Հայոց պատմության X ժամը
Նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ազգային ժողովում կառավարության ժամի հերթական նիստ է անցկացրել, որի ընթացքում մի շարք ուշագրավ ու կարևոր հայտարարություններ է արել։
Այնուամենայնիվ, չի անցել առանց բառերի ու թվերի աճպարարությամբ և նույնիսկ նոր բառերի հորինմամբ: Հաջորդ հատվածը ընկալելու համար դժվար է հենց նրանում նմանատիպ հատվածների առատության պատճառով, սակայն Փաշինյանի քաղաքականությունը հասկանալու համար այն կարդալ, այնուամենայնիվ խորհուրդ է տրվում։ «Մենք ասում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ 29743 քառ. կմ. է։ Եվ սա իրական Հայաստանի հայեցակարգն է։ Մարդիկ, ովքեր չեն պատասխանում այս հարցին՝ հանդիսանում են պատմական Հայաստանի հայեցակարգ կրողներ։ Բայց մենք պետք է մեզ համար հստակ պատկերացնենք այս հայեցակարգի տրամաբանությունը, քանի որ երբ որևէ մեկը ասում է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը 29743 քառակուսի կիլոմետր չէ, նրանք, իրենց կարծիքով, ճանապարհ են բացում նրա համար, որպեսզի հնարավոր լիներ ասել, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը, ասենք՝ 300 հազար քառակուսի կիլոմետր է։ Բայց նրանք չեն հասկանում, իսկ եթե հասկանում են, ապա ավելի վատ, որ դրանով նույն ճանապարհն են բացում մյուսների համար, ովքեր կարող են ասել, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը 23 քառ. կմ. է, ոչ թե հազար, այլ հենց 23։ Եվ այն, ինչ նրանք ուզում են անել... Այստեղ վեճը կոնկրետ քառակուսի կիլոմետրերի մասին չէ, այստեղ վեճը այն մասին է, թե ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունի, թե ոչ։ Նման ճանապարհով շարժվելով, ընկնում ես «անպետության» դաշտ, և մարդիկ, ովքեր հայտարարում են, ոդ նրանք «անակնկալների շարժում» են, այս «անակնկալների շարժումը» ուղիղ տանում է դեպի «անպետության», «անանկախության», «անինքնիշխանության» և «անքաղաքացիների»:
Եթե կարտոֆիլի պես կլպել Փաշինյանի լեզվական շերտերի ամբողջ համազգեստը, ապա կարելի է հասկանալ՝ նա շարունակում է պնդել այն միտքը, որ առանց սահմանների սահմանազատման՝ Հայաստանը որպես ինքնիշխան պետություն պարզապես գոյություն չունի։ Այո, շատ պետությունների միջև դեռևս չկա սահմանազատում, բայց նրանք իրենց հետևում չունեն օկուպացիայի հետ կապված չպարզաբանված հարաբերությունների «շլեյֆ»: Փաշինյանը տողերի արանքում ճիշտ է մատնանշում այն մասին, որ հենց Հայաստանն է Ադրբեջանի տարածքի մի մասը մինչև վերջերս օկուպացված պահելու ուժով՝ ինքն է ստեղծել իրեն սիմետրիկ պատասխանի բարենպաստ նախադեպը։
Փաշինյանը շարունակել է. «Նրանք ուզում են, որ Երևանի կենտրոնում գտնվող սրճարանում նստած Հայաստանի Հանրապետության մարդիկ երազեն Կարսի մասին և այդպիսով կորցնեն Երևանը։ Նրանք ուզում են, որ իրական Կապանում նստած մարդիկ երազեն Զանգելանի կամ, ինչպես իրենք են ասում, Սանասարի մասին, և այդպիսով կորցնեն իրական Հայաստանն ու իրական Կապանը։ Սրանում է «իրական Հայաստան» և «պատմական Հայաստան» հասկացությունների տարբերությունը։ Եվ այստեղ ընտրությունը շատ հասարակ է, այո, մեր ընտրությունը իրական Հայաստանի և պատմականի միջև է, այն տարբերությամբ, որ իրական Հայաստանը՝ դա ապագայի մասին է։ Մենք իրական Հայաստանի սահմանները գիտենք մինչև միլիմետրի ճշտությամբ և ապահովում ենք նրա անվտանգությունը, ոչ թե առավոտից երեկո ինչ-որ մեկի ոտքերին ընկնելով, խնդրելով, որ գան մեզ պաշտպանեն, այլ կանգնելով մեր օրինական դիրքերում»։
