուռ մեծամասնություն։ Այն ուղղակի հոգնել է անպտուղ ատելությունից, որի պատրանքային պտուղները 2020 թվականին արմատախիլ արեց Ադրբեջանը և թողեց փտելու մոռացության եզրին։ 2023 թվականին արցախության քիմերայի համառող մնացորդներին հասցված հարվածը ավելացրեց էքստրա անզգայացում, այս խմբին սահուն քնի մեջ սուզելով՝ «արցախը վերադարձնելու» մտադրություն ունեցող առանց սրերի երազողների աղաղակներին զուգահեռ։ Ինչպե՞ս: Ինչ հարց է, վերադարձնել, և վերջ: Ի՞նչ։ Ի՞նչ է նշանակում անհնար է։ Եթե այդպիսի հարցեր ես տալիս, դու հայի թշնամին ես!! Դու հայ չես։ Դու Փաշինյան ես։ Բայց որքան էլ ավետաբերները ոռնան ու ոռնան՝ ժողովուրդը լռում է։
Նիկոլի մասին մենք ինչ-որ մոռացանք։ Վերջին տեսանյութերից մեկում Երևանում մի տիկին թեթև հարվածելով թե՛ անկյունից, թե՛ կենտրոնից, նրան անվանել է Էլչիբեյի ապօրինի որդի։ Սա ինձ հիշեցրեց լեյտենանտ Շմիդտի երեխաների հետ կապված պատմությունը։ Չգիտեմ, թե ինչպիսի կողմով են հայերը իրենց վարչապետին կապել Ադրբեջանի նախկին նախագահներից մեկի հետ, բայց Նիկոլին չես նախանձի։ Հայաստանը հորձանուտում է, և Նիկոլը՝ հենց այն զառիթափ է, որ շրջում է այս հորձանուտը։ Եվ պտտվում է դրա մեջ:
Ինքնաթիռի պտույտէջքի մեջ ընկած օդաչուի պես՝ Նիկոլը քաշում է ղեկը իր վրա՝ փորձելով Հայաստանը դուրս բերել մահաբեր սուզվելուց՝ միաժամանակ չբխվելով հարևան սարերին։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները նման են ականապատ դաշտում առավոտյան վազքին։ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները իրենց մեջ կրում են 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի անպատիժ լկտիության բեռը, երբ ինքնագոհ գեղջուկները, ուղղելով ակնոցները և այնքան էլ չթաքցնելով իրենց ծաղրական ժպիտները, մերժում էին Բաքվի կողմից փոխընդունելի լուծում գտնելու ցանկացած փորձ։ Հենց այդ եկեղեցու կողմից հավերժական չարի խորհրդանիշի վերածված Թուրքիան ոչինչ չի մոռացել, նույնիսկ եթե ամեն կերպ աջակցում է խաղաղության գործընթացին։ Իրանը, ինչպես միշտ, երկու ծայրով փայտ է։ Նիկոլը պայքարում է նաև հավերժական թշնամության զոհասեղանին հայի թարմ արյան ծարավով մոլեգնած սփյուռքի դեմ։ «Արցախյան» օպերետի մենակատարները, փորձելով վերակենդանանալ, ձգտում են ցատկել պատկերասրահի լուսանկարի մեջ։ Դժվար է։
Բայց Հայաստանի վարչապետը տեսնում ու լսում է Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները և հասկանում, որ փրկության դուռը դեռևս բաց է։ Որ դեռ կարելի է իր երկիրը դուրս բերել «ատում ենք, որովհետև չենք սիրում, բոլորս կմեռնենք, բայց բոլորին կսպանենք» փակ ցիկլից և փորձել կառուցել նորմալ ապագա, որի հիմքը չի հանդիսանում Ագրթդաղի տեսարաններին «Արարատ...» կրքոտ շշուկով համառորեն ձեռնաշարժություն անող ալեհեր երազողների պատանեկան թաց երազները։
Ես շատ եմ ուզում հավատալ, որ Փաշինյանը ուժ ու իմաստություն կունենա անցնել իր ճանապարհը։ Եթե այդպես է, ապա նա իր ժողովրդի պատմության մեջ կմտնի որպես այն մարդը, ով սկսել է՝ հայերին ապաքինելու և հարևանների հետ նրանց նորմալ երկխոսության գործընթացը։ Եվ այդ ժամանակ մոր և որդու «Երևան 2150» երկխոսության մասին ֆանտազիաները կստացվեն միանգամայն իրատեսական... Գլխավորն այն է, որ ինքը՝ Նիկոլը, հաստատակամորեն իմանա, թե նա ով է ուզում դառնալ իր ժողովրդի համար։
Հյուր սյունակագիրների կողմից իրենց հեղինակային հոդվածներում արտահայտված տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորոշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա տեսակետները:

АНАЛИТИКА  23 Мая 2024 - 17:35
