Վերլուծություն  02 Հունիսի 2024 - 13:34
Հունիսի 30-ին Ֆրանսիայում տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի՝ խորհրդարանի ստորին պալատի արտահերթ ընտրությունների առաջին փուլը։ Քվեարկության արդյունքների համաձայն՝ առաջատար է ծայրահեղ աջակողմյան «Ազգային միավորում» (RN) կուսակցությունը՝ ստանալով ձայների 33%-ից մի փոքր ավելին։ Սակայն, ընտրատարածքների մեծ մասում կլինի երկրորդ փուլ (Ֆրանսիայում ընտրություններն անցկացվում են մեծամասնական ընտրակարգով, այլ ոչ թե կուսակցական ցուցակներով), քանի որ առաջինի արդյունքներով ընտրվել է ընդամենը 74 պատգամավոր (ներառյալ RN-ի ղեկավար Մարին Լը Պենը): Երկրորդ տեղը առայժմ զբաղեցնում է ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատ» կոալիցիան, որի օգտին քվեարկել է ընտրողների 28%-ը: Երրորդ տեղում կենտրոնամետներն են՝ Մակրոնի կողմնակիցները, «Միասին» կոալիցիան, որը ստացել է ձայների 22%-ը։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա հուլիսի 7-ին։
RN-ի հաջողությունից վախեցած ցենտրիստներն ու ձախերը հանում են իրենց թեկնածուներին երրորդ տեղից, որպեսզի ձայները չբաժանեն ծայրահեղ աջերի օգտին։
Ինչպես հայտնի է, Մակրոնը որոշել է ցրել խորհրդարանը և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ նշանակել՝ հույս ունենալով համախմբել կենտրոնամետների և ձախ ուժերի ջանքերը ծայրահեղ աջերի դեմ այն բանից հետո, երբ հունիսի սկզբին RN-ն ջախջախիչ հաղթանակ տարավ Եվրախորհրդարանի ընտրություններում։ Սակայն, որոշ փորձագետներ կասկած ունեն, որ Մակրոնն ավելի խորամանկ ռազմավարություն ունի և չեն բացառում երկրորդ՝ այլընտրանքային նպատակի առկայությունը, որը, այսպես ասած, նույնպես ձեռնտու կլինի նրան։ Նրանց կարծիքով, եթե RN-ն նշանակալից հաջողության հասնի, ապա Մակրոնը կհանձնարարի դրա նախագահ Ջորդան Բարդելային ձևավորել կառավարություն (եթե RN-ն ստանա բացարձակ մեծամասնություն, նա ավտոմատ կերպով դառնում է վարչապետ) և միևնույն ժամանակ նրա համար կստեղծի անտանելի աշխատանքային պայմաններ, որպեսզի մինչև 2027 թվականի հաջորդ նախագահական ընտրությունները ստիպի աջերին ամբողջությամբ վարկաբեկել իրենց և իրենց դաշինքը։
Նման այլընտրանքային ռազմավարության առկայության մասին խոսում է վիճակագրությունը. Հինգերորդ Հանրապետության պատմության մեջ չի եղել դեպք, որ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած քաղաքական գործիչը կարողանա հաղթել այդ ընտրություններում:
Այս առումով հստակ բան ասել կարելի է միայն հուլիսի 7-ից հետո, երբ պարզ կդառնա՝ արդյո՞ք RN-ի առավելությունն առաջին փուլում հերթական խթանը կհանդիսանա Մակրոնի ընտրազանգվածի և ձախերի համար երկրորդ փուլում միավորելու ուժերը։
Մակրոնն ու վարչապետ Աթալը ակտիվորեն մասնակցել են նախընտրական բանավեճերին՝ քարոզչություն իրականացնելով իրենց կոալիցիայի համար։ Մակրոնի թիմն իր նախընտրական ծրագրում հույսը դրել է Ուկրաինայի խնդրի վրա: Հիմա ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ ֆրանսիացիներին մտահոգում են բոլորովին այլ խնդիրներ՝ կենսամակարդակի անկում, անկարգությունների աճ, անհասկանալի ներգաղթային քաղաքականություն, ապաշնորհ արտաքին քաղաքականություն, անհոգի գլոբալիզացիա և եվրաինտեգրում, որը խեղդում է փոքր քաղաքների և գյուղերի բնակիչներին, ֆերմերներին:
Այո, «Ազգային միավորման» օգտին ամենաշատը քվեարկում են մարզերը, սակայն կուսակցության աջակցության կայուն աճ է նկատվում նաև բնակչության այլ շերտերում՝ ավելի հարուստ քաղաքացիների, թոշակառուների և այլնի մոտ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա մեզ համար առանձնապես տարբերություն չկա, թե ով է մեծամասնություն վերցնում Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատում։ Հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Ֆրանսիայի դիրքորոշման մեջ որևէ կտրուկ փոփոխություն ակնկալել չարժե: Բոլոր քաղաքական ուժերը՝ լինի ձախ, աջ, թե ցենտրիստ, բառացիորեն տոգորված են «փոքր, բազմաչարչար» երկրի հանդեպ կարեկցանքով։ Չմոռանանք նաև, որ երկրի գլխավոր թուրքաֆոբ և իսլամաֆոբ Մակրոնը նախագահականի ղեկին կմնա ևս երեք տարի։
Միևնույն ժամանակ, իսկապես լավ նորությունն այն է, որ մինչև 2027 թվականի նախագահական ընտրությունները Ֆրանսիան, ամենայն հավանականությամբ, կմնա քաղաքական տուրբուլենտության գոտում, հատկապես, որ Բարդելլան արդեն հայտնել է արտաքին քաղաքականության հարցերում Մակրոնին դիմակայելու իր մտադրության մասին: Ֆրանսիան կարող է պահանջել վերադարձնել Ֆրանսիայի ներդրումը ԵՄ բյուջեում, Բրյուսելի հետ կոնֆլիկտի մեջ մտնել Եվրահանձնաժողովում նշանակումների կապակցությամբ և սկսել դիմակայել պաշտպանության հարցերում ԵՄ ավելի մեծ միասնության Մակրոնի կոչերին: Եվ սա հակասությունների մի մասն է միայն։ Այս պայմաններում ներկայիս ղեկավարությունը դժվար թե բավական ժամանակ ունենա ոչ միայն Հայաստանի, այլև նույնիսկ ավելի կարևոր աշխարհաքաղաքական հարցերի համար։