Այստեղ, բացի «իրական Հայաստանը պատմականի փոխարեն» արդեն հայտնի բանաձևից, թվում է, թե առաջին անգամ հնչել է՝ իրենց երկրի ինքնիշխանությունը՝ երևակայական հովանավորների միջամտությունից պաշտպանելու ձայնը։ Փաշինյանը առաջին անգամ է հնչեցրել այն միտքը, որ իր ճակատագիրը արտաքին ուժերի շահերի հետ կապելու ավանդույթին պետք է վերջ տրվի։
Սա ասելով, Փաշինյանը ավելի հեռու գնաց՝ չվարանելով մատնացույց անել հայ հասարակության ներսում հինգերորդ շարասյոանը, այն է՝ հայկական եկեղեցուն։ «Նրանք, ովքեր ուզում են մեզ դուրս բերել մեր օրինական սահմաններից, դա անում են նրա համար, որպեսզի մեզ դարձնեն օրինական թիրախ ուրիշների համար: Ինչի՞ համար։ Որպեսզի հայտնվեն երկրներ, որոնք կասեն. այ տեսեք, Հայաստանը չի կարող լինել անկախ երկիր՝ ապրեք, լափեք, նույնիսկ մոմ վառեք, իսկ մնացածը մենք կորոշենք ձեր փոխարեն։ Կան նաև կառավարման այլ համակարգեր, ձեր ինչի՞ն է պետք կառավարությունը, ձեր ինչի՞ն է պետք տեղական ինքնակառավարումը, ձեր ինչի՞ն է պետք խորհրդարանը, երբ կան թեմեր: Ձեր ինչի՞ն է պետք 10 մարզեր: Դուք կունենաք 10 թեմ: Վերջիվերջո ,հայ ժողովուրդը ուներ ուրիշների կողմից պարտադրված այս փորձը, երբ գնում և օծվում էին Կեսարիայում, վերադարնում էին Հայաստան և դարնում ազդեցության գործակալներ։ Պապ թագավորը կարողացել է նրանց ֆիզիկապես քարշ տալ Հայաստան, բայց ազդեցության գործակալների հարցը այդ օրվանից մինչ օրս այդպես էլ չի լուծվել։ Բայց ես վստահ եմ, որ սա էլ 2-3 ամսվա ընթացքում կլուծվի։ Եվ այն հարցը, որը հիմա լուծվում է Հայաստանում, դա 6 կամ 30 տարվա հարց չէ, դա հազարամյա հարց է»։
Մենք հիմա վարչապետի հետ չենք մտնելու՝ հնության դեպքերի ճշտության առնչությամբ գիտական բանավեճի մեջ, այլ կկենտրոնանանք ասվածի էության վրա։ Իսկ էությունը նրանում է, որ Փաշինյանը հայկական եկեղեցուն բացահայտ մեղադրել է ի շահ երրորդ ուժերի՝ հայության հազարամյա դավաճանության մեջ։ Էջմիածնի վրա գրոհը ամրապնդվել էր նաև եկեղեցու կողմից իր հարկվող եկամուտները թաքցնելու կասկածի հնչեցմամբ: «Մենք ասացինք, որ չենք ուզում ստվերային տեղ թողնել ընդհանուր դրամական շրջանառության մեջ։ Մենք հասկանում ենք, որ հայկական եկեղեցին ունի իր առանձնահատկությունները, և մենք պաշտոնապես առաջարկել ենք հարկային համակարգ մտցնել և հավաքագրված ամբողջ գումարը վերադարձնել եկեղեցուն, և այս առաջարկը արվել է պաշտոնապես, և ինձ համար զարմանալի է, թե ինչու է այն մերժվել»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով, կառավարությունը պարզապես ուզում է թափանցիկություն։ «Երբ վերլուծում ենք, թե ինչ կարող է լինել այս առաջարկի մերժման պատճառը, ապա գալիս ենք այն եզրակացության, որ խնդիրը թափանցիկություն մեջ է, քանի որ, ամենայն հավանականությամբ, կան ֆինանսական հոսքերի հետ կապված խնդիրներ, հակառակ դեպքում թող որևէ մեկը բացատրի, թե ինչու է այս առաջարկը մերժվել»,- սպառնալիորեն եզրափակել է վարչապետը։ Այսպիսով, հայ եկեղեցու հետ պատերազմը թեւակոխում է, կարելի է ասել, վճռական փուլ։