«Кто это, мама?» — спросил карапуз у матери, глядя на возвышающийся в центре Еревана памятник бородатому человеку, задумчиво всматривающемуся вдаль. «Это, сынок, Никол Пашинян. Много лет назад он договорился с нашими соседями и предотвратил новую войну». Шел 2150 год…
Я уже писал о Николе. И даже не раз. Пояснял, что в адвокаты и тем более в фанаты к нему не записывался и не собираюсь. Не сомневаюсь, что, если бы у Никола имелась возможность показать Баку зубы, нам предстал бы другой Пашинян. Каким его видели на Джыдыр Дюзю в день печально знаменитой фразы «арцах — это Армения, и точка». Надменный, непреклонный и «мне-всё-по-барабану».
Но мы знаем, что история не терпит сослагательных наклонений. Знаем и обо всем, что произошло с тех пор. Нет «арцаха», как если бы и не было странно-страшной кровавой авантюры. Знаем про многочисленные многоточия и вопросительные знаки касательно судьбы Армении. Соседняя страна в полной мере осознает горькую неизбежность формулы «что посеешь, то и пожнешь». И в этом безумии пунктуаций и интонаций мечется один из наиболее полярных (не путать с «популярных») политиков современности — премьер-министр Армении. Никол Пашинян пришел во власть на волне беспрецедентной поддержки народа, объединив армянское общество. То было в мае 2018. Сегодняшний Пашинян — символ размежевания, даже внутреннего разрыва Армении.
Демаркация происходит в первую очередь не на границе с Азербайджаном, она идет внутри «армянства», как они сами себя именуют. Армения загнала себя в угол, вернее, столкнула в ужасающий водоворот. Палитра эмоций стабильно контрастна — от ненависти до обожания, от готовности убивать до решимости добиваться возведения в сан святых одного и того же человека. Никола.
Мы не слишком следим за его заявлениями, хотя некоторые похожи на крик души. Может, всего лишь похожи, и это тонкая игра, но Пашинян предан анафеме в прямом и переносном смысле слова. Он обвинен во всех смертных и бессмертных грехах, его имя стало синонимом предательства и отступничества. Поносят и его самого, и его семью. Он и его соратники посягнули на неприкасаемое, отворили замки в табу-комнату, в которую никто и никогда не входил. Оспаривается аксиомочная вечная правота церкви, высказываются сомнения о непогрешимости рассказов о «геноциде». Немудрено, что для некоторых армян этого достаточно, чтобы вскричать: «На кол его». Но и те, для кого Никол — единственная надежда, маяк и спаситель, тоже армяне. И их не тысячи, а сотни тысяч.
Рассуждая об эмоциях нации, сложно учесть все цвета и оттенки. Но если взять за основу сухой остаток, мы имеем дело, во-первых, с агрессивно-воинственной частью общества, жаждущей реванша. Попытки объяснить им, что реванш невозможен по целому ряду причин, бессмысленны. Единственное, что могут принять в качестве аргумента принуждения к миру эти люди (активно поддерживаемые АНКАМИ и некоторыми европейскими «доброхотами»), это отряды азербайджанского спецназа на улицах Еревана. Я не в смысле, что нам это надо, а в смысле, что по-другому не поймут. Хотя не исключаю, что даже в этом случае эта часть общества с вечным криком, кличем трусов и подлецов «нас предали!» ломанется протестовать уже где-то в Европе или Северной Америке. Хотя сомневаюсь, что тот же Люксембург распахнет объятия беснующейся толпе. Количество «люксов» ограничено, им самим не хватает.
