Վերլուծություն  27 Հունիսի 2024 - 12:37
Հայաստանում, այո և ոչ միայն այդ երկրում, ուշադիր հետևել են, հետևում են և կհետևեն նրան, թե ինչպես է ընթանում Ադրբեջանի Զինված ուժերի հզորացման գործընթացը, որն այսօր նշում է իր 106-ամյակը։ Նշում են այն հաղթանակած բանակի կարգավիճակը, որին հաջողվել է փառազրկել հայ հասարակության մեջ առկա բազմաթիվ առասպելներ։ Խոսքը, մասնավորապես, օկուպանտ երկրի բանակի «անպարտելիության» առասպելի մասին է։
Այդ առասպելը ստեղծվել է այսպես կոչված «ղարաբաղյան կլանի» կողմից, որը երկար տարիներ զավթել էր իշխանությունը Հայաստանում։ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Սեյրան Օհանյանը այդ առասպելը հնարել ու տիրաժավորել էին մեկ հասարակ նպատակով՝ հիմնավորել իշխանության բռնատիրումը Հայաստանում, որի կողոպուտով, ինչպես նաև Ադրբեջանի այն ժամանակ օկուպացված տարածքների կողոպուտով նրանք զբաղվում էին անդադար ռեժիմում։
Ինչպիսի միայն անհեթեթություն դուրս չէին տալիս հայկական առասպելաստեղծագործության ծրագրի շրջանակներում։ Նրանք որպես վկաներ էին կանչում ոչ միայն Ստրաբոնին, Պլինիոս Կրտսերին ու Հերոդոտին, այլ նաեւ Ալեքսանդր Մակեդոնացուն։ Ասում էին, որ հայերը նրա բանակին էլ մի ժամանակ, ինչ-որ տեղ, ինչ-որ կերպ, համաշխարհային պատմության համար աննկատելի պարտության են մատնել։ Այնուհետև, այդ նույն առասպելագործական ծրագրի շրջանակներում փնտրել և «գտնել» են հայկական արմատներ բազմաթիվ մեծ զորապետերի մոտ։ Այսպիսով հայերի շարքում դասվեցին և՛ Ալեքսանդր Սուվորովը, և՛ նապոլեոնական մարշալ, Նեապոլի թագավորության կայսր Յոահիմ Մյուրատը։
Հասկանալի բան է, որ սա պարզունակ, հեշտությամբ ստուգելի կեղծիք է։ Բայց հայկական առասպելագործությունը գործել և գործում է խիստ գեբելսյան ավանդույթներով, երբ ինչ-որ մեկի կողմից և ինչ-որ տեղ բազմապատիկ կրկնվող սուտը կարող է ընկալվել որպես ճշմարտություն։ Ընթացքում առասպելականացնում էին նաև այն հայ զորապետերին, ովքեր Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ մասնակցել են ադրբեջանական հողերի օկուպացմանը։ Բանը հասել էր նրան, որ «արցախի հերոս», Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության փոխնախարար դարձավ Մանվել Գրիգորյանը։
Այո, այդ նույնը, ով խայտառակորեն հայտնի էր այն հրեշավոր խոշտանգումներով, որոնց նա ժամանակին ենթարկում էր՝ Խոջալուի անմեղ կանանց, երեխաներին ու ծերերին։ Եվ այդ նույնը, ում ի վերջո բռնեցին հայ զինծառայողների սննդամթերքի չափաբաժինը գողանալու մեջ: Հենց այս գողից ու մարդասպանից է հայկական դիցաբանությունը «հերոս» քանդակել։ Հատկանշական է, որ Մանվել Գրիգորյանը հասցրեց տեսնել հայկական բանակի ջախջախվելը 44-օրյա պատերազմում։ Նա իր նախահայրերի մոտ գնաց 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին՝ որպես բանտարկյալ Հայաստանի քննչական մեկուսարանում, չնայած նրա տեղը Հաագայի Միջազգային քրեական տրիբունալի դատարանում էր։
Այնտեղ է նաև Քոչարյանի, Սարգսյանի, Օհանյանի և մյուսների տեղը, ովքեր մասնակցել են ադրբեջանական ժողովրդի դեմ հանցագործություններին։ Նրանք նույնպես իրենց աչքով տեսան ադրբեջանական բանակի փայլուն հաղթանակներն ու հայկական բազմաթիվ առասպելների փլուզումը։ Ընդ որում, այս հաղթանակները սկսվել են դեռ Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք։ Այո, ես գրում եմ 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա մարտերի մասին։ Սարգսյանը այդ ժամանակ ամեն ինչ հիանալի հասկացավ։ Այդ իսկ պատճառով էլ նա կաշվից դուրս էր գալիս՝ փորձելով սևը սպիտակ անվանել, այսինքն՝ հայկական բանակի պարտությունը ներկայացնել որպես գրեթե նրա «հաղթանակ»։
