Էրդողանն արտասանել է ադրբեջանցի բանաստեղծի բանաստեղծությունից մի հատված
Այս տարի մենք մեծ հպարտությամբ նշում ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման 30-ամյակը։ Ոգեշնչված մեր ընդհանուր պատմությունից՝ մենք ամրապնդում ենք մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու սերը, միասնությունն ու հավասարությունը։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը` ելույթ ունենալով «TEKNOFEST Azerbaijan» փառատոնում։
«Չնայած այն փաստին, որ մեր դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 30 տարի առաջ, մեր ճակատագրի միասնությունը ձգվում է դեպի դարերի խորքը»,- ասել է Թուրքիայի առաջնորդը։
Նա հիշեցրել է, որ եղբայր ժողովուրդները միասին են պայքարել ինչպես 1915 թվականին Չանաքքալեում, այնպես էլ 1918 թվականին Գյանջայում, Բաքվում և Ադրբեջանի այլ շրջաններում։
Այնուհետ թուրք առաջնորդը ամբիոնից արտասանել է ադրբեջանցի բանաստեղծ Բախտիյար Վահաբզադեի «Ադրբեջան և Թուրքիա՝ մեկ մոր երկու որդի» բանաստեղծությունից մի հատված։

Эрдоган продекламировал отрывок из стихотворения азербайджанского поэта
В этом году мы с большой гордостью отмечаем 30-ю годовщину восстановления наших дипломатических отношений. Вдохновляясь нашей общей историей, мы укрепляем дружбу и любовь, единство и равенство между нашими народами.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая на фестивале TEKNOFEST Azerbaijan.
«Несмотря на то, что наши дипломатические отношения были установлены 30 лет назад, единство нашей судьбы простирается до глубины веков», - отметил турецкий лидер.
Он также напомнил о том, что братские народы были вместе в борьбе как в 1915 году в Чанаккале, так и в 1918 году в Гяндже, Баку и других регионах Азербайджана.
Затем турецкий лидер продекламировал с трибуны отрывок из стихотворения азербайджанского поэта Бахтияра Вахабзаде «Азербайджан и Турция - два сына одной матери».