Есть полные антиподы этой группе из тех, кто ненавидит реваншистов почти так же, как те ненавидят нас с вами (тюрков). Эта группа винит именно «бесноватых» в бедах армянского народа, тем самым отвергая «святой постулат» — во всем плохом, что происходит с армянами, виноваты только турки и азербайджанцы! Для них пережитая ими быль разграбленной и поставленной на колени Сержиком и Робиком страны страшнее абстрактной фантомной боли от сказок об играющих футбол человеческими головами турках. Они не желают ходить на могилы своих детей за право любоваться, тем более очень издали, видами азербайджанских районов, которым были придуманы странные армянские названия. И так же не хотят сами заселять «Ераблур». А есть еще и молчаливое большинство армян. Оно просто устало от бесплодной ненависти, призрачные плоды которой в 2020 году были выкорчеваны Азербайджаном и оставлены гнить на обочине забвения. Удар по артачившимся (или АРАтачившимся) остаткам химеры арцахства в 2023 добавил экстра анестезии, ввергнув эту группу в ровный сон параллельного отношения к воплям мечтателей без мечей, вознамерившихся «вернуть арцах». Как? Что за вопрос, вернуть, и всё! Что? Что значит невозможно?! Если задаешь такие вопросы, ты враг армянства!! Ты не армянин! Ты Пашинян! Но как бы не завывали-зазывали глашатаи, народ молчит.
О Николе мы как-то подзабыли. В одном из недавних видеорепортажей слегка пристукнутая и с угла, и с центра дама в Ереване именовала его внебрачным сыном Эльчибея. Мне это напомнило историю с детьми лейтенанта Шмидта. Не знаю, каким боком армяне привязали своего премьера к одному из бывших президентов Азербайджана, но Николу не позавидуешь. Армения в водовороте, и Никол — та самая стремнина, которая этот водоворот вращает. И крутится в нем.
Подобно пилоту сорвавшегося в штопор самолета, Никол рвет штурвал на себя в попытке вывести Армению из убийственного пике, при этом не врезавшись в соседние горы. Отношения с Россией похожи на утреннюю пробежку по минному полю. Переговоры с Азербайджаном несут на себе бремя безнаказанной наглости Армении в течение 30 лет, когда самодовольные мужички, поправляя очки и не слишком скрывая насмешливые ухмылки, отвергали любые попытки Баку найти взаимоприемлемое решение. Превращенная той самой церковью в символ вечного зла Турция ничего не забыла, пусть и всячески поддерживает мирный процесс. Иран, как всегда, это палка о двух концах. Никол борется еще и с не в меру прыткой диаспорой, жаждущей свежей армянской крови на алтарь вечной вражды. Пытающиеся воскреснуть солисты «арцахской» оперетки норовят сигануть в партер с галерки. Тяжко!
Но армянский премьер видит и слышит заявления главы Азербайджана и понимает, что спасительная дверь все еще открыта. Что еще можно вывести свою страну из замкнутого цикла «ненавидим, потому что не любим, все умрем, но всех убьем!!!» и попытаться строить нормальное будущее, фундаментом которого не являются юношеские поллюции поседевших мечтателей, упорно мастурбирующих на виды Агрыдага со страстным шепотом «Арарарарат…».
Я очень хочу верить, что Пашиняну хватит сил и мудрости пройти свой путь. Если так, то он войдет в историю своего народа как человек, начавший процесс излечения армян и нормального диалога с соседями. И тогда фантазии на тему диалога мамы с сыном «Ереван 2150 года» окажутся вполне реалистичными... Главное, чтобы сам Никол твердо знал, кем он хочет стать для своего народа.