Անվերջ կրկնվող սուտը նրան չօգնեց։ Նա կորցրեց իշխանությունը՝ ուղևորվելով պատմության հայկական աղբանոց, որտեղից մինչև հիմա չի կարողանում դուրս գալ։ Բայց Հայաստանում իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես զբաղվեց առասպելագործությամբ։ Նա անվերապահ հավատում էր, որ հայկական բանակը «անպարտելի» է։ Այստեղից էլ նրա սադրիչ ելույթներն այն մասին, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջակետ», սադրանք Թովուզի ուղղությամբ 2020 թվականի ամռանը։ Այստեղից էլ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի ելույթներն այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմը կավարտվի մեր երկրի նոր տարածքների զավթումով։
Այս ամենն աշխատեց ի շահ այն առասպելների, որոնցով սնում էին հայ հասարակությանը։ Այդ իսկ պատճառով էլ նրա ցնցումն այնքան մեծ էր, երբ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցավ հայկական բանակի լիովին ջախջախումը։ Հայաստանի շարքային քաղաքացիները պարզապես չէին կարող հավատալ, որ այդքան հեշտությամբ և համընդհանուր փառազրկվեց նրանց այդչափ սիրելի առասպելը։ Եվ դա հենց այն է, ինչ արեցին Ադրբեջանի զինված ուժերը։
Ավելի ուշ մեր բանակը փայլուն կերպով իրականացրեց՝ Ֆարուխ գյուղի տարածքը անօրինական զինված խմբավորումներից մաքրելու գործողությունը։ Հսկողության տակ վերցվեց ոչ միայն այդ գյուղը, այլ նաև Ֆարուխ լեռը, Խոջալուի շրջանի Դաշբաշի և Սարըբաբա բարձունքները։ Սակայն սրանից հետո էլ, ավաղ հայկական կողմը չհանդարտվեց։ Շարունակվում էր Ղարաբաղի խունտայի ռազմական մատակարարումը զենք-զինամթերքով։
Պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը AzTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնեց ցնցող փաստեր՝ Ադրբեջանի դեմ պատրաստվող ռազմական սադրանքի մասշտաբների մասին։ Նրա խոսքով, անցյալ տարվա սեպտեմբերին մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն գրավել է մեծ քանակությամբ ռազմաավար՝ զինամթերք, տեխնիկա, ավելի քան 100 հազար միավոր հրետանային զենք։ «Համաձայն իրենց (հայերի) պլանին, եթե պատերազմ սկսվեր, նրանք այստեղ կբերեին Հայաստանի մոբիլիզացիոն ռեզերվները և նրանց կօգտագործեին»,- հավելել է Զ. Հասանովը։
Եվ այս հայտարարությունը՝ ապտակ է պաշտոնական Երեւանին ու Հայաստանի բոլոր կամավոր ու շահամոլ պաշտպաններին։ Ադրբեջանը անցկացրեց փայլուն հակաահաբեկչական գործողություն, որի իրականացման համար ուներ բոլոր հիմքեր։ Եվ մեր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի կողմից ցանկացած նոր ռազմական սադրանքին, որոնց պաշտոնական Երևանին հրահրում են տարբեր բնույթի կուրատորները։
Ինչպես հայտնել է մեր երկրի պաշտպանության նախարար Զ. Հասանովը, Ադրբեջանի մոտ արդեն՝ մեր բանակի կարիքները առնվազն 70 տոկոսով բավարարելու հնարավորություն կա. «Մեր նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի դա հասցնել ավելի բարձր մակարդակի: Խոսքը հրաձգային զենքերի մասին է։ Հիմա մենք մեր առջեւ նպատակ ենք դրել՝ ապահովել մեզ այլ արկերով ու հրթիռներով։ Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ պարոն նախագահի յուրաքանչյուր խոսքի հետեւում գործողություններ են, այս ուղղությամբ մեծ աշխատանք է տարվում»,- հայտարարել է նա։
