Միջանցք լինելու է: Բայց առանց Հայաստանի
Այսօր ադրբեջանա-իրանական հարաբերություններում առանց չափազանցության տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն: Բաքվում Ադրբեջանի և Իրանի միջև ստորագրվեց դարակազմիկ փոխըմբռնման հուշագիր՝ հաղորդակցական նոր կապերի ստեղծման վերաբերյալ։ Փաստաթղթի ստորագրումը համընկնում է երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ։
Մենք ցանկանում ենք մանրամասն կանգ առնել այս հուշագրի մի քանի կարևոր կետերի վրա, որը հսկայական նշանակություն ունի ողջ տարածաշրջանի համար, քանի որ Իրանի տարածքով նոր կոմունիկացիոն կապեր են ստեղծվելու Ադրբեջանի Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։ Հուշագրի հիմնական նպատակն է նոր երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցություն, ինչպես նաև վերոնշյալ ադրբեջանական տարածքների միջև կապի և էներգամատակարարման գծեր ստեղծել ԻԻՀ տարածքով։ Այս մասշտաբային նպատակին հասնելու համար նախատեսվում է Արազ գետի վրայով կառուցել չորս կամուրջ՝ երկու ավտոմոբիլային (հետիոտնային անցումով) և երկու երկաթուղային։ Հատկանշական է, որ կամուրջներն անցնելու են Հայաստանի պետական սահմանից ընդամենը հինգ կիլոմետր հեռավորության վրա…
Ըստ հուշագրի՝ կողմերը պարտավորվում են պետականսահմանին հսկիչ անցակետ կառուցել, որը կկարողանա օրական ընդունել առնվազն 1000 բեռնատար։ Նախագծային փաստաթղթերի մշակման, Իրանի հետ Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանը կապող ավտոմոբիլային կամրջի կառուցման և շինարարական աշխատանքների վերահսկման, ինչպես նաև կապի և էներգետիկ գծերի անցկացման բոլոր ծախսերը իր վրա կվերցնի ադրբեջանական կողմը։
Իր հերթին, իրանական կողմը կհոգա նախագծային փաստաթղթերի պատրաստման և Իրանը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Օրդուբադի շրջանի հետ կապող ավտոմոբիլային կամրջի կառուցման բոլոր ծախսերը։
Կողմերը պայմանավորվել են, որ կամուրջների նախագծման և կառուցման համար կստեղծվի համատեղ աշխատանքային խումբ՝ բաղկացած երկու կողմերի համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից։ Ավտոմայրուղուն զուգահեռ կառուցվող երկաթուղու ֆինանսավորման վերաբերյալ առաջարկները կպատրաստվեն և 6 ամսվա ընթացքում կներկայացվեն երկու երկրների կառավարություններին։
Իրանի տարածքով նոր կոմունիկացիաների ստեղծման նախագիծը՝ չնայած, որ նեղ իմաստով կոչված է ապահովելու Նախչըվանի ինտեգրումը Ադրբեջանի հիմնական մասի հետ, լայն իմաստով հանդիսանում է մի նախագիծ, որը ռազմավարական փոփոխությունների կհանգեցնի տարածաշրջանի տրանսպորտային-կոմունիկացիոն քարտեզում։
Հարկ է ընդգծել, որ փոխըմբռնման հուշագիրը ժամանակային սահմանափակումներ չունի։
Եվ ահա մենք հասնում ենք ամենագլխավորին: Մեկուկես տարի Հայաստանը ամեն կերպ խոչընդոտում էր Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումը՝ տարբեր պատրվակներով ժամանակ ձգելով։ Եվ սա այն դեպքում, երբ միջանցքի ստեղծումը չափազանց կարևոր էր հենց Հայաստանի համար, որը կանգնած է լուրջ տնտեսական խնդիրների առաջ։ Այս մասին Caliber.Az-ը մանրամասն գրել է։ Հայաստանի իշխանությունները միամտորեն կարծում էին, որ նման կարևոր կոմունիկացիոն գծեր կարելի է ստեղծել միայն իր տարածքում և իր թույլտվությամբ։ Երևանում հուսով էին այդ գործոնն օգտագործել որպես Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու միջոց։ Հիմա ակնհայտ դարձավ, որ Հայաստանի կառավարությունը սխալվել է իր հաշիվների մեջ:

Коридору быть! Но без Армении
Сегодня в азербайджано-иранских отношениях без преувеличения состоялось историческое событие. В Баку подписан эпохальный меморандум о взаимопонимании между Азербайджаном и Ираном о создании новых коммуникационных связей. Его подписание приурочено к 30-й годовщине установления дипломатических отношений между двумя государствами.