Եվ վերջում արժե հիշեցնել նաև Փաշինյանի ևս մեկ հայտարարության մասին, որը վերաբերվում է Բաքվում 44-օրյա պատերազմից առաջ՝ կանխատեսումների մասին Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի խոսքերին։ Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահը նշել էր, որ «այն ժամանակ մենք եկանք այն եզրակացության, որ պատերազմում հնարավոր է հաղթել»։ Խեղաթյուրելով Լուկաշենկոյի խոսքերի էությունը՝ Փաշինյանը հայտարարել է հետևյալը. «Բելառուսի նախագահն ասել է այն, ինչ ես չորս տարի փորձում եմ ասել Հայաստանի Հանրապետությանը, բայց հասկանալի պատճառներով չկարողացա այդ մասին ուղիղ ասել։ Հիմա, քանի որ առիթ կա, ես ուզում եմ ուղիղ ասել այն, ինչ չորս տարի փորձում եմ հասցնել։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստմանը ոչ մեր կողմից են մասնակցել մեր դաշնակիցները։ Ես գիտեմ ՀԱՊԿ-ի անդամ առնվազն 2 երկրներ, որոնք մասնակցել են մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստմանը։ Եվ ես պետք է ասեմ, որ այս պատերազմը եղել է նույնիսկ ոչ Լեռնային Ղարաբաղի համար, այս պատերազմը Հայաստանի Հանրապետության «հանկարծականության» համար էր։ Լուկաշենկոն ասել է ճշմարտությունը, և լավ է, ես ուրախ եմ, որ նա այդ մասին ասել է հրապարակավ: Բայց դեռ կան մարդիկ, ովքեր պետք է դա հրապարակավ ասեն»:
Բելառուսի և Ռուսաստանի հասցեին Փաշինյանի այս հայտարարությունները իրականում հիանալիորեն տեղավորվում են Փաշինյանի ընդհանուր գծի մեջ։ Չէ որ Փաշինյանի հիմնական լսարանը հիմա՝ հայ ընտրազանգվածն է։ Մոսկվային և Մինսկին մեղադրելով Ադրբեջանի հետ Հայաստանի դեմ դաշինքի մեջ՝ Փաշինյանը լայն ընտրազանգվածի առջև ոչ միայն արևմտամետ կուրս է ցույց տալիս, այլ նաև հայության աչքում ազատվում է պատերազմում կրած պարտության համար պատասխանատվությունից։ Հայաստանի վարչապետը ժողովրդին ցույց է տալիս, որ անհնար էր հաղթել պատերազմում, որ, ըստ հին լեգենդի, Ադրբեջանի կողմում էին ոչ միայն Թուրքիան, Պակիստանն ու ահաբեկիչները, այլ նաև Ռուսաստանը Բելառուսի հետ միասին։ Հայերը հաճույքով են կուլ տալիս իրադարձությունների նման մեկնաբանությունը, չէ որ եթե սուտն արդարացնում է սեփական փլուզումը, ապա այդպես հեշտ է դրան հավատալ։
Այնուհետև Փաշինյանը անում է ևս մեկ խելամիտ հնարք՝ նա Ադրբեջանի հետ ՀԱՊԿ երկրների իբր դավադրությունը կապում է Երևանում վերջերս տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի հետ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետությունը ոչնչացնելու միասնական ծրագրի մաս։ «Չստացվեց։ Այժմ տեղի ունեցավ ևս մեկ փորձ 2024 թվականի մայիսի 9-ին։ Էլի չստացվեց ու չի ստացվի»,- ասել է Փաշինյանը։ Այս համատեքստում նրա համար ավելի հեշտ է սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը ներկայացնել որպես Հայաստանի ինքնիշխանության երաշխիք։
Այս հայտարարությունը, թերեւս, իր վերջին ելույթի համատեքստում կուպրի միակ գդալն է մեղրի տակառում։ Չարժե Ադրբեջանը օգտագործել նման մանիպուլյացիաների համար, նույնիսկ եթե դա կեղծիք է հանուն փրկության։ Ընդհանուր առմամբ, կարելի է եզրակացնել, որ վարչապետ Փաշինյանը վստահորեն ձգտում է իր երկիրը ազատել արտաքին մանիպուլյացիայի դարավոր կապանքներից։ Էջմիածնին ուղղված բաց մարտահրավերը՝ դրա լավագույն օրինակն է։

Час X армянской истории
Накануне армянский премьер Никол Пашинян провел очередную сессию правительственного часа в Национальном собрании, в ходе которой сделал ряд интересных и важных заявлений.