Համոզված եմ, որ այս հայտարարությունը լսել են և՛ Երևանում, և՛ Փարիզում, և՛ այլ մայրաքաղաքներում։ Իսկ այնտեղ տեսել են նաև, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի օրը Հեյդար Ալիևի միջազգային օդանավակայանում Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևին ներկայացվել է՝ Իտալական «Leonardo» ընկերության արտադրության «C-27J» տեսակի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ։
Ընդ որում միջոցառմանը մասնակցել են՝ Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գուիդո Կրոզետոն, Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Էդմոնդո Չիրիելլին, «Leonardo» ընկերության նախագահ Ստեֆանո Պոնտեկորվոն։ Սա առավել քան պերճախոս պատասխան է բոլոր այն ուժերին, որոնք խաղադրույքներ են անում Հայաստանի ռազմական ռևանշի վրա։ Այն պարզապես չի կարող լինել։ Ադրբեջանական բանակը չափազանց ուժեղ և մարտունակ է նրա համար, որպեսզի թույլ չտա իրագործել այդ սցենարը։ Եվ Ադրբեջանի զինված ուժերի հզորացումը շարունակվում է։

АНАЛИТИКА  26 Июня 2024 - 15:16
В Армении, да и не только в этой стране, внимательно следили, следят и будут следить за тем, как идет процесс укрепления Вооруженных Сил Азербайджана, которые отмечают сегодня свое 106-летие. Отмечают в статусе победоносной армии, сумевшей развенчать множество мифов, которыми жило армянское общество. В частности, речь идет о мифе о «непобедимости» армии страны-оккупанта.
Этот миф создавался так называемым «карабахским кланом», который на долгие годы захватил власть в Армении. Роберт Кочарян, Серж Саргсян, Сейран Оганян придумали и тиражировали этот миф с одной простой целью — обосновать узурпацию власти в Армении, грабежом которой, как и грабежом оккупированных на тот момент территорий Азербайджана, они занимались в безостановочном режиме.
Какую только чушь не несли в рамках программы армянского мифотворчества! Призывали в свидетели не только Страбона, Плиния Младшего и Геродота, но и Александра Македонского. Мол, и его армии когда-то, где-то, как-то незаметно для мировой истории армяне нанесли поражение. Далее, в рамках все той же программы мифотворчества, искали и «находили» армянские корни у многих великих полководцев. Так, в армяне были зачислены и Александр Суворов, и наполеоновский маршал, король Неаполитанского королевства Иоахим Мюрат.
Ясное дело, что это была примитивная, легко проверяемая ложь. Но армянское мифотворчество действовало и действует строго в геббельсовских традициях, когда многократно повторяемая ложь кем-то и где-то может быть воспринята как правда. Попутно мифологизировали и тех армянских военачальников, что приняли участие в оккупации азербайджанских земель в ходе Первой Карабахской войны. Дошло до того, что «героем арцаха», заместителем министра обороны РА страны стал Манвел Григорян.
Да, тот самый, который был позорно известен чудовищными пытками, которым он в свое время подвергал ни в чем неповинных женщин, детей и стариков в Ходжалы. И тот самый, который в конечном итоге был уличен в воровстве пайков армянских военнослужащих. Вот из этого вора и убийцы армянская мифология лепила «героя». Примечательно, что Манвел Григорян успел увидеть разгром армянской армии в 44-дневной войне. Он отправился к праотцам 18 ноября 2020 года, в статусе заключенного в СИЗО Армении, хотя его место было на скамье подсудимых в Международном уголовном трибунале в Гааге.
