04 Հունիսի 2024 14:28
«Ես տեսնում եմ Արևմուտքի հսկայական ճնշումը մեր հայ գործընկերների վրա՝ դրդելով նրանց որոշ դեպքերում հակառուսական դիրքորոշում բռնել կամ սահմանափակել իրենց համագործակցությունը ԱՊՀ շրջանակներում»: Այս մասին օրերս հայտարարել է Անկախ Պետությունների Համագործակցության գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը՝ «Պրիմակովյան ընթերցումներ» գիտական ֆորումի շրջանակում պատասխանելով News.ru-ի հարցին։ «Մեծ ափսոսանքով արձանագրում եմ, որ Հայաստանը վերջերս դադարել է մասնակցել ԱՊՀ շատ համաժողովներին։ Սա, իմ կարծիքով, վատ է ԱՊՀ-ի համար, ես սա ասում եմ որպես գլխավոր քարտուղար։ Բայց շատ փորձագետներ ընդունում են, որ դա վատ է նաև Հայաստանի համար»,- ասել է Լեբեդևը։
Այսպիսով, կարելի՞ է ակնկալել, որ Հայաստանը դուրս կգա ԱՊՀ-ից։ Իրադարձությունների այս զարգացումն ի՞նչ է խոստանում նրան։ Սա ավելի վատ չի՞ ազդի հետխորհրդային երկրների հետ Հայաստանի կապերի վրա՝ քաղաքական, տրանսպորտային, տնտեսական, հումանիտար:
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են արտասահմանյան քաղաքական մեկնաբանները:
Ղրղըզ քաղաքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ասկար Ջաքիշիևը նշել է, որ այսօր Փաշինյանի և նրա կողմնակիցների արտաքին քաղաքականությունը ցուգցվանգի վիճակում է. ինչ որոշում էլ ընդունեն, արդյունքը կլինի ձախողական այս կառավարության գոյության համար:
«Փակուղում հայտնվելով՝ Փաշինյանը փորձում է խաղալ միանգամից երկու խաղատախտակի վրա՝ կապ հաստատելով Փարիզի և ընդհանրապես հավաքական Արևմուտքի հետ, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, դրանով իսկ խաղալով Ռուսաստանի նյարդերի հետ, որը մտահոգված է հարավային ուղղությամբ իր արտաքին քաղաքական դիրքերի թուլացումից:
Հանուն իր քաղաքական գոյատևման՝ Փաշինյանի կառավարությունն ուսումնասիրում է ԱՊՀ-ից դուրս Հայաստանի ապագայի դրական և բացասական կողմերը՝ նկատի ունենալով, որ Փարիզն ու հավաքական Արևմուտքն ակտիվորեն նպաստում են Երևանի արտաքին քաղաքական նման շրջադարձին։ Հաշվի առնելով, որ հայ հասարակությունն ամբողջությամբ բաժանված է ԱՊՀ-ում մնալու կողմնակիցների և դեպի Արևմուտք թեքվելու կողմնակիցների, այս հանգամանքը ստիպում է Փաշինյանի կառավարությանը հավասարակշռել այս երկու բևեռները՝ հնարավորինս հետաձգելով վերջնական որոշումը»,- ասել է Ջաքիշիևը։
Էկոնոմետիկայի պրոֆեսոր, Նյու Յորքի Գիտությունների ակադեմիայի անդամ, Ղազախստանի պառլամենտարիզմի հիմնադրամի փորձագետ Նուրլան Մունբաևն իր հերթին ասում է, որ այստեղ հարցը վերաբերում է ԱՊՀ-ում Հայաստանի ապագային։
«ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը ափսոսանք է հայտնել, որ Հայաստանը դադարել է ակտիվորեն մասնակցել ԱՊՀ ֆորումներին։ Նա կարծում է, որ դա վատ է ինչպես ԱՊՀ-ի, այնպես էլ հենց Հայաստանի համար։ Իմ կարծիքով, ԱՊՀ-ից Հայաստանի հեռանալը կարող է ունենալ տարբեր հետևանքներ։ Սա, մի կողմից, կարող է ազդել ԱՊՀ այլ երկրների հետ Հայաստանի քաղաքական, տրանսպորտային, տնտեսական և հումանիտար կապերի վրա։ Մյուս կողմից, Հայաստանը կարող է շարունակել զարգացնել իր հարաբերությունները այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը, որոնք նույնպես ԱՊՀ անդամ են։
Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանն արդեն սերտ կապեր ունի այդ երկրների հետ ԱՊՀ-ի շրջանակներից դուրս, և նրանց հետ քաղաքական, տրանսպորտային, տնտեսական և հումանիտար կապերը մեծապես կախված չեն ԱՊՀ-ին իր մասնակցությունից։ Այսպիսով, ԱՊՀ-ից Հայաստանի դուրս գալը կարող է սահմանափակ ազդեցություն ունենալ այլ երկրների հետ նրա կապերի վրա»,- կարծում է պրոֆեսորը։