Ադրբեջանը կառուցում է իր անվտանգության քաղաքականությունը՝ օգտագործելով դիվանագիտական և ռազմական միջոցների մի ամբողջ զինանոց։ Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիայի շեղումը Հարավային Կովկասի գործերին միջամտությունից կարող է սթափեցնող ազդեցություն ունենալ Հայաստանի վրա, ինչը, ի վերջո, կարագացնի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը։

Разброд и шатания в Пятой Республике
30 июня во Франции прошел первый тур внеочередных выборов в Национальное собрание – нижнюю палату парламента. По итогам голосования лидирует крайне правое «Национальное объединение» (RN), которое получило чуть более 33% голосов избирателей. Однако в большинстве округов будет второй тур (во Франции выборы проходят по мажоритарной системе, а не по партийным спискам), так как по результатам первого были избраны лишь 74 депутата (в том числе и лидер RN Марин Ле Пен) из 577. Второе место по итогам голосования пока занимает левая коалиция «Новый народный фронт» – за нее отдали свои голоса 28% избирателей. На третьем месте центристы – сторонники Макрона, коалиция «Вместе», которые набрали 22% голосов. Второй тур выборов пройдет 7 июля.
Напуганные успехом RN центристы и левые снимают своих кандидатов, находящихся на третьем месте, с тем, чтобы не дробить голоса избирателей в пользу крайне правых.
Как известно, Макрон принял решение распустить парламент и назначить внеочередные парламентские выборы в надежде объединить усилия центристов и левых сил против крайне правых после тревожного сигнала в виде сокрушительной победы RN на выборах в Европарламент во Франции в начале июня. Однако некоторые эксперты подозревают Макрона в более хитроумной стратегии и допускают вторую, альтернативную цель, которая, как бы, тоже его устроит. Согласно им, в случае значительного успеха RN Макрон поручит ее председателю Жордану Барделла сформировать правительство (если RN получит абсолютное большинство, он становится премьером автоматически) и одновременно создаст для него невыносимые условия работы для реализации своей программы с тем, чтобы к следующим президентским выборам в 2027 году заставить правых полностью дискредитировать себя и свой блок.
В пользу наличия такой альтернативной стратегии говорит статистика – еще ни разу в истории Пятой республики политик, занимавший пост премьер-министра накануне президентских выборов, не одерживал на них победу.Говорить что-то определенное можно будет только после 7 июля, когда станет ясно, станет ли преимущество RN в первом туре очередным стимулом для электората Макрона и левых объединить усилия во втором туре.
Макрон и премьер-министр Атталь активно участвовали в предвыборных баталиях, агитируя за свою коалицию. Ставку в своей предвыборной программе команда Макрона сделала на проблеме Украины. Теперь же стало в очередной раз понятно, что французы обеспокоены совсем другими проблемами, такими как падение жизненного уровня, рост беспорядков, невнятная иммиграционная политика, бездарная внешняя политика, бездушная глобализация и евроинтеграция, удушающая жителей маленьких городов и деревень, фермеров.
Да, за «Национальное объединение» более всего голосует провинция, однако устойчивый рост поддержки партии наблюдается и в других слоях населения – среди более состоятельных граждан, пенсионеров и пр.
Что касается Азербайджана, то для нас не имеет особой разницы, кто займет большинство в нижней палате французского парламента. Ожидать каких-то резких изменений в позиции Франции по армяно-азербайджанскому урегулированию не приходится. Все политические силы, что левые, что правые, что центристские, буквально прошиты эмпатией к «маленькой многострадальной» стране. Не будем также забывать, что главный тюркофоб и исламофоб страны Макрон будет оставаться у президентского руля еще три года.
Вместе с тем, действительно неплохая новость в том, что до президентских выборов 2027 Франция, скорее всего, будет пребывать в зоне политической турбулентности, тем более, что Барделла уже выразил намерение противостоять Макрону во внешнеполитических вопросах. Франция может потребовать возврата французского взноса в бюджет ЕС, вступить в конфликт с Брюсселем по поводу назначений в Еврокомиссии и начать противодействовать призывам Макрона к большему единству ЕС в вопросах обороны. И это только часть противоречий. В этих условиях у действующего руководства вряд ли будет хватать достаточно времени не только на Армению, но даже на более важные геополитические вопросы.
Азербайджан строит свою политику безопасности, используя целый арсенал дипломатических и военных средств. Вместе с тем, отвлечение Франции от вмешательства в дела Южного Кавказа, возможно, произведет отрезвляющий эффект на Армению, что в конце концов ускорит установление мира и стабильности в нашем регионе.