Там же и место Кочаряна, Саргсяна, Оганяна и других, которые участвовали в преступлениях против азербайджанского народа. Они также увидели своими глазами блестящие победы азербайджанской армии и крах многих армянских мифов. Причем победы эти начались еще в период президентства Сержа Саргсяна. Да, я пишу про четырехдневные апрельские бои 2016 года. Саргсян тогда все прекрасно понял. Потому он и лез из кожи вон, пытаясь назвать белое черным, то есть представить поражение армянской армии как едва ли не её «победу».
Бесконечно повторяемая ложь ему не помогла. Он потерял власть, отправившись на армянскую свалку истории, откуда выбраться не может до сих пор. Но пришедший к власти в Армении Никол Пашинян также занялся мифотворчеством. Он уверовал в то, что армянская армия «непобедима». Отсюда и его провокационные речи про то, что «Карабах — это Армения и точка», провокация в товузском направлении летом 2020 года. Отсюда же и речи бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна про то, что новая армяно-азербайджанская война закончится захватом новых территорий нашей страны.
Все это работало во благо мифов, которые скармливались армянскому обществу. Потому и был столь огромным его шок, когда произошел полный разгром армянской армии в ходе 44-дневной войны. Рядовые граждане Армении просто не могли поверить в то, что так легко и тотально был развенчан столь любимый ими миф. А именно это и сделали ВС Азербайджана.
Позже наша армия блестяще провела операцию по очистке территории от незаконных вооруженных формирований в селе Фарух. Взято под контроль было не только это село, но и гора Фарух, высоты Дашбаши и Сарыбаба Ходжалинского района. Увы, но и после этого армянская сторона не угомонилась. Продолжилось военное снабжение карабахской хунты оружием и боеприпасами.
Министр обороны Закир Гасанов в интервью телеканалу AzTV поведал шокирующие факты о масштабах готовившейся военной провокации против Азербайджана. По его словам, в результате однодневной антитеррористической операции в сентябре прошлого года ВС Азербайджана захватили большое количество трофеев — боеприпасов, техники, более 100 тысяч единиц стрелкового оружия. «Согласно их (армян) плану, если бы здесь началась война, они подтянули бы сюда мобилизационные резервы Армении и использовали бы их», — добавил З. Гасанов.
И это заявление — пощечина официальному Еревану и всем добровольным и корыстным защитникам Армении. Азербайджан провел блестящую антитеррористическую операцию, на осуществление которой имел все основания. И наша страна готова к любым новым военным провокациям Армении, на которые официальный Ереван подталкивают разного рода кураторы.
Как сообщил министр обороны нашей страны З.Гасанов, у Азербайджана уже есть возможность обеспечить потребности нашей армии как минимум на 70 процентов. «Наша цель заключается в том, чтобы поднять это на более высокий уровень. Речь идет о стрелковом оружии. Сейчас мы поставили перед собой цель обеспечения себя другими снарядами, ракетами. Заверяю вас в том, что за каждым словом господина Президента стоят дела, в этом направлении проводится большая работа», — заявил он.
Уверен, что это заявление услышали и в Ереване, и в Париже, и в иных столицах. А еще там увидели, что в День Вооруженных Сил Азербайджана в Международном аэропорту Гейдар Алиев президенту Азербайджана, Верховному главнокомандующему Вооруженными силами Ильхаму Алиеву был представлен военно-транспортный самолет типа «C-27J Spartan» производства итальянской компании Leonardo.
Причем в мероприятии приняли участие министр обороны Италии Гуидо Крозетто, заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Эдмондо Чириелли, президент компании Leonardo Стефано Понтекорво. Это был более чем красноречивый ответ всем тем силам, которые ставят на военный реванш Армении. Его просто не может быть. Азербайджанская армия слишком сильна и боеспособна для того, чтобы позволить реализовать этот сценарий. И усиление ВС Азербайджана продолжается.