Впрочем, не обошлось без традиционного увлечения жонглированием словами и цифрами и даже придумыванием новых слов. Следующий пассаж труден для восприятия именно в силу обилия в нем подобных мест, однако прочитать его все же рекомендуется для понимания политики Пашиняна. «Мы говорим, что территория РА — 29743 кв. км. И это концепция реальной Армении. Люди, которые не отвечают на этот вопрос, являются носителями концепции исторической Армении. Но мы должны четко представлять себе логику этой концепции, потому что, когда кто-то говорит, что территория РА не 29743 кв. км, они, по их мнению, открывают путь для того, чтобы можно было говорить, что суверенная территория РА, скажем, 300 тыс. кв. км. Но они не понимают, а если понимают, то тем хуже, что этим открывают такой же путь для других, которые могут сказать, что суверенная территория Армении — 23 кв. км, не тысяч, а именно 23. И то, что они хотят сделать... Здесь спор не о конкретно квадратных километрах, здесь спор о том, существует суверенная Республика Армения или нет. Двигаясь таким путем, ты попадаешь на поле «негосударства», и люди, которые заявляют, что они «движение неожиданий», это «движение неожиданий» прямо ведет к «негосударству», «независимости», «несуверенитету» и к «негражданам».
Если как с картошки содрать весь мундир пашиняновских лингвистических наслоений, то можно понять — он продолжает утверждать ту мысль, что без делимитации границы Армении как суверенного государства просто не существует. Да, между многими государствами еще нет делимитации, однако они не имеют за спиной шлейфа невыясненных отношений, связанных с оккупацией. Пашинян правильно указывает между строк о том, что именно Армения в силу сохранения до недавнего времени под оккупацией части территории Азербайджана сама создала благоприятный прецедент для симметричного ответа в свой адрес.
Пашинян продолжил: «Они хотят, чтобы люди в РА, сидя в кафе в центре Еревана, мечтали о Карсе и таким образом потеряли Ереван. Они хотят, чтобы люди, сидя в реальном Капане, мечтали о Зангелане или, как они называют, Санасаре, и таким образом потеряли реальную Армению и реальный Капан. В этом разница концепций «реальной Армении» и «исторической Армении». И выбор тут очень простой, да, наш выбор между реальной Арменией и исторической, с той разницей, что реальная Армения — это о будущем. Мы знаем границы реальной Армении с точностью до миллиметра и обеспечиваем ее безопасность, не валяясь с утра до вечера в чьих-то ногах, прося, чтобы пришли и защитили нас, а стоя на нашей легитимной позиции».
Здесь, помимо уже известной формулы «реальной Армении вместо исторической», кажется, впервые прозвучал голос в защиту суверенитета своей страны от вмешательства мнимых покровителей. Пашинян впервые озвучил мысль, что традиции связывать свою судьбу с интересами внешних сил должны быть положены конец.
Сказав это, Пашинян пошел еще дальше, не постеснявшись указать пальцем на пятую колонну внутри армянского общества, а именно армянскую церковь. «Те, кто хочет вывести нас за пределы наших легитимных границ, делают это для того, чтобы сделать нас легитимной мишенью для других. Для чего? Чтобы появились страны, которые скажут: вот видите, Армения не может быть независимой страной, живите, жрите, даже свечки зажигайте, а остальное мы за вас решим. Есть и другие системы управления, зачем вам правительство, зачем вам местное самоуправление, зачем вам парламент, когда есть епархии? Зачем вам 10 областей? Будет у вас 10 епархий. В конце концов, армянский народ имел этот опыт, навязанный другими, когда ездили и получали помазание в Кесарии, возвращались в Армению и становились агентами влияния. Царь Пап смог их физически перетащить в Армению, но вопрос агентов влияния с того дня и до сих пор так и не решился. Но я уверен, что в течение 2–3 месяцев решится и это. И тот вопрос, который сейчас решается в Армении, — это не вопрос 6 или 30 лет, это тысячелетний вопрос».