Армения и СНГ: Пашинян в ситуации цугцванга Экспертные мнения на Caliber.Az
«Я вижу огромное давление Запада на армянских партнеров, побуждающее их занимать в некоторых случаях антироссийскую позицию или сворачивать свое сотрудничество в рамках СНГ». Об этом на днях заявил генеральный секретарь Содружества Независимых Государств Сергей Лебедев, отвечая на вопрос News.ru в кулуарах научного форума «Примаковские чтения». «С большим сожалением я констатирую, что во многих форумах СНГ в последнее время Армения перестала участвовать. На мой взгляд, это плохо для СНГ, я как генсек это говорю. Но многие эксперты признают, что это плохо и для Армении», — сказал Лебедев.
Итак, можем ли мы ждать ухода Армении из СНГ? Что сулит ей такое развитие событий? Не скажется ли это в худшую сторону на связях Армении с постсоветскими странами – политических, транспортных, экономических, гуманитарных?
Кыргызский политический эксперт, доктор исторических наук, профессор Аскар Джакишев отметил, что сегодня внешняя политика Пашиняна и его сторонников оказалась в ситуации цугцванга: какие бы решения они ни принимали, результат будет провальным для существования этого правительства.
«Оказавшись в патовой ситуации, Пашинян пытается играть сразу на двух досках, налаживая контакты с Парижем и в целом с коллективным Западом, в том числе в военно-технической сфере, тем самым играя на нервах России, озабоченной ослаблением своих внешнеполитических позиций на южном направлении.
Ради своего политического выживания правительство Пашиняна изучает плюсы и минусы будущего Армении вне рамок СНГ, памятуя о том, что Париж и коллективный Запад активно способствуют такому внешнеполитическому развороту Еревана. Учитывая, что армянское общество в целом разделено на сторонников сохранения страны в рамках СНГ и сторонников движения в сторону Запада, это обстоятельство заставляет правительство Пашиняна балансировать между этими двумя полюсами, как можно дольше оттягивая окончательное решение», — считает Джакишиев.
Профессор эконометрики, член Нью-Йоркской академии наук, эксперт Фонда парламентаризма Казахстана Нурлан Мунбаев говорит в свою очередь, что тут вопрос касается будущего Армении в рамках СНГ.
«Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев выразил сожаление по поводу того, что Армения перестала активно участвовать в форумах СНГ. Он считает, что это плохо как для СНГ, так и для самой Армении. По-моему, уход Армении из СНГ может иметь различные последствия. С одной стороны, это может повлиять на политические, транспортные, экономические и гуманитарные связи Армении с другими странами СНГ. С другой стороны, Армения может продолжить развивать свои отношения с другими странами, такими как Россия, Беларусь и Казахстан, которые также являются членами СНГ.
Однако следует учитывать, что Армения уже имеет тесные связи с этими странами вне рамок СНГ, и ее политические, транспортные, экономические и гуманитарные связи с ними не сильно зависят от ее участия в СНГ. Таким образом, уход Армении из СНГ может иметь ограниченное влияние на ее связи с другими странами», — полагает профессор.
В целом, резюмирует Мунбаев, ситуация с участием Армении в СНГ является сложной и требует дальнейшего обсуждения и переговоров между странами-членами СНГ.