Мы хотим подробно остановиться на некоторых важных пунктах данного меморандума, который имеет огромное значение для всего региона, поскольку будут созданы новые коммуникационные связи между Восточно-Зангезурским экономическим районом Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой через территорию Ирана. Основной целью меморандума является создание нового железнодорожного и автомобильного сообщения, а также линий связи и энергоснабжения между вышеуказанными азербайджанскими территориями через ИРИ. Для достижения этой масштабной цели предусматривается строительство четырех мостов через реку Араз - двух автомобильных (с пешеходным переходом) и двух железнодорожных. Примечательно, что мосты будут пролегать в пяти километрах от государственной границы Армении…
Согласно меморандуму, стороны обязуются построить на государственной границе пункт пропуска, который сможет принимать не менее 1000 грузовых автомобилей в сутки. Все расходы по подготовке проектной документации, строительству и контролю за строительством автомобильного моста, соединяющего Восточно-Зангезурский экономический район с Ираном, а также прокладкой линий связи и энергетики будут оплачены азербайджанской стороной.
В свою очередь, все расходы по подготовке проектной документации и строительству автомобильного моста, соединяющего Иран с Ордубадским районом Нахчыванской АР, несет иранская сторона.
Стороны договорились, что для проектирования и строительства мостов будет создана совместная рабочая группа, состоящая из представителей соответствующих структур обеих сторон. Предложения по финансированию и оплате железной дороги, которая будет построена параллельно автомагистрали, будут подготовлены и представлены правительствам двух стран в течение 6 месяцев.
Проект по созданию новых коммуникационных связей через территорию Ирана, несмотря на то, что в узком смысле он призван обеспечить интеграцию основной части Азербайджана с Нахчываном, в широком смысле является проектом, который приведет к стратегическим изменениям в транспортно-коммуникационной карте региона.
Особо отметим, что меморандум о взаимопонимании не имеет временных ограничений.
А вот здесь мы подходим к самому главному. Армения в течение полутора лет всячески препятствовала созданию Зангезурского коридора, под разными предлогами затягивая время. И это даже несмотря на то, что создание коридора имело крайне важное значение для самой Армении, испытывающей серьезные экономические проблемы. Об этом Caliber.Az подробно писал. Власти Армении наивно полагали, что столь важные коммуникационные линии могут быть созданы только на ее территории и с ее разрешения. В Ереване рассчитывали использовать этот фактор как средство давления на Азербайджан. Сейчас же стало очевидно, что правительство Армении серьезно просчиталось.
Новый проект не только принесет большие экономические дивиденды, но и сыграет важную роль в выходе Нахчыванской АР из блокады, создании надежной и прочной связи Автономной Республики с основной частью Азербайджана.
В настоящее время, когда между Россией и Украиной ведутся военные действия и введены антироссийские санкции, в связи с чем российский сегмент транспортно-транзитных коридоров «Восток-Запад» ограничен, важное значение и большие перспективы имеет новое коммуникационное соединение, которое пройдет через Иран.
Сегодняшний меморандум - это дипломатический успех Азербайджана. Ведь коммуникационные линии будут проходить в той же географии, всего в пяти километрах от границы с Арменией, но уже через Иран. Азербайджан тем самым последовательно реализует свои геостратегические задачи, а Армения потеряла очередной шанс выбраться из тяжелого социально-экономического положения.