Не будем сейчас входить с премьером в научные дебаты относительно точности событий старины, а сфокусируемся на сути сказанного. А суть в том, что Пашинян открыто обвинил армянскую церковь в тысячелетнем предательстве армян в интересах третьих сил. Натиск на Эчмиадзин был также подкреплен озвучиванием подозрений в сокрытии церковью своих налогооблагаемых доходов. «Мы говорили, что не хотим оставлять теневого места в общем денежном обращении. Мы понимаем, что армянская церковь имеет особенности, и мы официально предложили ввести налоговую систему и возвращать все собранные деньги церкви, и это предложение было официально сделано, и для меня удивительно, почему оно было отклонено», — сказал премьер-министр.
По его словам, правительство просто хочет прозрачности. «Когда мы анализируем, что может быть причиной отклонения этого предложения, то приходим к выводу, что проблема в прозрачности, потому что, по всей вероятности, есть проблемы с финансовыми потоками, в противном случае пусть кто-нибудь объяснит, почему это предложение было отклонено», — грозно подытожил премьер-министр. Таким образом, война с армянской церковью входит, можно сказать, в решительную стадию.
И напоследок стоит упомянуть еще об одном заявлении Пашиняна, касавшемся слов президента Беларуси Лукашенко, сказанных им в Баку о прогнозах перед 44-дневной войной. Напомним, что президент Беларуси отметил, что «тогда мы пришли к выводу, что в войне победить можно». Извратив суть слов Лукашенко, Пашинян заявил следующее: «Президент Беларуси сказал то, что я уже четыре года пытаюсь сказать Республике Армения, но по понятным причинам не мог сказать об этом прямо. Сейчас, поскольку дан повод, я хочу прямо сказать то, что четыре года пытался донести. В подготовке 44-дневной войны 2020 года участвовали не с нашей стороны наши союзники. Я знаю, как минимум, 2 страны-члена ОДКБ, которые участвовали в подготовке войны против нас. И я должен сказать, что эта война была даже не про Нагорный Карабах, эта война была про «неожидания» Республики Армения. Лукашенко сказал правду, и хорошо, я рад, что он сказал об этом публично. Но есть еще люди, которые должны сказать об этом публично».
Эти заявления Пашиняна в адрес Беларуси и России на самом деле прекрасно вписываются в генеральную линию Пашиняна. Ведь главная аудитория Пашиняна сейчас — это армянский электорат. Обвиняя Москву и Минск в союзе с Азербайджаном против Армении, Пашинян не только демонстрирует перед широким электоратом прозападный курс, но еще и скидывает с себя в глазах армян всякую ответственность за поражение в войне. Армянский премьер показывает народу, что выиграть войну было невозможно, что на стороне Азербайджана были, по старой легенде, не только Турция, Пакистан и террористы, но и Россия с Беларусью. Армяне с удовольствием глотают подобную интерпретацию событий, ведь если ложь оправдывает собственный крах, то так легко ей поверить.
Далее Пашинян делает еще один ловкий трюк — он связывает якобы сговор стран ОДКБ с Азербайджаном с недавними протестами в Ереване как части единого замысла по уничтожению Республики Армения. «Не получилось. Сейчас произошла еще одна попытка 9 мая 2024 года. Опять не получилось и не получится», — сказал Пашинян. В этом контексте ему легче представить процесс делимитации и демаркации в качестве гаранта суверенитета Армении.
Это заявление, пожалуй, единственная ложка дегтя в бочке с медом в контексте его последнего выступления. Не стоит использовать Азербайджан для подобных манипуляций, даже если это ложь во спасение. В целом же можно заключить, что премьер Пашинян уверенно стремится освободить свою страну от столетних пут внешних манипуляций. Неприкрытый вызов Эчмиадзину — лучший тому пример.